Dania do państwo skandynawskie, nordyckie, jest krajem demokratycznym, parlamentarnym, to monarchia konstytucyjna, na czele kraju stoi obecnie królowa Małgorzata z dynastii Glücksburgów. Dania posiada dwa terytoria zależne: wyspę Grenlandię oraz wulkaniczny archipelag Wysp Owczych.
Flaga Danii
Mapa Danii
Historia Danii
Dawniej, na terenach Danii mieszkały plemiona germańskie. Po podbiciu Wysp Brytyjskich przenieśli się tam, a na teren Danii napłynął lud Duńczyków, również pochodzenia germańskiego, dający początek dzisiejszej Danii. Co ciekawe, Dania była przeciwna rozbiorom Polski. Dania była mocarstwem europejskim, zajmowała bowiem Inflanty, Estonię. Utraciła wiele terenów po klęsce Napoleona Bonaparte, zachowała jednak dwa terytoria zależne, które są pod jej panowaniem do dnia dzisiejszego. Są to Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Podczas I wojny światowej Danii udało się zachować neutralność, w czasie II wojny światowej zajęli ją Niemcy, ale Dania nadal walczyła o suwerenność, pod okupacją działał bowiem duński parlament. Została wyzwolona przez Anglię w 1945 roku. Dania jest członkiem NATO oraz Unii Europejskiej.
Na czele Danii, a dokładniej Królestwa Danii, stoi królowa Małgorzata II z dynastii Glücksburgów. To boczna linia od dynastii niemieckiej. Królowa panuje od 1972 roku, jest córką ówczesnego królowa Danii i córką króla Szwecji. Gdy się urodziła, dziedzicem tronu mógł być jedynie mężczyzna, jednak aby ona mogła zasiąść na tronie (królowa ma dwie młodsze siostry), jej rodzice pracowali nad zmianą konstytucji. Królowa poślubiła dyplomatę Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezata, który nie otrzymał tytułu króla Danii, ale królewskiego małżonka, został księciem Danii. Para ma dwóch synów. Starszy, książę Fryderyk, następca tronu i przyszły król Danii, jest od 2004 roku żonaty z Marią Elżbietą Donaldon, następczynią tronu i przyszłą królową Danii. Para ma czwórkę dzieci: syna, córki i doczekała się też bliźniąt, również syna i córki. Rok młodszy od brata książę Joachim był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsze małżeństwo z Alexandrą trwało 10 lat (1995-2005), para doczekała się dwóch synów. Od 2008 roku książę żonaty jest z Marią, obecnie księżną Danii, para doczekała się syna i córki.
W Danii bardzo dobrze rozwinięte jest rolnictwo, przemysł oraz handel zagraniczny. W Danii znajduje się wiele portów, które ten handel umożliwiają. Dynamicznie rozwija się również sektor turystyki - Dania kusi nas ciekawym klimatem, wieloma stylowymi zamkami oraz smaczną kuchnią.
Klimat Danii
Dania leży w strefie klimatu umiarkowanego, to klimat morski, ciepły. Lata w Danii są długie i chłodne, notuje się dużo opadów, zimy zaś są łagodne i raczej ciepłe. Śnieg pojawia się bardzo rzadko, głównie pada tutaj deszcz. Najwyższą zanotowaną dotąd temperaturą w Danii jest 36 stopni, a minimalną minus 31.
Stolica Danii na wyspie: Kopenhaga
Kopenhaga jest stolicą Danii i jej największym miastem. Za pomocą mostu połączona jest ze Szwecją. Pasuje tam przyjemny, morski klimat z duża wilgotnością powietrza. Co ciekawe, historia Kopenhagi sięga czasów wikingów, którzy w tym miejscu urządzili targowisko. Do największych atrakcji miasta należą: Katedra NMP, kościół Najświętszego Zbawiciela, Pałac Królewski Amalienborg, obecna siedziba duńskiej rodziny królewskiej, Pałac Charlottenborg, Zamek Królewski (dziś mieści się tam siedziba parlamentu, dawniej mieszkał tu król Danii z rodziną), Zamek Rosenborg. Najsłynniejszym placem stolicy jest Kongens Nytorv. W Kopenhadze znajduje się wiele muzeów, w tym Duńskie Muzeum Filmu, Muzeum Narodowe, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Geologiczne, Muzeum Miasta Kopenhagi oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Symbolem Kopenhagi są jednak stylowe, kolorowe kamieniczki na ulicy Nyhavn, gdzie znajduje się wiele restauracji, barów i innych punktów usługowych, tylko czekających na mieszkańców i turystów. Nie można stąd również wyjechać bez zobaczenia posągu Małej Syrenki. W centrum Kopenhagi znajduje się również park rozrywki Ogrody Tivoli, jeden z największych lunaparków na świecie. Miastami partnerskimi są francuskie Paryż i Marsylia, czeska Praga, Berlin oraz Reykjavik.
Ciekawe miasta Danii
Na półwyspie Jutlandzkim lokalizowane jest miasto Aarhus. To ważny port Danii. Znajduje się tutaj także wiele zabytków, w tym romańska katedra, przebudowana w stylu gotyckim, pałac Marselisborg, Kościół NMP oraz modernistyczny ratusz. Czeka na nas także wiele muzeów, w tym Muzeum Wikingów, Muzeum Sztuki czy Muzeum Duńskiej Straży Pożarnej. Miastami partnerskimi są między innymi Petersburg w Rosji oraz niemiecki Rostock.
