Mołdawia - gdzie leży, mapa, flaga, stolica, ludność, waluta, turystyka

Kiszyniów - stolica MołdawiiMołdawia to kraj niewielki i niezbyt popularny turystycznie, ale jest bardzo ciekawy - posiada interesującą i burzliwą historię oraz wiele pięknych zabytków. Słynie ze smacznej kuchni oraz wyjątkowych krajobrazów. Na pewno warto wybrać się do Mołdawii, aby lepiej ją poznać.

 

 

Gdzie leży Mołdawia?

Mołdawia jest krajem w Europie południowej nad Dniestrem, zamieszkana jest głównie przez Ukraińców oraz Rosjan, bardzo związana jest historycznie z tymi krajami. Tytułowe państwo graniczy z Ukrainą i Rumunią, jako niepodległe i suwerenne państwo istnieje od 1991 roku, kiedy to miał rozpad komunistycznego ZSRR.

Mołdawia leży w dorzeczu dużych rzek, co sprawia, że jest krajem w dużej mierze równinnym, przecinana jest wąwozami, dolinami rzecznymi oraz krasami. Znajdują się na jej terenie Wyżyna Besarabska oraz Nizina Czarnomorska. W całym kraju panuje klimat umiarkowany kontynentalny, zimy są łagodne, a lata długie i bardzo ciepłe. W styczniu temperatura średnia wynosi kilka stopni poniżej zera. W lipcu zaś około 20. Maksymalna zanotowana temperatura w stolicy to 39 stopni. Opady mają charakter ulew, przeważnie zdarzają się w okresie wiosennym i letnim. Śnieg jest rzadkością, zimą zwykle panują odwilże.

Lasy mołdawskie to głównie zbiorowiska liściaste z przewaga dębów, grabów, lip oraz buków. Około 5% powierzchni kraju jest objętej w formie parków narodowych.

Językiem urzędowym jest język rumuński, regionalnie mówi się również po rosyjsku i ukraińsku. Nie istnieje język mołdawski: tym terminem określa się dialekt języka rumuńskiego.

Mołdawia jest republiką o ustroju demokratycznym, na jej czele stoi prezydent.

Ludność Mołdawii

Większość demograficzną stanowią oczywiście Mołdawianie (około 70%), następnie Rumunie, Ukraińcy i Rosjanie (po kilka %), do mniejszości należą Bułgarzy oraz ludność pochodzenia romskiego. Systematycznie spada liczba ludności w Mołdawii, co jest wynikiem emigracji w celach zarobkowych.

Flaga Mołdawii

Flaga Mołdawii
Flaga Mołdawii

Mapa Mołdawii

Mapa Mołdawii
Mapa Mołdawii

Waluta Mołdawii

Oficjalną walutą wykorzystywaną w Mołdawii jest lej mołdawski. Na jeden lej składa się 100 banów. Ta jednostka pieniężna została wprowadzona 29 listopada 1993 roku.

Historia Mołdawii

W czasach starożytnych tereny dzisiejszej Mołdawii były zamieszkałe przez plemiona celtyckie oraz germańskie. W średniowieczu na te tereny najeżdżały różne ludy, w tym Mongołowie. Pod koniec XIV wieku powstało na tych terenach Hospodarstwo Mołdawskie, które rozpoczęło dalsza ekspansję, dostało się jednak pod wpływy tureckie. Gdy siła Turcji na kontynencie spadała i tytułowe państwo starało się o uzyskanie niezależności, jego ziemie dostały się pod panowanie rosyjskie. Do II wojnie światowej powstała na tych terenach Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka, po rozpadzie ZSRR omawiany kraj ogłosił niepodległość w 1991 roku.

Stolica Mołdawii - Kiszyniów

Kiszyniów jest stolicą Mołdawii, leży w środkowej części kraju, dzieli się na 5 sektorów. Do najważniejszych zabytków miasta należą:

  • Sobór Narodzenia Pańskiego z XIX wieku,
  • inne zabytkowe sobory i cerkwie,
  • monaster,
  • Pałac Republiki,
  • Synagoga Chóralna,
  • katedra Opatrzności Bożej,
  • bulwar Stefana Wielkiego,
  • Narodowe Muzeum Sztuki,
  • zabytkowy budynek cyrku z końca XX wieku.

Ciekawe miasta Mołdawii

W północnej części kraju znajduje się miejscowość Bielce. Warto zobaczyć tam sobór świętego Mikołaja, Pałac Biskupi, zabytkowe cerkwie. Miastami partnerskimi są między innymi Białystok i Płock.

