Włochy - położenie, mapa, flaga, stolica, regiony, turystyka

Wenecja - WłochyWłochy leżą w południowej części Europy na Półwyspie Apenińskim, nad Morzem Śródziemnym, ich stolicą jest Rzym. Włochy znane są zarówno z pięknych terenów, wielu zabytków, jak i doskonałej kuchni. Kraj zamieszkany jest przez około 60 milionów osób. To republika demokratyczna z dwuizbowym parlamentem. W kraju dominuje klimat śródziemnomorski ale widoczne jest zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi regionami.

Flaga Włoch

Flaga Włoch

Rzym - stolica Włoch

Rzym, czyli stolica Włoch, zwany jest także Wiecznym Miastem. Jego początki sięgają epoki żelaza, powstał bowiem jako osada ludu Latynów, pasterzy, na terenie dzisiejszego Lacjum. Rozkwit Rzymu przypada na czas czasów cesarstwa. Organizowano tam igrzyska. W 64 roku przed naszą erą Rzym został zniszczony przez wielki pożar i niezbędna była jego odbudowa.

Rzym - panorama

Zachowało się jednak wiele budowli, które stanowią dziś niekwestionowane atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Koloseum, czyli amfiteatr miejski, wzniesiony za dynastii Flawiuszów. Od 2007 roku zaliczany jest to siedmiu cudów świata. Na uwagę zasługuje również Kapitol, Wzgórze w Rzymie, gdzie znajduje się wiele cennych zabytków, w tym Pomnik Marka Aureliusza. Atrakcją turystyczną miasta jest także Forum Romanum, najstarszy plac miejski w Rzymie, gdzie znajdują się kaplice, bazyliki oraz łuki triumfalne. Najważniejsze zabytki tego miejsca to Świątynia Saturna, Westy czy Bazylika Emiliusza. Warto zobaczyć także ruiny Circus Maximus, najstarszego cyrku w Rzymie.

Mapa Włoch

Mapa - Włochy

Regiony we Włoszech

Włochy dzielą się na 20 regionów, każdy posiada swoją stolicę.

Włochy - mapa regionów

  Walory turystyczne Włoch

  Włochy są krajem wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie. Na zwiedzających czeka wiele zabytków oraz atrakcji, które uprzyjemniają pobyt. Włochy to kraj pięknych zabytków, wyjątkowych krajobrazów oraz doskonałej kuchni. Zachęca także do spędzania czasu aktywnie, w tym uprawiania różnorodnych sportów.

  Miejsca, które warto odwiedzić we Włoszech

  We Włoszech jest wiele miejsc, które wymagają odwiedzenia. Prawdziwą perełka jest bez wątpienia stolica, Rzym. Poza nią, ciekawym miastem jest Neapol, stolica Kampanii, położone w południowej części kraju nad Zatoką Neapolitańską. W Neapolu warto zwiedzić zabytkowe zamki, kościoły oraz pałace. Znajdują się tutaj również ruiny miasta Pompeje oraz katakumby. Warto zobaczyć także Mediolan. Zabytkami tego miasta są między innymi kościoły i bazyliki ale również La Scala, słynny teatr operowy oraz zabytkowy Ratusz. Na uwagę zasługuje również Turyn, stolica Piemontu. Najważniejsze zabytki tego miasta to Kościół pielgrzymkowy Superga, Pałac Królewski, Kościół oraz Katedra. W mieście działają również znane kluby piłkarskie. Do Włoch zaprasza również Palermo, stolica Sycylii. Można tu podziwiać pozostałości murów miejskich, Pałac Królewski, zabytkowe kościoły romańskie, teatr miejski oraz gmach opery. Jednym z najpiękniejszych regionów Włoch jest Toskania ze stolicą we Florencji. Tam warto zobaczyć między innymi: Baptysterium Jana Chrzciciela, Plac Republiki, Kościół Santa Maria del Carmine, Pałac Medyceuszy czy Katedrę Matki Boskiej Kwietnej. W północnych Włoszech zaprasza Turyn, którego patronem jest Jan Chrzciciel. W Turynie warto zobaczyć Pałac Królewski, Ratusz, Kościół Świętego Wawrzyńca, Katedrę z XV wieku czy zabytkowy kościół pielgrzymkowy. Będąc we Włoszech nie można zapomnieć także o Wenecji, mieście nad Adriatykiem. Nie da się ukryć, że głównym źródłem dochodów mieszkańców jest turystyka. Prawdziwą atrakcją dla przyjezdnych jest przejażdżka gondolą. Najważniejszymi zabytkami miasta są z kolei Bazylika Świętego Marka oraz Plac Świętego Marka, wieża zegarowa, Most Rialto, Pałac Dożów czy Kanał Grande. Znajduje się tutaj również Most Westchnień, jeden z najbardziej znanych mostów na świecie. Co ciekawe łączy bowiem pałac Dożów oraz budynek więzienia. Mostem prowadzani byli skazani do cel, gdzie mieli odpokutować swoje winy. Jego nazwa wzięła się od legend, jakoby zakochani pojawiali się na moście i tęsknie wzdychali do swoich ukochanych kobiet czy mężczyzn, osadzonych za murami więzienia. W mieście tym odbywa się także światowej sławy karnawał wenecki, kiedy to na twarz ubiera się kolorowe maski.

