Szwecja - mapa, flaga, stolica, waluta, turystyka

Szwecja: SztokholmSzwecja to państwo skandynawskie, zlokalizowane w północnej części Europy, leży nad Morzem Bałtyckim. Należy do Unii Europejskiej. Szwecja jest monarchią królewską parlamentarną, obecnie rządzi nią dynastia Bernadotte. Największy odsetek ludności jest wyznania luterańskiego. Kraj ten słynie z chłodniejszego klimatu, wielu zabytków oraz ze smacznej kuchni i wielu nietypowych dań, w tym kiszonego… śledzia!

Flaga Szwecji

Flaga Szwecji

Mapa Szwecji

Mapa Szwecji

Historia Szwecji

W średniowieczu na terenach dzisiejszej Szwecji osiedlali się Germanie oraz Nomadowie. Żyli tutaj również wikingowie, wojownicy, którzy trudnili się głównie braniem udziału w wyprawach łupieżczych. Ich miejscami docelowymi była wówczas Ruś oraz Bizancjum (Cesarstwo Wschodniorzymskie). Jednocześnie jednak tworzyło się państwo Szwecja. W XVI wieku unia połączyła Szwecję i Polskę. W XVII wieku Szwecja podbiła Estonię, walczyła również z Polską (potop szwedzki) i stała się skandynawskim mocarstwem. Po śmierci jednak króla Karola XII w XVIII wieku Szwecja utraciła zdobyte ziemie i swoją pozycję. Nastąpił jednak rozkwit parlamentaryzmu, o władze rywalizowały dwie partie. Ich staranie przerwał król Gustaw III, który na drodze zamachu stanu objął w Szwecji władzę absolutną. W wieku XIX Szwecja walczyła przeciw Napoleonowi. Powoli przekształcała się w kraj uprzemysłowiony. W czasie I oraz II wojny światowej kraj pozostawał neutralny. Szwecja jest monarchią do dnia dzisiejszego, obecnie głową państwa jest król Karol XVI Gustaw. Królową Szwecji jest jego żona, Niemka: Silvia. Para doczekała się potomstwa, są to: księżna Wiktoria, następczyni tronu (jej mężem jest Daniel Westling, trenera fitness ze Sztokholmu), jej młodszy brat książę Karol Filip oraz najmłodsza siostra Magdalena. Każde z dzieci ma już własne potomstwo, są to księżniczki i książęta szwedzcy.

Stolica Szwecji: Sztokholm

Stolicą Szwecji jest miasto Sztokholm, największe w kraju. Leży na 14 wyspach! To najważniejszy ośrodek kulturalny i gospodarczy Szwecji oraz siedziba rządu, jak i członków rodziny królewskiej. Co warto zobaczyć w Sztokholmie? Przede wszystkim Katedrę, Ratusz oraz Zamek Królewski. To oficjalna rezydencja królewska, jednak monarcha wraz z rodziną przebywa w pałacu Drottningholm, eleganckiej rezydencji na przedmieściach stolicy. To piękny, renesansowy pałac, otoczony barokowymi ogrodami. Część pałacu jest udostępniona do zwiedzania. Warto zobaczyć również zabytkowy skansen. W Sztokholmie znajduje się ponad 70 ciekawych muzeów, w tym Muzeum Nobla oraz Muzeum zespołu ABBA. Miastami partnerskimi Sztokholmu są: Wilno, Berlin, Helsinki, Paryż, Londyn, Sarajewo, Belgrad, Reykjavik oraz dwa polskie miasta: nasza stolica Warszawa oraz Częstochowa.

Sztokholm

Ciekawe miasta Szwecji

Drugim co do wielkości szwedzkim miastem jest Göteborg. Warto zobaczyć tam miejski arsenał, ratusz, klasycystyczną katedrę z XVII wieku, budynek teatru, zabytkowy dworzec centralny. Na turystów czeka również wiele innych atrakcji, w tym lunapark oraz ogród botaniczny. W mieście znajduje się wiele muzeów, w tym Muzeum Miejskie, Muzeum Kultury Światowej, Muzeum Sztuki, Muzeum Morskie czy Muzeum Historii Naturalnej.

