Najciekawsze stolice europejskie

Stolice Europy - zabytkiCo sprawia, że niektóre stolice państw europejskich przyciągają rzesze turystów jak magnes? Które z nich cieszą się największą popularnością i są najchętniej odwiedzane, a turyści ciągle do nich powracają? Co takiego mają w sobie, że są tak kuszące i urzekające?

Czy jest to historia danego miasta? Wspaniałe zaplecze gastronomiczne z wieloma knajpkami, szynkami, eleganckimi restauracjami lub pubami? Tętniące nocnym życiem starówki? Zapewniony wygodny transport? Łatwość przemieszczania się z najważniejszych punktów miasta do innych? A może wszystko razem wzięte w połączeniu z naszą pasją do podróżowania i odkrywania nowych miejsc?

Na liście faworytów wciąż znajduje się Madryt, Praga oraz Londyn

Stolica Hiszpanii urzeka ilością zabytków, punktów historycznych oraz ogromną ilością dzieł sztuki. Madryt może się poszczycić bogatymi zbiorami muzealnymi w Prado, w Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii czy w Muzeum Thyssen-Bornemisza. Do tego wiele znaczących zabytków i pięknych budowli, XVIII wieczny Pałac Królewski oraz Pałac Sprawiedliwości, Puerta de Alcalá, czy też znajdująca się w parku Casa de Campo Fontanna Księcia. Wśród starszych zabytków przejdziemy koło kościoła San Pedro el Real pochodzącego z XV wieku, jak i katedry San Isidoro el Real oraz klasztoru Descalza. Ponadto wspaniała kuchnia iberyjska, nocne życie miasta, do tego wyśmienite wino, porywająca muzyka oraz ognisty temperament Hiszpanów - obok tego nie można przejść obojętnie.

Po sąsiedzku dla nas, Polaków, Praga nie tylko ma spora ilość zabytków, ale także zaspokaja najwybredniejsze podniebienia piwoszy z całego świata. Momentami tłoczna starówka zachwyca, tym wszystkim, co klasyczne miasta europejskie powinny mieć - piękne mosty, zamek, kościoły i kamienice. W Pradze, w porównaniu z innymi stolicami europejskimi, życie toczy się powoli, dzięki temu jest okazja do nacieszenia się każdą chwilą. Ponadto na ulicach pełno młodych Czechów, jak i obcokrajowców, którzy w pełni korzystają z radości życia.

Big Ben i Parlament to nieodzowne wizytówki Londynu. Ze względu na swoją infrastrukturę, rewelacyjne metro oraz niezliczoną ilość zabytków nie bez powodu został nazwany jednym z najlepszych na świecie miast do życia. Stolica Wielkiej Brytanii oczarowuje swoją historią i kulturą. Co więcej jest to miasto kosmopolityczne, z bogatym i na bardzo wysokim poziomie zapleczem gastronomicznym. Chodząc po ulicach Londynu, człowiek czuje się jakby był na spacerze z Dickensem lub Shakespearem. Londyn łączy w sobie tradycję z nowoczesnością sprawiając, że niejeden turysta wciąż ciągnie na wyspę.

Kolejną ciekawą stolicą jest Bruksela. Miasto położone na przecięciu szlaków i historii zarówno Francji, jak i Niemiec było niejednokrotnie przejmowane przez ich wpływy. W pewnym sensie można rzec, że nadal po części pozostaje na skrzyżowaniu wielu tradycji, kultur i języków. Wszystko to, skomasowane na stosunkowo niewielkiej powierzchni pełnej zabytków oraz pięknych budynków. Ponadto lokalne kawiarnie i puby serwują znakomite piwa belgijskie, które uznawane są na całym świecie. Niektóre lokale maja w swoim menu nawet po kilka tysięcy różnych piw!

Dla wszystkich tych, którzy choć przez chwilę zetknęli się z kulturą Francji, Paryż jest uosobieniem jedności pomiędzy kulturą, sztuką, francuskim jedzeniem oraz osobowością Francuzów. Paryż jest miejscem romantycznym - jednym z ulubionych zakochanych par, pełnym wdzięku, czaru i świętobliwości. Z drugiej jednak strony zaskakuje ilością rzeczy jedynie cieszących oko i zaspokajających potrzeby estetyczne, a pozbawionych głębszej funkcjonalności. Niezliczona ilość knajpek, kawiarenek i restauracyjek serwujących gorące i pachnące francuskie naleśniki - crepes, rozgwieżdżone niebo nad miastem, mieniąca się piramida pod Louvrem, Pola Elizejskie, Łuk Tryumfalny oraz niezliczone muzea z zabytkami klasy światowej sprawiają, że turyści rzeszami napływają do Paryża. Musee d'Orsay poswięcone impresjonistom oczarowuje kolorami, bazylika Sacré-Cœur ściąga wiernych z całego świata, a katedra Notre Dame ze swoja rozetą przepuszczająca niepowtarzalne promienie światła i odbijające się od kamiennej podłogi nadaje miastu mistycyzmy.

