Irlandia to malownicze klify, niewielkie miasteczka, zielone łąki oraz smaczna kuchnia. To niewielkie państwo wyspiarskie z dostępem do Oceanu Atlantyckiego zwane jest również Zieloną Wyspą. Czym charakteryzuje się Irlandia? Na pewno warto poznać ją lepiej.
Położenie Irlandii
Irlandia jest krajem wyspiarskim w zachodniej Europie, należy do Unii Europejskie, ma dostęp do Morza Irlandzkiego, Morza Celtyckiego oraz Oceanu Atlantyckiego. Od północy graniczy z Wielką Brytanią. Panuje tam demokracja parlamentarna, na czele kraju stoi prezydent. Istnieje tam trójpodział władzy. Sam kraj dzieli się na 26 hrabstw, 6 kolejnych znajduje się w Irlandii Północnej.
W centrum państwa znajdują się tereny nizinne, a na północy i południu średniej wielkości góry. Na jej terenie zlokalizowanych jest wiele torfowisk. Ukształtowanie powierzchni wyspy jest w dużej mierze uwarunkowane działaniem lodowców, na tym terenie miały miejsce dwa zlodowacenia. Poza torfowiskami znajduje się tutaj wiele wrzosowisk, bagien oraz zbiorników wodnych pochodzenia polodowcowego. Na terenach górskich przeważają łąki i pastwiska. Podłoże nizin tworzą wapienie z okresu karbonu, znajduje się tutaj wiele jezior. Góry i wyżyny to głównie efekt piętrzeń hercyńskich oraz kaledońskich. Irlandzka linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, w ląd wcina się wiele zatok, przeważa wybrzeże typu riasowego, jego ściany są strome i skaliste.
W Irlandii panuje łagodny klimat oceaniczny, jest to typ umiarkowany morski wilgotny. Mają na niego wpływ masy powietrza znad Atlantyku. W styczniu i litym temperatury nie przekraczają kilku stopni poniżej zera, są to najzimniejsze miesiące w roku. W miesiącach letnich średnia temperatura wynosi około 15 stopni. W górach roczna suma opadów jest o wiele wyższa niż na przykład na wschodzie kraju. Opady śniegu są rzadkością.
Ludność Irlandii
W Irlandii mieszka ponad 5 milionów osób, przy czym średnia długość życia wynosi 76 lat. Językiem urzędowym jest język angielski.
Flaga Irlandii
Flaga Irlandii
Mapa Irlandii
Waluta Irlandii
Dawniej w Irlandii oficjalną walutą był funt irlandzki. Jego skrót to IEP. W obiegu można było spotkać takie nominały, jak: 5p (100p = 1 funt), 10p, 20p, 50p, 1£, 5£, 10£, 20£, 50£, 100£. Po wejściu kraju do Unii Europejskiej - co miało miejsce w 2002 roku - oficjalną walutą Irlandii jest euro.
Historia Irlandii
Piersi osadnicy przybyli na tereny omawianego kraju w epoce mezolitu, zajmowali się zbieractwem, myślistwem, prowadząc koczowniczy tryb życia. Następnie osiedlali się na terenach, zajmując się uprawą zbóż i hodowlą zwierząt. W epoce brązu upowszechniła się obróbka tego stopu oraz złota, wybory eksportowano do Wielkiej Brytanii i dalej na kontynent. W kolejnych wiekach upowszechniała się obróbka żelaza. Tytułowe państwo było w tym czasie krajem typowo rolniczym.
W czasach starożytnych tereny dzisiejszej Irlandii stały się obiektem najazdów wikingów. W XII wieku za to miały miejsce podboje angielskie, co przyczyniło się do podbijania kolejnych ziem. W następnych stuleciach ludność irlandzka buntowała się przeciwko panowaniu angielskiemu, walcząc o niepodległość. Miała miejsce między innymi wojna dziewięcioletnia, jako wyraz niezadowolenia z postępującej ekspansji angielskiej.
W XIX wieku oba te kraje tworzyły jedno państwo. W XX wieku po powstaniach wielkanocnych, Irlandia stała się odrębnym krajem. Dziś jest członkiem ONZ oraz Unii Europejskiej.
