Słowacja to śródlądowe państwo, położone w środkowej części Europy. Dawniej wchodziła w skład Czechosłowacji, od roku 1993 jest samodzielnym krajem. To państwo unitarne o ustroju republikańskim. Graniczy z Polską, Czechami, Ukrainą, Węgrami oraz Austrią. Słowacja należy do Unii Europejskiej od 2004 roku. Liczy ponad 5 milionów mieszkańców.
Historia Słowacji
Historia państwa słowackiego sięga epoki żelaza, kiedy to tereny dzisiejszej Słowacji zamieszkiwała ludność celtycka. W V wieku miały miejsce wędrówki ludów oraz migracje plemion, głównie germańskich. W średniowieczu na obszarze Słowacji istniało Księstwo Nitrzańskie. Następnie było to państwo wielkomorawskie. W XVI wieku tereny Słowacji dostały się pod panowanie dynastii Habsburgów, która rządziła na ówczesnych Węgrzech. Po I wojnie światowej Słowacja połączyła siły z państwem czeskim tworząc Czechosłowację, która przetrwała zmiany ustroju i dopiero w 1993 roku rozpadła się na dwa kraje: Słowację i Republikę Czeską. Dziś na czele państwa słowackiego stoi prezydent, a na czele rządu - premier. Republika ma charakter parlamentarno-gabinetowy. Słowacja jest krajem unitarnym, to znaczy, że dzieli się na 8 mniejszych krajów oraz aż 79 powiatów.
Flaga Słowacji
Mapa Słowacji
Bratysława - piękna stolica Słowacji nad Dunajem
Stolicą Słowacji jest Bratysława, miasto nad Dunajem. Jest ciekawie położona, graniczy bowiem w dwoma innym państwami: Węgrami oraz Austrią. Początki miasta sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to na terenie dzisiejszej Bratysławy istniał obóz wojskowy. W X wieku była już osadą ale prawa miejskie nadano jej dopiero w roku 1291. Miano stolicy niezależnej Słowacji nosi od 1 stycznia 1993 roku. Znajduje się tutaj wiele cennych zabytków z Zamkiem Bratysławskim na czele. Jest to malowniczo położona budowla, znajdująca się na wzgórzu nad brzegiem Dunaju. Zamek pochodzi z X wieku, powstał jednak jako zamek kamienny, w wieku XV przebudowany został na obronną fortecę. W kolejnym stuleciu zmodernizowano go, dodając elementy renesansowe, następnie barokowe. Obecnie znajduje się tam muzeum.
Kolejną atrakcją stolicy jest Zamek Devín, a dokładniej jego ruiny, znajdujące się na skale, niedaleko ujścia do Dunaju rzeki Morawy. Zamek pochodzi prawdopodobnie sprzed IX wieku, do dziś udostępniony jest zwiedzającym. W Bratysławie warto zobaczyć również zabytkowe kościoły, w tym gotycki kościół Zwiastowania Pana z XIII wieku, gotycką katedrę świętego Marcina, secesyjny kościół świętej Elżbiety, barokową cerkiew prawosławną czy barokowy kościół Trynitarzy. Do grona zabytków zaliczyć można też pałac prymasowski w stylu klasycystycznym, eklektyczny budynek teatru oraz barokowy pałac arcybiskupi. Atrakcję stanowi także Brama Michalska z XVII wieku.
Będąc w Bratysławie nie można zapomnieć o siedzibie obecnego prezydenta kraju, który zamieszkuje w Pałacu Grassalkovicha.
To rezydencja wzniesiona pod koniec XVIII stulecia, otoczona pięknymi ogrodami w stylu francuskim. Bratysława jest oczywiście centrum kulturalnym oraz naukowym kraju. Znajduje się tutaj wiele uczelni, szkół, liczne muzea, teatry, filharmonia oraz biblioteki. W mieście działa port wodny oraz lotniczy. Miastem partnerskim Bratysławy jest między innymi Kraków.
Ciekawe miasta w Słowacji
Poza Bratysławą, w Słowacji warto zwiedzić także inne miasta, w tym Trenczyn z pięknym zamkiem. Jest to kolejna budowla, położna malowniczo na wzgórzu. Znajduje się niedaleko granicy węgierskiej.
To dobrze zachowane ruiny zamku, który niegdyś pełnił ważne funkcje obronne kraju, jak i był punktem strategicznym. W Trenczynie warto zobaczyć też zabytkową synagogę, kościół farny oraz klasztor.
Ciekawa jest też Trnawa, położona w zachodniej części kraju. Znajduje się tam zabytkowa bazylika świętego Mikołaja, synagoga oraz katedra pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.
Zabytkami kusi też Nitra, zlokalizowana na zachodzie Słowacji. Słynie z zamku i pałacu biskupiego. Znajdują się tam też zabytkowe kościoły: kościół świętego Stefana, kościół świętego Wacława oraz katedra świętego Emmerama. W mieście znajdziemy tez zabytkową synagogę oraz zespół klasztorny pijarów.
