Serbia jest krajem bałkańskim z niezwykle ciekawa historią, wieloma pięknymi zabytkami oraz malowniczymi krajobrazami. Choć nie jest kierunkiem zbyt atrakcyjnym turystycznie, na pewno warto ją zwiedzić i lepiej poznać. Dowiedz się, czym charakteryzuje się Serbia?
Gdzie leży Serbia?
Serbia, a dokładniej Republika Serbii, to kraj w południowej części Europy, zlokalizowany na Półwyspie Bałkańskim. Jest to państwo śródlądowe, co oznacza, że nie ma dostępu do morza. Powstała jako niepodległe państwo w roku 2006 po rozpadzie Serbii i Czarnogóry, wcześniej wchodziła w skład Federacyjnej Republiki Jugosławii. Graniczy z:
- Bułgarią,
- Węgrami,
- Rumunią,
- Albanią,
- Czarnogórą,
- Macedonią,
- Kosowem,
- Bośnią i Hercegowiną.
Od 2012 roku jest kandydatem do Unii Europejskiej. Administracyjnie dzieli się na okręgi oraz prowincje, a na czele tytułowego państwa stoi prezydent.
Zdecydowaną większość (szacuje się, że jest to około 70% powierzchni kraju) stanowią tereny wyżynne i górzyste, w tym Góry Dynarskie oraz Góry Wschodnioserbskie. Pomiędzy nimi znajdują się rozległe kotliny. Na północy zlokalizowana jest Nizina Środkowodunajska oraz równiny. W omawianym kraju znajdziemy niewiele jezior, niemniej jest on zalesiony w około 1/3 - głównie są to lasy liściaste. Do ochrony fauny i flory powołano pięć parków narodowych.
W Serbii panuje klimat umiarkowany kontynentalny, ciepły i suchy oraz podzwrotnikowy. Średnia temperatura zimą wynosi około 0 stopni, bywają jednak zimy chłodniejsze, latem amplitudy wynoszą około 17-28 stopni. Lata są zwykle suche. Opady notowane są głównie wiosną.
Liczba ludności Serbii
Rodowici mieszkańcy stanowią około 80% ludności, poza nimi mieszka tu kilka procent Węgrów, Bośniaków, Chorwatów, Słowaków, Bułgarów, Rumunów, ale też ludności pochodzenia romskiego. Przyrost naturalny jest dodatni. Średnia długość życia wynosi ponad 70 lat, najwięcej zgonów notuje się w ostatniej grupie wiekowej: poniżej 75 lat, ich przyczyną są zwykle nowotwory oraz choroby układu krążenia. Całkowita liczba ludności Serbii wynosi około 7 milionów, przy czym gęstość zaludnienia to +/- 92 osoby na kilometr kwadratowy.
Ponad 80% mieszkańców jest wyznania prawosławnego, około 5% to katolicy, nieco mniej osób wyznaje islam i protestantyzm. Ateiści stanowią około 1% ludności.
Językiem urzędowym omawianego kraju jest język serbski.
Flaga Serbii
Flaga Serbii
Mapa Serbii
Mapa Serbii
Waluta Serbii
Oficjalną walutą Serbii jest dinar serbski. Jego skrót to RSD. Jeden dinar dzieli się na 100 para. Istnieją banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20. 1 PLN to 27.38 dinarów serbskich.
Historia Serbii
W czasach najdawniejszych tytułowe tereny były podbijane przez Rzymian, następnie zamieszkiwały je plemiona Serbów, którzy przyjęli chrzest. Pierwszy królem był Stefan, który już w XIII wieku musiał odpierać liczne ataki wroga, w tym Mongołów. Następnie kraj ten bronił się przed najazdami Turków osmańskich, ostatecznie Turcja podbiła go i rozpoczęło się panowanie tureckie. Serbowie wielokrotnie podnosili bunt, organizując powstania przeciwko Turcji, walcząc tym samym o odzyskanie niepodległości. Udało się to dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy wojska tureckie opuściły państwo i utworzono Królestwo Serbskie. Uchwalona została nowa konstytucja, według której tereny stały się monarchią parlamentarną. Po I wojnie światowej została ona przekształcona w Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, władze objął Aleksander I. Wprowadził jednak rządy dyktatorskie, a nazwę kraju zmienił na Królestwo Jugosławii. Król zginął w zamachu w 1934 roku, a Jugosławia została zaatakowana przez Niemcy i Węgry.
Stolica Serbii - Belgrad
Belgrad to stolica Serbii. Znajduje się w północnej części kraju przy ujściu Sawy do Dunaju. To jedno z najstarszych miast w Europie. Warto zwiedzić tam Biały Pałac, Dom Kwiatów, zabytkowe kościoły, synagogi oraz zobaczyć budynek Parlamentu. W Belgradzie znajduje się również wiele ciekawych muzeów, w tym Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Sztuki Afrykańskiej.
Ciekawe miasta Serbii
W południowo-wschodniej części znajduje się miasto Nisz. Warto zobaczyć tam turecką twierdzę z XVIII wieku, zabytkowy meczet, sobór katedralny czy Wieżę Czaszek z XIX wieku, jako pamiątkę historyczną.
