Łotwa - położenie, mapa, flaga, stolica, ludność, ciekawostki

Stolica Łotwy - RygaŁotwa jest krajem nadbałtyckim, leżącym w północnej Europie, graniczy z Polską. Na uwagę zasługuje jej historia, ale i wiele ciekawych miejsc, które można tam zobaczyć. Kolejnym atutem jest smaczna kuchnia, jak również krajobrazy, które przyciągają turystów do tego spokojnego, ale intrygującego i osobliwego kraju. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzuje się Łotwa?

Łotwa - położenie i podstawowe informacje

Łotwa jest krajem bałtyckim, położnym w północnej części Europy, graniczy z Litwą, Estonią, Białorusią i Rosją. To państwo unitarne, podzielone na dziewięć miast, z których każde podzielone jest na powiaty. Stolicą Łotwy jest Ryga. Państwo zajmuje powierzchnię prawie 65 tysięcy kilometrów kwadratowych, które zamieszkiwane są przez około dwa miliony ludzi. Kraj ten należy do NATO oraz Unii Europejskiej. Jest członkiem Rady Europy, Rady Bałtyckiej oraz OBWE.

Łotwa jest krajem z trójpodziałem władzy, władza ustawodawcza leży w gestii jednoizbowego parlamentu, władza wykonawcza w rękach Gabinetu Ministrów na czele z premierem, którego wyznacza prezydent. W parlamencie łotewskim istnieje wiele ugrupowań politycznych.

Ukształtowanie terenu i klimat Łotwy

W przeważającej części Łotwa jest krajem nizinnym, średnia wysokość terenu nad poziomem morza to niecałe 90 metrów. Przez kraj przepływa rzeka Dźwina, ujście znajduje w Zatoce Ryskiej. Rzeka zasila wiele elektrowni wodnych. Na Łotwie panuje klimat umiarkowany, przejściowy o cechach kontynentalnych oraz morskich.

Ludność Łotwy i języki urzędowe

Łotysze stanowią nieco ponad 60% ludności. Do najliczniejszych mniejszości narodowych tego kraju należą:

  • Rosjanie,
  • Litwini,
  • Białorusini,
  • Ukraińcy,
  • Polacy.

Językiem urzędowym jest język łotewski. Religią dominującą na Łotwie jest luteranizm.

Flaga Łotwy

Flaga Łotwy
Flaga Łotwy

Mapa Łotwy

Mapa Łotwy

Historia Łotwy

Historia sięga III tysiąclecia przed naszą erą, kiedy to współczesne tereny zaczęły zamieszkiwać różne ludy, najpierw byli to Liwowie, później plemiona Bałtów: Kurowie, Zelowie i kilka innych. W średniowieczu na tych terenach istniało osadnictwo skandynawskie, wielokrotnie na te obszary najeżdżali wikingowie oraz zakony niemieckie. W XVI wieku część ziemi łotewskich włączono do Polski, po rozbiorach trafiły one do Rosji. W XIX wieku powstał łotewski ruch narodowy, którego celem było ocalenie świadomości narodowej Łotwy, a rewolucja w 1905 roku pomogła w odzyskaniu niepodległości. Po I wojnie światowej niepodległość została proklamowana. W kraju został wybrany prezydent oraz utworzono komunistyczny rząd. W roku 1922 podpisano konstytucję, a kraj stał się republiką. Niedługo przed II wojną światową miał miejsce kryzys gospodarczy, co doprowadziło do zamachu stanu, a prezydent sprawował rządy autorytarne. Tytułowy kraj przyjmował w pierwszych miesiącach wojny polskich uchodźców, a w roku 1940 został włączony do ZSRR. W dalszych latach okupowane przez Niemcy państwo, stworzyło łotewski ruch oporu. Republikę przywrócono na Łotwie w 1990 roku. Pełna niepodległość obejmowała uchwalenie języka łotewskiego jako urzędowego oraz przywrócenie łotewskiej flagi (biały czas na ciemnoczerwonym tle). W 2004 roku wstąpiło do Unii Europejskiej, a od 2014 jest członkiem strefy euro.

