Hiszpania - położenie, mapa, flaga, stolica, turystyka

Hiszpania - MadrytHiszpania - kraj torreadorów i piaszczystych plaż. Hiszpania to kraj położony w Europie Południowej, na Półwyspie Iberyjskim. To państwo demokratycznie, monarchia parlamentarna. Głową kraju jest obecnie król Filip VI z dynastii Burbonów. Hiszpania graniczy z Francją oraz Portugalią, ma dostęp do morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego. Jej stolicą jest Madryt.

Kraj ten zamieszkuje blisko 46 milionów osób. Hiszpania dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych, w tym Wyspy Kanaryjskie, Wyspę Majorkę oraz 2 miasta autonomiczne.

Mapa Hiszpanii

Mapa Hiszpanii

Flaga Hiszpanii

Flaga Hiszpanii z Herbem

Flaga Hiszpanii z herbem

Flaga Hiszpanii bez herbu

Flaga Hiszpanii bez herbu

Stolica i serce Hiszpanii - Madryt

Madryt to największe miasto Hiszpanii i jednocześnie stolica kraju. Znajduje się tam wiele zabytków, które posiadają ogólnoświatową sławę. Główną atrakcją Madrytu jest Puerta del Sol, czyli Brama Słońca. Co ciekawe, to wcale nie brama, a plac w środku miasta, gdzie znajduje się między innymi pomnik Karola II oraz nietypowy monument, przedstawiający niedźwiedzia, który wspina się na drzewko truskawkowe, stanowiące symbol miasta. Kolejnym znanym placem w stolicy Hiszpanii jest Plaza Major, w czasach średniowiecznych traktowany pełnił rolę rynku miejskiego gdzie odbywały się walki byków, obecnie otoczony odrestaurowanymi kamieniczkami, gdzie mieści się wiele sklepów oraz kawiarni. Jeśli interesują nas hiszpańskie corridy, koniecznie powinniśmy wybrać się do Las Ventas, najpopularniejszej areny walk byków w mieście. Pomieści ona prawie 24 tysiące widzów. Warto zobaczyć też barokowy Pałac Królewski, gdzie obecnie rezyduje król ale też Pałac Senacki, Pałac Sprawiedliwości, mauzoleum oraz zabytkowe mosty. Prawdziwą perełką Madrytu jest muzeum Prado, jedno z najsłynniejszych na świecie. Znajduje się tam wiele cennych zbiorów malarskich, ciekawych rzeźb, grafik oraz kolekcje rzemiosła artystycznego. Warta zobaczenia jest też hiszpańska Katedra Almudena, neoklasyczna świątynia, zlokalizowana w sąsiedztwie Pałacu. To tam ślub brał obecny król Hiszpanii.

Miasta, które warto odwiedzić w Hiszpanii

Poza Madrytem na uwagę w Hiszpanii zasługuje także wiele innych miast czy miejsc. Jednym z nich jest Barcelona, stolica Katalonii. Znajduje się tam wiele zabytków, wpisanych na listę UNESCO, stanowiących atrakcje turystyczne o znaczeniu globalnym. Należy do nich Park Güell, ogrodzony murem park z licznymi elementami architektonicznymi. Ciekawym jestem jest też Katedra świętej Eulalii. To świątynia gotycka z elementami neogotyku. We wnętrz znajduje się rób patronki. Poza zabytkami, w Barcelonie popularne są oczywiście piękne, piaszczyste plaże które sprzyjają odpoczynkowi nad Morzem Śródziemnym.

Nad brzegiem tego morza leży też Walencja. Największym jej zabytkiem jest wyjątkowa katedra, łącząca trzy style: romański, gotycki oraz barokowy. Widoczne są również wpływy neoklasycystyczne. Warto zobaczyć tam także inne, zabytkowe kościoły oraz wybrać się na spacer do ogrodu botanicznego.

Interesującym miastem jest również Kordoba, stolica prowincji Kordoba, położonej w Andaluzji. Atrakcją turystyczną jest Mezquita, czyli meczet przebudowany na kościół, wspaniały przykład architektury islamu. Warto zwiedzić tam zabytkowe kościoły, pałace oraz synagogi.

