Szwajcaria - mapa, flaga, stolica, miasta, waluta, turystyka

Szwajcaria - BernoSzwajcaria jest krajem śródlądowym w Europie Zachodniej, to państwo federalne, konstytucyjne, neutralne, nie należy do Unii Europejskiej. Kraj te nie osiada stolicy, de facto jest nią jednak Berno. Językami urzędowymi Szwajcarii są język niemiecki, włoski i francuski. Graniczy bowiem z Niemcami, Włochami, Francją oraz Austrią.

Flaga Szwajcarii

Flaga Szwajcarii

Mapa Szwajcarii

Mapa Szwajcarii

Historia Szwajcarii

Szwajcaria jest krajem podzielonym na tak zwane kantony, każdy z nich posiada duża autonomię, nie mniej jednak jest to państwo, w którym jako jednym z pierwszych panował ustrój demokratyczny. Założycielskie kantony zawierały porozumienia, co powoli tworzyło Szwajcarię. W XVII wieku była już krajem niepodległym, niestety niedługo później została podbita przez Francję. Pod koniec XIX wieku poprawiono konstytucję, Szwajcaria odzyskała niepodległość. Zachowała neutralność podczas I i II wojny światowej, przyjęła jednak w czasie II wojny postawę antyniemiecką. Obecnie Szwajcaria jest krajem federalnym, nie ma oficjalnej stolicy, poszczególne kantony to niejako małe państwa. Władzę ustawodawcza sprawuje Zgromadzenie Związkowe, pełniące funkcję parlamentu.

Berno - stolica, a jednak nie stolica

Berno jest stolicą kantonu Berno i de facto jest stolicą całej Szwajcarii. To czwarte co do wielkości miasto tego kraju. Co warto tam zobaczyć? Przede wszystkim średniowieczny układ starego miasta, odbudowanego w XV wieku po wielkim pożarze. W centrum stoicy znajduje się późnogotycka katedra z pięknym portalem z piaskowca, przedstawiającym scenę Sądu Ostatecznego. Jedną z najciekawszych atrakcji Berna jest Rozarium, czyli Ogród Botaniczny, w którym znajduje się ponad 200 gatunków róż. Znajduje się tam także restauracja Rosengarten. Do zabytków Berna należą również synagoga oraz Wieża Zegarowa. Miastem partnerskim Berna jest austriacki Salzburg.

Berno

Ciekawe miasta Szwajcarii

Największym miastem Szwajcarii jest Zurych. To miasto bardzo atrakcyjne turystycznie, znajduje się tam wiele zabytków, około 50 muzeów oraz innych, cennych z puntu widzenia turystyki obiektów. Jednym z najciekawszych muzeów jest Muzeum Sztuki, które zgromadziło zbiory już od czasów średniowiecznych. Miastem partnerskim Zurychu jest amerykańskie San Francisco.

Zurych

Jednym z najbardziej znanych miast w Szwajcarii jest Lucerna, znany ośrodek wypoczynkowy. Historia miasta sięga VIII-wiecznej osady zakonu benedyktynów, która dała mu początek. Znajduje się tam wiele zabytków, w tym Muzeum Transportu, zabytkowe mosty, kościoły, pałac Rycerski, Muzeum Picassa oraz zabytkowa baszta i Wieża Ciśnień. W mieście tym możemy również podziwiać XIV-wieczny most Kapellbrücke, najstarszy drewniany most na naszym kontynencie. Warto zobaczyć tu także pomnik szwajcarskich gwardzistów, przedstawiający konającego lwa. To wyjątkowa rzeźba, wykonana w piaskowcu. Miastem partnerskim Lucerny jest między innymi polski Cieszyn, niemiecki Poczdam oraz amerykańskie Chicago.

Lucerna

W zachodniej Szwajcarii w kantonie Genewa znajduje się jego stolica o tej samej nazwie. Językiem urzędowym jest tam język francuski. Leży nad Jeziorem Genewskim. Najbardziej znana jest z tego, że znajduje się tam siedziba ONZ. Poza tym, do zabytków miasta należą: katedra świętego Piotra, zabytkowa bazylika, Ratusz, pomnik Reformacji oraz Audytorium Kalwina. Miasta partnerskie Genewy do Buenos Aires oraz Paryż.