Göteborg

W południowej Szwecji znajduje się miasto portowe Malmö. To centrum kulturalne oraz gospodarze tej części Szwecji, znajdują się tutaj zabytkowy kościół świętego Piotra, ratusz miejski, zabytkowa synagoga oraz zamek z XVI wieku.

Malmö

Warto odwiedzić również miasto Uppsala, gdzie znajduje się zamek królewski, katedra, piękny Ogród Botaniczny, Muzeum Historii Medycyny oraz Muzeum Ewolucji.

Co warto zobaczyć w Szwecji?

Co jeszcze, poza wymienionymi atrakcjami, warto zobaczyć w Szwecji? Na pewno wantowy most nad Sundem, to ponad 7-kilometrowy most, który łączy stolicę Danii ze Szwecją, a dokładniej z Malmö. Atrakcją turystyczną jest również Park Narodowy Abisko, znajdujący się na północy Szwecji. Można tam być świadkiem niezwykłego zjawiska, jakim jest zorza polarna. Warto również zobaczyć zamek Sofiero, zamek kalmarski: średniowieczną warownię w mieście Kalmar oraz Ales stenar, kamienny kompleks niedaleko miasta Ystad.

Waluta Szwecji

Jednostką monetarną kraju jest korona szwedzka (SEK). Jedna korona dzieli się na 100 öre. Obowiązują:

  1. cztery momenty:
    • 1 korona,
    • 2 korony (mają powrócić do obiegu),
    • 5 koron,
    • 10 koron,
  2. jak również 6 banknotów o nominałach:
    • 20 koron,
    • 50 koron,
    • 100 koron,
    • 200,
    • 500,
    • 1000 koron szwedzkich.

Na awersie przedstawione są słynne dla Szwecji postaci, np. Astrid Lindgren, znana szwedzka pisarka książek dla dzieci i młodzieży, a na rewersie szwedzki miasta i krajobrazy.

Wybrzeże i jeziora w Szwecji

Szwecja to kraj, położony nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się tu wiele miejscowości portowych, dzięki których rozwija się ruch turystyczny, żegluga oraz transport morski (w tym promowy). Miastem portowym oraz posiadającym połączenia promowe z zagranicą jest - wspomniany wcześniej - Göteborg. Miastem portowym jest również Ystad. Odpływają stąd promy na duńską wyspę Bornholm oraz do Polski, m.in. do Świnoujścia, którego jest miastem partnerskim. W Ystad warto zobaczyć zabytkowe gotyckie kościoły. Znanym portem szwedzkim jest Karlskrona. Posiada połączenie promowe z Gdynią, która jest jej miastem partnerskim. Znajduje się tu Muzeum Marynarki, zabytkowy Ratusz. Kolejne, szwedzkie miasto portowe to Helsingborg. Szwecja również - choć jest krajem skandynawskim - oferuje wypoczynek na pięknych, piaszczystych plażach, czekają na nas hotele i ośrodki wypoczynkowe. Turystyka rozwija się tam również ze względu na obecność pięknych jezior. Największe w Szwecji jest jezioro Wener, znajdujące się w południowo-zachodniej części kraju. Żyje w nim wiele gatunków ryb. W środkowej Szwecji znajduje się jezioro Melar, rozwinięta jest na nim żegluga oraz turystyka, nad jednym z jego brzegów leży bowiem Sztokholm. Kolejnym, ciekawym jeziorem jest Storsjön, według podań żyje w nim stwór o nazwie Storsjöodjuret.

