Estonia - położenie, mapa, flaga, stolica, ludność, ciekawostki, waluta

Tallin - stolica EstoniiEstonia to najmniejszy z krajów nadbałtyckich - słynie z tego, że jest nowoczesny, skomputeryzowany i bardzo ciekawy turystycznie. Choć nie jest wyjątkowo popularnym wakacyjnym kierunkiem, warto poznać go lepiej, z uwagi na jego ciekawą historię, kulturę oraz wyjątkowe miejsca, które z pewnością zasługują na miano atrakcji turystycznych. Dowiedz się więcej, czym charakteryzuje się Estonia?

Położenie i podstawowe informacje Estonii

Tytułowy kraj, a dokładniej Republika Estońska, to unitarne państwo w północnej Europie, leżące nad Bałtykiem. Leży nad Zatoką Ryską oraz Zatoką Fińską. Graniczy z Rosją, Łotwą oraz Finlandią. To nowoczesne i bardzo zinformatyzowane państwo. Jest członkiem NATO oraz Unii Europejskiej. Jest krajem bardzo młodym, powstał bowiem po I wojnie światowej.

Ukształtowanie terenu Estonii

Estonia obejmuje kraj na kontynencie oraz wiele wysp i wysepek na Zatoce Ryskiej, szacuje się, że jest ich ponad 2 tysiące! Zachodnie wybrzeże jest więc bardzo urozmaicone. Samo państwo jest krajem w przeważającej części nizin z rzeźbą polodowcową. Zauważymy tam wiele form ukształtowania terenu, które zawdzięczamy działalności lodowca, w tym jeziora polodowcowe, moreny czy ozy. Przeważają lasy mieszane oraz torfowiska. W omawianym kraju znajduje się wiele rzek oraz ponad 1000 jezior. Panuje tu umiarkowany klimat kontynentalny i morski(na wyspach).

Ludność Estonii

Estonię zamieszkuje ponad milion osób, głównie są to Estończycy (stanowią około 68% ludności), ale i Rosjanie (25%), Białorusini, Ukraińcy i Finowie. Urzędowym językiem w tym kraju jest język estoński, należący do języków ugrofińskich. Jest podobny do fińskiego, ale widoczne są w nim wpływy germańskie oraz rosyjskie. Stąd też wiele osób porozumiewa się po fińsku oraz rosyjsku.

Flaga Estonii

Flaga Estonii
Flaga Estonii

Mapa Estonii

Mapa Estonii

Waluta Estonii

Tytułowe państwo w latach 1928-1941 oraz 1991-2010 posiadało własną walutę. Mowa tutaj o koronie estońskiej (EEK). Korona estońska równa była 100 senti. Średni kurs złotego do korony estońskiej (w dniu 31 grudnia 2010 roku) wynosił 0,2531:1. Współcześnie (od 2011 roku) oficjalną walutą w Estonii jest euro.

Historia Estonii

Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają 8000 r.p.n.e. Mówi się o plemieniu Estów. Na tereny estońskie wybierali się także rycerze wielu zakonów, w tym Zakonu Kawalerów Mieczowych. W tej kulturze widoczne są wyraźne wpływy krajów Skandynawii, zwłaszcza Danii oraz Szwecji. Jeśli przetłumaczymy nazwę stolicy, otrzymamy: miasto duńskie. Przeplatają się one z wpływami niemieckimi - bowiem tereny Estonii to dawne Inflanty, które znajdowały się pod panowaniem niemieckim. Język niemiecki długo był językiem urzędowym. Po I wojnie światowej - w roku 1918 - tytułowe państwo uzyskało niepodległość. Utraciło ją na czas II wojny światowej, odzyskało ponowne w 1991 roku. Od tej pory nadal silnie identyfikuje się z kulturami krajów nordyckich.

