Korea Południowa jest bardzo ciekawym krajem, którego kultura znacząco różni się od kultury Europy czy Ameryki. Dotyczy to stylu życia, przepisów, prawa i zwyczajów. Co warto wiedzieć o Korei Południowej?
Ciekawostki na temat Korei Południowej
Azja Wschodnia znacząco różni się od Europy i Ameryki. Ogromny kontrast jest widoczny już na pierwszy rzut oka, ale warto dokładniej przyjrzeć się życiu w Korei Południowej. Wyjątkowy kraj potrafi zachwycić i zszokować. Nawet po latach ciągłego odkrywania jego sekretów, zawsze znajdzie się garść nowych ciekawostek, które dobrze jest poznać.
Wiek człowieka
W Korei Południowej inaczej liczy się wiek człowieka niż na Zachodzie. Różnica ta wynika z tego, że w dniu urodzin dziecka uznaje się, że ma ono już 1 rok. Istotny jest również Nowy Rok, ponieważ każdy Koreańczyk staje się wtedy o rok starszy. Dotyczy to nawet nowo narodzonych dzieci. Jeśli niemowlę przyszło na świat pod koniec grudnia, to po Nowym Roku będzie miało już 2 lata. Nawet jeśli jest obecne na świecie zaledwie kilka dni.
Przesądy
Koreańczycy są bardzo przesądnym narodem, który wierzy w wiele rzeczy. Będąc w Korei, trzeba mieć na uwadze, że nie powinno nikomu podawać się prezentów ani rzeczy w liczbie 4, ponieważ wymowa tej cyfry jest identyczna, jak słowa "śmierć". Co ciekawe, Koreańczycy do tego stopnia unikają używania liczby 4, że nawet w budynkach nie ma czwartego piętra. Zawsze oznaczane jest ono literą "F".
Czerwony tusz
Czerwonym kolorem zapisuje się imiona i nazwiska osób, które nie żyją lub prawdopodobnie niedługo umrą. Z tego powodu powinno się unikać używania czerwonego długopisu przy zapisywaniu czyichś danych lub adresowania kopert. Może to zostać odebrane jako życzenie komuś śmierci.
Technologia
Korea Południowa jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam swoje siedziby mają takie firmy jak Samsung, LG Electronics czy Hyundai. Jednocześnie w stolicy Korei Południowej (w Seulu) znajduje się najwięcej punktów dostępowych Wi-Fi na całym świecie.
W niemal całej Korei Południowej można swobodnie podłączyć się do darmowego Wi-Fi, co jest niezwykle pomocne w planowaniu podróży lub szukaniu drogi do hotelu. Bezprzewodowa sieć przeważnie działa rewelacyjnie, dzięki czemu kupowanie karty z internetem za około 40 dolarów nie jest konieczne.
Roboty
W kontekście rozwoju technologicznego interesujące jest również, że w więzieniu w mieście Pohang strażnikami są roboty. Z kolei pomiędzy Koreą Południową a Koreą Północną w strefie zdemilitaryzowanej straż pełnią roboty bojowe.
Niezwykły poziom technologiczny można zauważyć nawet w zwykłych łazienkach. Podgrzewania deska klozetowa jest już standardem w publicznych toaletach. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w takie funkcje jak kolorowa woda, podmywanie i osuszanie czy przyjemne dźwięki towarzyszące spuszczanej wodzie.
Dzień zakochanych
Walentynki są obchodzone w Korei Południowej w sposób podobny jak na Zachodzie, ale istnieje jedna zasadnicza różnica. Mianowicie Walentynki obchodzą mężczyźni i to właśnie oni dostają prezenty od swoich dziewczyn.
Ukłony
Tak samo, jak w Japonii, w Korei Południowej niezwykle ważne jest kłanianie się. Jest to oznaka szacunku, a ukłony wykonywane są w czasie powitań, pożegnań czy podziękowań.
Zaproszeni goście
Przed wejściem do domu zawsze przygotowany jest prosty przedsionek, w którym goście i domownicy zdejmują obuwie i zakładają domowe kapcie. Dopiero później mogą przejść do dalszej części domu lub mieszkania. Goście zawsze muszą przyjść z drobnym upominkiem (słodycze, kwiaty lub owoce).
Częstowanie gości napojami również należy wykonywać w odpowiedni sposób. Najważniejsze jest pamiętanie o tym, że napoje nalewać może tylko gospodarz i może to robić jedynie w obecności swoich gości.
Spotkania nie można zakończyć poprzez pożegnanie gości w domu. Zawsze trzeba ich odprowadzić do bramy lub do samochodu.
Miejsce przy stole i posiłek
W Korei Południowej każdy zawsze ma przydzielone miejsce przy stole. Dlatego tak ważne jest, żeby zawsze zaczekać na gospodarza i usiąść we wskazanym przez niego miejscu.
