Majorka - mapa, stolica, atrakcje turystyczne

MajorkaNależąca do archipelagu Balearów na Morzu Śródziemnym Majorka jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów (obok Teneryfy, Fuerteventury, Lanzarote i Gran Canarii) hiszpańskich wysp. Przyciągają ich tutaj piękne plaże z malowniczo zwieszającymi się nad nimi skałami, ciepły klimat (najkorzystniejszy dla turystów z Polski w okresie od maja do października), a także stosunkowo niedrogie i częste połączenie lotnicze prowadzące na wyspę.

Mapa Majorki

Mapa Majorki

Co warto zobaczyć na Majorce w te dni, w które nie będziemy się leniwie pławić w krystalicznie czystej wodzie?

Oto krótki przegląd najciekawszych zabytków tej wyspy, która dzięki panowaniu na niej m. in. Fenicjan, Greków, Rzymian i Arabów ma swoją specyficzną architekturę i zaprasza do zwiedzania urokliwych zakamarków tutejszych miast i miasteczek.

Plaża Santa Ponsa Ponca

Palma - stolica Majorki

Założona przez Rzymian w 123 r. p. n.e. stolica Majorki - Palma de Mallorca, zamieszkiwana jest dzisiaj przez ok. 400 tysięcy mieszkańców i to właśnie tutaj większość turystów rozpoczyna swoją przygodę z tą wyspą - to tutaj bowiem dolatują samoloty. Jednym z jej najpiękniejszych zabytków jest katedra La Seu - gotycki kościół, którego budowa rozpoczęła się w czasach panowania króla Aragonii i Katalonii - Jaume’a II, a zakończyła dopiero pięć wieków później. Dlatego w stylu katedry La Seu można rozpoznać także elementy stylistyczne nie tylko z okresu gotyku. Jednym z architektów, którzy mieli wpływ na jej ostateczny wygląd, był słynny Antonio Gaudi, który przebudował ją w stylu gotyku katalońskiego i wprowadził światło elektryczne, zapowiadając niejako budowę najsłynniejszej swojej budowli - Sagrada Familia w Barcelonie. W dzwonnicy katedry mieści się Museu de la Catedral, do którego najcenniejszych zabytków należy przenośny ołtarzyk Jaume’a I, XVI-wieczna monstrancja oraz dzieła prymitywistów z Majorki.

Majorka, Palma, La Seu

W stolicy Majorki zachwycają też renesansowe fortyfikacje wzniesione z rozkazu króla Hiszpanii Karola I czy piękne promenady i place będące centrum życia turystycznego. Warto odwiedzić także wybudowany na początku XIV wieku pałac królewski Palacior Real de La Almudaina, w którym dziś znajduje się muzeum i zachowane elementy architektury arabskiej, łaźnię czy patio. Dla rodzin z dziećmi z kolei największą atrakcją stolicy Majorki będzie oceanarium - Palma Aquarium, gdzie warto wybrać się w porze karmienia rekinów.

Alcudia - śladami Rzymian

Jednym z najbardziej urokliwych miast Majorki jest Alcudia, znajdująca się w północno-wschodniej części Majorki, pomiędzy dwiema zatokami: Pollenca i Zatoka Alcudii, o której historii przypominają zachowane z okresu średniowiecza mury obronne oraz ruiny pochodzące jeszcze z czasów rzymskich. Mury obronne pochodzą z XIII wieku, kiedy król Jaume II utworzył tutaj osadę o nazwie Alcudia, chroniąc ją doskonale zachowanymi do dzisiaj umocnieniami, po których można się przespacerować oglądając z wysoka panoramę miejską i starówkę, pełną klimatycznych restauracji, knajpek i sklepików z pamiątkami. Szczególny zachwyt budzą renesansowe kamieniczki, bogato zdobione rodzinnymi herbami i innymi elementami dekoracyjnymi.

Majorka, Alcudia

Będąc w Alcudii warto także odwiedzić kościół św. Jaume wzniesiony w 1882 roku, z muzeum prezentującym szaty liturgiczne, naczynia i rzeźby oraz Plazę de Toros de Alcudia - arenę walki z bykami, gdzie do dziś odbywają się corridy. W czasy jeszcze wcześniejsze można natomiast cofnąć się zwiedzając ruiny rzymskiego miasta Pollentia w Alcudii ze starożytnym teatrem Teatro Romano, po upadku miasta używanym jako cmentarz.

Valldemossa - znana z pobytu Fryderyka Chopina na Majorce

Dla polskich turystów szczególnym miejscem na Majorce jest urokliwa, niewielka miejscowość Valldemossa położona wśród gór Sierra de Tramuntana, słynąca z pobytu w tych okolicach słynnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina i ekscentrycznej pisarki George Sand.

Majorka, Valldemossa, Klasztor

Oryginalna nazwa tej miejscowości pochodzi jeszcze z czasów panowania na wyspie muzułmanów, a jego najsłynniejszym zabytkiem jest klasztor kartuzów, w którym pokoje wynajmowali Chopin i George Sand. Jak pisał sam kompozytor o tym pobycie, który miał podratować jego kruche zdrowie: "Mieszkać będę zapewne w przecudownym klasztorze, najpiękniejszej pozycji na świecie: morze, góry, palmy, cmentarz, kościół krzyżacki, ruiny moskietów, stare drzewa tysiącletnie oliwne(…) Jestem blisko tego, co najpiękniejsze".

Porto Cristo - czyli wyprawa pod ziemię

Tuż obok niewielkiej miejscowości Porto Cristo znajdują się przepiękne, fantazyjnie oświetlone jaskinie Cuevas del Drach - czyli Smocze Jaskinie.

Majorka, Porto Cristo, smocze jaskinie

Decydujący się na ich zwiedzanie turyści wyprawiają się 25 metrów w głąb ziemi, gdzie udostępniono dla nich trasę obejmującą cztery groty i wielkie podziemne jezioro Lago Martel, po którym można przepłynąć się łódką. Niezwykłym przeżyciem jest też organizowany dla turystów pod ziemią koncert muzyki klasycznej rozbrzmiewającej w niesamowity sposób dzięki akustyce panującej w jaskiniach. Cała podziemna wycieczka trwa około godziny i pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia.

Komentarze