Warto odwiedzić również miasto Odense, miejsce urodzenia Hansa Christiana Andersena, najbardziej znanego chyba Duńczyka. W Odense warto zwiedzić katedrę świętego Kanuta, zamek, kościół Joannitów, Muzeum Kolei Duńskich oraz miejsca, związane z H.Ch. Andersenem: jego dom oraz dom rodzinny. Na spacer z kolei warto wybrać się do ZOO Odense. Odense ma wiele miast partnerskich, m.in. nasze Katowice, Kowno na Litwie, niemieckie Schwerin, czeskie Brno, Iksan w Korei Południowej czy Columbus w USA.
Będąc w Królestwie Danii warto zawitać do miasta Aalborg, znajdują się tutaj zabytkowe cmentarzysko wikingów, późnogotycki kościół, szpital z XV wieku, ZOO oraz platforma widokowa. Miastami partnerskimi są między innymi: Edynburg w Wielkiej Brytanii, Innsbruck w Austrii, stolica Łotwy: Ryga, litewskie Wilno, bułgarska Warna czy Carskie Sioło w Rosji.
Co warto zobaczyć w Danii?
Co jeszcze warto zobaczyć w Danii? Oczywiście kolejne zamki. Z pewnością ciekawy okaże się dla nas zamek Frederiksborg, to historyczna siedziba duńskich monarchów. Odbywały się tam również ich koronacje. Zamek otoczony jest przez piękny park oraz ogród. Zamek zbudowany jest w stylu renesansowym.
Ciekawy jest również zamek Kronborg, inspiracja dla zamku z dramat o Hamlecie, księciu duńskim. Nie zapominajmy o tym, że Dania jest ojczyzną klocków Lego, najpopularniejszych klocków na świecie. Warto więc zwiedzić Lego House w miejscowości Billund.
Terytoria zależne Danii
Jednym z terytoriów zależnych Danii są Wyspy Owcze. To archipelag pochodzenia wulkanicznego, zlokalizowany na Morzu Norweskim. Niejako stolicą wysp jest Thornshavn. Wyspy nazywane są owczymi ponieważ żyje tam około 70 tysięcy owiec. Drugim terytorium zależnym Danii jest wyspa Grenlandia ze stolicą w Nuuk. Cechuje się ona ciekawą fauną i florą. Na Grenlandii żyją między innymi renifery, gronostaje, morsy, foki, lemingi, lisy, wielki i niedźwiedzie polarne. Panuje tam polarny oraz subpolarny klimat, roślinność to między innymi tundra ale i spotyka się lasy liściaste, w tym olsy. Na północy praktycznie roślinność nie występuje.
Waluta Danii
Jednostką monetarną Danii jest korona duńska, która dzieli się na 100 øre. Obecnie w obiegu są monety i banknoty drugiej emisji za panowania królowej Małgorzaty. Korony duńskie są jednostką monetarną również na Wyspach Owczych oraz w Grenlandii.
Wybrzeże w Danii
Dania leży nad Bałtykiem, co sprawia, że może poszczycić się piaszczystymi plażami (m.in. na Półwyspie Jutlandzkim) oraz wieloma nadmorskimi kurortami, które kuszą turystów. Spotkać możemy tutaj również strome, klifowe wybrzeże, doskonale na romantyczne spacery we dwoje. Pamiętajmy, że Dania zlokalizowana jest na ponad 400 wyspach!
Kuchnia duńska
Duńska kuchnia umiejętnie łączy kuchnie skandynawską z wpływami kontynentalnymi. Jada się tam wiele dań rybnych, w tym potraw ze śledzia czy makreli. Daniem typowo duńskim są jednak mielone kotlety z mięsa wieprzowego z dodatkiem wołowiny. Podaje się je z sałatką ziemniaczaną. Dla łasuchów z pewnością prawdziwą perełką okażą się duńskie kanapki, zwane smørrebrød. Jada się je z bardzo różnymi dodatkami rybą, mięsem czy w wersji wegetariańskiej. Zasada jest jedna: na kanapce ma być tyle składników, że nie widać kromki chleba. Ciekawym daniem duńskim jest pasztet z wątróbek podany na ciepło, okraszony cebulką, boczkiem oraz pieczarkami.
Ciekawostki o Danii
- W Danii kładzie się duży nacisk na obchodzenie urodzin. W ich wigilię przy łóżku solenizanta kładzie się podarki dla niego, aby mógł on cieszyć się nimi, gdy tylko się obudzi.
- Dania tworzyła królestwo z Islandią aż do 1918 roku, od tej pory jest samodzielnym królestwem.
- Dania w 2012 roku zalegalizowała związki par homoseksualnych.
- Religia luterańska zapisana jest w duńskiej konstytucji.
- Co ciekawe, w Danii kanapki jada się nożem i widelcem.
- W duńskich mieszkaniach rzadko używa się firanek i zasłon.
- Ulubionym sportem Duńczyków jest jazda na rowerze. Znacznie więcej osób posiada rower niż samochód, czterokołowce są w tym kraju uważane za… luksus!
- Narodowym trunkiem Danii jest akvavit, w niektórych wersjach ma nawet 50%!
Komentarze