Portugalia - położenie, mapa, flaga, stolica, turystyka

Portugalia - LizbonaPortugalia to kraj Europy Zachodniej, leży na Półwyspie Iberyjskim. Graniczy z Hiszpanią i Oceanem Atlantyckim. Do Portugalii należą dwa archipelagi, a mianowicie Madera oraz Azory. Stolicą kraju jest Lizbona.

Portugalię zamieszkuje około 10 milionów osób. Panuje tu klimat śródziemnomorski oceaniczny.


Mapa Portugalii

Mapa Portugalii

Flaga Portugalii

Flaga Portugalii

Stolica Portugalii - Lizbona, piękne miasto nad oceanem

Stolica Portugalii, Lizbona, położona jest nad rzeką Tag przy jej ujściu do Atlantyku. Niewątpliwą atrakcją turystyczną miasta jest zabytkowy Klasztor Hieronimitów z dzielnicy Belém, a dokładniej zespól klasztorny, zbudowany w stylu gotyckim oraz romańskim. Znajdują się tam groby wielu władców, w tym panujących z dynastii Habsburgów. Kolejna perełką architektoniczną jest Torre de Belém, budowla militarna, pochodząca z XVI wieku. Wybudowana została na polecenie króla Manuela I. Ma ona 35 metrów wysokości, składa się z czterech pięter. Znanym obiektem w Lizbonie jest także zamek świętego Jerzego. Górująca nad miastem budowla została zbudowana w XII wieku. Dawniej służył jako zamek, więzienie czy koszary. Obecnie jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych stolicy. Dla wielbicieli architektury sakralnej prawdziwą perełką jest Katedra Najświętszej Marii Panny. Pobudowana jest w stylu romańskim, a wykończona w nurcie rokoko. Posiada okna rozetowe oraz dwie wieże. Interesujący jest także Pomnik odkrywców, 50-metowy monument z tarasem widokowym, z jakiego można podziwiać panoramę miasta.

Miasta, które warto odwiedzić w Portugalii

Poza Lizboną, w Portugalii jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. Niedaleko Lizbony znajduje się miasto Sintra, bogate w zabytki. Miasteczko słynie z Zamku Maurów, średniowiecznej budowli, malowniczo położonej na szczycie wzgórza. Znajduje się tam także piękny Pałac Pena, zbudowany w epoce romantyzmu. Obecnie jest użytkowany między innymi przez prezydenta kraju. Dawną rezydencją prezydencką był również Pałac Narodowy Sintra. Głowa państwa przebywała tam głownie w okresie letnim. Pochodzi on z czasów średniowiecznych. Dziś mieści się tam muzeum, a pałac jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Prawdziwą perełką jest również Pałac Monserrate. Stanowi on ciekawy przykład architektury mongolskiej na terenie Portugalii. W Sintrze warto zobaczyć także Klasztor Kapucynów, który uznaje się za Pomnik Narodowy. Niewątpliwą atrakcją jest rezydencja Quinta da Regaleira, rezydencja z czasów romantyzmu, otoczona przez piękny park.

Ciekawe jest miasto Porto, miasto w północnej części kraju, leżące nad Atlantykiem. Dzielnica starego miasta wpisana jest na listę UNESCO. W Porto znajduje się wiele innych, ciekawych zabytków. Jednym z nich jest zabytkowy, gotycki kościół świętego Franciszka. Został on przebudowany w stylu barokowym, więc stanowi ciekawą mieszankę tych stylów. Podobnie rzecz ma się w przypadku Katedry w Porto. Na uwagę zasługują również kościół i wieża Clérigos, pobudowane w stylu barokowym. Stanowią jeden z symboli miasta. Palácio da Bolsa to kolejny ciekawy obiekt w mieście. To pałac, stanowiący doskonały przykład architektury neoklasycystycznej. Z kolei Ponte Luís I to nie budynek, a most, dwukondygnacyjny, wykonany ze stali. Jest znakiem rozpoznawczym Porto.

Kolejnym, interesującym miastem Portugalii jest Braga. Co ciekawe, to jedno z najstarszych miast chrześcijańskich nie tylko w Portugalii ale i na świecie. Symbolem Bragi jest katedra z XI wieku, pobudowana w stylu romańskim ale wielokrotnie przebudowywana, przez co dziś widoczne są tam wpływy gotyku, stylu renesansowego oraz baroku.

Miastem atrakcyjnym turystycznie jest również Évora, gdzie znajduje się wiele zabytków z czasów starożytnych. Zlokalizowana jest tutaj także romańska katedra, klasztor orz zabytkowe mury obronne.

Portugalska kuchnia

Narodowa kuchnia portugalska jest bardzo zróżnicowana, również w obrębie kraju. Rejony nadmorskie preferują ryby i owoce morza, w tym skorupiaki. Środkowa część raju serwuje głównie potrawy mięsne, popularne są tam również sery. Potrawę narodową stanowi solony dorsz, przyrządzany na wiele sposobów. Wiele produktów zostało „zapożyczonych” z kuchni innych krajów, gdy Portugalia była najeżdżana przez obce ludy. W ten sposób do portugalskiej kuchni wniknęły między innymi oliwki, winorośl, ryz, szafran, figi, miód, pszenica, migdały, kukurydza, pomidory, ziemniaki, kakao oraz owoce egzotyczne. W Portugalii popularne są dania jednogarnkowe. Nie zapominajmy także o winach portugalskich. Są one produkowane zarówno na kontynencie, jak i na Maderze. Najpopularniejsze odmiany to oczywiście wino porto oraz madera.

