Niemcy to kraj położony w środkowo-zachodniej części Europy, graniczy z Polską, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Belgią, Danią, Holandią oraz Księstwem Luksemburg. Ma dostęp do Morza Bałtyckiego oraz Morza Północnego. Niemcy to kraj federacyjny, składa się z 16 landów, z których każdy ma swoją stolicę. Największym miastem i jednocześnie stolicą całych Niemiec jest Berlin. Niemcy są członkiem Unii Europejskiej i jednocześnie krajem wspólnoty o największej liczbie ludności, gdyż zamieszkuje go blisko 80 milionów osób.
Flaga Niemiec
Mapa Niemiec
Landy w Niemczech
Republika Federalna Niemiec administracyjnie składa się z 16 landów (krajów związkowych), z czego 3: Berlin, Hamburg i Brema to tzw. wydzielone miasta.
- Berlin - miasto wydzielone
- Bremen (Brema) - miasto wydzielone
- Hamburg - miasto wydzielone
- Baden-Württemberg (Badenia-Wirtembergia) - stolica Stuttgart
- Bayern (Bawaria) - stolica München (Monachium)
- Brandenburg (Brandenburgia) - stolica Potsdam (Poczdam)
- Niedersachsen (Dolna Saksonia) - stolica Hanower
- Hessen (Hesja) - stolica Wiesbaden
- Mecklenburg-Vorpommern (Meklemburgia-Pomorze Przednie) - stolica Schwerin
- Nordrhein-Westfalen (Nadrenia Północna-Westfalia) - stolica Düsseldorf
- Rheinland-Pfalz (Nadrenia-Palatynat) - stolica Mainz (Moguncja)
- Saarland (Saara) - stolica Saarbrücken
- Sachsen (Saksonia) - stolica Dresden (Drezno)
- Sachsen-Anhalt (Saksonia-Anhalt) - stolica Magdeburg
- Schleswig-Holstein (Szlezwik-Holsztyn) - stolica Kiel (Kilonia)
- Thüringen (Turyngia) - stolica Erfurt
Stolica Niemiec - Berlin
Berlin
Berlin, stolica Niemiec, uważany jest za jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast na naszym kontynencie, a nawet i na świecie. Jest tak z wielu powodów, zwłaszcza z uwagi na historię Berlina, mnogość zabytków oraz atrakcji turystycznych w samym mieście oraz jego okolicach. Historia miasta sięga czasów przed naszą erą, kiedy to w miejscu dzisiejszego Berlina zaczęły osiedlać się plemiona ludów germańskich. W roku 1701 Berlin po raz pierwszy zyskał miano stolicy ale jeszcze nie Niemiec, a Królestwa Prus. Stolicą cesarstwa niemieckiego został dopiero w roku 1871. Następnie był stolicą III Rzeszy, NRD, a dziś: Republiki Federalnej Niemiec.
Niezwykle ciekawe są dzieje Berlina z okresu II wojny światowej. Po jej zakończeniu w mieście wytyczone zostały 4 sektory okupantów. Jeden (wschodni) należał do ZSRR, a kolejne (zachodnie) do Francji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Berlin wschodni oraz zachodni oddzielone były od siebie wysokim murem. Jego budowa została ukończona w sierpniu 1961 roku, a mur został zburzony dopiero pod koniec 1989 roku. Mur Berliński pochłonął wiele ofiar, dla upamiętnienia których na terenie miasta wzniesionych zostało wiele monumentów. Ślady obecności Muru widoczne są w Berlinie do dnia dzisiejszego.
