Cypr - raj na wyspie Afrodyty. Cypr, czyli Republika Cypryjska, to państwo wyspiarskie na Morzu Śródziemnym. Leży w pobliżu wybrzeży Turcji, Libanu oraz Syrii. Należy do Unii Europejskiej. Stolicą Cypru jest Nikozja. Kraj ten zamieszkuje blisko milion osób. Z Cyprem wiąże się wiele ciekawych legend, w tym legenda o Afrodycie oraz tajemniczym stworzeniu, które podobno zamieszkuje wody wschodniego wybrzeża.
Mapa Cypru
Flaga Cypru
Waluta Cypru
Na Cyprze obowiązuje EURO, które zastąpiło dotychczasową walutę, którą był funt cypryjski. Na pólnocy - w Tureckiej Republice Cypru Północnego (państwo nieuznawane), która nie przystąpiła do Unii Europejskiej można płacić zarówno walutą Euro, jak i Lirami Tureckimi.
Historia Cypru, czyli podawany z rąk do rąk
Na uwagę zasługuje ciekawa i niezwykle burzliwa historia tego kraju. Historia Cypru sięga 5500 roku p.n.e. Na wyspie istniała wtedy osada, która zamieszkiwało około 1500 osób. Wyrabiano tam przedmioty z miedzi, następnie z brązu. Około roku 1750 miało miejsce bardzo potężne trzęsienie ziemi, które spowodowało całkowite wręcz zniszczenie epoki brązu na Cyprze. W kolejnych stuleciach na wyspę napływać zaczęli Mykeńczycy, następnie wyspa kolonizowana była przez Greków oraz Fenicjan. W VI wieku p.n.e. na wyspie panowali Egipcjanie, później Persowie i Rzymianie. W VI wieku naszej ery miały miejsce najazdy Arabów. Gdy wyspę podbił Ryszard Lwie Serce, została ona przekazana w ręce zakonu templariuszy. W roku 1192 powstaje Królestwo Cypru. Kolejne stulecia to czas panowania na wyspie Turków oraz aneksja przez Wielką Brytanię. Wiek XX to czas walki o niepodległość i zjednoczenie. W roku 2004 Cypr staje się członkiem Unii Europejskiej. Północną część wyspy, zwaną Cyprem Północnym, zamieszkuje ludność turecka.
Nikozja - stolica na wyspie
Pierwsze wzmianki o Nikozji pojawiły się w VII wieku p.n.e. W roku 1960 stała się stolica niepodległego kraju. Wydzielone są w niej strefy grecka oraz turecka. Nikozja leży w środkowej części kraju, nie ma dostępu do morza. Nie mniej jednak stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Cyprze.
W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym wczesnochrześcijański sobór św. Jana z grobem św. Barnaby, dom Hadżigeorgakisa Kornesiosa, meczet Omara, meczet Selima, lapidarium oraz wiele muzeów, w tym Muzeum Cypryjskie, Muzeum Walki Wyzwoleńczej, Miejskie Leventis oraz Muzeum Bizantyjskie. W mieście warto zobaczyć także Bramę Famagustiańską oraz Bramę Kireńską. Atrakcję stanowi też pałac arcybiskupi.
Ciekawe miasta na Cyprze
Na Cyprze warto zwiedzić również inne, ciekawe miasta: Limassol, Larnaka oraz Pafos. Limassol leży w południowej części wyspy nad Morzem Śródziemnym. Znajdują się w nim dwa zamki: Zamek Kolossi oraz zamek, w którym obecnie mieści się Muzeum Średniowiecznego Cypru. W mieście warto zobaczyć także zabytkowe meczety. Larnaka słynie z VII-wiecznego tureckiego fortu, w którym znajdują się fragmenty starożytnych budowli, w tym akweduktu. W mieście warto zobaczyć też zabytkowe meczety i cerkwie. Larnaka jest znana także z pięknych, piaszczystych plaż, gdyż znajduje się nam brzegiem Morza Śródziemnego. Na południowo-zachodnim wybrzeżu znajduje się z kolei miasteczko Pafos. Największą jego atrakcję stanowi bizantyjski zamek z XIII wieku. Wyglądem przypomina fort, znajduje się przy samym wejściu do miejskiego portu. Miasto to słynie również z Królewskich Grobowców, nekropolii z czasów starożytnych, na którą składa się blisko stu podziemnych grobowców, na niektórych zachowały się jeszcze resztki kolumn w stylu doryckim. Atrakcję stanowi kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, przy którym według legendy został biczowany św. Paweł. Gratką są też starożytne mozaiki rzymskie na terenie parku archeologicznego w Domu Tezeusza i Ajona. W Pafos znajduje się także słynna latarnia morska.
