Z czym może kojarzyć się Wiedeń? Z wspaniałymi, bogatymi wnętrzami wielkich pałaców, doskonałym sernikiem, balami, podczas których rozbrzmiewają klasyczne utworu słynnych kompozytorów? Z pewnością tak. Ale Wiedeń to o wiele, wiele więcej. To klimatyczne aleje wzbudzające zachwyt miłośników architektury, w których usytuowane są elitarne kluby, to doskonałe restauracje, tłumy ludzi i mnóstwo atrakcji.
Wiedeń to miejsce, w którym warto się zgubić. Urocze, zapierające dech w piersiach miejsce, w którym można się zakochać na całe życie. Ten krótki przewodnik pozwoli skosztować małą część tego miasta: naprawdę niewielki odsetek tego, co w Wiedniu jest do skosztowania. Kolejność miejsc w rankingu jest całkowicie przypadkowa. W końcu ta austriacka stolica każdego przyciąga z innego powodu.
1. Architektura
W architekturze wiedeńskiej można się zakochać. To tutaj znajdziemy elementy stylu romańskiego, gotyckiego, barokowego i klasycystycznego. Ta mieszanka potrafi namieszać w głowie amatorom i wzbudzić zachwyt miłośników pięknych budowli. Co więc warto zobaczyć? Z pewnością same uliczki centralnej części stolicy są warte uchwycenia w obiektywie. Monumentalne budowle podzielone są stosunkowo wąskimi alejami. Zabytkowy Ratusz i Kościół św. Szczepana (będący zresztą chyba największym skupiskiem turystów w całym centrum miasta) to elementy, które trzeba zobaczyć nawet jeśli na co dzień unikamy turystycznych "must see".
2. Pałace
Oczywiście, pałace można z łatwością podpiąć do architektury jednak te wiedeńskie z pewnością zasługują na oddzielne miejsce w liście. Te, które z pewnością trzeba zobaczyć to Hofburg i Schonbrunn. Pałac Hofburg stanowi połączenie klasycyzmu i baroku a sam budynek pełnił rolę siedziby władców przez przeszło tysiąc lat. Z pewnością większość osób choćby ze słyszenia kojarzy słynną księżniczkę Sissi - w rzeczywistości Elżbietę, księżniczkę Bawarii. To właśnie ona wydawała wraz z małżonkiem najbardziej uroczyste bale cesarskie pod koniec stycznia w tym miejscu. Dużą atrakcją są także różane ogrody, które otaczają Hofburg. Drugi z pałaców - Schonbrunn - robi jeszcze większe wrażenie na zwiedzających. Ten ogromny kompleks to jednak nie tylko wspaniały zabytek architektoniczny. Dookoła pałacu rozciągają się ogromne ogrody różane pełne altan, stawów i ruin budowli. To miejsce, w którym warto się zgubić.
3. Wiedeński Ogród Zoologiczny
Będąc już na terenie ogrodów Schonbrunn, grzechem jest nie zobaczenie wiedeńskiego zoo. To miejsce, do którego wejście graniczy z terenem posiadłości. Wszyscy miłośnicy natury z pewnością odnajdą się w tym wielkim ogrodzie pełnym orientalnych zwierząt. Leniwce, które wspinają się na linach tuż nad głowami turystów, pingwiny żyjące w odwzorowanych naturalnych warunkach czy ogromny teren dla wilków z leśniczówkami wyposażonymi w lunety to tylko początek przygody po niezwykłym świecie zwierząt. W wiedeńskim zoo zobaczymy także niedźwiedzia polarnego (który latem rozkoszuje się chłodem ogromnych brył lodu) i możemy wejść do jaskiń, w których tuż nad naszymi głowami latają nietoperze. Ale rozrywek jest znacznie więcej - wiedeński ogród zoologiczny to jeden z najbardziej rozbudowanych kompleksów w tej części Europy. To niezwykła atrakcja dla młodych i starszych turystów, którzy mają okazję zobaczyć tu najrzadsze gatunki zwierząt.
4. Prater - największy obiekt rozrywkowy
Prater to największe centrum rozrywkowe, w którym sezon trwa od wczesnej wiosny po późną jesień. To miejsce, które zrzesza dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Tutaj znajdziemy największe karuzele, strzelnice z nagrodami i domy strachu. Największym argumentem za odwiedzeniem tego miejsca jest fakt, że wstęp na teren „wesołego miasteczka” jest bezpłatny a koszt pojedynczych atrakcji wynosi zaledwie 1-4 euro. A ile warto poświęcić czasu na Prater? Tak naprawdę będąc w tym miejscu przez kilka dni z rzędu nie zaznamy nudy. Warto jednak wybrać się tam choćby na dwie lub trzy godziny: dla zwykłej, dziecięcej przyjemności.
