Czarnogóra zachwyca swoim pięknem, ciekawymi zwyczajami oraz intrygująca historią. Choć jest niewielka, ma nam wiele do zaoferowania: tajemnicze góry oraz relaksujący wybrzeże Adriatyku z pięknymi, piaszczystymi plażami. Taki właśnie jest ten kraj bałkański, który coraz bardziej przyciąga turystów, stając się prawdziwym, wakacyjnym rajem. Dowiedz się więcej, czym charakteryzuje się Czarnogóra?
Gdzie leży Czarnogóra?
Czarnogóra jest krajem w południowej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim, powstała po rozpadzie z Serbią, dawniej znana jako część republiki Jugosławii. Obecnie jest krajem niepodległym, proklamowano ta decyzję w 2006 roku. Graniczy z:
- Chorwacją,
- Kosowem,
- Serbią,
- Bośnią i Hercegowiną,
- Albanią,
- ma dostęp do Morza Adriatyckiego.
Podstawowe informacje o Czarnogórze
Czarnogóra należy do NATO, ONZ oraz jest kandydatem do Unii Europejskiej. Jest republiką parlamentarną o ustroju demokratycznym, na jej czele stoi prezydent. Administracyjnie dzieli się na 21 gmin.
Omawiane państwo jest krajem o łagodnym klimacie podzwrotnikowym: śródziemnomorski na wybrzeżu, w głębi lądu jest chłodniejszy, górski. W styczniu średnie temperatury wynoszą około 5 stopni, w lipcu około 25. Upały związane są z napływaniem znad morza powietrza zwrotnikowego: ciepłego i suchego. W tytułowym państwie występują jednak obfite opady, zwykle notowane są w okresie jesiennym. Opady śniegu są rzadkością, zwłaszcza na wybrzeżu.
Państwo to cechuje bardzo zróżnicowana rzeźba terenu. W większości mamy do czynienia z rzeźbą górzystą, największa część powierzchni zajmują Góry Dynarskie, które powstały w orogenezie alpejskiej. Góry te zbudowane są z dolomitów oraz wapieni, obserwuje się cechy typowe dla rzeźby krasowej. Najwyższy szczyt kraju leży tuż przy granicy z Albanią, to Zla Kolata, wznosi się ona na 2534 m.n.p.m. W strefie gór i dolin mamy do czynienia z piętrowością roślinności. Nad brzegiem morza występują tereny nizinne. W całym kraju przeważają średniej jakości gleby, w tym czerwonoziemy oraz gleby bielicowe. Czarnoziemy występują miejscami, głównie w okolicach rzek. Sprawia to, że powierzchnia kraju nie jest atrakcyjna rolniczo - szacuje się, że jedynie kilka procent ziem pozwala na uprawę roli.
Czarnogóra może poszczycić się bujną fauną oraz florą. Dla ochrony wielu gatunków utworzono tu kilka parków narodowych.
Czarnogóra - ludność
Rodowici Czarnogórcy stanowią około 45% ludności, najliczniejszą mniejszością są Sergowie, którzy stanowią niecałe 30% ludności kraju. Poza tym mieszkają tu Bośniacy (około 10%), Albańczycy (około 5%), a także Chorwaci czy Romowie.
Językiem urzędowym w tym kraju jest język czarnogórski. Wiele osób posługuje się również płynnie językiem serbskim, chorwackim czy bośniackim.
Dominująca religią w tytułowym państwie jest prawosławie, jego wyznawanie deklaruje ponad 70% osób. Poza tym mieszka tu wielu muzułmanów (około 20%), a także katolików (zaledwie kilka procent.
Flaga Czarnogóry
Flaga Czarnogóry
Mapa Czarnogóry
Mapa Czarnogóry
Waluta Czarnogóry
Tytułowy kraj w maju 1909 roku wprowadziła własną walutę: perper czarnogórski. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, w momencie połączenia kraju z Królestwem SHS w 1918 roku, perper został zastąpiony dinarem (1:1). Następnie w ostatnich latach XX wieku funkcjonowały: dinar i niemiecka marka. Od stycznia 2002 roku oficjalną walutą w Czarnogórze jest euro.
