Luksemburg - gdzie leży, mapa, flaga, stolica, ludność, ciekawostki, waluta

Stolica LuksemburgaLuksemburg to jedyne Wielkie Księstwo na świecie, jeden z krajów Beneluxu, jest bogaty, niewielki, ale niezwykle ciekawy. Leży w sercu Europy Środkowej. Na pewno warto poznać go lepiej. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzuje się Luksemburg?

Dokładniej Wielkie Księstwo Luksemburga jest monarchią kontynuacyjną. To państwo demokratyczne. Aktualnie władzę w Luksemburgu sprawuje dynastia Burbonów, a na tronie zasiada książę Henryk. Jego następcą jest jego najstarszy syn, Wilhelm. Książę jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Gdzie leży Luksemburg?

Księstwo położone jest w zachodniej Europie, graniczy z Belgią, Francją i Niemcami, jest członkiem NATO oraz Unii Europejskiej. Razem z Belgią i Holandią stanowią kraje Beneluxu. Luksemburg jest podzielony na 3 dystrykty, łącznie składa się z ponad 100 gmin. Jest krajem wyżynnym, nie ma dostępu do morza oraz jest bardzo zalesiony, występują tam głównie lasy mieszane oraz liściaste. Pozwala to na obróbkę drewna, co z kolei przekłada się na dynamiczny rozkwit przemysły drzewnego. W Luksemburgu wytyczonych jest wiele szlaków pieszych i rowerowych, korzysta się z bogactw naturalnych tego państwa. Na jego terenie działa wiele parków narodowych, mających za zadanie chronić piękno natury.

Ludność Luksemburga

W kraju żyje ponad 132 tysiące osób. Luksemburczycy stanowią nieco ponad 50% ludności tego kraju, następnie kilkanaście procent to Portugalczycy, niecałe 10% Francuzi, kilka procent to Włosi, Niemcy, Belgowie i mieszkańcy innych krajów UE.

W usługach zatrudnionych jest niecałe 70% ludności (głownie bankowość), w sektorze budownictwa niecałe 30%, a pozostała część znajduje zatrudnienie w sektorze rolniczym (uprawa zbóż, hodowla bydła). Poziom bezrobocia w tytułowym państwie to około 6-7%. W tym kraju silnie rozwinięty jest sektor przemysłowy, zwłaszcza hutnictwo żelaza. Prężnie działa przemysł piwowarski, cementowy, skórzany oraz chemiczny.

Chrześcijanie stanowią ponad 80% ludności Luksemburga. Poza tym mieszkają tu wyznawcy religii protestanckiej i prawosławnej.

W Luksemburgu obowiązują trzy języki urzędowe:

  • język luksemburski - kiedyś uznawany był za dialekt niemiecki. Jest językiem podstawowym, zwykle właśnie w tym języku porozumiewa się w domu. Uczy się go w szkołach podstawowych;
  • język francuski i niemiecki - wprowadzone są do szkół jako obowiązkowe. W szkołach średnich dodatkowo wprowadzany jest język angielski jako obcy, który nie jest już językiem urzędowym. W praktyce luksemburczycy znają jako ojczysty język luksemburski i niemiecki, większość jednak porozumiewa się biegle również po francusku. Gazety drukowane są w języku luksemburskim i niemieckim.

Flaga Luksemburga

Flaga Luksemburga
Flaga Luksemburga

Mapa Luksemburga

Mapa Luksemburga

Waluta Luksemburga

Współcześnie w Luksemburgu oficjalną walutą jest euro. Zostało ono wprowadzone 28 lutego 2002 roku. Wcześniej obowiązywał frank luksemburski (LUF), który był równy 100 centymom. Przeliczając euro na franki stosunek wynosił około 1:40,3399.

Historia Luksemburga

Historia tytułowego kraju zaczyna się od niewielkiego hrabstwa, które powstało w X wieku, a kolejni władcy sukcesywnie poszerzali jego ziemie. Leżało na peryferiach Niemiec, a król niemiecki i jednocześnie cesarz rzymski Henryk VII Luksemburski zawładnął tymi ziemiami. Po wygaśnięciu dynastii omawiane Wielkie Księstwo zmieniło panowanie - było w rękach Habsburgów, pod panowaniem Austrii. W XVII wieku miał miejsce I rozbiór, księstwo do granic francuskich włączył wtedy Napoleon Bonaparte. Odzyskało ono nieodległość dopiero w XIX wieku po kongresie wiedeńskim. Po I rozbiorze część ziemi zajęły Prusy, a niektóre ziemie zostały włączone do nowego państwa - Belgii (był to III rozbiór). Pełna niepodległość przywrócona została pod koniec XIX wieku. W czasie I wojny światowej Luksemburg okupowany był przez państwo niemieckie, w czasie II wojny światowej również, w tym czasie stał się częścią Niemiec. Na tym terenie w tym czasie działał ruch oporu, masowo strajkowano. Państwo zostało wyzwolone przez aliantów w 1944 roku. Obecnie stanowi jedno z najbogatszych państw Europy, skutecznie przyciąga kapitał bankowy z innych krajów starego kontynentu i całego świata.

Stolica Luksemburga

Luksemburg posiada stolicę o dokładnie tej samej nazwie, to miasto i gmina w dystrykcie Luksemburg. To centrum gospodarcze i finansowe kraju, leży na północy nad dwiema rzekami. Tam też znajdują się sekretariat Parlamentu Europejskiego oraz siedziba Trybunały Sprawiedliwości, która jest ważną instytucją Unii Europejskiej.