W północnej Serbii znajduje się miasto Nowy Sad, w którym warto zwiedzić Twierdzę Petrovaradin, Pomnik Svetozara Mileticia na Placu Wolności, Katedrę św. Jerzego. Niewątpliwą atrakcją jest też coroczny koncert Exit, gdzie co roku pojawiają się znane postaci.
Atrakcje turystyczne Serbii
Poza powyższymi interesującymi miastami, w omawianym kraju czeka na nas również wiele innych atrakcji turystycznych. Na uwagę zasługuje Żelazna Brama, zwana również Żelaznymi Wrotami. To przełom Dunaju przy granicy z Rumunią, rzeka przepływa tam pomiędzy Górami Wschodnioserbskimi a Karpatami. Po serbskiej stronie wznosi się monumentalny zamek Golubac z XIII wieku, podczas walki o nieco w XV wieku zginął sławny Zawisza Czarny.
Jak wspomniano wcześniej, w tytułowym państwie znajduje się 5 parków narodowych, warto zobaczyć je wszystkie, a na pewno warto zacząć od Parku Narodowego Tara. Znajduje się tam wąwóz Driny, punkt widokowy Banjska Stena oraz drewniany domek na Drinie. Na terenie parku wytyczonych jest wiele szlaków rowerowych i pieszych, można odbyć rejs po Drinie czy wypatrywać zwierząt, które zamieszkują w parku, np.: niedźwiedzi.
W Serbii znajduje się również Diabelskie Miasto, uznawane za jedno z najciekawszych miejsc w kraju. Atrakcję stanowią formacje skalne, to ponad 200 kolumn o wysokości od 2 do 15 metrów w kształcie stożków czy piramid. Legenda głosi, że są to postaci weselników, którzy przyszli na wesele brata i siostry i za każde zostali zaklęci przez diabła.
Z kolei tuż przy granicy z Węgrami znajduje się miejscowość Subotica. Jej symbolem są piękne kamieniczki w stylu secesyjnym z początku XX wieku. Warto zobaczyć tutaj również zabytkową synagogę.
Na wielbicieli wrażeń i pięknych widoków czeka Szargańska Ósemka, zabytkowa wąskotorowa kolej, która kursuje tuz przy granicy z Bośnią. To jedna z największych atrakcji turystycznych kraju. Trasa liczy nieco ponad 15 kilometrów, na trasie znajduje się 5 mostów oraz ponad 20 tuneli. Kolejka kursuje w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym, zwykle od połowy kwietnia do końca października. Można nią odbyć podróż dwukrotnie w ciągu dnia, jeśli jest wielu chętnych uruchamiane są dodatkowe składy pociągów.
Jakie pamiątki warto przywieźć z Serbii?
Z Serbii na pewno warto przywieźć rakiję, wino, herbatę, kawę ale i serbskie słodycze. Można zaopatrzyć się w gadżety, związane z wyznawaną w Serbii religią, czyli prawosławiem.
Kuchnia serbska
Tutejsza kuchnia jest jedną z kuchni bałkańskich, widoczne są w niej wpływy austriackie, tureckie ale i śródziemnomorskie, zwłaszcza greckie. Słynie z wykorzystywania wielu gatunków mięsa, szczególnie lubiana jest wieprzowina, wołowina oraz baranina. Mięso najczęściej jest grillowane, przyrządza się je z dodatkiem prostych przypraw: soli, pieprzu oraz natki pietruszki. Czasami dodaje się liście laurowe, ziele angielskie czy goździki. W omawianej kuchni używa się dużo papryki, czy to w postaci świeżej czy sproszkowanej. Z warzyw najbardziej lubiana jest fasola. Jada się również dużo serów oraz pieczywa. Popularny jest proja, kukurydziany chleb podobny do chlebka pita. W Serbii jada się chlebki z nadzieniem a la bugery, nadziewa się je mięsem oraz warzywami. Popularne są również roladki mięsno-ryżowe, podobne do naszych gołąbków. Znany jest także burek z różnymi nadzieniami, czyli placek z nadzieniem mięsnym czy farszem jarskim, np., z ziemniaków, warzyw czy sera. Popularna jest również sałatka serbska, przygotowana z pomidorów, ogórków i cebuli. Ponadto produkuje się tutaj doskonałej jakości alkohole, w tym wina, brandy czy rakiję.
Ciekawostki o Serbii
Poniżej garść ciekawych informacji na temat tytułowego kraju.
- W Serbii znajdują się bogate złoża surowców mineralnych, w tym ropy naftowej, ale również żelaza, miedzi, gazu ziemnego, złota, srebra oraz soli kamiennej czy marmuru.
- Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień świętego Wita. Corocznie obchody jego imienin odbywają się 28 czerwca. W tym czasie organizowane są wydarzenia muzyczne, koncerty festiwale, kiermasze i liczne parady, serwowane jest regionalne jedzenie.
- Na ulicach stolicy próżno szukać bilbordów z reklamami, po prostu ich tam nie ma.
- Tytułowy kraj jest światowym eksporterem malin, zajmuje czołowe miejsce w produkcji tych owoców ale na miano narodowego owocu zasługuje śliwka, produkuje się z niej rakiję.
Komentarze