Waluta Słowacji
Walutą w Słowacji jest euro. Kraj ten jako jeden z pierwszych państw bloku wschodniego w 2004 roku przyjął euro jako obowiązującą walutę. Wcześniej walutą Słowacji była korona słowacka, a jeszcze wcześniej korona czechosłowacka.
Atrakcje turystyczne Słowacji
Poza dużymi miastami, w Słowacji niemało jest mniejszych miasteczek, które same w sobie stanowią atrakcje turystyczne. Jednym z nich jest Bańska Szczawnica, niewielkie miasteczko górnicze. Znajduje się tam zabytkowa, barokowa kolumna Świętej Trójcy, gotycki kościół świętej Katarzyny oraz kościół Marii panny śnieżnej, pobudowany w tym samym stylu. Warto zobaczyć również Stary i Nowy Zamek, gdzie zlokalizowane są ciekawe ekspozycje muzealne. Symbolem miasta jest Kolumna Mariańska na Placu Ratuszowym. W miasteczku znajduje się także zespół obiektów kalwarii w stylu barokowym oaz kościół ewangelicki, łączący wpływy barokowe oraz styl klasycystyczny. Na terenie dawnej kopalni znajduje się z kolei skansen.
Z kolei w północnej części kraju znajduje się miasto Bardejów z zabytkowymi kościołami oraz pozostałościami murów obronnych. W mieście zlokalizowany jest także zabytkowy ratusz oraz synagoga. Na północy, w rejonie spiskim znajduje się miejscowość Żehra, słynąca ze znajdujące się w pobliżu Zamku Spiskiego z przełomu XI i XII wieku. To prawdziwy kompleks zamkowy, zajmuje bowiem powierzchnię przekraczającą… 4 hektary. Niestety, spora część zamku została zniszczona i współcześnie odbudowana. Dziś możemy więc podziwiać ruiny zamku oraz odrestaurowaną część fortecy. Dziś w zamku znajduje się muzeum. Ponadto, we wsi Żehra znajduje się kościół świętego Ducha z XIII wieku. To gotycki budynek o widocznych z daleka białych ścianach. Jest on cennym zabytkiem z uwagi na zlokalizowane w nim rzeźby oraz zabytkową chrzcielnicę.
Góry i płaskowyż w Słowacji
W Słowacji znajduje się najwyższa, alpejska część Tatr, a mianowicie Tatry Wysokie w łańcuchu Karpat z najwyższym szczytem pasma, jakim jest Gerlach, wznoszący się na 2655 m.n.p.m. Na terenie Słowacji znajduje się także najwyższy wierzchołek Rysów. Rzeźba tych gór odzwierciedla rzeźbę pięter alpejskich. W słowackich Tatrach znajduje się nie tylko kilka wysokich szczytów ale i niemało pięknych dolin. Jedną z nich jest Dolina Jaworowa. To dolina walna w północnej części Tatr. Jej dnem płynie Jaworowy Potok.
Licznie występują jeziora oraz wodospady. Jednym z najbardziej znanych jezior w Słowacji jest Szczyrbskie Jezioro, położone w Tatrach Wysokich. To jezioro wytopiskowe, malowniczo położone w samym sercu gór, podobnie jak polskie Morskie Oko. Jego brzegi bujnie porasta kosodrzewina, a w tafli odbijają się górskie szczyty. Z kolei ciekawym wodospadem jest, znajdujący się w Dolinie Młynickiej, Wodospad Skok. Jest to wodospad kaskadowy. Ze Szczyrbskim Jeziorem łączy go żółty szlak turystyczny. Z kolei w Karpatach Zachodnich znajduje się słynny płaskowyż, Słowacji Raj. To płaskowyż krasowy, zbudowany z wapieni oraz dolomitów. Znajduje się tam wiele zabytków, w tym ruiny klasztoru kartuzów. Na terenie płaskowyżu wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych. Znajdują się tam liczne schroniska.
Kuchnia słowacka
Poza zabytkami, górami i jeziorami na uwagę zasługuje również kuchnia słowacka. Jest to kuchnia prosta ale smaczna, zbliżona do kuchni polskiej. Widoczne są tu jednak wpływy węgierskie oraz austriackie. Regionalną potrawą słowacką są kluski z ziemniaków, podawane z serem bryndza. Lubiane są również naleśniki z ciasta z dodatkiem ziemniaków, a na słodko pyzy drożdżowe z makiem, orzechami lub dżemem. Na Słowacji popularne są placki ziemniaczane, ciasto ryżowe oraz chlebowe. Na obiad lub ciepłą kolację jada się gulasz z kluskami, doprawiany śmietaną, podawany z kiszoną kapustą. Z mięs najchętniej jadana jest wieprzowina ale nierzadko na stołach gości drób i wołowina. Chętnie jada się też zupy, w tym zupę z kiszonej kapusty, zupę fasolową oraz zupę z kurczakiem i makaronem.
Słowacja wydawać się nam może znana z uwagi na bliskość terytorialną, jest to jednak ciekawy i wciąż nie do końca odkryty przez nas kraj. Na uwagę zasługuje jej różnorodność, począwszy od zabytków architektury, poprzez piękne okoliczności przyrody, skończywszy na smacznej kuchni z widocznymi wpływami kuchni jej sąsiadów.
Komentarze