Stolica Estonii - Tallinn

Tallinn jest stolicą, ale i największym miastem w Estonii, znajduje się na północy kraju nad zatoką. Już od X wieku jest silnym ośrodkiem gospodarczym, zasiedlali go fińscy kupcy, w XIII wieku zbudowano tu twierdzę, która miała chronić miasto przed najazdami pogańskich Estów. W tym czasie miasto znane było jako Rewel. Pozostawało w rękach krzyżackich, rosyjskich, a po ogłoszeniu omawianego kraju republiką po II wojnie światowej przemianowano miasto na Tallinn. Miasto było wtedy pod okupacją radziecką, wyzwolone po upadku ZSRR.

Tallinn

W mieście znajduje się wiele ciekawych zabytków, w tym protestanckich obiektów sakralnych, ponieważ tradycyjnym wyznaniem mieszkańców jest luteranizm. Znajduje się tutaj wiele pięknie zachowanych i oczywiście czynnych cerkwi. Na uwagę zasługuje również wzgórze Toompea, gdzie zlokalizowane są fortyfikacje oraz katedra Najświętszej Marii Panny, pobudowana w stylu gotyckim z renesansowymi epitafiami oraz nagrobkami. Na Starówce mieści się kilka zabytkowych gotyckich kościołów które warto zobaczyć.

Jeśli chodzi o zabytki niesakralne, na pewno warto zobaczyć gotycki ratusz z przełomu XIV i XV wieku, klasycystyczny pałac, zabytkowe wille oraz pałac prezydencki.

Tallinn dzieli się na 8 dzielnic. Znajduje się tutaj kilka uczelni wyższych, w tym Uniwersytet Talliński, Uniwersytet Techniczny oraz Estońska Akademia Muzyki i Teatru. W stolicy warto odwiedzić również ciekawe muzea, a tym Estoński Muzeum Sztuki.

Ciekawe miasta Estonii

Drugie, co do wielkości miasto w Estonii to Tartu. Uznawane jest za kulturalną stolicę kraju. Znajduje się tutaj uniwersytet z XVII wieku, to tutaj również mieści się siedziba sądu najwyższego. Do zabytków miasta, które warto zobaczyć, należą:

  • Plac Ratuszowy,
  • zabytkowy ratusz,
  • katedra,
  • gmach uniwersytetu,
  • zabytkowy sobór.
  • Tartu - turystyczne miasto Estonii
    Tartu - turystyczne miasto Estonii

Ciekawymi miejscami są również:

  • Muzeum Zabawek,
  • Estońskie Muzeum Narodowe,
  • Centrum Nauki,
  • Fontanna Studenckiego Pocałunku,
  • Muzeum Sztuki,
  • ogród Botaniczny,
  • Most Anielski.

W północno-wschodniej Estonii znajduje się miasto Narwa. Zlokalizowany jest tutaj zabytkowy zamek, jako pamiątka po wielu bitwach, jakie rozegrały się na tych terenach. Niedaleko Narwy leży miasto Kohtla-Järve. Z uwagi na panującą na tych terenach okupację radziecką, znajduje się tutaj wiele zabytków z tego okresu, w tym Plac Virula, Aleja Centralna, Pałac Polarny, zabytkowe cerkwie czy Pałac Kultury.

Znanym i cenionym portem morskim jest miasto Parnawa. Tutaj także czeka na nas wiele zabytków, w tym zabytkowy ratusz, Brama Tallińska, zabytkowa cerkiew oraz kościół luterański świętej Elżbiety.

W południowej części kraju (nad jeziorem) znajduje się piękne miasteczko Viljandi. Tam na pewno zachwycą nas ruiny zamku z XIII wieku, zachowane są fragmenty rzeźb z wnętrza. Na terenie zamku znajduje się czerwony most. To jednak nie koniec związków koloru czerwonego z miastem - jego symbolem jest bowiem truskawka: znajduje się tutaj wiele figur tego wyjątkowo smacznego i zdrowego owocu. Obecnie są to niekwestionowane atrakcje turystyczne.

Nad Bałtykiem, niedaleko granicy z Rosją znajduje się miasto Sillamäe. To miasteczko o charakterze uzdrowiskowym.