Stolica Łotwy: Ryga

Ryga to największe miasto tytułowego kraju, położona jest w centralnej części kraju nad morzem. To ważny port łotewski, największy ośrodek gospodarczy, kulturalny, oświatowy oraz turystyczny kraju. Znajduje się tam wiele cennych zabytków, już sama ryska starówka jest wpisana na listę UNESCO.

Ryga

Na uwagę zasługuje z pewnością protestancka Katedra w Rydze (największa tego typu w krajach bałtyckich) oraz katolicka katedra świętego Jakuba, zbudowana w stylu gotyckim. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest Zamek w Rydze, zbudowany dla rycerzy zakonu krzyżackiego, obecnie rezyduje tam łotewski prezydent. Do poważanych zabytków należą również:

  • budynek Sejmu,
  • Baszta Brochowa,
  • Brama Szwedzka,
  • budynek łotewskiego Muzeum Etnograficznego,
  • Synagoga Miejska.

Ciekawym miejscem jest ryski Dom Kotów, budynek znajdujący się na starówce, utrzymany w stylu secesyjnym z legendarnymi rzeźbami kotów z uniesionymi ogonami. Bardzo ciekawe pod względem architektonicznym są również budynki łotewskich uczelni, w tym Uniwersytetu Łotewskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych.

Ciekawe miasta Łotwy

Jakie jeszcze miasta, poza stolicą, warto zobaczyć w tytułowym kraju? Na pewno warto zwiedzić Dyneburg w południowo-wschodniej części kraju. Nie jest to miasto wyjątkowo oblegane przez turystów, nie ma tam zabytkowej starówki, ale znajduje się tam kilka cennych zabytków, w tym dyneburska Twierdza. Zabytkowe są również kościoły, w tym kościół świętego Piotra oraz katedra Martina Lutra. W mieście znajduje się zabytkowy ratusz oraz synagoga. Kolejne ciekawe miasto to znany i ceniony port - Lipawa. Znajduje się nad Bałtykiem, a do cennych zabytków należą katedra katolicka, zabytkowe kościoły, cerkwie oraz piękny dworzec kolejowy z końca XIX wieku. W środkowej części kraju znajduje się miejscowość Jełgawa, słynąca z pięknego pałacu w stylu klasycystycznym, jednego z najcenniejszych zabytków na Łotwie. Znajduje się tutaj również piękny kościół świętej Anny, pobudowany w stylu barokowym. Nad Bałtykiem znajduje się także Jurmała, kurort o charakterze uzdrowiskowym, pozwalający na odpoczynek turystom i miejscowym. Na uwagę zasługują tutaj secesyjne wille oraz muzeum miasteczka.

Zamek - Turaida
Zamek Turaida

Atrakcje turystyczne Łotwy

Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju jest Park Narodowy Kemeri. Znajduje się około 30 kilometrów od stolicy. Jest zachwycający zwłaszcza późnym latem i wczesną jesienią, gdy kwitną wrzosowiska. Znajduje się tam wiele torfowisk, które są objęte ścisłą ochroną. Zachwycające jest również łotewskie wybrzeże. Na wielu jego kilometrach rozciągają się malownicze klify, z których z kolei rozciąga się piękny widok na Bałtyk. Na uwagę zasługują klify na wybrzeżu Jurkalne. Jeśli lubimy piękne widoki na pewno zachwyci nas skromny Przylądek Kolka. Na wybrzeżu czekają na nas także liczne latarnie morskie - w omawianym kraju znajduje się ich prawie 20. Na liście atrakcji turystycznych nie może zabraknąć miejscowości Kuldyga, jednego z najstarszych miast na Łotwie. Znajduje się tam zabytkowa, drewniana zabudowa, wzgórze Rumba z progami skalnymi (dwustopniowymi o długości około 100 metrów) - to wyjątkowo malownicze miejsce. Ciekawy i wart zobaczenia jest także zakon Kawalerów Mieczowych w miejscowości Kies, a dokładniej jego ruiny. Wokół niego rozciąga się park z ciekawymi gatunkami roślin, również egzotycznych. Poza miasteczkami i zamkami na Łotwie można zobaczyć również zabytki, związane z transportem, jak kolejka wąskotorowa Gulbene - Aluksne. Kursuje regularnie, czas przejazdu to około 1,5 godziny.

