Węgry są krajem śródlądowym w Europie Środkowej. Nie mają dostępu do morza, jednak z pewnością są krajem interesującym, zarówno ze względu na historię, jak i mnogość zabytków, atrakcji, jak również piękne krajobrazy, które jak magnes przyciągają turystów z bliska i daleka. Węgry są republiką parlamentarną ze stolica w Budapeszcie. Kraj zamieszkuje około 10 milionów osób.
Mapa Węgier
Flaga Węgier
Waluta Węgier
Walutą obowiązującą na Węgrzech jest forint (HUF), przy czym 1 forint to około 0,014zł, czyli 1,4 grosza (zatem 1zł to około 70 forintów). W niektórych, w tym w szczególnie atrakcyjnych turystycznie miejscach, można płacić za pomocą waluty Euro. Przy czym 1 EUR to nieco ponad 300 forintów (HUF).
Historia Węgier
Historia kraju sięga I wieku p.n.e. kiedy to tereny dzisiejszych Węgier zamieszkiwały plemiona celtyckie. Zostały one podbite przez Rzymian, następnie Hunów. Wiek XI to czas chrystianizacji Węgier, dokonał jej król Stefan I. W XIII wieku na Węgry najechały ludy mongolskie. Wiek XIV uważa się na szczyt potęgi Węgier, kiedy to kraje rządził król Ludwik Andegaweński, co ciekawe był w tym czasie również królem Polski. Węgry rosły w siłę, niestety w XVI wieku miała miejsce pechowa bitwa pod Mohaczem, którą Węgry przegrały z Imperium Osmańskim. Następnie kraj dostał się pod panowanie tureckie. Pod koniec XVII wieku, a dokładniej w roku 1699 miało miejsce podpisanie pokoju w Karłowicach. Turcy wycofali się z Europy Środkowej i tym samym z terenów węgierskich. Na Węgrzech panowanie rozpoczęła dynastia Habsburgów. Od 1804 roku Węgry tworzyły wspólne państwo z Austrią, znane jako Austro-Węgry. Kraje rozpadły się dopiero po I wojnie światowej. Z kolei po II wojnie światowej Węgry należały do bloku wschodniego, czyli krajów kontrolowanych przez Związek Radziecki. Wszystko zmieniło się oczywiście po 1989 roku, Węgry w 1999 stały się członkiem NATO, a 5 lat później przystąpiły do Unii Europejskiej.
Stolica Węgier Budapeszt - miasto połączone mostem
Stolica Węgier, Budapeszt, to miasto leżące nad Dunajem: po obu jego stronach. Części stolicy łączy Most Łańcuchowy, stanowiący jednocześnie jedną z największych atrakcji miasta.
Ciekawa jest historia stolicy, która powstała z połączenia dwóch miast: Budy na prawym brzegu oraz Pesztu na lewym. Było to w XIX wieku. Obecnie Budapeszt uznawany jest za metropolię o wielkim znaczeniu. Znajduje się tam wiele zabytków, w tym Zamek Królewski nad Dunajem. Jego malownicze położenie sprawia, że jest on wyjątkowo chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Zamek powstał najprawdopodobniej w XIV wieku. Obecnie jest on udostępniony do zwiedzania, w salach znajduje się liczne ekspozycje muzealne. Na wzgórzu zamkowym znajdują się również inne zabytki, w tym gotycki kościół, baszta rybacka oraz Stare Miasto. W Parku Miejskim znajduje się piękny Zamek Vajdahunyad. Jest cennym zabytkiem z uwagi na tworzenie zespołu zamkowego przez budynki w różnych stylach: romańskim, gotyckim oraz renesansowo-barokowym. W obrębie zamku znajduje się wiele pomników.