W Andaluzji leży także Sewilla, piękne miasto z wieloma zabytkami. Znajduje się tam Alkazar, dawny pałac, obecnie udostępniony zwiedzającym. Znajduje się tam także Katedra Najświętszej Marii Panny, wspaniały przykład architektury gotyckiej, uważana za jedną z najwspanialszych tego typu budowli nie tylko w Hiszpanii ale i na świecie. Na uwagę zasługuje także arena walk byków, gdzie obecnie mieści się muzeum corridy z ciekawymi zbiorami. W Sewilli znajduje się także wiele parków i ogrodów. W samym centrum Hiszpanii znajduje się kolejne, ciekawe miasto, a mianowicie Saragossa. Najpopularniejszymi zabytkami są tak budowle sakralne. Pierwszą jest Bazylika katedralna Nuestra Señora del Pilar. To kościół barokowy, stanowiący słynne sanktuarium maryjne. Kolejnym kościołem jest La Catedral del Salvador, reprezentujący różne style, od gotyku aż po barok.

Kolejnym, interesującym miejscem w Hiszpanii jest Alhambra, zespół pałacowy w miejscowości Grenada. To nietypowy jak na europejskie miasto zabytek, ponieważ stanowi doskonały przykład architektury… arabskiej. Zespól składa się z głównego pałacu, posiada on wiele dziedzińców, znajduje się tam także letnia rezydencja oraz liczne ogrody. Panowali tam przed laty emirowie, obecnie obiekt jest atrakcją turystyczną regionu. Na uwagę zasługuje także niewielka wieś Las Médulas w prowincji León, gdzie znajduje się zabytkowa kopalnia złota.

Do Hiszpanii należy także wyspa Majorka, zlokalizowana na Morzu Śródziemnym. Uprawia się tam miedzy innymi oliwki, cytrusy oraz winorośl. Wyspa ma ważne znaczenie turystyczne dla kraju. Jej stolica jest Palma de Mallorca, gdzie znajduje się La Seu, piękna katedra, zbudowana w stylu gotyckim oraz romańskim. Nad miastem góruje również Zamek Bellver, twierdza z czasów średniowiecznych. Zbudowany jest w stylu gotyckim ale widoczne są również wpływy architektury arabskiej.

Hiszpańska kuchnia

Hiszpania ceniona jest także ze względu na smaczną kuchnię. Jest ona niezwykle różnorodne, widoczne są bowiem zarówno wpływy śródziemnomorskie, jak i andaluzyjskie czy francuskie, a nawet meksykańskie! Na śniadanie w Hiszpanii je się potrawy delikatne, w tym pudding, ryż na mleku czy paluszki chlebowe, maczane w kawie, Obiady również są lekkostrawne: jada się chłodniki warzywne oraz potrawy jednogarnkowe na bazie warzyw. Lubiane są także omlety oraz krewetki, przyrządzane na różne sposoby. Kolacje spożywa się zwykle na ciepło,. W Hiszpanii produkuje się także znakomite wina oraz drinki, w tym smaczna sangria, czy wino z dodatkiem lodu i owoców, niezwykle orzeźwiające. Zróżnicowane są oczywiście kuchnie regionalne. Na północy Hiszpanii jada się ryby i owoce morza. Produkuje się tutaj również nabiał, w tym sery. Tradycyjnym ciastem tego rejonu jest jabłecznik. Środkowa Hiszpania to region dzikiego drobiu, w tym postaw z bażantów czy kuropatw, jada się tutaj także dziczyznę. Na południu króluje kuchnia andaluzyjska z widocznymi wpływami arabskimi. Tradycyjnymi potrawami są smażone ryby, kalmary, dania przyprawia się dość ostro, stosowane są szafran czy kminek. Jada się tutaj pomarańcze, oliwki oraz winogrona. Regiony wschodnie zaś serwują kuchnię typowo śródziemnomorską. Jada się ryby, owoce morza, oliwki, pomarańcze, potrawy z papryki czy pomidorów.