Sam posiłek również wymaga znajomości zwyczajów. Nigdy nie powinno nakładać się więcej jedzenia na swój talerz, niż jest się w stanie zjeść. Na koniec posiłku talerz zawsze musi być pusty.
Goście często pytani są o to, czy chcą dokładkę. Kultura wymaga odmówienia przy pierwszym pytaniu, a dopiero po jego ponowieniu można zdecydować się na zaakceptowanie propozycji.
Pałeczki
W Korei Południowej często je się posiłki przy pomocy pałeczek. W Japonii zazwyczaj są one z bambusa, ale w Korei można spotkać również metalowe. Według wierzeń Koreańczyków srebrnymi i złotymi pałeczkami jadali w przeszłości władcy kraju, a metale pozwalały wykryć truciznę w jedzeniu.
Etykieta używania pałeczek jest skomplikowana, ale turysta musi pamiętać o czterech głównych zasadach:
- pałeczek nie można wbijać w jedzenie, ponieważ jest to nawiązanie do ceremonii pogrzebowej,
- pałeczki należy odkładać na specjalny stojak, gdy nie są używane,
- nie wolno wskazywać nic pałeczkami,
- nie można używać pałeczek do przesuwania zastawy.
Mięso psów
Często można usłyszeć o tym, że Koreańczycy jedzą psy. Niestety nie jest to plotka. Mięso psów rasy nureongi używane jest do przyrządzenia tradycyjnej koreańskiej zupy - bosintang.
Najszczuplejszy naród na świecie
Zaledwie około 3% Koreańczyków ma nadwagę. Duża ilość ruchu, stosunkowo zdrowa dieta i aktywny styl życia sprawia, że w Korei Południowej nie występuje problem z nadwagą.
Prezenty
W Korei Południowej przyjęło się, że za otrzymane prezenty należy się odwdzięczyć. Z tego powodu wybierając dla kogoś podarunek, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zamożność danej osoby. Tym sposobem będzie mogła odwzajemnić się prezentem o podobnej wartości i nie wpadnie w związku z tym w kłopoty finansowe.
Dbanie o urodę
W Korei Południowej na porządku dziennym są operacje plastyczne. W zamożniejszych rodzinach często są one prezentem na 16 urodziny córki. Kobiety z kolei spędzają średnio 2 godziny dziennie na pielęgnacji.
Moda ta dotyczy również mężczyzn, którzy z chęcią sięgają po kosmetyki. Średnio wydają łącznie około 900 milionów dolarów na różnego rodzaju maseczki i kremy poprawiające kondycję skóry.
Publiczne okazywanie uczuć
Mile widziane jest okazywanie sympatii pomiędzy przyjaciółmi. Koleżanki często trzymają się za ręce, a bliscy przyjaciele się obejmują. Jednak okazywanie silniejszych uczuć (poprzez przytulanie się zakochanych czy pocałunki) uważane jest za naruszenie etykiety.
Alkohol w miejscach publicznych
W Korei Południowej dozwolone jest publiczne spożywanie alkoholu. Takie zachowanie jest akceptowane nie tylko mieszkańców kraju, ale także przez policję. Jednocześnie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu w przestrzeni publicznej. Za złamanie tego zakazu grozi wysoki mandat. W Korei Południowej pali bardzo mały odsetek ludności, przez co miejsc, w których można palić tytoń, jest bardzo niewiele.
Sztuczne dbanie o ekologię
Segregacja śmieci w stolicy Korei Południowej weszła na wyższy poziom. Z tego powodu w Seulu ciężko jest znaleźć na ulicach kosze na śmieci. Jest to spowodowane tym, że Koreańczycy zawsze zabierają do domu opakowania po jedzeniach czy napojach, a następnie poddają je segregacji.
Są to jednak pozory. Koreańczycy niespecjalnie dbają o ekologię, chociaż lubią o niej mówić. Foliowe torebki, styropianowe tacki i pakowanie nawet najmniejszych drobiazgów w folię to standard w Korei Południowej.
Kolorowe taksówki
Korea Południowa ma ciekawe rozwiązanie transportu taksówkami. Samochody białe i szare oznaczają, że prowadzone są przez mniej doświadczonych kierowców. Jednocześnie pobierane opłaty są znacznie mniejsze niż w czarnych taksówkach. Te z kolei mają bardzo doświadczonych kierowców, jednak koszt przejazdu sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na ten luksus.
K-Pop
Koreański Pop podbił serca nie tylko Koreańczyków, ale również zachodnich krajów. Pozytywna i żywiołowa muzyka jest chętnie odtwarzania na serwisach streamingowych, a bilety na koncerty na całym świecie wyprzedają się w kilka godzin.