Genewa

Niedaleko Genewy, w kantonie Vaud, znajduje się Lozanna. To miasto wielu muzeów, warto tam zobaczyć między innymi Muzeum Dłoni, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Olimpijskie oraz Muzeum Geologiczne. Warto wiedzieć, że to na uniwersytecie w Lozannie literaturę wykładał Adam Mickiewicz. U styku granic Szwajcarii z Niemcami i Francją leży miasto Bazylea, stolica kantonu o tej samej nazwie. W Bazylei warto zobaczyć zabytkowy Ratusz, symbol miasta ale również zabytkowy dworzec, synagogę i katedrę bazylejską. Miastem partnerskim jest Szanghaj.

Co warto zobaczyć w Szwajcarii?

Jedną z najciekawszych atrakcji Szwajcarii jest zamek Chillon, znajdujący się w kantonie Vaud. Zlokalizowany jest na skale, tuż nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Jest jedną z najpiękniejszych budowli szwajcarskich.

Zamek Chillon

Ciekawą budowlą jest także klasztor benedyktynów w miejscowości Engelberg. Znajdują się tutaj zabytkowe organy. Do dnia dzisiejszego w klasztorze funkcjonuje elitarna szkoła. Na uwagę zasługuje również kamienny wiadukt Landwasser, należący do linii kolejowych. Podróż tą trasą dostarcza niesamowitych wrażeń z uwagi na piękne widoki i ośnieżone szczyty Alp szwajcarskich.

Klasztor

Waluta Szwajcarii

Walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski (symbol CHF), dzieli się on na 100 centymów. Obecne Szwajcarski Bank Narodowy wprowadza do obiegu 9-tą serię banknotów. Są to banknoty o następujących nominałach:

  • 10,
  • 20,
  • 50,
  • 100,
  • 200,
  • 1000 franków.

Na awersie widoczne są ludzkie dłonie, na rewersie ciekawie zjawiska, np. prądy powietrza wokół Alp, mechanizm zegara itp.

Jeziora w Szwajcarii

Szwajcaria nie ma dostępu do morza, jednak granice z aż dwoma krajami wyznaczają jeziora: Jezioro Bodeńskie z Niemcami i Austrią oraz Jezioro Genewskie z Francją. Jezioro Bodeńskie sprzyja rozwojowi handlu oraz żeglugi. Z kolei Jezioro Genewskie i znajdujące się na jego północnym brzegu winnice sprzyja rozwojowi przemysłu winiarskiego, głównie w rejonie Lozanny. Produkowane są tu smaczne, szwajcarskie wina, głównie czerwone. Leżące nad jeziorem miasta - w tym wspomniane wcześniej - Lozanna oraz Genewa to znane ośrodki turystyczne Szwajcarii. Na uwagę zasługują również inne, piękne, szwajcarskie jeziora: Neuchâtel u styku 4 kantonów, Maggiore pochodzenia polodowcowego na granicy z Włochami, malowniczo położone w samym sercu Alp Bachalpsee oraz Schwarzsee z widokiem na szczyt Matterhorn. W kantonie Berno znajduje się pięknie położone jezioro Oeschinen, zasilane przez strumienie górskie. W jego wodach żyją m.in. pstrągi tęczowe. To bowiem jezioro oligotroficzne o niewielkiej ilości osadów.

