Holandia (Niderlandy) - położenie, mapa, flaga, stolica, miasta, turystyka

HolandiaHolandia, zwana również Królestwem Niderlandów, to kraj Europy Zachodniej, graniczy z Belgią oraz Niemcami. Jest monarchią parlamentarną, na czele raju stoi Król Wilhelm Aleksander. Jednym z najważniejszych świat w kraju jest właśnie Dzień Króla. Terytorium zamorskim Holandii są Karaiby. Holandia krajem nizinnym dzieli się na 12 prowincji, stolicą konstytucyjną kraju jest Amsterdam, a administracyjną: Haga. Królestwo Niderlandów zamieszkuje około 17 milionów osób.

Flaga Holandii

Flaga Holandii

Mapa Holandii

Mapa Holandii

Historia Holandii

Historia dzisiejszej Holandii sięga czasów prehistorycznych. Uważa się, że tereny te zostały zamieszkane przez ludy Basków, a następnie plemiona celtyckie i słowiańskie. Holandia włączona była do imperium rzymskiego przez samego Juliusza Cezara. W średniowieczu na terenie tym panowała dynastia Habsburgów. Wiek XVII i XVIII to czas wojen z Hiszpanią, Anglią oraz Francją, które umniejszyły rolę Holandii na arenie międzynarodowej. Rok 1814 można nazwać w historii kraju przełomowym, gdyż doszło wtedy do podpisania konstytucji. Czasy II wojny światowej Holandia przetrwała pod okupacją III Rzeszy. Po wojnie Holandia przystąpiła do NATO, a następnie EWG, którą uważa się za poprzedniczkę UE.

Amsterdam i Haga - jeden kraj, a dwie stolice

Amsterdam

Holandia jest krajem ciekawym z uwagi na to, że posiada… dwie stolice. Stolicą konstytucyjną jest Amsterdam, gdzie znajduje się ratusz oraz pałac królewski. Poza tym, w Amsterdamie czekają na nas zabytkowe kościoły, Plac Dam z licznymi pomnikami pamiątkowymi, waga miejska, zabytkowa giełda diamentów, neogotycki budynek dworca czy obiekty uniwersyteckie w dawnym zespole szpitalnym z połowy XVIII wieku. W mieście znajdują się także liczne mosty i kanały. Na turystów czekają tez muzea oraz inne obiekty kulturalne, w tym teatry.

Haga - Holandia

Haga z kolei jest siedzibą rodziny królewskiej, parlamentu oraz rządu. Znajduje się tutaj Sala Rycerska, główna atrakcja miasta. To budowla gotycka. Jedną z największych atrakcji jest oczywiście pałac królewski, siedziba króla i jego rodziny. Warto odwiedzić też muzeum Mauritshuis, usytuowane w klasycystycznym pałacu.

Ciekawe miasta w Holandii

Rotterdam

Warto wybrać się także do miejscowości Rotterdam w zachodniej części Holandii. Znajduje się tam największy port na kontynencie. Atrakcję turystyczną stanowi także nowoczesna stacja kolejowa o wyjątkowo ciekawej architekturze.

W zachodniej Holandii znajduje się również miasto Gouda, które kojarzy się z nazwą smacznego sera i słusznie, ponieważ w tym rejonie wyrabia się ten gatunek, odbywają się tutaj nawet specjalne targi serowe, stanowiące niekwestionowaną atrakcję turystyczną. Gouda słynie także z zabytkowego ratusza oraz wagi miejskiej. Na południu znajduje się również miasto Tilburg. Atrakcją jest pomnik Petrusa Dondersa, cenionego misjonarza w parku Wilhelminy. Warto zobaczyć także zabytkowy kościół oraz Muzeum Włókiennictwa.

Utrecht

W środkowej części kraju zlokalizowane jest z kolei miasto Utrecht. Najsłynniejszym jego zabytkiem jest katedra z XIII wieku, pobudowana w stylu gotyckim z nawiązaniem do gotyku francuskiego. Poza tym, znajduje się tutaj niemało kościołów w stylu gotyckim oraz romańskim. Turystów przyciąga także archikatedra pod wezwaniem świętej Gertrudy. Co ciekawe, Utrecht słynie z polskiego cmentarza wojskowego, opiekują się nim wolontariusze Caritas.

Breda

W południowo-zachodniej części kraju znajduje się miasto Breda. Zabytkami, na które warto zwrócić uwagę są kościół gotycki Grote Kerk, dzielnica staromiejska oraz zamek z XVI wieku. Miastem partnerskim Bredy jest Wrocław. W południowej Holandii nad rzeką Dommel leży Eindhoven. Miasto to słynie z neogotyckiego kościoła św. Katarzyny. Znajdują się tam również dawna fabryka Philipsa Witte Dame, Muzeum Techniki oraz prawdziwa perełka: pomnik Michaela Jacksona. Miastem partnerskim jest Białystok.

