Islandia - położenie, mapa, flaga, stolica, waluta, klimat, turystyka

Islandia - ReykavikIslandia to kraj wyspiarski na Oceanie Atlantyckim, należy do grupy państw nordyckich. Na jej fladze znajduje się słynny krzyż skandynawski, pojawiający się na flagach innych krajów północnych. W przypadku Islandii jest to czerwony krzyż z białym obramowaniem na niebieskim tle. Jej stolicą jest Reykjavik. Islandia jest krajem demokratycznym, a na jej czele stoi prezydent. W Islandii mieszka około 332 tysiące osób.

Historia Islandii

Osadnicy na terenie Islandii pojawili się dość późno, bo dopiero około 800 roku n.e. Byli to najprawdopodobniej wikingowie oraz ludność celtycka. Państwo długo utrzymywało niezależność, później dostało się pod panowanie Norwegii oraz Danii. Po I wojnie światowej była niepodległym krajem, a w czasie II wojny światowej zachowała neutralność. Republiką Islandia ogłosiła się w roku 1944.

Mapa Islandii

Mapa Islandii

Flaga Islandii

Flaga Inslandii

Stolica Islandii Reykjavik

Islandia - Reykjavik panorama

Piękny Reykjavik to stolica i największe miasto na wyspie Islandia. Leży nad Zatoką Faxa. Jest najstarszym miastem na wyspie. W centrum stolicy znajduje się jezioro Tjörnin. Znajdują się przy nim ważne punkty miasta, w tym ratusz, Galeria Narodowa czy teatry. Na jeziorze spotkać można ponad 40 gatunków ptaków, w tym łabędzie. W stolicy warto zobaczyć też budynek parlamentu w stylu neoklasycystycznym, katedrę czy kościół Hallgrímskirkja. W stolicy znajdują się też ciekawe muzea, w tym Muzeum Narodowe czy Muzeum Morza, gdzie znajduje się wiele ciekawych modeli statków. W mieście znajduje się również port.

Waluta Islandii

Jednostką płatniczą w Islandii są korony islandzkie (ISK, IKR i KR). Jednostką mniejszą były aurary (jedna korona to 100 aurar), jednakże w 2003r. zostały one wycofana w obiegu i obecnie wszystkich płatności dokonuje się w pełnych koronach. Podczas wyjazdu do Islandii warto zabrać ze sobą dolary lub euro i na miejscu wymienić je na ISK.

Ciekawe miasta w Islandii

Poza stolicą, na wyspie warto zwiedzić również kilka innych miast. Drugim, co do wielkości miastem kraju jest Kópavogur. W mieście znajduje się zabytkowy kościół Kópavogskirkja. Trzecim, co do wielkości miastem jest, leżące również nad Zatoką Faxa, Hafnarfjörður. Posiada prawa miejskie od 1908 roku. Znajdują się tam ciekawe muzea oraz ogród rzeźb. Co roku latem odbywa się tam Festiwal Wikingów z pokazami oraz zawodami.

Na północy, w górach znajduje się miasto Akureyri. Słynie ono z takich zabytków, jak zabytkowe kościoły czy ciekawe muzea. Warto zobaczyć tam również port rybacki Húsavík, jezioro Mývatn oraz dwa wodospady: Dettifoss oraz tak zwany Wodospad Bogów. Miasto jest znanym, zimowym kurortem, znajduje się tutaj skocznia narciarska.

Na zachodzie kraju znajduje się niewielkie miasteczko Akranes. Atrakcjami turystycznymi są tutaj baseny geotermalne oraz port z latarnią morską.

Klimat w Islandii

Z uwagi na położenie W Islandii spotyka się zimne, suche polarne powietrze z północy i ciepłe, wilgotne powietrze z południa. Lato jest tu krótkie i chłodne, a zima długa i łagodna. Islandia jest krajem o tyle ciekawym, że znajdują się tutaj atrakcje, związane z różnymi żywiołami, w tym ogniem i wodą.