Klasztor benedyktynów

Góry w Szwajcarii: Alpy Szwajcarskie

Kolejną, zaraz po jeziorach, atrakcją Szwajcarii są Alpy. Przykuwają uwagę turystów nie tylko z Europy ale i całego świata. Przybywają tam żądni wrażeń i chętni do białego szaleństwa. Szwajcaria jest krajem górzystym, góry zajmują około 60% jej powierzchni. Najwyższy szczyt Alp szwajcarskich to Dufourspitze, wznosi się na 4634 m.n.p.m. Co warto zobaczyć w Alpach Szwajcarskich? Miejsc docelowych jest naprawdę wiele. Warto wybrać się na przełęcz Jungfraujoch. To malownicza przełęcz w Alpach Berneńskich, znajdująca się między szczytami Mönch oraz Jungfrau. Zlokalizowany tam hotel zaprasza na wygodne noclegi. Na granic Szwajcarii i Włoch znajduje się szczyt Matterhorn, jeden z najpopularniejszych w Alpach. Dla wielu to niejako góra idealna: samodzielny, ośnieżony szczyt prezentuje się niezwykle okazale. Choć panorama ze szczytu zapiera dech w piersiach, wędrówka na Matterhorn nie należy do najłatwiejszych, głównie ze względu na zmienne warunki pogodowe na trasie. Na wielbicieli wrażeń czeka również most wiszący oraz grota lodowa, zlokalizowane w pobliżu szczytu i lodowca Titlis.

Góry w Szwajcarii

Kuchnia szwajcarska

Kuchnia Szwajcarii kojarzy się nam głównie z serem i słusznie, gdyż produkt ten jest najbardziej znanym kulinarnym dokonaniem Szwajcarii. Szwajcarskie sery znane są w postaci półpłynnej, ponieważ to właśnie z tego kraju pochodzi słynne founde: gorący, serowy sos, idealny do warzyw, grzanek czy kawałeczków mięsa. Ser podgrzewa się w kociołku aby nie doprowadzić do jego stężenia i zanurza w nim na długich szpikulcach kawałeczki warzyw czy chleb. To smaczne i sycące danie, kojarzone jednak mylnie jedynie z kuchnią francuską. Jakie sery produkuje i jada się w Szwajcarii? Do najpopularniejszych gatunków należą Ementaler (ser twardy, łagodny, dojrzewający), wyjątkowy Appenzeller z ciemniejszą skórką czy pikantny i zdecydowany w smaku Sbrinz. A co poza serem? W Szwajcarii chętnie jada się potrawy z ziemniaków, w tym placki ziemniaczane zwane rosti oraz malnus, otrzymywane z ugotowanych ziemniaków, wymieszanych z mąką i następnie podsmażonych na maśle. W kuchniach regionalnych widoczne są wpływy kuchni sąsiadów, głownie włoskiej, francuskiej oraz niemieckiej. Szwajcaria jest jednak mistrzem w produkcji deserów, głownie przepysznych tortów (z wiśniami, czekoladą, orzechami) oraz czekolad. To skąd pochodzą czekolady wielu znanych marek, takich jak Lindt czy Nestle.

Ciekawostki o Szwajcarii: sery, zegarki i wiele więcej

Poniżej garść ciekawostek o Szwajcarii, nie zabraknie oczywiście informacji o szwajcarskich zegarkach, warto poznać interesujące dane na temat tego kraju.

  • Szwajcaria jest - obok Francji i Włoch - jednym z najbardziej cenionych krajów w produkcji sera. Szwajcarskie receptury są zwykle chronione, aby więc posmakować wyjątkowych serów, najlepiej udać się do ich ojczyzny.
  • Szwajcaria słynie również z wielu firm, produkujących zegarki. Opisywane są one jako jedne z lepszych na świecie. Najbardziej znanymi przedsiębiorstwami tego typu są: Adriatica, IWC, Jaeger-LeCoultre, Rado, Zenith oraz oczywiście Rolex.
  • Co roku w Szwajcarii na nowo wybiera się prezydenta.
  • Dzieci rozpoczynają naukę w szkole już z wieku 4 lat! Lekcje trwają 4 dni: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek, środa oraz weekendy to dni wolne od nauki.
  • Każdy kto spędzi w Szwajcarii więcej niż 12 lat może otrzymać obywatelstwo tego kraju.
  • Szwajcaria ma kwadratową flagę, jako jedno z dwóch krajów na świecie. Drugim jest oczywiście Watykan.
  • W Szwajcarii nie ma bezdomnych zwierząt na ulicach.
  • Mieszkanki Szwajcarii otrzymały prawo do głosowania bardzo późno, bo dopiero w 1900 roku.




Komentarze