Warta uwagi jest również reprezentacyjna ulica miasta Andrássy út, przy której podziwiać można neorenesansowe kamieniczki. W stolicy znajduje się także wiele ważnych placów. Największym i najbardziej znanym jest Plac Bohaterów. Znajdują się tutaj muzea oraz zabytkowa kolumnada. Zabytkowa jest także linia metra M1, jedna z najstarszych na kontynencie. Atrakcjami są również stołeczne mosty. Poza - wspomnianym już - Mostem Łańcuchowym, znane są także Most Małgorzaty, który prowadzi na wyspę o tej samej nazwie, Most Wolności, który przetrwał praktycznie nienaruszony II wojnę światową oraz Most Elżbiety, noszący imię królowej Węgier.
Po stronie Pestu warto zobaczyć także budynek parlamentu węgierskiego, synagogę, secesyjne gmachy i kamieniczki, barokowe pałacyki oraz Bazylikę świętego Stefana. Znajduje się tutaj również niezwykle interesujące Muzeum Terroru, gdzie przedstawione są ekspozycje dotyczące ofiar totalitaryzmu. W mieście znajduje się także wiele pięknych parków, z czego najbardziej lubiana jest Wyspa świętej Małgorzaty, gdzie poza trenami zielonymi znajduje się wiele zabytków, w tym ruiny klasztoru Dominikanów, ruiny XII-wiecznego kościoła Franciszkanów oraz wiele pomników. Atrakcjami turystycznymi stolicy są także łaźnie miejskie: Łaźnia Széchenyiego, Łaźnia św. Łukasza, Łaźnia Gellerta oraz Łaźnia Rudas. Są to obiekty lecznicze, podobne do sanatoriów. Wody bogate są w wiele cennych minerałów, w tym siarczany, fluorki czy jony wapnia. Zalecane są osobom z chorobami układu krążenia, układu ruchu, problemami z nerkami czy żołądkiem. Atrakcją Budapesztu jest również Góra Gellerta. Nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który - według legendy - został na jej szczycie zamordowany przez pogan. Góra nie jest wzniesieniem wysokim, liczy bowiem jedynie 235 metrów. Mieszkańcy uważają, że na Górze odbywały się sabaty czarownic. Nie mniej jednak, stanowi ona atrakcję turystyczną. Na szczycie znajduje się cytadela, a w niej restauracja, schronisko młodzieżowe, dyskoteka oraz muzeum. Góra jest o tyle interesująca, że na stokach północnych panuje mikroklimat, przywodzący na myśl skraje skandynawskie, takie jak Finlandia czy Norwegia, a na południowych kraje… egzotyczne, takie jak Maroko czy Tunezja.
Ciekawe miasta na Węgrzech
Drugim co do wielkości miastem na Węgrzech, zaraz po stolicy, jest Debreczyn. Znajduje się we wschodniej części kraju. Debreczyn słynie z zabytkowych kościołów z Wielkim Kościołem Ewangelickim na czele. Poza tym warto zobaczyć tutaj również zabytkowe kamieniczki w centrum miasta oraz budynek uniwersytetu.
Na południu kraju znajduje się miasto Pecz. Znajdują się tutaj zabytkowe kościoły, meczety oraz katakumby. Symbol miasta stanowi Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Atrakcje stanowią też znajdujące się niedaleko miasta ruiny w Tettye. Odbywają się tutaj liczne imprezy plenerowe, w tym koncerty czy inne wydarzenia kulturalne. Na północy kraju, nad Dunajem znajduje się miasto Ostrzyhom, którego symbolem jest zabytkowa bazylika. Akacjami turystycznymi są także Most Marii Walerii oraz synagoga. Niedaleko położony jest Wyszehrad, kojarzący się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, a dokładniej zjazdów, w których uczestniczyli królowie Polski, Węgier oraz Czech. Tradycja kontynuowana jest do dnia dzisiejszego w postaci posiedzeń Grupy Wyszehradzkiej. W mieście największą atrakcją są ruiny królewskiego pałacu.