5. Wiedeńskie muzea
Wiedeń jest doskonałym miejscem dla wszystkich, którzy uwielbiają spacerować po obiektach muzealnych. Szczególnie warto zajrzeć na MuseumsQuatier (oznaczane często jako MQ) czyli po prostu wiedeńską Dzielnicę Muzealną. To jeden z największych kompleksów tego typu na świecie, na którego terenie odbywają się festiwale, wystawy i inne wydarzenia artystyczne. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy również Muzeum Historii Naturalnej - znajdziemy tutaj minerały, skały, szkielety dinozaurów oraz wystawy poświęcone mikrofaunie czy znaleziskom antropologicznym. Bardziej specjalistyczne muzea w Wiedniu to m. in. Muzeum Żydowskie czy Muzeum Techniki, które przyciągają turystów z całego świata.
6. Dźwięki dawnych lat
Miłośnicy muzyki zakochują się w Wiedniu od pierwszego wejrzenia. Galerie, wystawy i niesamowita architektura miasta to tylko początek artystycznej przygody, której możemy doświadczyć w tym miejscu. Wiedeń od zawsze stanowił ośrodek, w którym kompozytorzy mogli rozwijać swoje skrzydła a arystokracja spędzać swój czas na wysłuchiwaniu wspaniałej, austriackiej muzyki klasycznej. Opera Wiedeńska jest miejscem, które każdy miłośnik arii powinien odwiedzić. Dodatkowo na terenie miasta znajduje się Wiedeński Dom Mozarta i Dom Muzyki (Haus der Musik), który gwarantuje doskonałą zabawę także dla najmłodszych.
7. Kuchnia austriacka
Każdy kiedyś słyszał o sznyclu wiedeńskim. W większości restauracji w mieście możemy go skosztować: choć tradycyjnie przygotowywany jest z cielęciny, wiele obiektów serwuje sznycel z drobiu lub wieprzowiny a najlepszym dodatkiem do dania jest sałatka ziemniaczana. Dużą popularnością cieszy się także Frittatensuppe - przysmak złożony z bulionu oraz cienkich kluseczek z ciasta naleśnikowego. W każdym bistro zjemy również kanapkę z laberkase: pasztetu, który popularny jest we wszystkich niemieckojęzycznych państwach. A na deser? Oczywiście sernik wiedeński lub wyśmienite lody. Austriacy słyną także z doskonałego piwa, drinków na bazie grappy oraz napoju Almdudler czyli herbaty podawanej na zimno z mieszanką alpejskich ziół.
8. Malowniczy Dunaj
O tej rzece napisano mnóstwo utworów muzycznych i wierszy a malarze od zawsze uwieczniali Dunaj na swoich dziełach. Będąc w Wiedniu mamy niezwykłą okazję poznać ten cud natury, który tak zachwycał artystów. Leniwe spacery wzdłuż koryta rzeki to doskonały pomysł na popołudniowy wypoczynek. Ci, którym marzy się przygoda na wodzie, powinny wybrać rejs Dunajem jednym ze statków wycieczkowych. Mnóstwo restauracji, kawiarni i barów w pobliżu rzeki pozwalają na spożycie wspaniałego posiłku z widokiem na szerokie wody Dunaju.
9. A może Alpy?
Jeśli dysponujemy czasem, transportem i dobrą kondycją możemy wybrać się za miasto w celu podziwiania austriackiej części Alp. Choć fragment gór w pobliżu Wiednia nie ma wiele wspólnego z wysokimi pasmami górskimi, z których słyną Alpy, świeże powietrze, ogrom lasów i mnóstwo szlaków z pewnością zadowolą miłośników aktywnego wypoczynku. To doskonała baza turystyczna, która słynie z wspaniałych szlaków (także wspinaczkowych) oraz wielu schronisk, w których strudzeni wędrowcy mogą odzyskać swoje siły przed kolejnym dniem w górach.
10. Nie tylko Wiedeń
Okolice Wiednia to także wiele miejsc, które zachwycają niezwykłym, naturalnym krajobrazem. Tuż za miastem znajduje się Park Narodowy Douan-Auen, który rozpościera się z dwóch stron malowniczej części Dunaju. Jednym z najbardziej znanych miejsc wypoczynkowych wśród mieszkańców Wiednia jest Wienerwald - górzysty region pokryty lasami. Okolice Wiednia to również mnóstwo niewielkich miejscowości i wiosek pełnych regionalnych winiarni, browarów, zamków, kościołów i atrakcji dla młodych i starszych turystów.
Wiedeń przez wielu uważany jest za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. To tutaj znajdziemy doskonałe jedzenie, wspaniałą architekturę i kulturową mieszankę. To oaza sztuki, ośrodek nauki, miasto, które przyciąga artystów, turystów, studentów i miłośników dobrej, różnorodnej kuchni. Wiedeń to miejsce, w którym zakochują się podróżnicy z całego świata: miejsce przepełnione emocjami, smakiem i elegancją.
Komentarze