Turcja - położenie, mapa, flaga, stolica, religia

TurcjaTurcja - położenie, mapa, flaga, stolica, religia

Co warto wiedzieć o Turcji przed wizytą w tym kraju? Oto garść informacji dla tych, którzy najbliższe wakacje postanowią spędzić na terenie tak pięknego kraju, jakim jest Turcja.

Turcja zachwyca przede wszystkim swym geograficznym położeniem. Rozłożona na terenie Europy i Azji (półwysep o nazwie Azja Mniejsza) może się pochwalić ogromnym i zróżnicowanym obszarem.

Jej powierzchnia wynosi 783,562 tys. kilometrów kwadratowych, z czego aż 97% znajduje się na terenie kontynentu azjatyckiego. Niewielki skrawek państwa - 3% leżący w Europie, czyli Tracja jest jednak równie znany i popularny wśród turystów, a na brak orientalnej atmosfery narzekać tu nie można.

Turcję otaczają morza: Czarne, Egejskie, Marmara, Śródziemne. Położenie Turcji sprawia, że nie tylko pod względem kulturalnym i historycznym jest ona atrakcyjnym krajem dla turystów z zachodniej części Europy.

Mapa Turcji

Mapa Turcji

Turcja może pochwalić się pięknymi wybrzeżami. Posiada ona dostęp do Morza Śródziemnego oraz Egejskiego - te wybrzeża są najbardziej znane turystom. Piękne, choć pozostające w cieniu słynnej Riwiery Tureckiej, są również wybrzeża Morza Marmara oraz Morza Czarnego, które wciąż czekają na odkrycie. Turcja to jednak nie tylko piękne wybrzeża, ale i malownicza Wyżyna Anatolijska oraz pasma górskie. Dla miłośników gór bez wątpienia kuszącym celem wyprawy może stać się Ararat - góra doskonale znana na całym świecie.

Flaga Turcji

Flaga Turcji

Ludność i miasta Turcji

Ludność Turcji liczy sobie aż 61 mln mieszkańców. Większość z nich stanowią mieszkańcy wsi, dla których podstawą utrzymania jest hodowla zwierząt oraz tradycyjne rolnictwo. Nie brak i na terenie Turcji wielkich miast. Stolicą Turcji jest Ankara, choć w kolejności wielkich miast jest dopiero na drugiej pozycji. Największą metropolią jest Stambuł (nadal uważany za nieoficjalną stolicę kraju) po czym Izmir. Z większych miast warto zwrócić tu również uwagę na takie ośrodki, jak Adana, Bursa, Gaziantep, Konya, Antalya, Diyarbakır, Mersin.

Język

Goszczącym w Turcji turystom nie powinno sprawić porozumiewanie się z miejscową ludnością. Choć oficjalnym językiem jest tu turecki, powszechnie znanym językiem jest również angielski. Warto pamiętać o religijności oraz o normach obyczajowych panujących w tym kraju.

Religia

Turcja, mimo swej otwartości i wyrozumiałości wobec podróżnych, jest krajem islamskim, zatem poszanowanie zasad tej religii jest tu szczególnie ważne. Aż 99% miejscowej ludności to muzułmanie, których religijne uczucia należy poszanować w czasie wypoczynku w Turcji. Nie trzeba jednak się tu obawiać zbyt rygorystycznych przepisów - islam nie jest w tym kraju religią oficjalną, zatem turyści mogą się tu cieszyć sporą swobodą.

Turcja jest idealnym miejscem zarówno na wczasy, jak i dla tych, którzy preferują wycieczki objazdowe. Takie imprezy ma w swej ofercie już niejedno biuro podróży, które doceniło zarówno piękno, jak i różnorodność tej części świata. Turcja bez wątpienia może zachwycić, a atrakcji turystycznych i miejsc idealnych do wakacyjnego wypoczynku tu nie brakuje.

TurcjaTurcja
TurcjaTurcja
TurcjaTurcja
TurcjaTurcja

Komentarze