Kaszubski Park Krajobrazowy

Kaszubski Park KrajobrazowyKaszuby to region Polski, który wciąż może zaskakiwać i zjednywać sobie nowych miłośników. To teren bogaty w jeziora, ale również pagórkowaty, dzięki czemu oferuje naprawdę piękne krajobrazy. Wyróżnia się także kulturą i lokalnymi tradycjami. Warto więc brać ten region pod uwagę, szukając miejsca na urlop. Co oferuje nam Kaszubski Park Krajobrazowy?

Kaszubski Park Krajobrazowy - podstawowa charakterystyka

Kaszubski Park Krajobrazowy został utworzony 15 czerwca 1983 roku na obszarze trzech powiatów - kartuskiego, kościerskiego i wejherowskiego. Jego granice obejmują etniczny obszar Kaszub znajdujący się na Pojezierzu Kaszubskim. Powierzchnia parku wynosi ponad 33 ha, czego większość stanowią użytki rolne - nieco ponad 50%. W dalszej kolejności znajdują się lasy - 33,8% oraz wody - 10,3%. Z kolei otulina parku zajmuje ponad 32 ha. Kaszubski Park Krajobrazowy ma za zadanie ochraniać walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe tego terenu. Najcenniejsze miejsca zostały otoczone opieką 12 rezerwatów przyrody.

Kaszubki Park Krajobrazowy - przyroda

Teren objęty przez park charakteryzuje się polodowcową rzeźbą terenu. Morena czołowa tworzy ciąg wzgórz i pagórków, a w najgłębszych punktach rynien polodowcowych znajdują się jeziora. W jego granicach znajdują się także zagłębienia powstałe po wytapianiu się martwego lodu oraz równina sandrowa. Park obejmuje 34 jeziora, które wspólnie zajmują około 10% powierzchni parku. Największym z nich jest Raduńskie Dolne, a najgłębszym Raduńskie Górne.

Kaszubskie jeziora
Kaszubskie jeziora

Podstawowym budulcem tego terenu jest żwir, piasek i glina. Ich przewaga zmienia się w zależności, czy przyjrzymy się morenom, czy sandrom. Około 10% parku stanowią gleby torfowe. Na liście gatunków chronionych występujących w parku znalazło się aż 190 roślin, z czego 43 to gatunki objęte całkowitą ochroną. W znaczniej mierze się to rośliny torfowiskowe, szuwarowo-bagienne lub wodne. Lasy porastające moreny to lasy bukowe. W wielu przypadkach na miejsce dawnych lasów liściastych zasadzono sosny i świerki nie występujące naturalnie w tej okolicy. Za najcenniejszy zespół roślinny uznaje się buczynę storczykową, źródliskowe łęgi, a także zespół podgóski jesionowy i jesionowo-olszowy.

Najlepiej udokumentowaną częścią królestwa zwierząt są ptaki. Odnotowano obecność aż 135 gatunków na terenie parku. Najcenniejszy jest szlachar, nurogęś czy sowa włochatka. Ponadto potwierdzono obecność 17 gatunków ryb, 10 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, w tym żmii zygzakowatej. Ssaki nie zostały jeszcze dobrze poznane. Do tej pory stwierdzono obecność 43 gatunków, z czego 10 to gatunki nietoperza.

Szlaki turystyczne w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

Teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego cieszy się dużą sympatią wśród osób lubiących aktywny wypoczynek. Wytyczono w nim wiele szlaków pieszych, kajakowych, rowerowych, a nawet do nordic walkingu. Przez park przebiega 50 km część głównej trasy rowerowej Gdynia - Człuchów. Poza nią można wybierać spośród 10 tras bocznych o łącznej długości około 120 km - trzy z nich w całości znajdują się na terenie parku.

W granicach parku są także dwa szlaki piesze. Ze względu na ich znaczne długości często bywają opisywane we fragmentach. Przez park przebiega 60 km Szlaku Wzgórz Szymbarskich (czarnego), który w całości mierzy aż 121,5 km. Wędrówkę nim możemy zacząć w Sławkach, a zakończyć w Sierakowicach. Po drodze szlak zaprowadzi nas między innymi na najwyższy szczyt Wzgórz Szymbarskich - Wieżycę. Drugi ze szlaków - Szlak Kaszubki (czerwony) - w granicach parku również prowadzi przez 60 km. Rozpoczyna się w okolicach Kamienicy Królewskiej i kończy w Gołuniu.