Rzym - wieczne miasto, bogata historia, piękne zabytki, a także zachwycające jedzenie na każdym kroku. Piękne ulice, dzielnica cygańska - Trastevere i niezliczona ilość placy - jak na przykład Plac Wenecki i Plac Navonna, sprawiają że jest to jedno z najbardziej urokliwych miast europy. Wiele galerii sztuki, kościołów, restauracji, kawiarni i eleganckich sklepów. Wspaniałe Koloseum, Panteon, Forum Romanum, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi i Watykan, to tylko niektóre z najciekawszych punktów Rzymu.

Kopenhaga ze swoimi kanałami i pobliskimi jeziorami oczarowuje połączeniem piękna przyrody z zatykającą dech w piersi starówką. Zabytkowe budynki, wspaniała gastronomia, piękna architektura i rozrywka w jednym miejscu. Warto zwrócić uwagę na dwa zamki - Rosenborg oraz Amalienborg i Straż Królewską, jak również na neobarokowy Pałac Christiansborg oraz ogromny, z pięknymi witrażami Ratusz z przełomu wieku XIX oraz XX. Ponadto Kopenhaga to miasto pełne przyjaznych i lubiących się bawić ludzi

Budapeszt to malownicze miasto położone na dwóch brzegach Dunaju. Przepełnione zamkami, pięknymi budynkami jak również niepowtarzalnymi łaźniami. Unikalna bryła neo-gotyckiego parlamentu to połączenie wpływów rządzących kultur. Odnajdziemy w nim elementy architektury tureckiej, sowieckiej, jak i lekkość Habsburgów. W stolicy Węgier odwiedzimy także wiele Muzeum, w tym Aquincum z ekspozycją poświęconą Rzymianom, jak również Muzeum zamkowe nagytétény, a to tylko dwa spośród ponad dwustu! Na Wzgórzu Zamkowym wznosi się wspaniały XIII wieczny Zamek Buda, a cała dzielnica pełna jest średniowiecznych, barokowych i XIX-wiecznych budynków mieszkalnych, państwowych oraz kościołów. Pest najbardziej znany jest ze swojej 2,5 kilometrowej, trzypasmowej ulicy Andrássy út. Przy niej właśnie znajduje się wiele obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Budapeszcie, w dzielnicy żydowskiej odwiedzimy też największą, czynną synagogę w Europie - Wielką Synagogę na ulicy Dohány. Duża ilość parków i ogrodów miejskich, sprawia natomiast, że jest to miejsce przyjazne także dla podróżnych z dziećmi i ceniących sobie zieleń.

To co kojarzy nam się nieodzownie z Amsterdamem, to niezliczona ilość kanałów - ponad 160, oraz tysiące rowerów. Do tego galerie sztuki, mosty, piękna architektura i wiele knajpek. Wśród najznakomitszych muzeum warto wymienić Rijksmuseum, Muzeum Van Gogh’a, Rembrandta, a także Stedelijk Muzeum oraz Muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Zwiedzanie warto rozpocząć od placu Dam z Pałacem Królewskim oraz pobliskiego kościoła Nieuwe Kerk, który zachwyci niepowtarzalnym, XV wiecznym stylem.

I na koniec stolica kolejnego naszego sąsiada - Berlin. Miasto, które ciągle się zmienia i rozwija. Mało jest innych miast, mogących poszczycić się równie bogatą historią jak Berlin. To tu, na ulicach Berlina Marx wygłaszał swoje przemówienia, Mendelssohn wprowadził nowoczesny judaizm do stolicy, a wiele znaczących filmów i nagrań muzycznych powstało w stolicy Niemiec. Do tego Brama Brandenburska, Reichstag, Wieża telewizyjna oraz Alexanderplatz.

Każde z tych miast, jest niepowtarzalne. Inne na swój sposób, ale tak samo pociągające i sprawiające, że raz odwiedzone, nigdy nie zostanie zapomniane!

Autor: www.sprzedawacz.pl.

Komentarze