Atrakcje turystyczne Estonii

W północnej części kraju, tuż nad Bałtykiem, znajduje się zabytkowa wioska rybacka, która przenosi nas w czasie. Można tu zobaczyć rybackie chaty. Na uwagę zasługuje również wyspa Saaremaa, największa w całym kraju. Znajduje się tutaj wiele zabytkowych wiatraków, które oczywiście działają i pozwalają na wypiek smacznego chleba… Warto wybrać się tutaj na relaksujący spacer. Z kolei zimową stolicą Estonii jest Otepaa, miasteczko zlokalizowane wśród wzgórz, które zimą zamienia się w ceniony kurort narciarski.

Jakie pamiątki warto przywieźć z Estonii?

Poza tradycyjnymi pamiątkami w formie breloczków czy magnesów na lodówkę, na pewno warto zwrócić uwagę na regionalne wybory, w tym wybory wełniane. Estonia jest krajem skandynawskim, co pozwala na wykorzystywanie klimatu do hodowli owiec i produkowania odzieży oraz dodatków z wełny. Warto zaopatrzyć się więc w piękne, wełniane swetry, skarpety, rękawiczki czy czapki. Ciekawymi pamiątkami są także wyroby rękodzielnicze: porcelana, akcesoria drewniane, ceramika, ale także odzież i dodatku z lnu.

Kuchnia estońska

Kuchnia jest tutaj bardzo urozmaicona, widoczne są w niej wpływy niemieckie oraz skandynawskie. Wykorzystywana jest również bliskość Morza Bałtyckiego. Jest to kuchnia skromna, ale smaczna. Nie da się ukryć, że dominuje w niej mięso, zwłaszcza ryby (flądry, szprotki, okonki i oczywiście śledzie), jak również dania mączne, w tym wiele gatunków chleba. Estończycy chętnie jedzą chleb pszenny, ale gruboziarnisty oraz chleb żytni. Chętnie spożywa się również warzywa, zwłaszcza rzepę, ziemniaki i kapustę, a także pietruszkę i seler. Dodaje się je zwłaszcza do zup. Chętnie stosuje się również przyprawy, w tym koperek (do ryb i zup), kminek, majeranek, natkę pietruszki. W lasach estońskich rośnie wiele gatunków grzybów, są one wykorzystywane w kuchni do przygotowywania smacznych potraw. Z mięs lubiana jest również dziczyzna. Na wielu terenach kwitnie rolnictwo, hodowane są krowy, co pozwala na produkcję mleka oraz jego przetworów śmietany, serów, sosów. W kuchni estońskiej cukier jest używany bardzo rzadko. Potrawy zwykle słodzone są miodem.

Ciekawostki o Estonii

Poniżej garść ciekawych informacji na temat tytułowego kraju - tego jeszcze o nim nie wiemy.

  • Omawiane państwo to kraj bardzo nowoczesny, jako pierwszy na całym świecie wprowadził możliwość głosowania online, było to w 2005 roku. Na dowód potwierdzający fakt, że jest krajem nowoczesnym i skomputeryzowanym warto podać informację, że właśnie ono jest ojczyzną znanego nam komunikatora Skype;
  • Estończycy mogą cieszyć się w stolicy darmowymi przejazdami komunikacją miejską. Turyści jednak muszą opłacić swój bilet;
  • Kolory na fladze Estonii mają swoją symbolikę: kolor czarny oznacza ziemię, niebieski niebo, a biały jest symbolem wolności;
  • Estonia jest najmniejszym pod względem wielkości krajem nadbałtyckim;
  • Estończycy są bardzo wysocy, średni wzrost mieszkańca płci męskiej to około 180 cm, kobiety 170 cm;
  • W języku estońskim rzeczowniki nie mają rodzajów. Może nam się to wydawać dziwne na początku, ale bardzo często w rozmowach z Estończykami nie wiemy, czy mówimy o kobiecie czy mężczyźnie, należy się tego domyślać jedynie z kontekstu wypowiedzi;
  • Estonia jest krajem tolerancyjnym dla odmienności seksualnych, możliwe jest tutaj zawieranie małżeństw jednopłciowych, a nawet adoptowanie przez takie pary dzieci.

Komentarze