Wyspa Zakynthos - mapa, atrakcje, plaże, co warto zobaczyć?

Zakynthos - wyspa w GrecjiZakynthos (Zakintos) jest jedną z najatrakcyjniejszych wysp Grecji. Jako trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Jońskim, położona jest niedaleko półwyspu Peloponez i magicznej Kefalonii. Choć wyspy greckie kojarzone są przede wszystkim z cennymi zabytkami, tu na spotkanie z antycznymi budowlami liczyć nie możemy.

Tym, co tworzy tajemnicę tego szczególnego miejsca jest wspaniała przyroda - w czasie pobytu na tej wyspie szybko można przekonać się o jednym - brak zabytków wcale nie musi oznaczać braku atrakcyjności. Dzieje się tak z jednego względu - miejsce zniszczonych przez trzęsienie ziemi zabytków zajęły atrakcje o przyrodniczym charakterze. To one przyciągają turystów, dla których wczasy w Grecji mają stać się okazją do podziwiania pięknych widoków oraz delektowania się wypoczynkiem na łonie natury.

Zakynthos - mapa wyspy

Mapa wyspy Zakynthos Grecja

Jest jedną z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych wysp na Morzu Jońskim. Wystarczy tylko spojrzeć na te oferty, którymi do wypoczynku na greckiej wyspie zachęcają znani organizatorzy, by dostrzec, że lista atrakcji jest tu bardzo długa. O popularności wyspy decydują nie tylko idealne warunki do wypoczynku w kameralnej atmosferze, ale też unikalne atrakcje. Półwysep Keri przyciąga tych, którzy chcą podziwiać piękne widoki, z kolei plaża Gerakas uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Są to wspaniałe miejsca, jednak nie im przypada rola największych atrakcji na wyspie.

Najważniejsze atrakcje Zakynthos

Turystycznym hitem na Zakynthos okazuje się bowiem Zatoka Wraku - piękna plaża, której unikalną dekoracją jest właśnie wrak,który dumnie prezentuje się na tle potężnych, wapiennych klifów. Woda na tej plaży ma wyjątkowy, jasnoniebieski kolor. Kiedy się w niej zanurzymy, patrząc w dół bez problemu dostrzeżemy swoje stopy! Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że oprócz pięknego koloru, jest krystalicznie czysta. Minusem tej plaży może być dość szorstki piasek, bardziej przypominający ostry żwirek i tłumy turystów, dlatego najlepiej udać się tu na wycieczkę jak najwcześniej rano. Statki i łódki, bo tymi właśnie jedynie dotrzemy na tą plażę, mogą stacjonować tu najdłużej do około półtorej godziny, więc nie spędzimy tu też zbyt wiele czasu. Wystarczy jednak, aby zażyć niezapomnianej kąpieli, wykonać pamiątkowe fotografię i chwilę się zrelaksować na plaży, podziwiając niezapomniany widok.To dzięki niemu niewielka zatoczka otoczona potężnymi skałami staje się miejscem wyjątkowym, w którym każdy może popuścić wodze fantazji. Wizyta w tej zatoce to jeden z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po wyspie.

Zakynthos - zatoka wraku

Zatoka wraku - Zakynthos

Punktem drugim są Błękitne Groty. Podziwiane z wycieczkowych łodzi skalne łuki, które wynurzają się z morskiej wody, również robią ogromne wrażenie.

Łuki skane - Zakynthos

Łuki skalne - Zakynthos

Xigia to plaża, którą po prostu trzeba odwiedzić. Znana jest z tego, że ze skał ją otaczających wypływa siarka, która momentami ma tak silne działanie, że zmienia kolor morza na biały. W powietrzu jest zaś wyczuwalny zapach tego minerału. Kąpiel w tej wodzie przynosi wiele korzyści, skóra staje się odżywiona i wyraźnie gładsza, dlatego Xigia nazywana jest jedynym darmowym spa na wyspie. Na Xigię przypływa nieco mniej łodzi, niż do Zatoki Wraku, więc relaks tu jest dużo bardziej spokojny i przyjemniejszy.

Najcenniejsze skarby wyspiarskiej przyrody

Dla większości turystów Zakynthos to jednak nie tylko piękne widoki, ale też wyjątkowe okazy fauny i flory. Egzotyczna roślinność i potężne palmy sprawiają, że wyspa ta cieszy oko zielenią. Najważniejsze są tu jednak zwierzęta, które żyją w morskiej wodzie i które chętnie pojawiają się na tutejszych plażach. Żółwie Caretta, bo o nich mowa, stały się największą atrakcją tej wyspy.

