Termy w górach: nie tylko dla chcących się wygrzać

Termy w górachWyjazd na termy to świetna propozycja dla całej rodziny, pary, seniorów czy paczki znajomych. Większość z nas nadal kojarzy baseny termalne wyłącznie przez pryzmat rekreacji, przyjemnego spędzenia czasu w ciepłej wodzie i korzystania z licznych atrakcji wodnych. Okazuje się jednak, że kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) mogą nieść ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Aby się o tym przekonać, warto odwiedzić termy w górach, a konkretną rekomendację znajdziesz w naszym artykule.

Które termy w górach wybrać?

W polskich górach, przede wszystkim w Tatrach, nie brakuje godnych polecenia kompleksów termalnych. Jeśli ma to być Twoja pierwsza wizyta w tego typu obiekcie, to zadbaj, aby na pewno była udana i postaw na sprawdzony adres.

Naszą rekomendację mają Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. To jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenów termalnych, otwarty w 2008 roku i od tamtej pory stanowiący wizytówkę tej urokliwej miejscowości położonej około 16 kilometrów od centrum Zakopanego.

Termy BUKOVINA to aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, strefa dzieci i młodzieży z trzema zjeżdżalniami (w tym jedną całoroczną), siatką do wspinaczki wodnej czy wodną huśtawką, leżanki z hydromasażem i jacuzzi czy zewnętrzny basen z podwodną muzyką „Cepersko Płań”

Termy to jednak nie tylko strefa basenowa. Goście obiektu mogą zażyć relaksu w strefie saun „Góralskie Łospary” z aż ośmioma rodzajami saun do wyboru, w tym fińskimi, łaźniami parowymi, kabiną na podczerwień, Lakonium, strefą schładzania i wypoczynku czy zewnętrzną sauną góralską „Łozpolono Maryna”, w której codziennie odbywają się tematyczne seanse zapachowe z saunamistrzem.

Fantastycznym uzupełnieniem pobytu na termach może być skorzystanie z oferty strefy Wellness BUKOVINA. Za dodatkową opłatą dostępne są zabiegi pielęgnacji twarzy i ciała, masaże, autorskie rytuały czy orientalne rytuału (terapie i masaże ajurwedyjskie).

Dodajmy, że na terenie term znajduje się doskonale zaopatrzony sklep, w którym można kupić m.in. stroje kąpielowe, ręczniki, klapki czy pieluszki dla maluszków.

Pochodzenie wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej

Jest szereg powodów, dla których swój „pierwszy raz” z termami warto przeżyć właśnie w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Bez wątpienia najważniejszym z nich jest bardzo wysoka jakość wody termalnej (geotermalnej) zasilającej ten kompleks basenowy.

Naszą wiedzę na ten temat czerpiemy z prac badawczych prowadzonych w ciągu wielu lat przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala, w tym Bukowiny Tatrzańskiej.

Za sprawą skomplikowanej budowy geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).

Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 - 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.

Wiek wód wydobywanych wymienionym otworem osiąga ok. 10 000 lat, co oznacza, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.

To warto wiedzieć

Wypływająca woda podgrzana ciepłem skał ma temperaturę 67 stopni Celsjusza. Zanim znajdzie się w basenach Term BUKOVINA, jest schładzana do temperatury 30-38 stopni, w zależności od basenu, co jest wartością najbardziej korzystną dla ludzkiego organizmu.

Woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej posiada mineralizację dochodzącą do 1,7mg/dm3. Jest to woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowa, fluorkowa (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierająca składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 - powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3).

Poznaj korzyści z kąpieli termalnych

Wybitny skład wody termalnej (geotermalnej) zasilającej Termy BUKOVINA decyduje o jej szerokich, cennych właściwościach prozdrowotnych, kosmetycznych, regeneracyjnych i rehabilitacyjnych.

Zwracamy uwagę na wysoką zawartość składników mineralnych, takich jak wapń (wspomaga proces regeneracji organizmu), sód i potas (regulują poziom nawilżenia skóry), magnez (opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie) czy siarka (odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów.).

Regularne kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) przyczyniają się do zmniejszenia zagrożenia chorobami serca, poprawiają  przemianę materii i regulują wydzielanie hormonów, a także łagodzą bóle układu mięśniowego i kostnego. Ta forma terapii uzupełniającej jest szczególnie zalecana kobietom w ciąży, dzieciom oraz wszystkim osobom chcącym kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.

To nie przypadek, że wodę termalną (geotermalną) wykorzystuje się w najlepszych kosmetykach do pielęgnacji. Jej zbawienny wpływ na skórę i całe ciało został już dawno potwierdzony przez naukowców i kosmetologów. Jednak stosowanie kosmetyków wzbogaconych o wodę termalną (geotermalną) nie daje choćby porównywalnych efektów z tymi, jakie zapewniają regularne kąpiele w basenach termalnych.

Woda termalna (geotermalna) wykorzystywana w Termach BUKOVINA świetnie koi skórę po opalaniu i depilacji, pielęgnuje również cenę, która staje się promienna, gładka i doskonale nawilżona.

Zażywanie kąpieli termalnych to wspaniała propozycja dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu nerwowego czy mających zaburzenia psychiczne. Minerały i składniki specyficzne wód termalnych (geotermalnych) stabilizują tętno, działają relaksująco, uspokajająco, odprężają, redukują stres, działają antydepresyjnie, wspomagają w walce z bezsennością i nawracającymi bólami głowy.

Więcej o tym, dlaczego Termy BUKOVINA są idealnym wyborem na pierwszy raz z termami w górach, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/termy-w-gorach-sprawdz-dlaczego-termy-bukovina-to-najlepszy-wybor-na-pierwszy-raz.

Wybierając się na termy do Bukowiny Tatrzańskiej warto wcześniej kupić bilety i uniknąć kolejek do kasy. Zrobisz to wygodnie online na stronie internetowej kompleksu pod adresem www.termybukovina.pl/bilety. Dostępne są zarówno bilety czasowe, całodzienne, rodzinne, jak i pakiety VIP, które szczególnie polecamy osobom chcącym skorzystać z większej liczby atrakcji term, włącznie z saunami i ofertą zabiegową Wellness BUKOVINA. Dodajmy również, że w cenie biletu otrzymujesz miejsce parkingowe przed obiektem.

Komentarze