Uzależnienie od Internetu
W Korei Południowej poważnym problemem jest uzależnienie się dzieci od Internetu. Problem miał zostać rozwiązany w 2011 roku poprzez ustawę, zgodnie z którą osoby poniżej 16 roku życia nie mogły korzystać z witryn z grami online. Skala problemu jednak nie zmalała.
Uzależnienie od internetu
Hotele Miłości
Rozwiązanie popularne w Japonii i w Korei Południowej. Są to najpopularniejsza miejsca schadzek. Oferują pokoje przeznaczone na pobyt na jedną noc lub kilka godzin. Często oferują również nastrojową muzykę, przyciemniane światło, a nawet tematyczny wystrój, dzięki któremu każdy znajdzie miejsce idealne dla siebie.
Praca
Koreańczycy są jednym z najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Pracują średnio po 55 godzin tygodniowo, a w ciągu roku mają zaledwie 15 dni urlopu. Jednocześnie nie są honorowane usprawiedliwienia nieobecności z powodu choroby, a co za tym idzie, niestawienie się na miejscu pracy w trakcie niedyspozycji związane jest z całkowitym brakiem wynagrodzenia za ten okres.
Gotówka w komunikacji
Za bilety jednorazowego przejazdu można zapłacić tylko gotówką. W dodatku przyjmowane są jedynie małe nominały. Jednocześnie na każdej stacji metra znajduje się rozmieniarka, w której można spokojnie rozmienić pieniądze.
Zakupy całą dobę
W całym kraju zakupy można zrobić o dowolnej porze dnia i nocy. Na niemal każdej ulicy stoi kilka sklepów całodobowych, a większe markety są zamykane dopiero o 3 w nocy.
Nocne zakupy
Darmowe toalety
W parkach, w pobliżu atrakcji turystycznych, na stacjach metra i na parkingach znajdują się darmowe toalety publiczne. Nie da się ich jednak porównać do tych, które spotyka się w Polsce. Zawsze są nieskazitelnie czyste, nowoczesne i zadbane.
Google Maps
Korea Południowa niechętnie udostępnia dane zagranicznym podmiotom, w związku z czym Google Maps jest zawodne. Chociaż pokazuje przybliżoną lokalizację użytkownika na mapie, to nie sposób jednak wyznaczyć szczegółowej drogi ani ważnych miejsc w pobliżu. Na szczęście istnieją zamienniki, które dobrze sobie z tym radzą i są akceptowane przez Koreę Południową.
Swobodne podejście do czasu
Przynajmniej w porównaniu do Japonii, gdzie wszystko wyliczone jest co do minuty. W Korei Południowej jest nieco inaczej. Chociaż komunikacja rzadko się spóźnia, to często potrafi odjechać przed czasem.
Z kolei w hotelach, chociaż zameldowanie przeważnie jest możliwe od godziny 15:00, to czasem nawet jeszcze o 15:30 pokój nie jest gotowy i trzeba czekać. Sklepy i kasy biletowe również mogą zostać otwarte kilka minut wcześniej lub później.
Darmowa woda
Ogromną zaletą podróżowania po Korei Południowej jest to, że wszędzie można dostać darmową wodę. Dzięki temu nie trzeba martwić się o napoje. Darmową wodę można dostać w restauracjach, na stacjach metra, w sklepach i w okolicy praktycznie każdej atrakcji turystycznej. Wystarczy zabrać wielorazową butelkę i regularnie ją napełniać.
Nieczytelne menu
Osoby nieznające języka koreańskiego mogą mieć poważne trudności w restauracjach. Menu często jest nieczytelne. Często jest za mleczną szybą utrudniającą rozczytanie jadłospisu i cen. Z kolei nawet jak wejdzie się do restauracji i weźmie papierowe menu, to problem wcale nie zostanie rozwiązany. Przeważnie wygląda to w ten sposób, że jeśli jest obrazek i nazwa potrawy, to nie ma ceny. Jeśli jest cena, to nie ma obrazka. Jeśli jest obrazek i cena, to nie ma podpisu - ten wariant jest najlepszy, bo chociaż można próbować się domyślić za co się płaci.
Tani kraj
W Korei Południowej wszystko jest stosunkowo tanie. Jedzenie w restauracjach, sklepy, bilety komunikacji miejskiej i bilety wstępu. Zazwyczaj do miejsc z listy UNESCO można wejść za około 15 zł. Jedyny wyjątek to znane punkty widokowe w Seulu, gdzie cena ta oscyluje w granicach od 50 do 100 złotych od osoby.
Żywiołowy styl jazdy
Gwałtowne hamowanie, ruszanie z piskiem opon i gwałtowne skręcanie niemal bez redukcji prędkości to normalne zachowania w Korei Południowej. Co więcej, nie dotyczą one jedynie samochodów osobowych, ale również autobusów i autokarów.
Komentarze