Portugalia krajem piłki nożnej ale nie tylko

Piłka nożna jest najbardziej popularnym sportem w tym kraju. Wszystko za doskonałych zawodników oraz odnoszącej sukcesy drużyny narodowej. Najbardziej znanym portugalskim piłkarzem jest obecnie Cristiano Ronaldo, napastnik i pomocnik, grający na co dzień w barwach Realu Madryt. Poza piłka nożną, w Portugalii popularnością cieszy się także kolarstwo oraz sporty motorowe. Kraj ten słynie również z tradycji jeździeckiej, organizowanych jest tutaj wiele zawodów. Na terenie całego kraju znajduje się także wiele pól golfowych, co przyczyniło się do zwiększenia popularności golfa jako sportu ciekawego i eleganckiego.

Portugalskie wybrzeże i wyspy

Portugalia z racji posiadania dostępu do oceanu, jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Wyróżnić można wiele rejonów nad oceanem, które są wyjątkowo atrakcyjne turystycznie, w tym Costa de Prata, zwane Srebrnym Wybrzeżem. Jest ono zlokalizowane w środkowo-zachodniej części kraju. Z kolei Costa Verde, czyli Wybrzeże Zielone, obejmuje wybrzeże takich rejonów jak Asturia, Kantabria, Kraj Basków oraz Galicja. Portugalskie wybrzeża zachęcają nie tylko do plażowania i kąpieli ale także do uprawiania wielu sportów wodnych, popularne są między innymi nurkowanie oraz windsurfing. Popularnością wśród turystów cieszą się także portugalskie wyspy, w tym Madera oraz Azory. Madera jest archipelagiem pochodzenia wulkanicznego, zlokalizowany na Oceanie Atlantyckim, przeważają tereny górzyste. Niemal 2/3 części wyspy objęte są ochrona w postaci utworzenia na tym terenie rezerwatu przyrody. Stolica Madery jest Funchal. Na Maderze uprawia się trzcinę cukrową, banany oraz oczywiście winorośl, gdyż produkuje się tutaj doskonałe wina. Istotna gałęzią gospodarki wyspy jest oczywiście turystyka. Co ciekawe, na Maderze urodził się - wspomniany już wcześniej - piłkarz portugalski  Cristiano Ronaldo. Azory są archipelagiem także położonym na Oceanie Atlantyckim, składa się z dziewięciu wysp pochodzenia wulkanicznego. Azory cechuje bogata szata roślinna, wynikająca z żyznych gleb na wyspach. Mieszkańcy Azorów utrzymują się z turystyki oraz rolnictwa. Uprawia się tutaj cytrusy, winorośl, kukurydzę, pszenicę oraz trzcinę cukrową. Popularne jest tutaj także rybołówstwo. Na Azorach znajduje się najwyższy szczyt Portugalii, Pico. Mierzy 2351 m.n.p.m. Jedną z wysp jest São Miguel, wyspa pochodzenia wulkanicznego, słynąca ze znajdujących się tam gejzerów oraz gorących źródeł. Atrakcja są także lasy laurowe, które ją porastają.

Góry w Portugalii

Portugalia słynie także z pięknych krajobrazów górskich. W północnej części kraju znajduje się Góry Żółte, najwyższym szczyt mierzy 1362 m.n.p.m. jednym z najważniejszych masywów w kraju są jednak Góry Kastylijskie, posiadające wiele łańcuchów. Jednym z nich jest Serra da Estrela, łańcuch górski  w środkowo-północnej części Portugalii. Swoje źródła mają tam największe rzeki w kraju. Najwyższym szczytem masywu jest Torre (1993 m.n.p.m.). Góry zbudowane są ze skał krystalicznych, licznie występują głazy narzutowe. Pasmo górskie jest rejonem atrakcyjnym turystycznie, znajdują się tam stacje i wyciągi narciarskie, zachęcające do uprawiania sportów zimowych. Kolejny masyw to Serra da Peneda, zlokalizowany w północno-zachodniej części kraju. Najwyższym szczytem jest Pedrada (1416 m.n.p.m.). Łańcuch Serra do Gerês znajduje się przy granicy z Hiszpanią. Najwyższym wzniesieniem jest góra Nervosa (1546 m.n.p.m.). Z kolei masyw Serra do Marão znajduje się w Portugalii północnej. Najwyższy szczyt, Marão, mierzy 1415 m.n.p.m. Ciekawe są także Góry Monchique, w południowej części kraju. Najwyższym szczytem masywu jest Foia (902 m.n.p.m.). Będąc w tych okolicach warto zwiedzić miasto Monchique. Znajduje się tam zabytkowy kościół z XVI wieku, w którym znajduje się unikatowy portal, wykonany w stylu manuelińskim. Atrakcją turystyczną miasteczka są także ruiny klasztoru.

Portugalia jest krajem ciekawym i różnorodnym. To kraj interesujących zabytków, smacznej kuchni, doskonałych win, pięknych wybrzeży oraz wielu masywów górskich, które zachęcają do spacerów oraz aktywności sportowej. Z pewnością każde wakacje z Portugalii będą niezapomnianym przeżyciem, bez względu na to, czy wybieramy się tam na zorganizowaną wycieczkę czy samodzielnie zaplanowane wczasy.