Poza tym, a mieście znajduje się wiele innych, ciekawych zabytków, z jakich na pierwszy plan wysuwa się symbol Berlina: Brama Brandenburska. Zbudowana w wieku XVIII, stanowi symbol wolności oraz pokoju, jak również zjednoczenia Niemiec. Jest oczywiście jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Kolejną perełką jest Reichstag, czyli budynek parlamentu III Rzeszy oraz siedziba Bundestagu od 1999 roku. Wzniesiony został pod koniec XIX wieku w stylu renesansowym oraz zmodernizowany po pożarze, co nadało mu charakteru neorenesansowego. Obecnie znajduje się tam wiele cennych dzieł sztuki. Kolejną atrakcją turystyczną miasta jest znajdująca się w parku Großer Tiergarten Kolumna Zwycięstwa. Upamiętnia ona zwycięstwa odniesione przez Królestwo Prus nad państwem duńskim w XVII wieku ale odnosi się także do wojen z Francją czy Austrią. Kolumna przedstawia Nikę (Wiktorię), wykonaną z brązu, z platformy widokowej na kolumnie roztacza się przepiękny widok na panoramę stolicy. W tym samym parku znajduje się kompleks pałacowy, znany jako Zamek Bellevue, który dziś stanowi rezydencję prezydencką.
Kolejna perełka Berlina to Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, pierwotnie zbudowany w stylu neoromańskim, znajduje się on niedaleko słynnej ulicy Kurfürstendamm. Co ciekawe, świątynia została zbombardowana w czasie II wojny światowej, planowano rozbiórkę ruin i postawienie w ich miejsce nowego kościoła. Ostatecznie jednak pozostawiono kościół w stanie, w jakim przetrwał, dziś interesująco komponuje się z nowoczesnymi budynkami współczesnego Berlina. W mieście warto zobaczyć również pałac Charlottenburg, zamek w stylu barokowym, którego wiele części udostępnionych jest dziś zwiedzającym.
Inne, ciekawe miasta Niemiec
Berlin to oczywiście tylko jedno z ciekawych miast w Niemczech. Poza nim warto wybrać się do Hamburga, gdzie znajdują się znany ogród zoologiczny, park Planten un Blomen, zabytkowy Ratusz, Wyspa Spichrzów oraz port. Nie zapominajmy również o Kolonii, której symbolem jest Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny, pobudowana w stylu gotyckim. Mieści się nam siedziba arcybiskupa Kolonii. Znajduje się tam wiele, bogato wyposażonych kaplic. Zabytkami miasta są również Ratusz oraz kościół świętego Marcina. W mieście zlokalizowanych jest wiele zabytkowych kościołów w stylu romańskim, gotyckim, a nawet barokowym. Co ciekawe, w Kolonii znajduje się także jeden z najstarszych, niemieckich uniwersytetów.
Kolonia
Na południu znajduje się Monachium, stolica Bawarii, gdzie zlokalizowanych jest wiele ciekawych budowli w stylu klasycznym, przewodzącym na myśl czasy antyczne. Pochodzą one z czasów wojen napoleońskich. Zabytkami są również bramy miejskie oraz wiele kościołów, Ratusz oraz barokowy Pałac Nymphenburg. W samym centrum miasta znajduje się również piękny park w stylu angielskim.
Monachium
Warto wybrać się także do Frankfurtu nad Menem. Miasto znane jest przede wszystkim z imprez wystawienniczych. Znajduje się tutaj także niemało zabytków, w tym kościoły katolickie, ewangelickie, synagogi, zabytkowy dworzec oraz budynek giełdy.
Z kolei w Düsseldorfie w Nadrenii Północnej-Westfalii znajduje się zabytkowy ratusz, kościół w stylu gotyckim, ruiny zamku cesarskiego oraz pałac z XVII wieku. Kolejne miasto, Drezno, jest stolicą Saksonii. Tutaj atrakcjami turystycznymi są zamek, zespół pałacowy w stylu rokoko, zabytkowe kościoły oraz katedra. Nie zapominajmy również o znajdującej się w północnej części kraju Bremie, kojarzącej się z bajką o muzykantach. Tutaj tez znajduje się niemało zabytków, w tym gotycki ratusz, romańska katedra oraz pomnik wspomnianych wyżej muzykantów.
Jakie inne miejsca warto zobaczyć w Niemczech?
Poza miastami i zabytkami, Niemcy oferują również wiele innych, atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Jezioro Bodeńskie, znajdujące się w Alpach, na pograniczu trzech państw: Austrii, Szwajcarii i właśnie Niemiec. Nad linią brzegową znajduje się wiele przystani, zachęcających do uprawiania sportów wodnych lub przynajmniej podziwiania pięknej przyrody nad wodami jeziora.