Historia Czarnogóry
Dawniej ziemie dzisiejszej Czarnogóry znajdowały się pod panowaniem imperium rzymskiego, później osiedlali się na tym terenie Słowianie, stworzyli niezależny kraj, które uzależniło się od cesarstwa rzymskiego, a dokładniej od Bizancjum. W XII wieku tamtejsze tereny były częścią Serbii, w wieku XV zostały podbite przez Turków osmańskich. Walkę o niepodległość tytułowy kraj rozpoczął pod koniec XIX wieku, kiedy to na jej czele stanął świecki książę. Stolicą była wtedy Cetynia. Odbyło się powstanie przeciwko Hercegowinie, a pierwsza konstytucja powstała w połowie XIX wieku. Kilka lat później ziemie zostały zaatakowane przez Turcję, władca Czarnogóry został zamordowany. Wybrano nowego księcia, podpisano również pokój z Turcją, co miało zapobiec dalszym konfliktom. Wytyczono granice, a ziemie włączono do Wielkiej Bułgarii. Podczas I wojny światowej omawiany kraj bałkański stał po stronie krajów Ententy, wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców po zakończeniu konfliktu. Rok później, w 1919 odbyło się powstanie, kiedy to mieszkańcy ponownie walczyli o niepodległość. Zostało ono jednak stłumione, a ziemie Serbii, Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry przekształcono w Jugosławię. Była ona w trakcie II wojny światowej okupowana przez Włochy, a następnie Rzeszę Niemiecką. Kolejne powstania ku odzyskaniu nieodległości odbywały się w 1989 roku, w 1992 roku utworzono Związkową Republikę Jugosławii, kilka lat później miała miejsce na tych terenach hiperinflacja. W roku 2003 Jugosławia przekształciła się w kraj o nazwie Serbia i Czarnogóra, w roku 2006 odbyło się niepodległościowe referendum, w wyniku którego tytułowe państwo odzyskało niepodległość i stało się odrębnym krajem. Zostało członkiem ONZ, NATO, zmieniło również nazwę z Republiki Czarnogóry na Czarnogórę.
Stolica Czarnogóry - Podgorica
Stolicą i zarazem największym miastem Czarnogóry jest Podgorica. Leży pomiędzy dwiema rzekami. Znajduje się w Górach Dynarskich, niedaleko cenionych ośrodków narciarskich oraz niedaleko wybrzeża. Jego położenie sprawia, że jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Największą atrakcją turystyczną stolicy są ruiny rzymskiego miasta tuż przy granicy stolicy, zwane Doclea. Znajdują się tutaj również:
- zabytkowe mosty,
- ruiny osmańskiej fortecy z XV wieku,
- zabytkowy monaster,
- dzielnica z meczetami,
- wieża zegarowa z XVII wieku.
Ciekawe miasta Czarnogóry
Drugim, co do wielkości miastem w Czarnogórze jest Nikšić. Znajduje się tutaj zabytkowy monaster.
Nikšić - ciekawe miasto Czarnogóry
Warto zwiedzić również miasto Pljevlja, malowniczo położone w sercu Gór Dynarskich, w pięknej kotlince. W czasach starożytnych władze nad nim sprawowali Rzymianie, następnie osiedlili je Słowianie. W skład Królestwa Czarnogóry weszło po I wojnie bałkańskiej. Obecnie jest cenionym kurortem turystycznym, warto zobaczyć tutaj zabytkowy meczet, kościół Świętych Apostołów oraz klasztor.
W górach znajduje się także Cetynia, miejsce kultu religijnego dla czarnogórzan. Znajduje się tutaj zabytkowa cerkiew oraz monaster. W mieście zlokalizowana jest rezydencja prezydenta kraju.
Z kolei nad morzem leży piękny port, Bar. To znany i ceniony ośrodek turystyczny, znajduje się tutaj wiele kurortów oraz promenad, sprzyjających relaksującym spacerom nad brzegiem morza.
Nad Adriatykiem leży również miasteczko Budva. Warto zobaczyć tutaj zabytkową Cytadelę, kościoły, cerkiew świętej Sawy oraz Świętej Trójcy, zabytkowe mury obronne, zwiedzić wyspę Świętego Mikołaja czy Muzeum Archeologiczne. W czasie wakacji odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Teatralny. W ciągu roku Budva organizuje festiwale muzyczne.
