Albania - położenie, mapa, flaga, stolica, waluta, turystyka

AlbaniaAlbania jest krajem europejskim, położonym na Półwyspie Bałkańskim. Ma dostęp do Morza Adriatyckiego oraz Morza Jońskiego. Graniczy z Czarnogórą, Kosowem, Macedonią oraz Grecją. Znajduje się ona w regionie o umiarkowanym zainteresowaniu przyjezdnych, jednak w ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost popularności krajów bałkańskich, w tym właśnie Albanii. Stolicą kraju jest Tirana. Albanię zamieszkują około 2 milionów osób.

Panuje tam klimat podzwrotnikowy o odmianie śródziemnomorskiej na terenach niezmiennych i nieco chłodniejszych w części śródlądowej. Albania to kraj górzysty, około 75% jego powierzchni zajmują tereny wyżynne i górskie.

Flaga Albanii

Flaga Albanii

Mapa Albanii

Mapa Albanii

Historia Albanii

Albania posiada wyjątkowo ciekawą historię. Wchodziła w skład Cesarstwa Bizantyjskiego, jednak po jego rozpadzie na tereny dzisiejszej Albanii napłynęły plemiona słowiańskie. Następnie ziemie zajęte zostały przez carstwo bułgarskie. W XV wieku Albanię zajęli Turcy. W czasie I wojny światowej kraj ten okupowali Serbowie. Do czasu II wojny światowej losy kraju zmieniały się, Albania była księstwem, później republiką, a na końcu królestwem. Po II wojnie światowej Albania została ogłoszona republiką ludową. Obecnie jest republiką parlamentarną.

Stolica Albanii: Tirana - betonowa stolica

Stolica, Tirana, znajduje się w środkowej części kraju, nie ma dostępu do morza. Leży nad trzema rzekami. Symbolem miasta jest meczet Ethem Beja. W jego wnętrzu znajdują się liczne freski. Co ciekawe, w mieście znajduje się także Pomnik Fryderyka Chopina.

Tirana

Warto zobaczyć tutaj również katedrę oraz Mauzoleum Hodży. Głównym punktem miasta jest jednak Plac Skanderbega. Wiele osób nazywa Tiranę betonową stolicą, gdyż można spotkać tu wiele budynków i budowli z betonu, w tym bunkry, których w całej Tiranie niemało.

Ciekawe miasta Albanii

Poza stolicą, w Albanii warto zobaczyć również wiele innych miast, w tym Durrës, nad Adriatykiem. To główny port, który słynie z zabytkowych budowli rzymskich oraz bizantyjskich.

Durres

Znajduje się tutaj między innymi amfiteatr z II wieku, rzymskie termy, forum rzymskie, prawosławna katedra oraz meczet. Warto zobaczyć pałac Zoga I, byłego albańskiego króla, jak również odwiedzić Muzeum Archeologiczne.

Ciekawa jest także Kruja, gdzie znajduje się średniowieczny zamek, a dokładniej jego ruiny. W mieście warto zwiedzić także Muzeum Etnograficzne, Muzeum Skanderbega oraz przejść się na typowy bazar turecki.

Kruja

W południowej Albanii nad Morzem Jońskim znajduje się miasto Saranda z zabytkową synagogą oraz prawosławnym kościołem. Turystów kuszą jednak piaszczyste plaże i nadmorski deptak. W środkowej części kraju znajduje się miasto Berat, którego główną atrakcją jest zamek. Warto zobaczyć tu również katedrę oraz zabytkowe meczety i cerkwie. W północno-zachodniej części kraju znajduje się miasto Szkodra, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy Rozafat, zabytkowy teatr, meczet oraz biblioteka.

Jakie miejsca warto zobaczyć w Albanii?

