Rumunia to kraj, położony w południowo-wschodniej Europie ze stolicą w Bukareszcie, jest państwem unitarnym. Graniczy z Serbią, Węgrami, Ukrainą, Mołdawią, Bułgarią, ma również dostęp do Morza Czarnego. Rumunia jest członkiem NATO, ONZ oraz Unii Europejskiej. Dominującą religią jest prawosławie. Nie jest może krajem wyjątkowo popularnym turystycznie, ale jest to państwo z ciekawą historią i wieloma zabytkami. Warto poznać je bliżej.
Flaga Rumunii
Mapa Rumunii
Historia Rumunii
Początki Rumunii sięgają XIV wieku, kiedy to na tym terenie istniało Hospodarstwo Mołdawskie i Wołoskie. Pod koniec XIX wieku na mocy unii personalnej połączono je w Zjednoczone Księstwo Rumunii, na czele którego stanął Aleksander Jan Cuza. Niedługo później Rumunia posiadała już własną konstytucję. Przez pewien czas znajdowała się pod wpływem Turcji, w okresie międzywojennym była związana sojuszem z Polską, pozostawała w bliskich stosunkach z Francją. W czasie II wojny światowej ogłosiła neutralność, ale faszystowski przywódca, jaki stał na czele Rumunii w tym czasie, nie oszczędził jej udziału w wojnie. Ostateczne, dzisiejsze granice kraju ustalono w Paryżu w 1947 roku. Dziś to kraj demokratyczny o ustroju parlamentarno-gabinetowym. Na jego czele stoi prezydent.
Stolica Rumunii: Bukareszt
W południowej części kraju znajduje się stolica Rumunii: Bukareszt. Położony jest nad rzeką Dymbowicą. Historia miasta sięga XV wieku. Dziś jest to znana i ceniona pod względem gospodarczym i ekonomicznym metropolia. W mieście znajduje się wiele cennych zabytków, w tym obiekty sakralne: Cerkiew Kretzulescu oraz Katedra Patriarchalna ale również Curtea Veche, dawną siedzibę rumuńskich książąt, warto zwiedzić również miejscowe muzea, w tym Muzeum Wsi, bardzo ciekawy, rumuński skansen. Do atrakcji turystycznych miasta należą również Pałac Królewski, Arcul de Triumf, łuk wzorowany na tym paryskim, Pałac parlamentu rumuńskiego (jeden z największych budynków nie tylko w Europie ale i na świecie) oraz Monaster Văcărești, prawosławny, męski klasztor.
Ciekawe miasta Rumunii
Jakie jeszcze miasta warto zwiedzić w Rumunii, poza jej stolicą? Z pewnością zainteresuje nas Kluż-Napoka, gdzie znajdują się plac Unirii z szeregiem zabytkowych kościołów i pałaców, Stary Ratusz, Pałac Reduta, Pałac Sprawiedliwości oraz Ogród Botaniczny.
Warto wybrać się także do miasta Timișoara. Tam z kolei warto zobaczyć Zamek Hunyadych z XIV wieku, Dom Cuzy, Figura św. Jana Nepomucena z 1722 r., zabytkowy Ratusz oraz szereg kościołów.
Na wschodzie kraju znajduje się miasto Jassy, gdzie warto zobaczyć prawosławną katedrę metropolitalną, Pałac Kultury oraz Monaster Trzech Świętych Hierarchów. Największym portem rumuńskim jest Konstanca. Warto tam zobaczyć Plac Owidiusza, katedrę prawosławną, zabytkowe synagogi i meczety. Kwitnie tam turystyka, głównie z uwagi na wybrzeże ciepłego Morza Czarnego.
Co warto zobaczyć w Rumunii?
Największą atrakcją turystyczną Rumunii stanowią zamki i pałace. Znajduje się ich w tym kraju bardzo wiele. Do najciekawszych należy zamek w Branie w krainie zwanej Siedmiogrodem. To zamek średniowieczny, związany prawdopodobnie z wampirem Drakulą, który miał tu dawniej przebywać.
Warto zobaczyć również Pałac Peleş w mieście Sinaia, gdzie obecnie mieści się ciekawe muzeum. Do najbardziej interesujących ekspozycji należą: wystawa broni, kolekcja szkła, srebra oraz witraży. Kusi również zamek w Hunedoarze, średniowieczna warownia, podbudowana w stylu gotyckim. Dziś znajduje się tam muzeum.