W północno-wschodniej części omawianego państwa znajduje się miasto Soroki, warto zwiedzić tam zabytkowy zamek, to kamienna twierdza na planie koła.

W południowej części kraju znajduje się miasto Kaguł, które słynie z gorących źródeł.

Niedaleko znajduje się Tyraspol - miasto, gdzie znajduje się wiele zabytków kultury żydowskiej, w tym synagogi oraz cmentarz żydowski.

W położonej niedaleko miejscowości Bendery również znajduje się wiele zabytków historycznych, w tym Muzeum Historyczne, Muzeum Chwały Wojennej czy pomniki.

Warto zwiedzić także miasto Komrat, gdzie czeka na nas katedra świętego Jana Chrzciciela z XIX wieku, Muzeum Sztuki, Muzeum Historyczne, Aleja Sławnych czy zabytkowe pomniki. W mieście ludzie trudnią się głownie rolnictwem oraz przemysłem, zwłaszcza spożywczym, w tym mlecznym.

Turystyka w Mołdawii

Choć tytułowe państwo uznawane jest za mały ciekawy turystycznie region Europy, ma wiele do zaoferowania swoim gościom. Znajduje się tutaj niemało intrygujących miejsc, które na pewno warto zobaczyć. Winnica Cricova to jedno z najbardziej znanych miejsc w Mołdawii, słynie oczywiście z produkcji wina. Warto wybrać się tam, aby poczuć klimat produkcji tego wyjątkowego trunku oraz skorzystać z oferty degustacyjnej.

Z kolei w Orheiul Vechi znajduje się zabytkowy kompleks archeologiczny. Dawniej mieszkali tu mnisi. Pozostały jeszcze pieczary, w jakich dawniej mieli swoje samotnie.

Jakie pamiątki warto przywieźć z Mołdawii?

Z Mołdawii na pewno warto przywieźć wino, czekoladki, bibeloty codziennego użytku, artykuły dekoracyjne czy odzież oraz dodatki.

Kuchnia mołdawska

Mołdawska kuchnia jest niezwykle zróżnicowana, widoczne są w niej wpływy bałkańskie, ale i rosyjskie, ukraińskie czy żydowskie. Ciekawym daniem są placindy, czyli placki z ciasta drożdżowego, czasami francuskiego z nadzieniem z ziemniaków, kapusty, czasem mięsa. Zwykle dodaje się również ser. Placuszki podawane są na ciepło. Kolejne placki to vertuty, są wykonane z ciasta francuskiego, podawane są na słono z ziemniakami i cebulka ale i na słodko z jabłkami czy rodzinami. Są smaczną i lubianą przekąską. Jedną z najbardziej znanych potraw w Mołdawii jest mamałyga, czyli potrawa z kaszy kukurydzianej, ugotowanej na wodzie. Jest ona gęsta i podaje się ją z serem lub sosem, można ją kroić na kawałki.

Wielbicielom mięsa poleca się czorbę, czyli gęsta i sycącą zupę z mięsem i warzywami. Zwykle jest zabielona śmietaną. Odpowiednikiem polskiego rosołu jest zama: gotowana na kurczaku z dodatkiem jarzyn. Kolejne typowo mołdawskie danie to tokana: pieczeń mięsna z warzywami, duszonymi w winie, doprawiona czosnkiem i ziołami. Chętnie jada się tutaj również sarmale, czyli odpowiednik dobrze znanych nam gołąbków.

A co do picia? Mołdawianie lubią soki owocowe oraz kompoty. Chętnie piją również wino, zwłaszcza włoskie oraz musujące, wytwarzane w wielu regionach kraju.

Ciekawostki o Mołdawii

Poniżej garść ciekawych informacji na temat tytułowego kraju.

  • W omawianym państwie wina nie uznaje się jako napoju alkoholowego, być może dlatego spożywa się go tutaj tam dużo.
  • Mołdawia leży na terenach historycznej Besarabii, tak nazywała się ta kraina przed utworzeniem państwa.
  • Ptakiem, uznawanym za symbol kraju jest bocian. Określany jest mianem ptaka wina, zwycięstwa ale i szczęścia.
  • Na terenie Kiszyniowa znajduje się ponad 20 jezior.
  • Tutejszy Internet jest niezwykle szybki, wyprzedza go jedynie Korea oraz Łotwa.
  • Na mapie kształt państwa przypomina kiść winogron.
  • Mołdawia jest najrzadziej odwiedzanym przez turystów krajem na Starym Kontynencie. Jest niedoceniana turystycznie, niemniej można spędzić tu ciekawie czas i skosztować doskonałych win.

Komentarze