Albania oferuje nam również wiele innych atrakcji. Przy granicy z Grecją znajduje się osada Butrint, wpisana na listę UNESCO. Możemy tu podziwiać pozostałości amfiteatru, kaplic i łaźni rzymskich. Prawdziwą perełką są ruiny XIV-wiecznego zamku. Atrakcją turystyczną jest również zatoka Karavasta, z pięknymi wydmami, laguną oraz malowniczo położonym lasem. Wytyczony jest tutaj także park narodowy, celem ochrony ptactwa wodnego. Na granicy Albanii z Czarnogórą znajduje się Jezioro Szkoderskie, największe na Bałkanach. Jest siedliskiem wielu gatunków ptaków wodnych, w tym czapli. To także doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Z kolei na granicy z Macedonią znajduje się najgłębsze na Półwyspie Jezioro Ochrydzkie. Na południu kraju z kolei czekają na nas atrakcje dla fanów mocnych wrażeń. Płynąca tam rzeka Osum tworzy liczne kaniony oraz wąwozy, co stwarza idealne wprost warunki do uprawiania raftingu.

Riwiera Albańska

Mianem Riwiery Albańskiej określamy wybrzeże kraju wzdłuż Morza Jońskiego. To region wyjątkowo lubiany przez turystów. Znajdują się tutaj zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i zabytki, w tym budowle z czasów antycznych, cerkwie prawosławne.

Riwiera Albańska

Riwiera obfituje w malownicze krajobrazy, w tym zatoczki, rzeki, gaje oliwne, jaskinie, górskie przełęcze oraz sady z drzewami cytrusowymi. Jednym z najbardziej znanych zabytków Riwiery jest Zamek Alego Paszy w Butrincie. Do dnia dzisiejszego przetrwały jednak jedynie jego fragmenty.

Góry w Albanii

W Albanii najpopularniejszym pasmem górskim są Góry Północnoalbańskie. Najwyższym ich szczytem jest Maja e Jezercës o wysokości 2694 m.n.p.m. stanowi jednocześnie najwyższy szczyt w całej Albanii. Góry te to prawdziwy raj dla wielbicieli spacerów i niezbyt męczącej wspinaczki. W dolinach kryją się zabytkowe kościoły.

Domy w Albanii

Waluta w Albanii

Obowiązującą w Albanii walutą jest lek albański. Kod walutowy tej waluty to ALL. 1 lek to 100 quindarek, nie są one jednakże już praktycznie stosowane. 100 lek to około 3zł.

Kuchnia albańska

Narodowa kuchnia Albanii wywodzi się z kuchni krajów bałkańskich. Albania preferuje zupy gęste, warzywno-mięsne ale lubiane są także klarowne zupy na bazie bulionu. Najważniejszą potrawą dnia dla Albańczyków jest obiad, zwykle podaje się dania mięsne. Popularny jest gjyveç, potrawa z warzyw i mięsa z ryżem i papryką. Chętnie jada się również nadziewane warzywa, głównie paprykę oraz pomidory. Smaczną potrawa narodową jest fërgesë, z siekanej baraniny z dodatkiem czosnku i aromatycznego sera feta. Można ją wzbogacić o paprykę oraz pomidory. Albańczycy lubią również zapiekanki, szczególnie popularna jest musaka, to zapiekanka mięsna z ziemniakami i warzywami.

W regionach nadmorskich cenione są owoce morza. Przyrządza się tam smaczne dania z kalmarów, małż oraz krewetek. Do dań głównych podaje się chlebek pilaw. Wiele dań doprawia się sosami. W Albanii szczególnie lubiany jest sos tzatziki. Jeśli chodzi o desery, Albańczycy lubują się w daniach słodkich. Popularna jest chałwa oraz ciasto revani, zalewane syropem. Doskonale smakuje z dodatkiem czarnej kawy. W kraju tym chętnie spożywany jest nabiał, głównie jogurty. Jeśli chodzi o napoje, lubiane jest piwo jasne oraz rakija, mocny napój alkoholowy, zbliżony smakiem do brandy.

Albania, choć niezbyt nam znana, jawi się jako kraj ciekawy, nieco tajemniczy i intrygujący. Kusi interesującymi zabytkami, pięknymi krajobrazami oraz piaszczystymi plażami na wybrzeżu. Warto więc wybrać się tam na wakacje, poznać inną kulturę, spróbować regionalnych potraw oraz zainteresować się burzliwą dość historią tego kraju.

Albania - zdjęcia



Komentarze