Jak przygotować się na podróż do Egiptu i co zabrać?

EgiptPodróż do Egiptu to marznie wielu osób. Nie ma w tym nic dziwnego - jest to egzotyczne państwo, gdzie można nie tylko wypocząć, ale również zwiedzić wiele interesujących miejsc. Plusem są również korzystne ceny. Pobyt w wysokiej klasy kurorcie wcale nie musi kosztować majątku. Należy również podkreślić, że wakacje zorganizowane przez biuro podróży są w pełni bezpieczne. Turyści mogą liczyć na profesjonalną opiekę, dzięki czemu urlop będzie beztroski i odprężający. Egipt przygotowania do podróży warto rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Wszystko po to, aby wyjazd był w stu procentach udany.

Sprawy formalne

Podróż do Egiptu wymaga odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim należy posiadać paszport. Sprawdźmy, czy dokument jest ważny. Bez niego nie zostaniemy wpuszczeni na teren wspomnianego państwa. Na podstawie paszportu wydawana jest również wiza elektroniczna do Egiptu. Istotne jest to, aby wniosek złożyć w odpowiednim terminie. Trzeba zaznaczyć, że otrzymana wiza jest ważna przez określony czas. Wszystko zależy od jej rodzaju. Wiza elektroniczna jednorazowego pobytu jest ważna przez 90 dni od daty wydania. Nieco inaczej jest w przypadku wizy wielokrotnego wjazdu - w tym przypadku ważność wynosi 180 dni.

Posiadanie e-wizy to nie wszystko. Należy wydrukować dokument, a także okazać go przy wjeździe do kraju. Niewątpliwym plusem wizy elektronicznej jest fakt, że można ubiegać się o nią przez internet. Pozwala to zaoszczędzić sporą ilość czasu, a także zminimalizować formalności. Ponadto, jeśli z różnych powodów e-wiza nie będzie mogła zostać wydana, to możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów.

Leki i ochrona zdrowia

Każdy, kto wybiera się do Egiptu powinien zapoznać się z pojęciem "zemsta faraona". To nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe, które są naturalnym następstwem zmiany klimatu. Oczywiście nie dotykają one każdego turysty. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji - wiadomy jest, że im mocniejsza flora bakteryjna układu pokarmowego, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zarażenia. Właśnie dlatego warto jest przyjmować dobrej jakości probiotyki na kilka tygodni przed wyjazdem. To prosty sposób na to, aby wzmocnić organizm.

Ważne jest to, aby zabrać ze sobą leki na biegunkę, czy też wymioty. Bez większych trudności zakupimy je również na miejscu, ale lepiej posiadać je pod ręką. Ponadto powinniśmy wziąć ze sobą tabletki przeciwbólowe, kapsułki na ból gardła, krople do nosa, środki odkażające i opatrunkowe, preparaty odstraszające owady i łagodzące ukąszenia. Osoby przewlekle chore muszą posiadać odpowiednią ilość przyjmowanych leków. Stworzona apteczka zapewnia wysokie poczucie bezpieczeństwa, jednak nie ma sensu popadać w paranoje. Egipskie apteki są dobrze wyposażone, a więc w razie potrzeby możemy po prostu zakupić to, czego potrzebujemy.

Pieniądze

Ilość pieniędzy to kwestia bardzo indywidualna. Każdy posiada zupełnie inne potrzeby. Tamtejsza waluta to funt egipski, jednak bez większych problemów możemy zapłacić za zakupy dolarami. Pamiątki dostępne są niemal na każdym kroku - warto jednak podejść do tego tematu z rozsądkiem. Warto wziąć pod uwagę, że egipscy handlarze są dość nachalni. Z pewnością będą zachęcać nas do zakupu. Nie należy jednak ulegać namowom, gdyż jest to strata gotówki.

Ceny w sklepach znajdują się na optymalnym poziomie, co stanowi spory plus. Szukając knajp i restauracji należy wziąć pod uwagę standard lokalu - tak samo, jak w każdym kraju znajdziemy obiekty przystępne cenowo, jak i te luksusowe.

Ubrania

W Egipcie nie można narzekać na niskie temperatury. Należy jednak uszanować tamtejszą kulturę oraz obyczaje. Planując zwiedzanie miasta "na własną rękę" warto ubrać się odpowiednio do okoliczności. Zbyt kuse sukienki i wydekoltowane bluzki nie są dobrym pomysłem, chyba że chcemy otrzymać wiele propozycji matrymonialnych. Dobrze jest zabrać ubrania lekkie i przewiewne, a jednocześnie niewyzywające. Ponadto w niektórych miejscach wskazane jest nakrycie głowy, a więc kobiety powinny zabrać ze sobą cienkie szale.

Oprócz ubrań wakacyjnych należy zabrać ze sobą coś cieplejszego na chłodne wieczory. Lepiej być przygotowanym na każdą okoliczność. Z pewnością nie można zapomnieć o stroju kąpielowym, pareo, klapkach, kapeluszu/kaszkiecie. Buty do zwiedzania powinny być masywne i wygodne. Wiele osób poleca specjalne buty do wody, gdyż na plażach znajdują się ostre rafy koralowe.

Przydatne akcesoria

To, jakie rzeczy zabierzemy ze sobą zależy głównie od naszych osobistych potrzeb. Do przydatnych akcesoriów można zaliczyć m.in. ręcznik lub koc plażowy, balsam do opalania, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, ulubioną książkę/ebook, podręczną torbę na plażę, sprzęt do nurkowania. W wielu hotelach znajdują się środki pielęgnacyjne, ale dobrze jest mieć przy sobie szampon, żel pod prysznic, produkty do demakijażu.

Lepiej zrezygnować ze zbyt dużej ilości kosmetyków do makijażu. Egipski klimat nie sprzyja tworzeniu fantazyjnych make-upów. Nie zaleca się również zabierania sprzętów typu prostownica lub lokówka. Wilgotne i gorące powietrze szybko zepsuje fryzurę.

Źródło: www.evisa.express.

Komentarze