Góry w Szwecji: Góry Skandynawskie

Na terenie Szwecji znajdują się Góry Skandynawskie. Ich łańcuch rozciąga się wzdłuż wybrzeża oceanu Atlantyckiego. Góry wypiętrzały się w orogenezie kaledońskiej, zbudowane są z piaskowców, łupków, dolomitów i wapieni. Północne oraz zachodnie stoki są strome, występują na ich fiordy (głównie na terenie Norwegii), stoki wschodnie są łagodniejsze i te występują głównie na terenie Szwecji. U górach panuje chłodny klimat, znajdują się tu liczne lodowce. W górach spotkamy roślinność alpejską, tajgę oraz lasy, które porastają niższe piętra. Najwyższym szczytem Szwecji jest Kebnekaise (2096 m.n.p.m.). Góra znajduje się niecałe 100 km od Kiruny, miasteczka, które słynie z przepięknych zorz polarnych. To tutaj również w 2003 roku ślub z drugą żoną wziął znany polski wokalista, Michał Wiśniewski.

Góry w Szwecji

Kuchnia szwedzka

Kuchnia szwedzka to - wbrew pozorom - nie tylko ryby. Jada się tam bardzo różnorodnie ale i zdrowo. W Szwecji jada się potrawy mięsne, rybne i jarskie. Do najpopularniejszych potraw mięsnych należą klopsiki z mięsa wieprzowego, są niewielkie (wielkości orzecha włoskiego). Znaną potrawą jest także pölsa. Przyrządzana jest z wątróbki z dodatkiem cebulki, podaje się ją z jajkiem sadzonym oraz buraczkami. Popularnością cieszy się też pyttipanna, to danie przyrządzone z pokrojonych na małe kawałeczki mięsa, ziemniaków i cebuli, całość podsmażona jest na patelni. Można przygotować również wersje jarskie, z ulubionymi warzywami. Z ryb najbardziej lubiany jest łosoś (marynowany lub duszony z warzywami) oraz śledź (lubiany wyjątkowo w postaci.. kiszonej!). w tym kraju chętnie spożywa się także gęste i pożywne zupy z dodatkiem mięsa czy ryb. Popularną szwedzką potrawą jest również zapiekanka z ziemniaków, szprotek, cebuli oraz śmietany. Doprawia się ją białym pieprzem. A co na deser? Może smaczne, drożdżowe bułeczki z nadzieniem i cynamonem, tak popularne, zwłaszcza w rejonach południowych? Smaczna jest również semla. To maślana bułeczka ze słodką masą, posypana najczęściej cukrem pudrem. Jada się ją w Tłusty… Wtorek, czyli w Szwecji ostatni dzień karnawału.

Szwecja słynie również z dobrych alkoholi. W tym kraju znajduje się 40 winnic, które produkują znakomite, szwedzkie wina. Zlokalizowane są one w południowej Szwecji. Uprawia się tam zarówno winogrona białe, jak i czerwone. Szwecja słynie jednak z produkcji piwa, znajduje się tutaj wiele browarów, znanymi markami szwedzkiego piwa są: Åbro Original Extra Stark, Norrlands Guld Export, Kung oraz piwo Fem komma tvåan.

Ciekawostki o Szwecji: kiszony śledź i co jeszcze?

  • W Szwecji konieczne jest posiadanie pozwolenia, gdy chcemy pomalować lub przemalować swój dom.
  • Sztokholmska linia metra liczy około… 100 stacji!
  • Szwecja wprowadziła legalizację związków małżeńskich homoseksualistów, jest tak o 2009 roku.
  • W Szwecji mieszka około 100 000 Polaków.
  • W Szwecji nie uprzedza się wcześniej, że przyjdziemy w gości, rodzinę i znajomych odwiedza się bez zaproszenia.
  • W tym kraju obchodzi się Surstrommingspremiaren, to Dzień… Kiszonego Śledzia!
  • Szwedzkim napojem narodowym jest kawa, chętnie spożywa się również wino i piwo.




Komentarze