Swap housing - zamiana domów na wakacje

Swap housingW obecnych czasach istnienia tak wielu możliwości podróżowania dzięki internetowi nie dziwi poszukiwanie coraz to nowszych sposobów na tanie wakacje.

Jednym z nich staje się coraz popularniejsza wymiana domów - swap housing. Na czym polega? Jakie są jej zalety, a jakie ze sobą niesie zagrożenia?

Na czym polega swap housing?

W dużym skrócie to zamiana domów. Na specjalnym portalu internetowym ludzie zamieszczają swoje oferty, które zawierają podstawowe informacje na temat lokalizacji domu, metrażu, standardu etc. Następnie mogą wybrać z listy ofertę innej osoby i zaproponować wymianę lokali. Jedna osoba przenosi się na jakiś czas, najczęściej na kilka tygodni, do domu innej osoby. Oczywiście oferty są weryfikowane, a ponadto firmy zajmujące się zbieraniem takich ofert mają swoje regulaminy. Zawarte jest w nim m.in. ubezpieczenie na wypadek kradzieży. Swap housing w krótkim czasie stał się popularny za granicą, zwłaszcza w Ameryce i Australii. Jego idea jest prosta i idealnie wypełniła niszę, dlatego też coraz więcej osób przyłącza się do tego sposobu spędzania wakacji.

Zalety wymiany domów

Oczywiście jest ich wiele, jednak dwie z nich szczególnie przyciągają podróżników. Pierwsza to cena - praktycznie żadna. Wystarczą bilety podróżne, pieniądze na jedzenie czy wstępy do muzeów. Odpada jeden z największych wydatków, czyli wynajem hotelu. Można spać w komfortowych warunkach, czuć się swobodnie. Do wyłącznej dyspozycji pozostaje cały dom z pełnym wyposażeniem - łazienka, kuchnia, sypialnia… To świetna opcja dla rodzin, par, grupy przyjaciół, osób samotnych... Jednym słowem: dla każdego! Wyłączność gwarantuje komfort, bezpieczeństwo i wygodę. Ogranicza się także wydatki związane z jedzeniem, ponieważ można gotować w domu.

Drugą ogromną zaletą jest lokalizacja. Ze względu na to, że domy udostępniają osoby mieszkające w różnych państwach, w tym w egzotycznych miejscach, niekiedy trudno dostępnych, ma się niepowtarzalną okazję na ich odwiedzenie. W ofertach można znaleźć Seszele, Australię, Maroko, RPA i wiele, wiele innych krajów. To pociąga szczególnie osoby, dla których koszt hoteli w tych miejscach wykracza znacznie poza budżet. Inne zalety swap housingu to np. możliwość lepszego poznania lokalnego środowiska, polepszenia znajomości języka, używania samochodu (jeśli jest udostępniony), samodzielnego wyznaczania trasy zwiedzania, nawiązywania znajomości z lokalnymi mieszkańcami.

Jakie są wady swap housingu?

Jak każde rozwiązanie, także i to posiada swoje wady. Przede wszystkim oferty ograniczają nasz wybór miejsca,a czasami też terminu, na spędzenie wakacji - możemy wybrać oferty z listy, które nie zawsze mogą nam odpowiadać. Ponadto najlepsze miejsca mogą być zarezerwowane, musimy więc na nie czekać lub “polować”, co może pochłonąć sporo czasu. Kiedy już zarezerwujemy odpowiednią lokalizację, musimy pamiętać, że także nasz dom powinniśmy przygotować dla gości. To oznacza np. zmianę pościeli, posprzątanie, ale też schowanie cennych sprzętów, biżuterii, obrazów. Kolejna wada jest związana właśnie z możliwością kradzieży naszych rzeczy: mebli, cennej biżuterii czy nawet ubrań. Firmy zajmujące się swap housingiem co prawda oferują ubezpieczenie, ale nie zawsze wynagradza ono stratę, szczególnie jeśli rzecz miała dla nas wartość sentymentalną. Goście mogą również zostawić bałagan, którego sprzątanie pochłonie nasz czas i fundusze. Albo zapomnieć zostawić kluczy do naszego domu lub swojego.

Uważać trzeba również na same oferty - zdjęcia mogą nie reprezentować faktycznego stanu mieszkania, co oznacza, że możemy trafić na lokal w znacznie niższym standardzie niż oczekiwaliśmy. Lokalizacja tego lokalu również może budzić wątpliwości. Albo obecność osób trzecich, o których nie było mowy. Jednak najgorszą rzeczą, jaka może nam się przytrafić, jest wystawienie, czyli anulowanie naszej rezerwacji w ostatniej chwili. Zmarnowane pieniądze na lot czy rezerwacje obiektów to tylko wierzchołek góry lodowej. W najgorszej sytuacji są wtedy osoby, które miały zaplanowaną wymianę domów w dwóch miejscach oddalonych od siebie, zaraz po sobie. Oczywiście firmy zajmujące się swap housingiem oferują ubezpieczenie od takich wypadków, jednak nie polepsza to sytuacji osoby, która w danym momencie została pozbawiona dachu nad głową.

Tanie rozwiązanie na wakacje

Na szczęście wiele serwisów wprowadza system oceny pobytu, można więc uniknąć niektórych problemów na podstawie opinii innych użytkowników. Swap housing jest niewątpliwie atrakcyjnym sposobem spędzenia wakacji. Mimo swoich wad, staje się coraz popularniejszą alternatywą dla hosteli czy tanich domków letniskowych, bo jest niemalże darmowy. W dodatku można odwiedzić miejsca niedostępne dla wszystkich. A sam sposób znalezienia osoby do wymiany domu jest prosty i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Z oferty wymiany domów skorzystać może praktycznie każdy, co również przyczynia się do wzrostu jego popularności.

Autor: www.rynekpierwotny.pl.

Komentarze