Słowenia - położenie, mapa, flaga, stolica, waluta, turystyka

SłoweniaSłowenia to niewielki kraj w Europie Środkowej nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Austrią, Włochami, Chorwacją oraz Węgrami. Stolica kraju to Lublana. Słowenia należy do Unii Europejskiej. W państwie mieszka około 2 milionów ludzi.

Flaga Słowenii

Flaga Słowenii

Mapa Słowenii

Mapa Słowenii

Historia Słowenii

Korzeni państwa słoweńskiego należy szukać w czasach Republiki Weneckiej, tereny te zamieszkiwała wtedy ludność pochodzenia słowiańskiego. W VI wieku naszej ery na obszar dzisiejszej Słowenii przybyli pierwsi jego mieszkańcy. W wieku XIV ziemie słoweńskie włączono do królestwa pod panowaniem dynastii Habsburgów. Zostały one przemianowane na państwo Austro-Węgier. Po jego upadku w roku 1918 uformowało się Królestwo Jugosławii. Czas II wojny światowej to okres podziału ziem przez Niemcy, Węgry oraz Włochy. Po wojnie Jugosławia została odtworzona. Słowenia stała się odrębnym krajem w 1991 roku.

Stolica Słowenii: Lublana - z pięknym zamkiem

Stolica znajduje się w centrum kraju. Znajduje się tam wiele ciekawych i wartych zobaczenia miejsc, w tym Pałac Biskupi, kościół i klasztor sióstr Urszulanek, ratusz oraz zabytkowa katedra świętego Mikołaja. Symbolem miasta jest oczywiście średniowieczny zamek w Lublanie.

Lublana

To budowla o ciekawe, aczkolwiek burzliwej historii. Pochodzi on z okresu Cesarstwa Rzymskiego, w XIII wieku pełnił funkcje nie tyle obronne, co reprezentacyjne. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a w XV wieku, po najeździe Turków został przebudowany i zmodernizowany. Można powiedzieć, że pierwotna twierdza została zbudowana i nowa: pobudowana całkowicie od podstaw. Na początku wieku XIX w zamku istniało więzienie, podobnie było w czasie I oraz II wojny światowej. Obecnie w zamku mieście się muzeum. Lublana jest ciekawym miastem nie tylko ze względu na zamek. Znajduje się tam także ZOO, Plac Kongresowy oraz park Tivoli. Miasto jest centrum kulturalnym kraju, warto zwiedzić również Muzeum Narodowe oraz wybrać się do Galerii Narodowej.

Piękne słoweńskie zamki

W Słowenii warto zwiedzić też inne piękne zamki, kolejny znajduje się już niecałe 40 kilometrów od stolicy. To piękny Zamek Bogenšperk, utrzymany w stylu renesansowym.

Zamek Bogensperk

Niedaleko położony jest Zamek Cylejski, zbudowany prawdopodobnie w XIV wieku. Położony jest na trzech wzgórzach, do dziś zachowały się jedynie ruiny budowli. Warto odwiedzić również położone na północnym wschodzie Maribor. Tam znajduje się zamek, pochodzący z XV wieku. Jedną z największych jego atrakcji jest klatka schodowa, utrzymana w stylu barokowym. W mieście znajdują się także dwie cenne świątynie, są to: Katedra św. Jana Chrzciciela oraz Bazylika św. Marii Matki Litościwej.

Kolejny piękny zamek zlokalizowany jest w niewielkiej wsi Predjama.

Predjamski Grad

To czteropiętrowa budowla, zbudowany… pod skałą. Niewątpliwie już jego położenie przesądza o jego popularności. Zamek pochodzi z XII wieku, przebudowano go w wieku XVI. Obecnie zabytek jest udostępniony turystom. Zwiedza się go w towarzystwie przewodnika.

Ptuj to jedno z najstarszych miast Słowenii, o historii sięgającej... epoki kamienia. Miasto szczyci się też okazałym zamkiem.

Zamek Ptuj

Maribor z kolei to miasto, słynące z produkcji wina, gratką dla turystów są więc okoliczne winnice oraz piwnice z winami. W mieście znajduje się zabytkowa synagoga.

Jaskinie jako atrakcje turystyczne Słowenii

Niewątpliwie największą atrakcją Słowenii są jaskinie, nie bez przyczyny uważane za najciekawsze w Europie. Na południu kraju znajduje się jaskinia Postojna, uważana za najpiękniejszą w Słowenii. Liczy ona ponad 20 kilometrów korytarzy, zwiedzać ją można od XIX wieku. Część trasy pokonujemy specjalnymi pociągiem turystycznym.

Jaskinia Postojna

Niewątpliwą atrakcją są również Jaskinie Szkocjańskie, słynące z wyjątkowego pięknego kanonu rzeki, jaka płynie w ich wnętrzach, jak i imponującymi formami naciekowymi.