Atrakcje turystyczne Czarnogóry
Czarnogóra to młody kraj, który ma wiele do zaoferowania. Poza ciekawymi miastami z pięknymi zabytkami, znajduje się tutaj także wiele innych, pięknych atrakcji turystycznych. Z pewnością należy do nich Zatoka Kotorska. Wpisana jest na listę UNESCO, powstała na skutek zalania doliny rzecznej. Miejscowi mawiają na nią Boka, co z włoskiego oznacza usta, ponieważ ten włąśnie kształt przypomina zatoczka. To niezwykle malownicze miejsce, idealne do wykonania wyjątkowych fotografii na tle Gór Dynarskich. Niedaleko znajduje się Park Narodowy Lovćen. Będąc w omawianym państwie nie można zapomnieć również o pięknych jeziorach, w tym największym Jeziorze Szkoderskim. Jest największe na całym półwyspie. Warto wybrać się również nad Czarne Jezioro, jest najgłębsze i składa się z dwóch mniejszych zbiorników, które są ze sobą połączone. Przy Czarnym zaczyna się wiele szklaków górskich, można więc uczynić je wstępem do ciekawej wędrówki. Obok jeziora znajduje się również schronisko turystyczne. Niekwestionowaną atrakcją turystyczną kraju jest również Kanion Tary. To najdłuższy kanion na Starym Kontynencie, mierzy ponad 150 kilometrów, został wpisany na listę UNESCO. Koniecznie trzeba zatrzymać się także na moście Durdevića, ma ponad 35 metrów długości i ponad 179 metrów szerokości. Jeśli lubimy ciekawe miejsca, na pewno spodoba się nam wędrówka po Górach Przeklętych. Według legendy, inne góry przeklęły je za to, że są… takie piękne i zachwycające.
Jakie pamiątki warto przywieźć z Czarnogóry?
Na pewno doskonałą opcją jest zakup miejscowych trunków, w tym wódki rakija czy wina. Można zakupić również wyroby z wełny, w tym kraju wyrabia się z nich piękne przedmioty, w tym ubrania czy dodatki. W kurortach nadmorskich czy górskich bez trudu znajdziemy również ręcznie wyrabianą biżuterię. Takie rękodzielnicze ozdoby mogą być piękną pamiątką z tego wyjątkowego kraju. Piękne pamiątki, zwykle związane ze sferą sakralną, wyrabia się również z żywicy.
Kuchnia czarnogórska
Tutejsza kuchnia jest odmianą kuchni bałkańskiej, jest smaczna i ma wielu zwolenników. Widoczne są w niej wpływy włoskie oraz typowo śródziemnomorskie. Warto, będąc na wakacjach w tym kraju, spróbować wielu regionalnych potraw. Na pewno smaczkiem z tego kraju jest grillowana ryba, najlepiej świeżo złowiona. Zwykle w restauracjach podaje się ją z sałatką z warzyw, doprawioną świeżo posiekaną pietruszką. Ponadto chętnie jada się również mięso, w tym grillowane steki oraz szaszłyki mięsne z dodatkiem warzyw. Popularne są również placki typu burek, przyrządzane z ciasta filo z różnymi nadzieniami. Do nich wyśmienity jest napój jogurtowy, ayran, to jogurt typu tureckiego, znany i również chętnie pity
Typowe dla tej kuchni są mięsne, pikantne kotleciki z pasta z papryki oraz roladka mięsna z serem i szynką. W Czarnogórze chętnie jada się również podroby, w tym grillowaną wątróbkę z chlebem.
Jeśli chodzi o zupy to wybierane są te gęste i sycące, jak zupa warzywna z mięsem. W restauracjach zjemy grillowaną baraninę oraz jagnięcinę, zupę rybną, ryby morskie ale i karpia. W tytułowym państwie serwowana jest również lekka sałatka, podobna do greckiej: z dodatkiem białego sera i pomidorów.
W tym kraju warto uraczyć się również regionalnymi alkoholami w tym rakiją, mocną wódką z przefermentowanych owoców, wymieszanych z miodem i ziołami. Znaczne jest również piwo jęczmienne, wódka z winogron, zwana loza czy wina: białe oraz wytrawne czerwone, przyrządzane z owoców. A co z deserami? W Czarnogórze przyrządza się wyśmienite pączki z mąki pszennej, najczęściej jedzone z miodem ale i na wytrawnie: z kozim serem.
Ciekawostki o Czarnogórze
Poniżej garść ciekawych informacji na temat tytułowego kraju. Tego jeszcze o nim nie wiemy.
- Największym zbiornikiem wodnym w kraju jest Jezioro Szkodzerskie.
- Omawiany kraj jest ponad 20 razy mniejszy już Polska.
- Chorobą, która jest najgroźniejsza dla mieszkańców jest rak płuc.
- Rakija jest uznawana za narodowy alkohol w Czarnogórze.
- W omawianym kraju bałkańskim znajduje się ponad 100 plaż, które umożliwiają komfortowy wypoczynek nad Adriatykiem.
- Dla przyjezdnych poruszanie się autem może być na początku trudne: miejscowi prowadzą auta dość beztrosko, poza tym wiele dróg prowadzi po terenie górzystym.
- Znajduje się tutaj Oliva Svetog Vasilija - szacuje się, ze jest to jedno z najstarszych drzew na świecie - liczy ponad 2000 lat.
Komentarze