Hiszpańska rodzina królewska

Bez wątpienia atrakcją turystyczną Hiszpanii jest fakt, że na czele państwa stoi król. Od 2014 roku jest nim Filip VI Burbon, żonaty z księżną Letycją Ortiz, z zawodu dziennikarką. Z małżeństwa tego przyszły na świat dwie córki, Eleonora oraz Sofia. Starsza, urodzona w 2005 roku Eleonora jest prawowitą następczynią tronu. Młodsza, urodzona w 2007 roku Sofia jest druga w linii do sukcesji.

Hiszpańskie wybrzeże i Wyspy Kanaryjskie

Wśród turystów popularnością cieszy się hiszpańskie wybrzeże, zarówno tereny nad Morzem Śródziemnym, jak i Atlantykiem. Bez wątpienia jednak prawdziwą perełką są Wyspy Kanaryjskie, archipelag na Oceanie Atlantyckim. Tworzy go siedem wysp głównych, z których najbardziej znane to oczywiście Gran Canaria, Teneryfa oraz Fuerteventura. Gran Canaria ze stolicą w Las Palmas jest prawdziwym rajem dla turystów z całego świata. Znajduje się tam wiele obiektów turystycznych, w tym hotele, pensjonaty raz apartamenty do wynajęcia. Bogato rozwinięta jest również oferta gastronomiczna oraz kulturalna. Jest tu wiele dyskotek, barów, restauracji oraz innych miejsc, gdzie można miło spędzić wolny czas. Najważniejsze są jednak długie, piaszczyste plaże Gran Canarii, które sprzyjają spokojnemu relaksowi na plaży, jak i uprawianiu sportów wodnych. Kolejna jest Teneryfa, największa w archipelagu. Znajduje się na niej zabytkowe miasto La Laguna oraz wulkan Teide, w okolicy którego utworzony jest park narodowy. Teneryfa cechuje się występowaniem ciekawych gatunków roślin, w tym wielu endemitów. Znane są również Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej z Candelarii z postacią Chrystusa na Krzyżu. Z kolei Matka Boska z Candelarii jest patronką Wysp. Fuerteventura jest kolejną wyspą, stanowiącą przyjemne miejsce wakacyjne. Rosną na niej gatunki endemiczne, co pozwala nam podziwiać nie tylko piękno oceanu ale również i przyrody.

Góry w Hiszpanii

Hiszpania to oczywiście nie tylko wybrzeża ale i góry. Na terenie kraju znajduje się wiele ciekawych masywów. Na północny raju zlokalizowane są Góry Kantabryjskie, licznie występują tu formy krasowe. Stoki górskie porastane są przez zarośla oraz lasy liściaste. Najwyższe wzniesienie ma wysokość 2648 m.n.p.m. Stanowią one naturalne przedłożenie Pirenejów, gór wypiętrzonych w orogenezie alpejskiej. Na terenie Hiszpanii znajduje się najwyższy szczyt Pirenejów: Pico de Aneto, wznoszący się na wysokość 3404 m.n.p.m. Nie można zapomnieć również o Górach Iberyjskich, zbudowane są głównie z piaskowców. Najwyższym szczytem jest Moncayo o wysokości 2313 m.n.p.m.

Hiszpania jest krajem ciekawym i różnorodnym. Może pochwalić się wieloma zabytkami, w tym zarówno zabytkami sakralnymi, architektonicznymi, jak i pomnikami przyrody. Poza tym, posiada ciekawą historię oraz atrakcje turystyczne ją dokumentujące. Może poszczycić się smaczną i zróżnicowaną kuchnią, więc z pewnością nie pozwoli nam narzekać na monotonię w kuchni. Poza tym, oferuje nam zarówno piękne, piaszczyste plaże oraz wiele ciekawych tras spacerowych, narciarskich oraz wspinaczkowych w tutejszych górach. Z pewnością każde wakacje w Hiszpanii będą niezapomnianym przeżyciem.

HiszpaniaKomentarze

Gosia
Wczasy na Majorce - kto o tym nie marzy? Biura podróży prześcigają się w ofertach na Majorkę, a jest to bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym wyspa. Podwodne jaskinie, piękne, złociste plaże, wsi i domy otoczone gajami oliwnymi - marzenie, miejsce, gdzie na prawdę możemy poczuć się jak w raju i odpocząć od problemów codzienności. Polecam, byłam w zeszłym roku :)