Atrakcje turystyczne Węgier
Na Węgrzech wiele jest pięknych pałaców i innych tego typu zabytków. Jednym z nich jest Pałac Królewski w Gödöllő, niedaleko stolicy. Jest to największy pałac w kraju, obecnie jest udostępniony zwiedzającym. Jest on otoczony przez piękne ogrody królewskie. Warto zwiedzić również Opactwo Benedyktyńskie Pannonhalma. Obecnie żyje i pracuje tam około 60 zakonników.
Jeziora na Węgrzech
Węgry nie mają co prawda dostępu do morza ale i tutaj kwitnie turystyka wodna: nad jeziorami. Największym i najbardziej znanym jeziorem w kraju jest Balaton, czyli Jezioro Błotne. Znajduje się ono około 80 kilometrów od stolicy. Nad Balatonem sezon trwa całe lato, a nawet do późnej jesieni. Jest prawdziwym rajem dla wielbicieli plażowania, pływania, żeglarstwa czy wędkowania. Nad jeziorem znajduje się wiele winnic, gdzie pozyskuje się surowiec do wyrobu doskonałego, węgierskiego wina.
Z kolei na granicy Węgier i Austrii zlokalizowane jest Jezioro Nezyderskie.
Góry na Węgrzech
Na Węgrzech znajduje się kilka pasm górskich, w tym Karpaty, które przez Słowację sięgają aż do naszego kraju. Pasmem górskim w całości znajdującym się na Węgrzech są Góry Bukowe. Zbudowane są głównie z piaskowców oraz wapienia. Nazwa pochodzi od lasów, które porastają masywy, są to głównie lasy bukowe. W górach spotykamy wiele gatunków zwierząt, w tym borsuki, sarny, dziki, jelenie, rysie, lisy, a nawet muflony. Atrakcją turystyczną Gór Bukowych są liczne jaskinie. Wiele z nic jest udostępnionych zwiedzającym. Wytyczonych jest wiele tras turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych. Z kolei na granicy Węgier oraz Austrii znajdują się Wzgórza Kőszeg, należące do systemu alpejskiego Są to góry średnie, aczkolwiek cieszą się popularnością wśród turystów.
Kuchnia węgierska
Poza zabytkami i innymi atrakcjami przyrodniczymi na uwagę zasługuje również smaczna kuchnia węgierska. Kojarzy się nam oczywiście ze słynnym gulaszem węgierskim, pikantną potrawą mięsną, jak również plackiem po węgiersku. Potrawy te stanowią flagowe dania kraju i dokładnie opisują styl węgierskiej kuchni: dużo warzyw i przypraw. Gulasz węgierski przyrządza się z mięsa, papryki i pomidorów. Często dodawane są również ziemniaki. Placek po węgiersku to smaczna i sycąca potrawa, składająca się z placka z mięsem, podawana z różnymi sosami oraz dodatkami. Na Węgrzech lubiana jest tez zupa gulaszowa, znana jako bogracz. To gęsta i mocno przyprawiona zupa z mięsem oraz warzywami. Nie mniej popularna jest zupa rybna, najczęściej przyrządzana z dodatkiem papryki i cebuli. Zupy na Węgrzech podaje się w żeliwnych kociołkach, które są od spodu podgrzewane, aby potrawa była dłużej ciepła. Jeśli chodzi o desery, na Węgrzech chętnie jada się ciasta typu tort, strucle oraz naleśniki. W kwestii napojów nie można zapomnieć o winie. Najpopularniejszym winem na Węgrzech jest Tokaj, białe wino, produkowane na północnym-wschodzie kraju.
Węgry są krajem nam bliskim, nie tylko na bliskość terytorialną ale również ze względu na łączące nas fakty historyczne. Znane jest nam przysłowie, w którym podkreśla się braterskie stosunki pomiędzy Polakami i Węgrami. Warto wybrać się nam na wakacje czy nawet krótkie wczasy, aby pozwiedzać, pospacerować po górach, odpocząć nad Balatonem oraz spróbować smacznych dań kuchni węgierskiej.
Komentarze