Waluta Rumunii
Walutą w tym kraju jest lej. Jeden lej dzieli się na 100 bani. Banknoty są plastikowe o nominałach:
- 1 lej,
- 5 lei,
- 10 lei,
- 50 lei,
- 100 lei,
- 200 lei.
Na awersie znajdują się sylwetki ważnych dla Rumunii postaci, w tym muzyków, pisarzy, wynalazców. Na rewersie z kolei możemy podziwiać ważne w tym kraju miejsca, m.in. cerkwie czy Teatr Narodowy. W roku 2019 w Rumunii miał zacząć obowiązywać euro.
Wybrzeże Rumunii: nad Morzem Czarnym
Rumunia jest idealnym miejscem na przyjemne wakacje z dala od tłumów. Rumuńskie wybrzeże nie jest tak popularne jak kurorty bułgarskie czy chorwackie, można więc wyjechać bez obaw o tłok na plaży. Rumuńska linia brzegowa nie jest długa, ale obfituje w wiele piaszczystych plaż oraz rozlokowane nad nimi kameralne oraz luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Wypoczniemy zarówno dzięki ofertom all inclusive, jak również w skromniejszych i tańszych obiektach.
Góry w Rumunii
Jadąc do Rumunii możemy jechać w Karpaty: tak, dokładnie to to samo pasmo, w którym leżą Rysy. W Rumunii za to rozciągają się Fogarasze z najwyższym szczytem Rumunii: Moldoveanu (2544 m.n.p.m.). Na turystów czeka wiele szczytów do zdobycia, niezwykle ciekawą propozycją dla wielbicieli górskich wędrówek jest przejście po grani pasma. Taka wycieczka trwa kilka dni, ale jest warta widoków, jakie na nas czekają. W rumuńskich górach bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka, czeka na nas wiele hoteli, schronisk oraz ośrodków wypoczynkowych, proponujących wygodne noclegi po dniach pełnych emocji.
Kuchnia rumuńska
Jak jedzą Rumuni? Prosto i smacznie, ale niestety dość kalorycznie. Co zamówić w rumuńskiej restauracji? Na pewno warto spróbować mamałygi, czyli dania z kaszy kukurydzianej z bryndzą oraz gęstą, kwaśną śmietaną. Danie jest idealne zarówno na śniadanie, jak i podwieczorek. Można dodać do niego również jajko sadzone, wtedy stanie się treściową kolacją. Dla wielbicieli flaków ciekawym kulinarnym doznaniem okażą się flaki rumuńskie: cielęce, zabielone śmietaną, słodkie i… niezwykle intrygujące w smaku. Jada się je z chlebem. W Rumunii lubi się treściwe zupy, jak np. rosół z dużą ilością warzyw i wołowiny. Wielbiciele gołąbków powinni spróbować potrawy zwanej sarmale, to miniaturowe gołąbki podawane również z dodatkiem kaszy kukurydzianej. Rumuni chętnie jedzą również grillowane mięso, zwłaszcza wołowinę. Nadziewają również mięsem warzywa, głównie paprykę. A co na deser? Z pewnością zasmakują nam papanași, pączki na bazie białego sera, podawane z dodatkiem owoców i śmietanki. Warto spróbować również covrigi: obwarzanków z owocowym nadzieniem. A co do picia? Z pewnością piwo ale i wino, w Rumunii produkowanych jest wiele gatunków, głównie szczepów białych. Ceny alkoholi porównywalne są do cen polskich.
Ciekawostki o Rumunii
Poniżej garść ciekawostek o tym interesującym kraju, z pewnością wiele z nich wprawi Was w osłupienie.
- Język rumuński jest podobny do włoskiego, jedynie 1/5 słów to wyrazy pochodzenia słowiańskiego.
- Najdłuższą rzeką kraju jest Dunaj: ma ponad 1000 km.
- Po raz ostatni karę śmierci wykonano w Rumunii w 1989 roku.
- Kobiety, aby wyjść za mąż nie muszą być pełnoletnie, wejście w związek małżeński jest dopuszczone od 16 roku życia u dziewcząt, ich małżonkowie jednak muszą być pełnoletni.
- Odpowiedzialności karnej podlega każda osoba, która ukończyła już… 14 lat!
- Rumunia słynie z balneoterapii, czyli terapii z wykorzystaniem wód leczniczych.
- Narodowym zwierzęciem Rumunii jest ryś, a drzewem: dąb.
- Narodowymi barwami Rumunii są niebieski, żółty i czerwony, kolory, które znajdują się na rumuńskiej fladze.
Komentarze