Biskupin - niezwykła osada i jej atrakcje

BiskupinJako kolebka polskiej państwowości jest Wielkopolska krainą wyjątkowo chętnie odwiedzaną przez wycieczki. Wspaniałe atrakcje turystyczne, piękne krajobrazy oraz zabytki z czasów wczesnego średniowiecza sprawiają, że jest ona obszarem wyjątkowym. Poznań i Gniezno to bez wątpienia miejsca wyjątkowo ważne, choć dla wielu turystów głównym celem wycieczki na terenie Wielkopolski jest Biskupin.

To wyjątkowa osada, która znana jest nie tylko w Polsce. O popularności tego miejsca mogą najlepiej świadczyć liczne wycieczki zagraniczne, dla których wizyta nad wodami Jeziora Biskupińskiego staje się wyjątkowym przeżyciem. Dlaczego Biskupin zajmuje tak ważne miejsce na turystycznej mapie Wielkopolski? Bo istniejący tu rezerwat archeologiczny jest niezwykłym fenomenem. Związany z ludnością kultury łużyckiej, pięknie opowiada o życiu naszych przodków. Staranna rekonstrukcja łużyckiej osady to efekt wielu lat wnikliwych badań i prac prowadzonych nad wodami jeziora.

Warto jednak pamiętać, że nad Jeziorem Biskupińskim znaleziono też ślady pobytu człowieka z okresu neolitu. Może to najlepiej świadczyć o tym, jak długą historię ma Wielkopolska. Od 1934 roku, czyli od chwili odkrycia pierwszych pamiątek po łużyckiej osadzie, na terenie Biskupina prowadzone są intensywne prace badawcze. To dzięki nim można cieszyć się coraz szerszą wiedzą na temat życia naszych przodków.

Sama osada, która tak pięknie została zrekonstruowana, może zachwycić. Wycieczki po jej terenie są bez wątpienia wspaniałą lekcją historii, a drewniane domostwa to najważniejsze, choć nie jedyne atrakcje turystyczne czekające w tym miejscu. W tutejszym muzeum można zapoznać się z historią Biskupina oraz zobaczyć ciekawą kolekcję przedmiotów pochodzących z wykopalisk. Zachwycać też mogą eksperymentalne uprawy - poletka, na których uprawiane są te zboża, które znane były przed wiekami mieszkańcom osady.

Komentarze