Stolica Irlandii - Dublin
Dublin to największe miasto (a zarazem stolica) Irlandii. Leży nad Morzem Irlandzkim w Zatoce Dublińskiej. Dzieli się na dwie części, północna jest bardziej zamożna i nowoczesna. Stolica jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym, oświatowym, kulturalnym oraz turystycznym kraju. Nazwę tłumaczy się jako "czarny staw". Pierwsze wzmianki na temat Dublina sięgają 140 roku, kiedy to przybyli na to miejsce pierwsi osadnicy. Około 850 roku wikingowie norwescy założyli tutaj osadę handlową. W wieku XII osada stała się lokalnym ośrodkiem handlowym oraz siedzibą biskupa. Otrzymała wtedy prawa miejskie.
Dublin jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie, znajduje się tutaj wiele pięknych i cennych zabytków oraz atrakcji turystycznych. Jednym z najcenniejszych zabytków stolicy są katedry anglikańskie, kościoły, ale również Kolegium Świętej Trójcy. Warto zobaczyć tutaj również zabytkowy budynek więzienia, gdzie znajduje się muzeum, gmach biblioteki, zabytkowe pałace, prokatedrę Świętej Marii czy Custom House. Perełką stolicy jest Zamek Dubliński z XIII wieku oraz Áras an Uachtaráin, dziś oficjalna rezydencja prezydenta Irlandii. W Dublinie znajduje się także piękne ZOO oraz wiele muzeów. Na pewno warto zobaczyć Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Pisarzy Dublińskich, Muzeum Figur Woskowych czy Muzeum Browaru.
Ciekawe miasta Irlandii
Nad Morzem Celtyckim znajduje się drugie co do wielkości miasto, to Cork. Do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta należą katedra Najświętszej Marii Panny oraz katedra świętej Anny. W mieście odbywa się wiele ciekawych festiwali muzycznych.
Kolejnym interesującym miastem jest Galway. Znajduje się w zachodniej części kraju. Największą atrakcją turystyczną miasta jest katedra świętego Mikołaja. Warto zobaczyć tutaj również zabytkową bramę z XVII wieku oraz hiszpański łuk z XVI wieku. Turystów kusi również Dzielnica Łacińska. Znajduje się tam majestatyczny Lynch's Castle z XVI wieku i średniowieczna kolegiata św. Mikołaja.
Galway - turystyczne miasto Irlandii
W środkowo-zachodniej znajduje się miasto Limerick, gdzie na pewno warto zobaczyć katedrę Najświętszej Marii Panny i zamek Króla Jana. Na południowym wschodzie kraju czeka na nas Waterford, piękne miasto z cennymi zabytkami. Warto zobaczyć tutaj katedrę Kościoła Chrystusowego, muzea i galerie sztuki.
Zamek króla Jana w Limerick
Atrakcje turystyczne Irlandii
Jednym z najpiękniejszych miejsc w Irlandii jest Rock of Cashel, gotycka katedra na wzgórzu. Mawia się o niej Akropol. Spod murów roztacza się piękny widok na okolicę. Najsłynniejszą drogą w omawianym kraju jest Ring of Kerry - nadmorska droga nad stromym klifem. Podróż pozwala nam rozkoszować się niezwykłymi widokami, w tym krajobrazami wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Podobnie pięknych widoków dostarczają klify Moheru, gdzie mają swoje miejsca lęgowe maskonury i kormorany. Co ciekawe, klify "zagrały" w szóstej części przygód Harrego Pottera. Jeśli lubimy perełki, warto wybrać się do Grobli Olbrzymiej, która wpisana jest na listę UNESCO. Istnieje wiele ciekawych podań i legend o tym miejscu. Wielbicieli obiektów sakralnych na pewno zainteresuje opactwo Kylemore, wznoszące się nad brzegiem jeziora. Zostało założone w XVII wieku, dziś znajduje się tutaj damska szkoła z internatem, ale część pomieszczeń oraz ogród są udostępnione zwiedzającym. Na pewno zachwycą nas również góry Wicklow z malowniczym jeziorem Guinness.
Jakie pamiątki warto przywieźć z Irlandii?
Z Irlandii na pewno warto przywieźć coś smacznego, np.: sery, czekoladę, herbatę, miód czy doskonałe trunki: piwo lub whiskey. Piękną pamiątką mogą być wyroby garncarskie, ceramika czy mydło. Watro zakupić także wybory wełniane, np.: szalik.