Valkenburg

W południowo-wschodniej Holandii znajduje się miejscowość typowo turystyczna Valkenburg aan de Geul. Znajduje się tam wiele zabytków, w tym kościół Świętego Gerlacha, zabytkowe kamieniołomy, zamek, młyny wodne, jak również nowoczesne kasyno. Atrakcję stanowią również liczne jaskinie, które łącznie tworzą korytarz o długości ponad 250 kilometrów.

Ciekawe jest też miasto Bergen op Zoom. Symbolem miasta jest pałac Markiezenhof. Miastem partnerskim jest Szczecinek. Na uwagę zasługuje też niewielkie ale niezwykle klimatyczne miasteczko Delft. Znajdują się tam gotycki kościół, zabytkowy rynek z ratuszem i kamieniczkami.

Inne atrakcje turystyczne Holandii

Holandia kojarzy się nam z wiatrakami i słusznie, na terenie kraju występują one bardzo licznie. Znajduje się tutaj skansen wiatraków Kinderdijk, gdzie można podziwiać blisko stuletnie wiatraki. Na obrzeżach Amsterdamu znajduję się z kolei Skansen Zaanse Schans. Znajdują się tam zabytkowe wiatraki, a także domy i wciąż aktywne warsztaty rzemieślników. Można więc na żywo przyjrzeć się ich pracy. Na miejscu można spróbować również regionalnych serów. A co z tulipanami? Atrakcję turystyczną, która jest z nimi związana stanowią ogrody tulipanów Keukenhof. Znajdują się tam piękne ukwiecone parki, gdzie możemy cieszyć oczy (i nos) pięknymi połaciami tulipanów. W ogrodach znajduje się również pałac Keukenhof z XVII wieku. Grody stanowią doskonały plener fotograficzny. Festiwal tulipanów trwa od końca marca do nawet połowy maja.

Wybrzeże holenderskie i wyspy karaibskie

Holandia leży nad Morzem Północnym, linia brzegowa kraju jest dość zróżnicowana. Na turystów czekają piękne plaże oraz nowoczesne porty, gdzie można skosztować świeżych ryb. Do Holandii należy też kilka wysp Małych Antyli, należących do archipelagu Karaibów na Morzu Karaibskim. Jedną z nich jest Curaçao, kojarząca się z nazwą słynnego likieru. Co ciekawe, stolica wyspy -  Willemstad - nazywana jest małym Amsterdamem. W mieście znajduje się port. Kolejnym, zależnym terytorium Holandii jest Sint Maarten. Na wyspie rosną lasy tropikalne. Do kraju należy również wyspa Aruba, odkryta przez Hiszpanów.

Holenderska rodzina królewska

Atrakcją w Holandii jest zapewne to, że na jej czele stoi król. Obecnie jest nim Wilhelm Aleksander. Jest absolwentem historii, ma uprawnienia pilota samolotowego, od 2002 roku żonaty z Argentynką, z którą ma trzy córki, następczynie tronu. Pierwsza w linii to tronu jest najstarsza, Katarzyna Amalia Beatrycze Karmen Wiktoria, urodzona w 2003 roku. Obecnie nosi tytuł  księżniczki Oranii. Jej młodsza siostra, Aleksia, nosi imię nawiązujące do imienia ojca. Urodziła się w 2005 roku. Najmłodsza siostra, Ariane, urodzona jest w 2007 roku. Matka dziewczynek i jednocześnie królowa Niderlandów, pracowała w sektorze finansowym.

Kuchnia holenderska

Narodowa kuchnia Holandii jest prosta, zdrowa i smaczna. Na obecną kuchnię wpływ miały bez wątpienia dzieje Holandii, do kraju przybywały produkty z różnych krajów Europy, w tym Francji czy Wielkiej Brytanii. Wpływ na kuchnię miały również kolonie, w tym wyspy Małych Antyli. Co ciekawe, widoczne są wpływy kuchni indonezyjskiej, która wzbogaciła dania o stosowanie mleka kokosowego, chętnie jadano sushi czy sajgonki. Dziś jednak kuchnia holenderska uważana jest za prostą. Potrawy przygotowuje się łatwo, szybko, są pożywne i zdrowe. Chętnie podaje się zupę z zielonego groszku czy fasolki. Jada się również kiełbasę podawaną z warzywami, jak również kotlety mielone z dodatkiem ziemniaków. Jeśli chodzi o desery, popularne są naleśniki oraz pudding.

Holenderskie sery

W temacie kuchni nie można zapomnieć o smacznych holenderskich serach. Najbardziej znanym serem jest oczywiście gouda, o łagodnym ale przyjemnym smaku. W kraju tym produkuje się także ser edamski: łagodny, delikatny w smaku. Serem mocnym w smaku jest ser chłopski oraz friese nagelkaas z dodatkiem goździków. Ma wyjątkowo ciekawy aromat. Z kolei leidse kaas produkuje się z dodatkiem kminku oraz maślanki. Popularny i ceniony jest także noord-hollandse kaas, produkowany w prowincjach północnych. Charakteryzuje go łagodny lekko słodki smak. Jest to ser smaczny, kremowy. Posiada własną markę, zastrzeżoną w Unii Europejskiej.

Holandia


Komentarze