  Watykan

  Włochy i Rzym kojarzą się nam z papieżem. Nie zapominajmy więc o zabytkach Watykanu, z symbolem: Bazyliką Świętego Piotra na czele. To świątynia rzymskokatolicka, zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku. Tradycja mówi, że została zbudowana w miejscu, gdzie pochowany jest święty Piotr. Dziś znajdują się tam szczątki wielu papieży, w tym Jana Pawła II. Architektura bazyliki obejmuje elementy renesansowe oraz bogate, barokowe zdobienia. Kolejną atrakcją jest Kaplica Sykstyńska w Pałacu Watykańskim, ze słynnymi freskami. Przedstawiają one między innymi Próby Mojżesza, Przejście przez Morze Czerwone, Chrzest Chrystusa, Kazanie na Górze oraz ostatnią Wieczerzę. W Watykanie warto zobaczyć również Bramę świętego Piotra, Dziedziniec Gwardii Szwajcarskiej, Muzea Watykańskie czy Pałac Belwederski.

  Wulkany

  Poza miastami i zabytkami, Włochy oferują również wiele atrakcji innego rodzaju, w tym zarówno czynne, jak i wygasłe wulkany. Na terenie Włoch znajdują się trzy czynne wulkany. Pierwszym z nich jest Etna na Sycylii, ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce 27 lutego 2017 roku. W okolicy wulkanu utworzony jest Park Regionalny Etna. Co ciekawe, zimą zbocza Etny są prawdziwym rajem dla wielbicieli sportów zimowych, w tym narciarzy. Kolejnym, czynnym włoskim wulkanem jest Wezuwiusz, znajdujący się nad Zatoką Neapolitańską. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku. Wezuwiusz, podobnie jak Etna, objęty jest ochroną w postaci utworzenia w tej okolicy Parku Narodowego. Chronione są również fauna i flora. Ostatnim czynnym wulkanem jest Stromboli na Wyspach Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 2013 roku. Na wyspie kwitnie turystyka, uprawia się nam także winorośl. Na uwagę zasługują również włoskie wyspy, w tym Capri. Znajduje się tutaj Kolorowa Grota z czerwonymi koralowcami.

  Jeziora

  We Włoszech jest też wiele pięknych jezior. Jednym z nich jest Jezioro Albano, zlokalizowane niedaleko Rzymu, tuż przy rezydencji Castel Gandolfo, letniej posiadłości papieża. Najbardziej znanym jeziorem w tym kraju jest jednak Jezioro Garda, prawdziwa turystyczna perełka Włoch. Wokół akwenu rosną bowiem cytrusy, w tym pomarańcze, a nawet palmy! Poza tym, jezioro jest jednym z najczystszych w Europie, więc z pewnością zachęca do kąpieli. Na uwagę zasługuje także Jezioro Como, położone w Alpach. Jest prawdziwym rajem dla wielbicieli windsurfingu. Po jeziorze kursują również łodzie turystyczne oraz promy.

