Malta, a dokładniej Republika Malty, to archipelag wysp na Morzu Śródziemnym ze stolicą w Valletcie, znajdującej się na wyspie głównej. Wyspy zlokalizowane są na południe od Włoch. Językami urzędowymi na Malcie są język angielski oraz maltański. Wyspy zamieszkuje łącznie około 450 tysięcy osób. Kraj jest nizinny, nie ma tu terenów górzystych, na południu przeważają niewielkie wzniesienia.
Mapa Malty
Flaga Malty
Historia Malty - podbijana i w końcu niepodległa
Malta ma długą i nieco burzliwą historię, która sięga około 5200 roku p.n.e., kiedy to osiedlili się tutaj pierwsi osadnicy z Sycylii. Powstawały tutaj pierwsze świątynie. Pierwsze osady na wyspach zakładali Fenicjanie, następnie wyspa główna została zdobyta przez Kartagińczyków. W III wieku p.n.e. Malta przeszła pod panowanie rzymskie, z czasów tych pozostało tu wiele budowli. Co ciekawe, w 870 roku n.e. wyspę podbili Arabowie, następnie została przyłączona do Królestwa Sycylii. W XVI wieku Malta stała się własnością zakonu joannitów. Pod koniec XVIII wieku Maltę zdobyły wojska francuskie. Początek XIX wieku to czas utworzenia Malty kolonią brytyjską. Dopiero po II wojnie światowej Malta stała się krajem autonomicznym, a w 2004 roku przystąpiła do Unii Europejskiej.
Valletta - malownicza stolica Malty nad dwiema zatokami
Piękna Valetta położona jest nad dwiema zatokami: Marsamxett oraz Grand Harbour. Znajduje się na półwyspie. Co ciekawe, to najbardziej słoneczna miejscowość na kontynencie. Nazwa pochodzi od nazwiska Jeana Parisota de la Vallettę, który w XVI wieku wybudował miasto, które dziś jest stolicą archipelagu. Valetta pełna jest różnorodnych zabytków, w tym pałaców. Znajdują się tam Pałac Wielkiego Mistrza, Messina Palace oraz Casa Rocca Piccola. W Pałacu Wielkiego Mistrza ma swoją siedzibę prezydent Malty. Perełkami Valletty są również zajazdy, w tym Zajazd Kastylijski, Aragoński, Włoski, Bawarski oraz Prowansalski. W zajazdach mieszkali rycerze z zakonu kawalerów maltańskich. W mieście znajduje się też wiele zabytków militarnych, w tym forty. Na uwagę zasługują kościoły, w tym Bazylika Matki Bożej Bezpiecznej Przystani i św. Dominika, Kościół Matki Bożej Zwycięskiej czy Kościół św. Augustyna. Piękne są również Prokatedra św. Pawła oraz Konkatedra Św. Jana. W mieście zlokalizowane są różnorodne muzea, takie jak Narodowe Muzeum Archeologii oraz ciekawe Narodowe Muzeum Wojny. Warto wybrać się na spacer do jednego z miejskich parków. W Valletcie odbywa się wiele cyklicznych imprez oraz festiwali.
Ciekawe miasta na Malcie
Poza Vallettą, na Malcie znajduje się wiele innych, ciekawych miast. Jednym z nich jest była stolica wysp, Mdina. Średniowieczne miasteczko o interesującej nazwie zlokalizowane jest na wzgórzu. Znajduje się tam wiele zabytkowych budynków, w tym Kościół Karmelitów. W mieście warto przespacerować się wąskimi, urokliwymi uliczkami. Co ciekawe, centrum Mdiny wyłączone jest z ruchu pojazdów z wyjątkiem służb ratowniczych oraz aut dostawczych. Na południu Malty znajduje się miejscowość Birżebbuġa. Słynie z licznych zabytków. Warto zobaczyć tam kościół parafialny św. Piotra, kościół Matki Boskiej Bolesnej oraz muzeum i jaskinia z czasów prehistorycznych. Na spacery polecane są Skwer Ġnien Mons. Ġużeppi Minuti oraz zatoka St. George's Bay. Z kolei w miejscowości Dingli znajdują się zabytkowe kościoły oraz malownicze, wysokie klify. Kolejną, ciekawie położoną miejscowością jest Floriana. Znajduje się tam zabytkowa linia fortyfikacji, ozdobny łuk triumfalny, baza marynarki wojennej Hay Wharf, zabytkowe kościoły oraz reprezentacyjne place.