Góry w Słowenii

Słowenia jest krajem górzystym, na jej terenie znajduje się kilka pasm alpejskich, w tym Alpy Julijskie. Na uwagę zasługuje ich wyjątkowo zróżnicowana rzeźba, od skalistych szczytów, aż po głębokie doliny. Do góry pochodzenia wapiennego z najwyższym szczytem Triglav, wznoszącym się na wysokość 2864 m.n.p.m, będącym jednocześnie najwyższym szczytem w Słowenii. Na terenie tego pasma Alp kwitnie nie tylko turystyka ale i hodowla zwierza oraz gospodarska leśna. Znajduje się tutaj wiele kurortów turystycznych oraz ośrodków narciarskich.

Góry w Słowenii

Odszukamy tutaj wiele pięknych jezior polodowcowych, w tym Jezioro Bled, o powierzchni nieco ponad 1 kilometr kwadratowy. To jedno z najcieplejszych jezior w Alpach, sezon kąpielowy trwa tutaj wyjątkowo długo, a w jego szczycie temperatura wody sięga nawet… 26 stopni.

Słowenia

W Alpach znajduje się także wiele małych, malowniczych miejscowości, które oferują nie tylko niedrogie noclegi ale i przytulne lokale gastronomiczne. Na terenie Słowenii znajdują się też Alpy Kamnickie, na północy strome, a południ łagodniejsze. Z kolei na granicy Słowenii z Austrią znajdują się niewysokie - jak na te tereny - Kawaranki, góry, które wysokością przypominają nasze Tatry. Stwarzają doskonałe warunki do wędrówek po górach oraz spokojnych spacerów okolicznymi dolinami.

Wybrzeże Słowenii

Morze w Słowenii

Choć słoweńskie wybrzeże ma długość niewiele ponad 100 kilometrów, znajduje się tam kilka ważnych kurortów, które umożliwiają przyjemny wypoczynek nad Adriatykiem.

Z pewnością warto odwiedzi miasteczko Piran: niewielkie ale jakże urokliwe. Wielu nazywa je słoweńską Wenecją. Znajduje się na półwyspie o tej samej nazwie, większość zabudowy pochodzi z czasów średniowiecznych. Warto zobaczyć tam zabytkowy rynek oraz budynek ratusza. Piran kusi oczywiście pięknymi plażami oraz wąskimi, malowniczymi uliczkami, idealnymi na romantyczne spacery we dwoje.

Niedaleko znajduje się ceniony kurort nadmorski, Portorož. Znajduje się tam wiele luksusowych hoteli oraz innych lokali gastronomicznych oraz obiektów turystycznych.

W południowo-zachodniej części kraju trafimy na miasto Izola, miasteczko portowe z przystanią jachtową, słynące z pięknej łąki, przypominającej krakowskie Błonia. W mieście zlokalizowanych jest wiele parków, sprzyjających spokojnym spacerom. Z kolei największym portowym miastem na wybrzeżu słoweńskim jest Koper. Jego początki sięgają czasów starożytnej Grecji oraz Rzymu. Znaną turystyczną miejscowością na wybrzeżu jest też Ankaran. Słynie ono z pięknych, piaszczystych plaż.

Kuchnia słoweńska

Słoweńska kuchnia zbliżona jest do kuchni krajów środkowoeuropejskich. Wyróżnić można jednak wiele typowo słoweńskich potraw, w tym jotę. Jest to smaczna i pożywna zupa, przyrządzana z ziemniaków, kiszonej kapusty oraz fasoli. W Słowenii chętnie jada się potrawy z ziemniaków, w tym w postaci smażonej z dodatkiem dera oraz jajka czy jako składnik klusek. Jeśli chodzi o desery, lubiane są ciasta z nadzieniem makowym czy orzechowym, w tym smaczna potica. W Słowenii produkuje się też doskonałe wina, zarówno białe, jak i czerwone.

Waluta Słowenii

1 stycznia 2007 roku Słowenia przystąpiła do Strefy Euro - środkiem płatniczym jest od kilkunastu lat waluta euro.

Słowenia to niewielki ale ciekawy kraj w środkowej części Europy. Choć wydaje się nam, że turystyka nie jest jego mocną stroną, wcale tak nie jest. W Słowenii znajduje się wiele ciekawych iw artych zobaczenia miejsc, w tym piękne zamki, tajemnicze jaskinie oraz urokliwe miasteczka portowe na niewielkim wybrzeżu. Nie zapominajmy również o Alpach, które stanowią zimowe centrum turystyczne kraju. Odkryjmy Słowenię taką, jaka jest: spokojną, nieco tajemniczą ale jakże niezwykłą.



Komentarze