Atrakcje turystyczne Cypru
Cypr bogaty jest w ciekawe miejsca, które zasługują na miano atrakcji turystycznych. W samym sercu gór Troodos znajduje się prawosławny klasztor męski Kykkos. Obecnie jest on nadal czynnie działającą wspólnotą. Na wyspie na uwagę zasługują także atrakcje typowo przyrodnicze, w tym przylądek Kawo Greko, najdalej wysunięty na południowy - wschód skraj wyspy. Atrakcję stanowią tam przejrzyste, wręcz błękitne wody, ciekawa roślinność, w tym zarośla makia, jak również liczne mosty skalne.
Na Cyprze znajduje się także Skała Afrodyty, ponieważ - według legendy - bogini ta wyłoniła się z morskiej piany właśnie u wybrzeży Cypru. Z pewnością jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie jest Zamek św. Hilariona.
Wybrzeże Cypru
Cypr, jako wyspa, poszczycić się morze wieloma kilometrami pięknych, piaszczystych plaż. Jednym z najsłynniejszych kurortów na Cyprze jest Ajia Napa. Co ciekawe, z miejscem tym wiąże się legenda o tajemniczym stworzeniu, który zamieszkuje przybrzeżne wody. Potwór z Ayia Napa przypominać ma węża lub krokodyla, aczkolwiek nie ma informacji na temat tego, że jest stworem szkodliwym lub groźnym. Wiele osób potwierdza doniesienia o istnieniu potwora, którego pojawianie się stanowi kolejna atrakcję dla turystów. Chętnie wyruszają oni w krótkie rejsy oraz decydują się na nocleg w hotelu jak najbliżej morza, aby obserwować nabrzeże i wypatrywać dziwnego stwora.
Góry na Cyprze
Północne wybrzeże wyspy zajęte jest przez pasmo górskie Kierinia. Są to góry wapienne, niskie, porośnięte cyprysami. U podnóży znajdują się liczne plantacje oliwek. Znajduje się tu kilka pięknych zamków oraz zabytkowy gotycki klasztor norbertanów Belapais. W środkowo-wschodniej części wyspy znajduje się pasmo górskie Troodos, z najwyższą górą Olimpos (1952 m.n.p.m.). Góry bogate są w złoża metali, powstały z przekształcania się skał pochodzenia wulkanicznego. Poza - wspomnianym już wcześniej - klasztorem, w górach zlokalizowanych jest wiele zabytkowych kościołów z czasów bizantyjskich. Znajduje się tam wiele tras turystycznych, w tym ciekawych szlaków pieszych.
Kuchnia cypryjska
Jedną z atrakcji jest bez wątpienia kuchnia cypryjska, która najbliższa jest kuchni greckiej, aczkolwiek widoczne są również wpływy tureckie oraz orientalne, w tym nawet arabskie. Na Cyprze chętnie jada się zakąski przed lub między posiłkami. Do słynnych przekąsek należy ser halloumi. Produkowany jest on z trzech rodzajów mleka: krowiego, owczego oraz koziego. Ma on delikatni, miętowy posmak. Serwowany jest w postaci pieczonej. Podaje się także regionalny placek chlebowy, pastę z ciecierzycy z dodatkiem czosnku, nadziewane warzywa czy ślimaki. Jeśli chodzi o dania główne, to wiele osób jest zdziwionych: na Cyprze spożywa się niewiele ryb i owoców morza, z czym zwykle kojarzy się państwo wyspiarskie. Cypr słynie z potraw mięsnych i warzywnych. Chętnie je się tutaj wieprzowinę, jagnięcinę, a nawet mięso kozie. Desery są bardzo różnorodne, potrawą flagową jest - popularna również w kuchni tureckiej - bakława. Na Cyprze jada się także pierożki z dynią, nadziewane paszteciki oraz owocowe galaretki. A co z napojami? Jeśli chodzi o napoje alkoholowe, najpopularniejsze jest oczywiście cypryjskie wino. Dobrą sławą cieszy się także brandy oraz słodkie likiery na bazie owoców.
Cypr, zwany również wyspą Afrodyty, to z pewnością niezwykle interesujące miejsce na przyjemne wakacje z rodziną, ukochaną osobą czy przyjaciółmi. Czekają tam na nas piękne, piaszczyste plaże malownicze góry oraz mnóstwo zabytków. Atrakcję stanowi także smaczna i różnorodna cypryjska kuchnia.
Komentarze