W środkowej części głównej wyspy znajduje się miasto Attard. Główną atrakcją miasta jest Pałac San Anton z ogrodem San Anton's Garden, gdzie obecnie rezyduje prezydent. Poza tym, zabytkami miasta są Akwedukt Wignacourta, kościół farny St. Marija z neoklasycystyczną fasadą, zbudowany w stylu renesansowym oraz wiele zabytkowych kaplic i kościołów. Na uwagę zasługuje też Naxxar, z zabytkowymi ruinami megalitycznej świątyni Tal-Qadi. Poza nimi, w mieście znajdują się również katakumby oraz wieża świętego Marka. Z kolei na północy kraju, na wyspie Gozo, leży Għarb. Znajdują się tam głównie zabytki sakralne, w tym neoromańska bazylika mniejsza z XX wieku, Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół z 1729 roku oraz kaplice z XVII oraz XVIII wieku. Warto wybrać się także do Birgu, gdzie znajdują się zabytki z okresu panowania na wyspie zakonu joannitów. Perełką jest doskonale zachowany Pałac Inkwizytorów z 1535 roku, udostępnione dla turystów są takie pomieszczenia jak sala sądowa oraz cele więzienne. Można wyjść również na dziedziniec, gdzie dokonywano niegdyś egzekucji. W Birgu znajdują się także zabytkowe forty.
Atrakcje turystyczne Malty
Malta obfituje również w wiele innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Błękitna Grota niedaleko Żurrieq. Są to korytarze tuż pod taflą wody, gdzie organizowane są pełne wrażeń spływy łodziami. Atrakcją turystyczną jest też stanowisko archeologiczne Ġgantija, gdzie znajdują się megalityczne świątynie, najprawdopodobniej były one miejscem kultu płodności w czasach starożytnych. Z kolei nad zatoką Anchor Bay znajduje się park rozrywki Popeye Village w postaci klimatycznej wioski. Znajdują się tam rekwizyty w filmu o tym samym tytule, który kręcono tu pod koniec XX wieku. Na wielbicieli spędzania czasu na łonie natury czekają dolne ogrody Barrakka. Można z nich podziwiać widok na zatoki. Znajduje się tam wiele pomnik oraz fragmentów starożytnych budowli.
Wybrzeże Malty
Malta to archipelag, tworzony przez kilka wysp, co zapewnia krajowi dynamiczny rozwój sektora turystyki. Malta jest miejscem wyjątkowo chętnie odwiedzanym przez przyjezdnych praktycznie z całego świata. Jej atutem są czyste wody Morza Sródziemnego oraz wiele kilometrów piaszczystych plaż. Najczęściej odwiedzana jest piękna, malownicza plaża nad zatoką Mellieħa Bay. Na wybrzeżu jedną z największych atrakcji jest cieśnina Błękitna Laguna, która tworzy piękne, czyste, wręcz turkusowe wody, co sprzyja przyjazdom turystów, spragnionych takich widoków. To prawdziwy raj dla wielbicieli plażowania, pływania oraz uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowania, windsurfingu czy snorkelingu. Na przyjezdnych czekają także nadmorskie promenady, wzdłuż których zlokalizowane są hotele, pensjonaty, bary, kasyna i wiele innych obiektów turystycznych.
Kuchnia maltańska
Na uwagę zasługuje także smaczna, maltańska kuchnia. Jeśli chodzi o wpływy, które ukształtowały kuchnię na Malcie, należy wrócić do jej historii. Widoczne są tutaj bowiem wpływy kuchni włoskiej, oraz brytyjskiej. Sugeruje to, że kuchnia maltańska jest różnorodna i smaczna. Jeśli chodzi o zupy, na Malcie popularna jest zupa ryba oraz zupy jarzynowe z dodatkiem mięsa, w tym kabanosów. Jada się także bulion wołowy z warzywami. Lubiany jest ryż, najlepiej z dodatkiem siekanego mięsa i warzyw, doprawiony szafranem, uznawanym za najdroższą przyprawę świata. Z kuchni włoskiej zapożyczone zostały makarony. Na Malcie spożywa się je najczęściej w postaci zapiekanek z dodatkiem warzyw i sera. Maltańczycy chętnie jedzą nadziewane warzywa, np. kabaczki, karczochy, papryki, itp. Popularne są oczywiście ryby i owoce morza, w tym homary, kałamarnice, krewetki, ośmiornic, kraby ale również tuńczyk, morszczuk czy omułek. Jada się oczywiście również mięso, najchętniej wołowinę w postaci zrazów oraz zdrowe mięso z królika. Na Malcie produkuje się regionalne wina oraz piwa, z jakich najbardziej popularne jest piwo typu shandy, czyli połączenie piwa i smacznej, orzeźwiającej lemoniady. Najbardziej znanym napojem na Malcie jest Kinnie, smaczny gazowany napój z pomarańczy.
Malta to prawdziwy turystyczny raj na wyspie na Morzu Śródziemnym. Kusi piaszczystymi plażami, urokliwymi zatokami oraz licznymi zabytkami. Malta to kraj połączenia wielu kultur, co widać między innymi w regionalnej kuchni. Wyspy czerpią z kultury włoskiej czy brytyjskiej. Warto wybrać się tam na przyjemne wakacje we dwoje, wczasy z całą rodziną czy przyjaciółmi.
Galeria
Komentarze