Jakie pamiątki warto przywieźć z Łotwy?

Co przywieźć w formie pamiątki, będąc na wakacjach? Choć nie jest to popularny turystycznie kierunek, w tym kraju można nabyć wiele pięknych przedmiotów. Panie mogą na pamiątkę kupić biżuterię: pierścionek, kolczyki czy bransoletkę lub wisiorek, najlepiej z dodatkiem bursztynu, który jest popularnym kamieniem w krajach bałtyckich. Łotwa przez wielu znawców uznawana jest za kraj bursztynu. Można również zaopatrzyć się w estetyczny breloczek. W tytułowym kraju produkuje się wysokiej jakości włóczkę, warto więc zaopatrzyć się w rękodzieło z jej użyciem: czapkę, szalik, sweterek, kocyk. Doskonale, gdyby ten element garderoby nawiązywał np.: kolorystyką, zbliżoną do flagi tego kraju. Możemy kupić również na pamiątkę magnes z zabytkami lub gadżet z flagą, np. koszulkę. Łotwa słynie również z wyborów ceramicznych i drewnianych. Jako pamiątkę można przywieźć pięknie zdobioną, łotewską ceramikę lub wybory drewniane, np. akcesoria kuchenne.

Kuchnia łotewska

Łotewska kuchnia czerpie z wielu innych, co sprawia, że jest ciekawa i różnorodna. Najpopularniejszym produktem kraju bałtyckiego są oczywiście ryby - je się je w różnych postaciach i różnorodnie podane. Łotysze lubią karpia, zwłaszcza wędzonego, szprotki, śledzie, makrelę wędzoną z serem, ale i ryby smażone czy podawane w zalewie. Znaną potrawą jest marynowany śledź z ziemniakami i twarogiem. Na stołach często pojawia się również zupa rybna. Z powodzeniem można ją zjeść również w restauracjach. Zarybianych jest wiele terenów, co pozwala nam cieszyć się świeżymi rybami, popularne są pstrągi. Można je przyrządzić na wiele sposobów. W wielu domach króluje sałatka rybna, przygotowywana z dodatkiem ziemniaków i śledzia. To prosta, ale bardzo smaczna potrawa. Na Łotwie jada się dużo sałatek, bardzo lubiane są typowo jarzynowe z majonezem, podobnie jak w Polsce. Podawane są nawet w restauracjach - jada się je z chlebem. Łotysze lubią również gęste sosy, najlepiej z grzybami na śmietanie. Doskonale smakują z ciemną, gryczaną kaszą. W tym kraju lubiane są - jak w innych krajach bałtyckich - potrawy z ziemniaków. Poza sałatką, przyrządza się też z nich doskonale znane nam placki - jada się je ze śmietaną oraz wędzonym łososiem, smakują wybornie.

A co z potrawami na słodko? Ciekawym i smacznym łotewskim deserem jest zupa chlebowa na słodko. W smaku jest lekko korzenna, jakby z piernikowym posmakiem z dodatkiem rumu oraz rodzynek i suszonych owoców. Jej kremowa konsystencja sprawia, ze zupa jest sycąca. Z innych propozycji deserów na pewno warto spróbować tradycyjnego sernika z rodzynkami (Łotysze uwielbiają bakalie!), warstwowego miodownika z kremem śmietankowym oraz kisielu z dużą ilością owoców i bita śmietaną.

Ciekawostki o Łotwie

Poniżej garść ciekawych informacji na temat tytułowej kraju - tego jeszcze o nim nie wiemy.

  • Około połowa powierzchni Łotwy to tereny zalesione, to piękna liczba!
  • Dawniej kolonią Łotwy była jedna z karaibskich wysepek;
  • Łotysze mogą na około 3 miesiące wyjechać bez wizy do Stanów Zjednoczonych;
  • Od prawie 10 lat na Łotwie obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetyzujących osobom poniżej 18 roku życia;
  • Większość mieszkańców Łotwy płynnie mówi po rosyjsku.

Komentarze