Kolejną, słynną atrakcją Niemiec jest Tropical Islands, obiekt turystyczny, w który możemy poczuć się jak na egzotycznych wakacjach, będąc jedynie 50 kilometrów od Berlina. W tym zadaszonym obiekcie znajduje się plaża, wiele basenów (w tym Morze Południowe oraz Laguna), las tropikalny, tropikalna wioska, strefa saun, zjeżdżalnie, lokale gastronomiczne oraz wiele atrakcji dla dzieci. Istnieje oczywiście możliwość spędzenia w Tropical Islands kilku dni, łącznie z noclegiem. Zanocować można w pokojach hotelowych, na campingu, w bungalowie lub w namiocie.
Tropical Islands - Krausnick, Brandenburgia
Wybrzeże Niemiec
Jeśli jednak nie interesują nas jeziora ani sztuczne zbiorniki, wybierzmy się nad niemieckie wybrzeże, do wyboru mamy porty nad Morzem Północnym oraz nad Bałtykiem. Linia brzegowa kraju jest rozwinięta, znajduje się tutaj wiele wysp, z jakich najpopularniejsze to Rugia oraz Uznam. Są one bardzo chętnie odwiedzane przez przyjezdnych, głównie ze względu na piękne plaże oraz wiele obiektów turystycznych.
Góry w Niemczech
W Niemczech atrakcja turystyczną są również góry, a dokładniej Alpy. Na terenie Niemiec znajduje się pasmo Północnych Alp Wapiennych, w tym Alpy Bawarskie, zlokalizowane na południu Niemiec. Dzielą się one na wiele mniejszych pasm, w tym Wettersteingebirge, w jakim znajduje się najwyższy szczyt Niemiec, Zugspitze (2962 m.n.p.m.). Wierzchołek jest oczywiście udostępniony wielbicielom wspinaczki. Na szczyt można dostać się zarówno pieszo, jak i za pośrednictwem kolejek linowych. Alpy to także raj dla amatorów narciarstwa. Znajduje się tutaj wiele wyciągów oraz wytyczonych jest niemało tras zjazdowych.
Ważną turystyczną rolę w Niemczech odgrywa też niewielki masyw górski, leżący w południowo-zachodnich - Schwarzwald.
Schwarzwald
Niemiecka kuchnia
Kuchnia niemiecka jest zróżnicowana i widoczne są tutaj wpływy kuchni wielu regionów. W tym kraju spożywa się ziemniaki, różne warzywa oraz wiele gatunków mięs. Najpopularniejsza jest wieprzowina. Tradycyjnymi potrawami Niemiec są zupa z węgorza oraz golonka podawana z kapustą. Zauważą się także wpływy kuchni austriackiej, zwłaszcza w regionach przygranicznych, gdzie chętnie spożywa się knedle z owocami, risotto, sznycel po wiedeńsku oraz słodki strudel z jabłkami. W Niemczech wypieka się wiele różnych gatunków chleba, w tym chleb cebulowy. Najpopularniejszy jednak jest chleb biały z mąki pszennej. W kraju tym króluje mięso oraz wędliny, w tym słynne niemieckie białe kiełbasy. Na północy chętnie jada się ryby, w tym marynowane śledzie, węgorze oraz dania z owoców morza.
Najbardziej znanym napojem w Niemczech jest oczywiście piwo, które doczekało się w tym kraju swojego święta, znanego na całym świecie jako Oktoberfest. Święto to organizowane jest corocznie w Monachium, zwykle wczesną jesienią. Stanowi ono niekwestionowaną atrakcję turystyczną Niemiec, można wtedy próbować regionalnych gatunków piwa. Szacuje się, że rocznie w trakcie święta spożywa się około 5 milionów litrów tego napoju.
Niemcy są krajem ciekawym i różnorodnym. Z pewnościom na uwagę zasługuje ich historia oraz liczne zabytki. Oferują nam również wiele atrakcji współczesnych, w tym Tropical Island czy udział w święcie piwa Oktoberfest oraz dają możliwość wypoczynku nad morzem i w górach.
Niemcy - zdjęcia
Komentarze