Jura Krakowsko-Częstochowska - Top10 miejsc, które warto zobaczyć (subiektywnie)

Jura Krakowsko-CzęstochowskaWyżyna Krakowsko-Częstochowska to rozległa kraina, na terenie której atrakcje turystyczne czekają na nas na każdym kroku. Jura to piękne widoki, malownicze skałki i piękne jaskinie. To również ruiny potężnych zamków, które wszyscy doskonale znamy jako Orle Gniazda.

Co koniecznie trzeba zobaczyć na Jurze?

Jakie punkty na jej terenie będą dla nas najlepszym celem wycieczki? Oto propozycje dla tych, którym marzy się kontakt z historią, naturą i pięknymi widokami.

Miejsce 1: Ojców

Ojcóe - zamek

Dla wielu z nas Jura to przede wszystkim Ojcowski Park Narodowy. Najważniejsze atrakcje turystyczne, które wiążą się z OPN, czekają na nas na terenie Ojcowa. Ruiny zamku, muzeum przyrodnicze i malownicza zabudowa są tu atrakcjami najważniejszymi. Kuszą też liczne jaskinie, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują Grota Łokietka oraz Jaskinia Ciemna, kuszą też malownicze ostańce skalne, w gronie których wyróżniają się takie atrakcje turystyczne, jak słynna Rękawica czy okazała Brama Krakowska.

Miejsce 2: Pieskowa Skała

Pieskowa Skała - zamek

Zamek oraz Maczuga Herkulesa to nie tylko ważne atrakcje turystyczne, ale i wizytówki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek w Pieskowej Skale, pięknie wyremontowany, od lat jest ważnym punktem dla uczniów szkół z województw małopolskiego oraz śląskiego. W czasie takiej wycieczki można zapoznać się ze stylem renesansowym w architekturze oraz z jedną z najważniejszych osobliwości geologicznych na Jurze. Można też wybrać się na spacer w stronę Ojcowa, poznając po drodze inne ciekawostki i skarby Doliny Prądnika.

Miejsce 3: Bliźniacze zamki i Grzęda Mirowska

Bobolice - zamek

Zamki w Mirowie i Bobolicach, połączone skalną grzędą, są wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika Jury. Zwane bliźniaczymi zamki kuszą licznymi legendami oraz malowniczą scenerią. Odbudowany zamek w Bobolicach oraz będący piękną ruiną zamek w Mirowie to ważne atrakcje turystyczne, z którymi każdy miłośnik Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej koniecznie powinien się zapoznać.

Miejsce 4: Korzkiew

Korzkiew to malownicze otoczenie, gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych oraz bliskość tak atrakcyjnego dla turystów obszaru, jakim jest Ojcowski Park Narodowy. W miejscowości tej również czekają na gości wspaniałe atrakcje, jak kościół mogący się do dziś pochwalić swym obronnym charakterem, czy średniowieczny zamek, który dziś - dzięki częściowej restauracji - jest cenionym i kameralnym zarazem hotelem.

Miejsce 5: Dolina Sąspowska

Położenie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego sprawia, że i ta dolina cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów. Krótsza "sąsiadka" popularnej doliny Prądnika ma się czym pochwalić, a spacer jej dnem każdemu dostarczy wielu wspaniałych wrażeń. Malownicze skałki, lasy i miejsca, w których można spotkać się z przykładami działalności bobrów - oto skarby, dzięki którym miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem.

Miejsce 6: Czerna i okolice

Piękne sanktuarium, klasztor z pozostałościami eremów oraz malownicze otoczenie – oto atrakcje, które czekają na turystów w niewielkiej odległości od Krzeszowic. Klasztor karmelitów bosych przyciąga ciekawą architekturą i pięknym otoczeniem, kusi też urządzone na terenie tego sanktuarium Muzeum Misyjne. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że turyści chętnie zaglądają tu w trakcie jurajskiej wycieczki.

Miejsce 7: Zamek Tenczyn

Jedno z potężniejszych, a jednocześnie najsmutniejszych Orlich Gniazd, które tak dumnie wznosi się nad autostradą Katowice-Kraków. Piękne ruiny zamku przez lata niszczały, grożąc zawaleniem. W ostatnich latach na zamku zostały przeprowadzone prace, dzięki którym każdy z nas może bezpiecznie spacerować po terenie zamku, który swego czasu zaliczał się do najpiękniejszych i najważniejszych budowli obronnych w rejonie Krakowa.

Miejsce 8: Góra Zborów i Jaskinia Głęboka

Góra Zborów oraz ukryta w jej wnętrzu Jaskinia Głęboka to miejsca wyjątkowe. Wspaniały krajobraz, gęsta sieć szlaków pieszych oraz liczne atrakcje, dzięki którym wycieczki w tej części Jury stają się wyjątkową przyjemnością to główne czynniki decydujące o rosnącej popularności tego miejsca. Wizyta w Jaskini Głębokiej to ciekawa przygoda dla miłośników przyrody, którzy chcą się nacieszyć widokiem wspaniałej szaty naciekowej, z kolei wejście na szczyt Góry Zborów to propozycja idealna dla miłośników skalnych ostańców oraz pięknych widoków.

Miejsce 9: Lipowiec i Nadwiślański Park Etnograficzny

Ruiny zamku Lipowiec oraz skansen w Wygiełzowie od lat funkcjonują jako duet, a sam zamek traktowany jest jako integralna część parku etnograficznego. Ponieważ do zamkowych ruin ze skansenu można się dostać w ciągu 15-20 minut, większość turystów poznaje te wyjątkowe atrakcje turystyczne w ramach jednej wycieczki. Co można tu zobaczyć? Skansen przyciąga imponującą kolekcją obiektów, które dawniej można było ujrzeć na terenie podkrakowskich wsi, z kolei spacer po murach zamku biskupów krakowskich będzie wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika legend i pięknych widoków.

Miejsce 10: Ogrodzieniec

Gdyby nie nadmiar atrakcji, Ogrodzieniec znalazłby się znacznie wyżej w jurajskim rankingu. Niestety wokół wspaniałego zamku (który w dalszym ciągu prezentuje się rewelacyjnie), powstało wiele atrakcji o bardziej komercyjnym charakterze. O ile wczesną wiosną i późną jesienią i zamek Ogrodzieniec, i pobliskie grodzisko na Górze Birów prezentują się wspaniale, to w sezonie turystycznym tłok i hałas pozbawiają to miejsce jego naturalnego uroku.

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy obszar, który idealnie sprawdza się jako kierunek krajoznawczej wycieczki dla miłośników przyrody, historii i aktywnego wypoczynku. Tu nudzić się nie można, a liczne i zróżnicowane atrakcje turystyczne sprawiają, że każdy turysta może tu dla siebie znaleźć ciekawą formę spędzenia wolnego czasu.

Komentarze