Szlaki kajakowe wytyczono cztery: Szlak Łeby, Raduni, Bukowiny i Jezior Raduńskich zwany "Kółkiem Raduńskim". Ostatni z nich jako jedyny w całości znajduje się na terenie parku. Szlak Jezior Raduńskich "Kółko Raduńskie" stworzony jest przez 10 jezior i rzekę Radunia. Spływ kajakowy można rozpocząć w dowolnym miejscu i ze względu na słaby prąd rzeki skierować się w dowolnym kierunku. Trudnością na szlaku są trzy przenoski, czyli miejsca, w których trzeba przenieść kajak. "Kółko Raduńskie" uważane jest za jeden z najciekawszych szlaków w Polsce. Szlak Łeby w granicach parku mierzy niewiele ponad 27 km. Jest to dość trudny szlak, ponieważ górny odcinek rzeki przypomina charakterem podgórski potok. Najlepszą porą na kajakową wycieczkę jest późna wiosna lub moment po długich opadach. Szlak Raduni zaczyna się na Jeziorze Ostrzyckim. W granicach parku znajdują się jedynie 3 km szlaku. Cała trasa to 75 km. Szlak Bukowiny w granicach parku mierzy około 9 km i prowadzi przez Jezioro Czarne, Junno, Kamienieckie i Święte. Na trasie spotkamy aż osiem przenosek.

Na fanów nordic walkingu na terenie parku czeka 10 tras o różnej trudności i długości. W czterech ośrodkach na jego obszarze można wziąć udział w zorganizowanych zajęciach i bezpłatnie wypożyczyć kijki. Ciekawą propozycją jest także szlak samochodowy "Droga Kaszubska". Prowadzi on przez centrum parku przez około 20 km. Podróżując szlakiem, można dotrzeć do najciekawszych miejsc na Kaszubach, a przez całą trasę podziwiać piękne widoki. Droga prowadzi zarówno między jeziorami, jak i zalesionymi zboczami czy polami.

Punkty widokowe

Na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego można znaleźć także punkty widokowe, z których rozciąga się widok na okolicę. Pośród nich jest między innymi Sobótka - punkt, z którego można podziwiać najpopularniejszą panoramę Kaszub, wykorzystywaną w niejednej reklamie tego regionu. Znajduje się on na szlaku "Droga Kaszubska". Również na tej samej trasie można znaleźć Złotą Górę i Jastrzębią Górę - oba szczyty to naturalne wzniesienia, z których można podziwiać okoliczne jeziora. Warto także odwiedzić Wieżycę, czyli najwyższy szczyt Kaszub. Znajduje się na nim 35 m wieża widokowa.

Punk widokowy w Kaszubach
Punkt widokowy w Kaszubach

Co jeszcze warto zobaczyć?

Kaszubski Park Krajobrazowy kryje jeszcze więcej miejsc wartych odwiedzenia. Są to między innymi Lasy Mirachowskie, czyli kompleks leśny z jeziorami. Na jego terenie znajduje się aż 8 rezerwatów przyrody. Przed II wojną światową planowano założenie tam Parku Narodowego. Ciekawszymi gatunkami, które tam występują są lobelia jeziorna i poryblin jeziorny. Są one uznawane za relikty klimatu polodowcowego. W okolicy Mirachowa, nad jeziorem Lubygość można zobaczyć także Groty Mirachowskie. Ich geneza jest pół naturalna - powstały jako efekt eksploatacji wyrobiska piasku i żwiru. Mają ok. 1,5-2 m wysokości oraz 3-6 m głębokości. Niestety podłoże nie jest zbyt stabilne i groty grożą zawaleniem, dlatego można je podziwiać tylko zza barierki.

Na uwagę zasługuje także bunkier Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" - Ptasia Wola. W czasie II wojny światowej ukrywali się tam partyzanci. Bunkier ma 2,5 m szerokości i wysokości. Do wejścia prowadzi tunel zbudowany na wzór lisiej nory. Obecnie zobaczyć można odbudowany bunkier. Kilkanaście metrów od niego ustawiono krzyż upamiętniający ofiary wojny. Wspomnieć warto także o Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie. Kaplica została wzniesiona w 1393 r., a następnie na jej miejscu wzniesiono kościół, który spłonął w 1811 r. Ocalała wówczas figura Matki Bożej. Obecny kościół wzniesiono w 1816 r. W środku można zobaczyć XVIII-wieczne ołtarze i XV-wieczną figurę Matki Bożej słynącą łaskami. Wykonana jest z drewna lipowego i przedstawia Maryję siedzącą na krześle i trzymającą na ręku Dzieciątko Jezus, które podnosi rękę do błogosławieństwa. Teren kościoła otaczają kapliczki drogi krzyżowej w formie płaskorzeźb.

Komentarze