Żółw Caretta

Żółw Caretta

Żółwie szczególnie upodobały sobie zatokę Laganas i pobliską bezludną wysepkę Marathonisi, ze względu na dogodne warunki do godów i składania jaj - co roku składają je na Zakynthos od maja do sierpnia. Woda jest tu bardzo czysta, a brzeg łagodny. Samica do jednego gniazda składa ponad sto jaj, a co ciekawe, robi to około 50-100 metrów od miejsca, w którym sama się wykluła. Caretta to bardzo wyjątkowe stworzenia. Na wolności mogą dożyć do 200 lat, osiągają ponad metr długości (samce nawet do półtora metra) i ważą około stu kilogramów - choć znane są przypadki żółwi, które ważyły niemal pół tony. Odwiedzając wyspę w lipcu i sierpniu, jeśli będziemy mieć szczęście, możemy być świadkami wykluwania się małych żółwi i ich niesamowitej pierwszej podróży do oceanu. Zaraz po wykluciu bowiem, te ważące wtedy zaledwie około 16 gramów stworzenia, instynktownie zaczynają iść w stronę wody, aby zniknąć w otchłaniach morza. Niestety, z tysiąca wyklutych żółwi, tylko jeden prawdopodobnie dożyje wieku dorosłego. Zakynthos to jedno z niewielu miejsc, w których żółwie te pojawiają się, i to jeszcze w tak licznych grupach. I choć dla turystów obecność tych żółwi oznaczać może ograniczony dostęp do niektórych miejsc na plaży, nikt nie narzeka na takie utrudnienia. Wręcz przeciwnie - obecność zagrożonego gatunku cieszy wszystkich, a nie tylko tych turystów, których fascynuje śródziemnomorska przyroda. Trzeba podkreślić, że żółwie te są objęte ochroną i zagrożone wyginięciem. Absolutnie nie wolno ich dotykać ani im przeszkadzać. Bardzo dużo żółwi niestety ginie potrącane przez szybkie motorówki bądź zaplątując się rybackie sieci.

Jedną z najciekawszych wycieczek, na jakie można się udać, będąc na Zakynthos, jest wycieczka łódką, podczas której właśnie można obserwować żółwie Caretta w ich naturalnych środowisku. Co chwilę wynurzają się one z wody, żeby zaczerpnąć powietrza i wtedy można je podziwiać w pełnej okazałości.

Patron wyspy - św. Dionizos

Jak już było wspomniane w 1953r. wyspę nawiedziło niezwykle silne trzęsienie ziemi, które zniszczyło ponad 90% budynków na lądzie. Niestety przez to nie ocalało zbyt wiele architektonicznych perełek, które można by zobaczyć. Aby jednak poczuć klimat greckiego miasta, warto wstąpić do stolicy wyspy o tej samej nazwie. Miasteczko jest dość ładnie odrestaurowane, a wąskie uliczki są niezwykle urokliwe. Najważniejszym zabytkiem jest cudownie ocalały od trzęsienia ziemi kościół św. Dionizosa, patrona wyspy. Koniecznie należy zajrzeć do środka, aby podziwiać jego niezwykłe, pozłacane wnętrze i zobaczyć sarkofag, w którym spoczywa św. Dionizos, które ciało podobno nie uległo rozkładowi. Jeśli jesteśmy na wyspie pod koniec wakacji, do Zakynthos warto wybrać się 24 sierpnia. Wtedy odbywa się święto patrona wyspy, podczas którego organizowany jest orszak ku czci św. Dionizosa. Pojawiają się liczne uliczne sklepiki, w których można nabyć wyjątkowe pamiątki lub skosztować dobrego jedzenia. Późnym wieczorem odbywa się pokaz sztucznych ogni.

Podkreślić należy, że po wyspie najlepiej poruszać się wypożyczonym autem lub taksówką. Jeśli decydujemy się wypożyczyć pojazd, nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu i lepiej dopłacić parę euro, niż później być narażonym na stres. Drogi na Zakynthos są bardzo wąskie, a niektórzy kierowcy jeżdżą niecierpliwie i niebezpiecznie. Istnieje również komunikacja autobusowa, jednak należy liczyć się z tym, że rozkład jazdy jest orientacyjny i autobusy nie zawsze przyjeżdżają na czas. Dookoła wyspy można również poruszać się statkiem, łódką czy motorówką aby odwiedzić piękne plaże.

Wyspa Zakynthos jest idealną wakacyjną destynacją. Piękne widoki oraz przyrodnicze atrakcje sprawiają, że każdy miłośnik podróży na tej wyspie poczuje się doskonale. Zadowoleni będą plażowicze, osoby zainteresowane historią i mitami, rodziny z dziećmi czy pary szukające miejsca na romantyczną podróż. Z Zakynthos jest również niedaleko do innych magicznych miejsc - promem można bez problemu dostać się do Kefalonii, największej wyspy na Morzu Jońskim, czy do samego półwyspu Peloponez.

Komentarze