Atrakcje turystyczne

W tym, niewielkim w sumie kraju, znajdują się zarówno lodowce, jak i wulkany oraz gorące źródła. Niemało tu także malowniczo położonych wodospadów. Jeśli chodzi o lodowce, na Islandii jest ich co najmniej kilka. Największym islandzkim lodowcem jest Vatnajökull o powierzchni przekraczającej 8 tysięcy kilometrów kwadratowych. Znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Ciekawy jest także lodowiec Hofsjökull o kulistym kształcie. Zajmuje powierzchnię ponad 900 kilometrów kwadratowych. Na uwagę zasługuje też Mýrdalsjökull o powierzchni prawie 600 kilometrów kwadratowych. Na jego obszarze znajduje się… wulkan Katla, który jest do dziś aktywny! Ostatnia jego erupcja miała miejsce w roku 1918. Ciekawy jest lodowiec Eyjafjallajökull o powierzchni około 100 kilometrów kwadratowych. W tym wypadku wulkan o tej samej nazwie znajduje się pod jego powierzchnią. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 2010 roku. Kolejna atrakcja kraju to wodospady. Warto wybrać się nad - wspominane już wcześniej, - wodospady Dynjandi oraz Goðafoss. Pierwsza nazwę tłumaczy się jako Wodospad Grzmiący. Drugi określany jest jako Wodospad Boga. Piękny jest także wodospad Hraunfossar, płynący kaskadami. Najwyższym wodospadem kraju jest Glymur, sięgający 200 metrów. Trasa, prowadząca do ciekawego punktu widokowego nie należy jednak do najłatwiejszych. W południowej części kraju znajduje się Hjálparfoss, zwany Wodospadem Pomocy. Na Islandii znajduje się także wiele ciekawych jezior. Jednym z nich jest jezioro Mývatn, zlokalizowane w północnej części kraju. Wody są bogate w glony, dzięki czemu mają charakterystyczny, zielonkawy odcień. Jezioro stanowi ważny ośrodek lęgowy ptactwa, żyje tam prawie 20 gatunków kaczek. W wyniku wymieszania lodu, ognia oraz wody w Islandii mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem, jakim jest występowanie źródeł termalnych. Posiada je wiele basenów, oferując przyjemne i relaksujące kąpiele, uwielbiane zarówno przez rodowitych mieszkańców, jak i turystów. Niekwestionowaną atrakcją Islandii są oczywiście zorze polarne. To zjawiska świetlne, polegające na przepływie prądu w jonosferze przy jednoczesnym przenikaniu pasów radiacyjnych, obserwowane jest w obszarze biegunów magnetycznych naszej planety. Sezon na zorze trwa od października do końca marca, wtedy właśnie warto wypatrywać na niebie tych cudownych zjawisk. Pojawiają się one na bezchmurnym niebie w mroźne noce. Przygotujmy się więc na to, że możemy porządnie zmarznąć ale widok zorzy z pewnością nam to wynagrodzi.

Góry w Islandii

Islandia jest krajem górzystym. W południowej części kraju znajdują się Landmannalaugar, zwane także Tęczowymi Górami. Nazwa pochodzi od barw, jakie nadają skałom, znajdujące się w nich minerały. W górach wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych. Na trasie widoczne są liczne wycieki lawy oraz siarkowe jeziorka. Prowadzą miedzy innymi na szczyt Brennisteinsalda czy wulkan Bláhnúkur. W południowo-zachodniej części kraju znajduje się niewysoki ale malowniczy łańcuch górski Esja. Na zachodnim wybrzeżu znajduje się góra Kirkjufell. Ma ona wyjątkowo strome zbocza i ciekawy kształt stożka. Na południu kraju zlokalizowana jest Hjörleifshöfði, góra o wysokości 220 metrów, jest pochodzenia wulkanicznego. Najwyższym szczytem kraju jest Hvannadalshnúkur o tym samym pochodzeniu. Wnosi się na wysokość 2109 metrów n.p.m.

Ochrona przyrody w Islandii

Na terenie Islandii znajdują się dwa parki narodowe. Pierwszym z nich jest Park Narodowy Vatnajökull, największy w Europie. Na jego terenie znajduje się między innymi lodowiec o tej samej nazwie. Na uwagę zasługuje także Rezerwat przyrody Fjallabak. Na jego terenie znajdują się, wspomniane już wcześniej, Tęczowe Góry ale i gorące źródła. Ochronie na terenie rezerwatu podlega oczywiście roślinność, w tym wiele gatunków paproci.

Kuchnia islandzka

Kuchnia Islandii z pewnością zasługuje na uwagę, gdyż jest to typowa kuchnia krajów północnych, czyli nordyckich. Przeważa w niej to, co w z Islandii jest łatwe do pozyskania, a więc ryby, w tym łososie, halibuty, pstrągi czy owoce morza. Jadane są również mięso, w tym jagnięcina oraz nabiał. Na uwagę zasługuj także typowe islandzkie specjały, które… mogą budzić wiele kontrowersji. Przysmakiem jest hákarl, czyli… sfermentowane mięso rekina! Jada się również hangikjöt. To potrawa mięsna, z gotowanej lub wędzonej baraniny albo jagnięciny. Lubiane są potrawy z suszonych ryb czy foczych płetw. To ostatnie nazywane jest selshreifar. Mimo iż jego przygotowywanie oraz jedzenie może budzić nie tylko już kontrowersje co nawet wstręt, Islandczycy wyjątkowo je lubią. Solne i marynowane płetwy im smakują, jednak danie przyrządza się coraz rzadziej z uwagi na rygorystyczne ograniczenia w polowaniu na foki. Kolejnym, ciekawym islandzkim daniem jest lifrarpylsa. Na pierwszy rzut oka wygląda jak pasztet czy znany nam salceson ale tak naprawdę to… pudding z wątroby owczej z dodatkiem płatków owsianych i mąki. Zdecydowanie najbardziej zaskakującym daniem jest svið, które już z wyglądu może przerażać… To nic innego jak gotowane głowy baranie lub owcze, podawane jak golonka i też podobnie smakujące. Kuchnia islandzka nie wydaje się smaczna? Z pewnością jest całkiem odmienna niż znana nam kuchnia europejska, nie mniej jednak zasługuje na uwagę.

Podobno zresztą jak cała Islandia, kraj różnorodny, łączący w sobie energię wielu żywiołów. To wyspa ognia, wody i lodu: państwo niewielkie ale jakże inspirujące, choćby ze względu na możliwość zobaczenia na żywo niezwykłych zorzy polarnych.





Komentarze