Kuchnia irlandzka
Kuchnia tytułowego państwa obfituje w smaczne, ale proste posiłki, bardzo lubiane są tutaj ziemniaki, mięso, mleko i jego przetwory oraz produkty zbożowe. Od wczesnego średniowiecza uprawiano tutaj wiele gatunków zbóż, postawą pożywienia jest więc chleb. W Irlandii jada się także podpłomyki, cienkie chlebki owsiane, najczęściej smaruje się je masłem. Popularny jest także chleb sodowy z dodatkiem zsiadłego mleka czy maślanki. Typową postawą jest stew, czyli mięsna potrawka z cielęciny lub baraniny z dodatkiem ziemniaków, marchewki, cebuli, doprawiona pietruszką. To delikatny gulasz, czasami serwowany w formie zupy. W Dublinie za to jada się potrawkę z kiełbasy, boczku, cebuli i ziemniaków. To sycące i popularne w tym kraju danie. W tym kraju chętnie jada się także potrawy mleczne, w tym sery. Wytwarza się tutaj wiele gatunków serów, zwłaszcza popularne są sery pleśniowe. Twaróg oraz serwatkę wykorzystuje się w wielu potrawach. Cennym surowcem są również uprawiane na szeroka skalę ziemniaki. Jada się je tłuczone z porem, cebulką czy warzywami. W okresie Halloween spożywa się colcannon, czyli potrawę jednogarnkową z ziemniaków i kapisty. Kolejnym pysznym daniem są placki ziemniaczane, czy to w wersji tradycyjnej czy z dodatkiem jabłek. A jakie warzywa i owoce chętnie jada się w tym kraju? Lubianymi warzywami, poza ziemniakiem, są bób, groch, kapista czy warzywa korzeniowe. Popularne owoce to jeżyny, czarne jagody oraz jabłka. W jadłospisie Irlandczyków obecne jest także mięso, zwłaszcza baranina i wołowina. Jada się także wieprzowinę, szczególnie lubiane są podroby. Hodowany jest także drób. Z uwagi na dostęp do mórz, chętnie jada się tutaj skorupiaki oraz ryby morskie. Dla Irlandczyków to dania postne. Ponadto tytułowe państwo słynie z produkcji smacznych piw oraz cydru. Produkuje się tutaj również doskonałą whiskey oraz miody. Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Popularne jest tutaj również brytyjskie danie typu fish and chips, czyli ryba z frytkami. Można je zjeść w większości tutejszych barów.
Irlandia - ciekawostki
Poniżej garść ciekawych informacji na temat tytułowego kraju. Tego jeszcze o nim nie wiemy.
- Patronem kraju jest święty Patryk - to Rzymianin, który ma przybyć do kraju w dniu Sądu Ostatecznego;
- Dnia 29 lutego mieszkanki Irlandii mogą oświadczać się swoim ukochanym, a oni nie mogą odmówić tej prośbie. Jest to związane z legendą o świętej Brygidzie, która tego dnia oświadczyła się świętemu Patrykowi;
- Przedstawiciele kraju aż 7 razy zwyciężyli w konkursie piosenki Eurowizji;
- W tytułowym kraju nie obchodzi się Tłustego Czwartku, za to świętem łasuchów jest Dzień naleśnika. Przypada on właśnie w ostatni dzień karnawału, kiedy to można dowolnie zajadać się smacznymi naleśnikami z różnymi farszami;
- Irlandczycy chętnie spożywają piwo, spotykają się w pubach, aby delektować się tym trunkiem w towarzystwie znajomych;
- W omawianym kraju nastąpił rozdział państwa od kościoła;
- Dzieci mają obowiązek szkolny od 6 roku życia, w szkołach nie naucza się języków obcych. W wielu szkołach naucza się jednak języka irlandzkiego;
- Prawdziwymi skarbami tego kraju są zamki, znajduje się tutaj wiele tego typu atrakcji turystycznych;
- Irlandia jest trzecią największą wyspą w Europie.
- W tytułowym państwie mieszka bardzo wielu Polaków, szacuje się, że około ¼ obcokrajowców w tym kraju to właśnie nasi rodacy. Istnieje więc Polonia, emigracje mają na celu zwykle lepsze zarobki.
Komentarze