  Włoska kuchnia

  Niewątpliwie atrakcją samą w sobie jest włoska kuchnia, nie bez powodu uważana za jedną z najlepszych na świecie. Jest to kuchnia zdrowa, smaczna, bazująca na ziołach oraz świeżych składnikach. Choć Włochy kojarzą się nam zwykle z pizzą i makaronami, kuchnia jest o wiele bardziej różnorodna. Typowe dla kuchni włoskiej jest wykorzystywanie warzyw, w tym pomidorów oraz naturalnych przypraw, czyli rozmarynu, bazylii, estragonu, tymianku czy czosnku. Popularne są oczywiście makarony. Poza tradycyjnym spaghetti we Włoszech jada się również tortellini, cannelloni oraz lasagne, czyli zapiekankę makaronową z mięsem i sosem. Popularne są również ravioli, niewielkie pierożki z nadzieniem, najczęściej mięsnym ale są również wersje jarskie. Na północy kraju jada się ryż, najpopularniejszą potrawą jest tam risotto. W Neapolu króluje oczywiście pizza. We Włoszech znane są również desery z tiramisu na czele. To smaczne, lekkie ciasto biszkoptowe z kawową nutą jest uwielbiane na całym świecie. Na północy Włoch znanym i cenionym deserem jest panna cotta: lekki deser śmietankowy, podawany z musem owocowym, sokiem lub świeżymi owocami. Sycylia pochwalić się może z kolei granitą, mrożonym deserem na bazie soków owocowych lub kawy. Nie zapominajmy również o napojach, zwłaszcza winie. Z uprawy winorośli oraz produkcji tego alkoholu słynie Toskania, Lacjum, Kampania oraz Sycylia. W Toskanii produkuje się między innymi słynne wino Chianti, którego nazwa pochodzi od regionu geograficznego.

  Aktywny wypoczynek we Włoszech

  Wypoczynek w pięknych Włoszech może być bardzo różnorodny. Punkt pierwszy to oczywiście zwiedzanie i - jak pokazują powyższe akapity - nie możemy narzekać na brak miejsc wartych zobaczenia. Warto zwiedzić najważniejsze miasta Włoch, wybrać się do pięknej Toskanii i spróbować regionalnego wina. Włochy kuszą także wielbicieli sportów, w tym pływania, nurkowania, jak i dyscyplin typowo zimowych. We Włoszech znajduje się bowiem pasmo górskie Apeniny, które rozciąga się wzdłuż całego Półwyspu. Dzielą się one na trzy mniejsze pasma: Apeniny Środkowe, Północne oraz Południowe. Najwyższym ich szczytem jest Corno Grande. Tereny te są obszarem rolniczym, uprawia się nam winorośl oraz hoduje zwierzęta. Wiele miejsc jednak nastawionych jest jednak głównie na obsługę turystyczną. Bardzo dobrze wyposażona jest baza noclegowa oraz gastronomiczna. W północnej części Włoch kuszą również Dolomity, niewielkie pasmo górskie, oferujące wiele tras pieszych oraz narciarskich. To również prawdziwy raj dla wielbicieli wspinaczki.

  Jak widać, Włochy to kraj różnorodny, oferujące turystom wiele atrakcji, zależnie od ich upodobań. Można poświecić czas na zwiedzanie zabytków, podziwianie krajobrazów, smakowanie regionalnych potraw lub uprawianie sportów. Wiele osób wycieczkę do Włoch uważa za podróż życia i bez wątpienia tak jest. To wyjątkowy kraj z niezwykle ciekawą historią oraz kulturą. Z pewnością warto się tam wybrać, każde wakacje we Włoszech będą niezapomniane.

  Włochy - zdjęcia

  Komentarze

  Milena
  Najlepsza strona z fajnymi informacjami o różnych krajach. POLECAM :-)
  Miłosz
  Są tu też małe urocze miasteczka gdzie widoczne są ślady starej kultury, która utrzymała się dzięki licznym festiwalom, widowiskowym świętom religijnym oraz tradycjom kulinarnym.