Stolica obfituje w ciekawe zabytki, a których największym jest Pałac Wielkich Książąt, wybudowany pod koniec XVI wieku. Warto zobaczyć tutaj również bramę świętego Michała oraz kościół świętego Michała. Niekwestionowanym zabytkiem Luksemburga jest Katedra Notre Dame, wzorowana na tej paryskiej. Znajdują się tutaj również pozostałości twierdzy, w tym zabytkowy fort i ruiny zamku. Do atrakcji turystycznych stolicy należą również:

  • most Szarlotty,
  • kolegium jezuitów,
  • klasztor kapucynów,
  • zabytkowa synagoga,
  • budynek Filharmonii Luksemburskiej,
  • gmach uniwersytetu.

Warto też wybrać się na dworzec kolejowy - budynek pochodzi z początku XX wieku i stanowi piękny przykład neobaroku.

Punktem orientacyjnym na mapie stolicy staje się Chemin de la Corniche - to trasa widokowa, łącząca dolną i górną część miasta. Rozpościera się z niej piękny widok.

W mieście znajduje się również wiele ciekawych turystycznie obiektów, w tym Muzeum Historii Naturalnej. Na pewno zainteresuje już najmłodszych zwiedzających.

Ciekawe miasta Luksemburga

W Luksemburgu znajduje się miejscowość Schengen, tam właśnie pod koniec XX wieku podpisano słynny traktat, który znosi europejskie granice. Stanowi jedno z najważniejszych porozumień we współczesnej Europie. Aktualnie w strefie Schengen znajduje się 26 krajów. Schengen jest sercem winiarskiej dzielnicy, gdzie produkuje się smaczne, lokalne wina, znane na całym kontynencie.

Schengen - turystyczne miasto Luksemburga
Schengen - turystyczne miasto Luksemburga

Atrakcje turystyczne Luksemburga

Prawdziwą perełką na mapie omawianego kraju jest zamek w Viaden. To wyjątkowe miejsce, z jakiego rozpościera się niezwykły widok, ale i sama budowla zapiera dech w piersiach. Zamek zbudowano w około XI wieku jako siedzibę książąt. Od końca XX wieku jest własnością państwa, aktualnie jest po gruntownej rekonstrukcji, co umożliwiło oddanie go do ruchu turystycznego. Koszt wstępu na teren zamku to około 8 euro. W zamku odbywają się liczne wydarzenia historyczne i festiwale.

Będąc w Luksemburgu na pewno warto zwiedzić rejon Mullerthal, zwany Małą Szwajcarią. To piękny, malowniczy i pagórkowaty region, gdzie znajduje się aktualnie park narodowy. Chroni od dziedzictwo przyrodnicze, wyjątkową faunę i florę tego obszaru.

Warto wybrać się także w rejon farmy Ramborn, tam zgłębimy tajniki produkcji cydru, wyjątkowego napoju z jabłek. W obiekcie dowiemy się, jak się go przyrządza oraz możemy skorzystać z degustacji.

Jakie pamiątki warto przywieźć z Luksemburga?

Na pewno sprawdzą się wyroby regionalne, takie jak przedmioty gliniane, ceramiczne, ręcznie robioną biżuterię. Zawsze dobrym wyborem będzie magnes na lodówkę czy breloczek z czymś dla Luksemburga charakterystycznym. Warto zaopatrzyć się również w regionalne słodycze lub alkohole.

Kuchnia luksemburska

Kuchnia tytułowego kraju jest bardzo różnorodna, widoczne są w niej wpływy niemieckie, czyli proste potrawy z prostych składników oraz francuskie, co dodaje jej wykwintności. Istnieje wiele dań regionalnych, w zależności w jakiej części kraju się znajdujemy. Do specjałów kuchni luksemburskiej należą miedzy innymi zupa z zielonej fasolki z ziemniakami, z zasmażką i chrupiącymi skwareczkami. Do złudzenia przypomina ona naszą zupę grochową - tutaj widoczne są wpływy niemieckie. Jada się również flaczki w sosie pomidorowym oraz baleron z bobem. W rejonach wiejskich lubianą potrawą są zacierki z mąki, zwykle gryczanej. Podaje się je ze śmietaną i skwarkami. Tutejsi lubią również ziemniaki. Chętnie jedzą je rozgniecione ze skrawkami lub w formie placków na słodko: z musem jabłkowym. W tym kraju lubianą potrawą jest sałatka z mięsa gotowanego w rosole z dodatkiem cebuli, korniszonków oraz jajek. Warto spróbować również galaretki z nóżek oraz knedelków ze śmietaną i skrawkami. Do popisowych dań należy również kurczak z pieczarkami w sosie beszamelowym. Całość podawana jest na cieście francuskim - tutaj widoczne są wpływy francuskie. A co z deserami? W Luksemburgu chętnie jada się:

  • sernik,
  • tartę z jabłkami, śliwkami,
  • ciasta drożdżowe,
  • słodkie obwarzanki.

Luksemburg - ciekawostki

Poniżej garść ciekawych informacji na temat tytułowego kraju. Tego jeszcze o nim nie wiemy:

  • Od marca 2020 roku w Luksemburgu można cieszyć się bezpłatnymi przejazdami - jest to pierwszy taki przypadek w historii;
  • Luksemburczycy są poliglotami: zwykle po ukończeniu szkoły dobrze znają 3 języki urzędowe tego kraju oraz język angielski;
  • Luksemburczycy są dość zamożni, mogą sobie pozwolić na wiele;
  • Luksemburczycy lubią porządek i nienaganne zachowanie, są ludźmi z dość dużym dystansem do obcych, nie lubią się spoufalać;
  • W Luksemburgu zwykle notuje się bardzo wysoką frekwencję wyborczą;
  • Lasy zajmują około 1/3 powierzchni kraju.

Komentarze