Cypr - mapa, flaga, stolica, waluta, turystyka

Cypr - panoramaCypr - raj na wyspie Afrodyty. Cypr, czyli Republika Cypryjska, to państwo wyspiarskie na Morzu Śródziemnym. Leży w pobliżu wybrzeży Turcji, Libanu oraz Syrii. Należy do Unii Europejskiej. Stolicą Cypru jest Nikozja. Kraj ten zamieszkuje blisko milion osób. Z Cyprem wiąże się wiele ciekawych legend, w tym legenda o Afrodycie oraz tajemniczym stworzeniu, które podobno zamieszkuje wody wschodniego wybrzeża.

Mapa Cypru

Mapa Cypru

Flaga Cypru

Flaga Cypru

Waluta Cypru

Na Cyprze obowiązuje EURO, które zastąpiło dotychczasową walutę, którą był funt cypryjski. Na pólnocy - w Tureckiej Republice Cypru Północnego (państwo nieuznawane), która nie przystąpiła do Unii Europejskiej można płacić zarówno walutą Euro, jak i  Lirami Tureckimi.

Historia Cypru, czyli podawany z rąk do rąk

Na uwagę zasługuje ciekawa i niezwykle burzliwa historia tego kraju. Historia Cypru sięga 5500 roku p.n.e. Na wyspie istniała wtedy osada, która zamieszkiwało około 1500 osób. Wyrabiano tam przedmioty z miedzi, następnie z brązu. Około roku 1750 miało miejsce bardzo potężne trzęsienie ziemi, które spowodowało całkowite wręcz zniszczenie epoki brązu na Cyprze. W kolejnych stuleciach na wyspę napływać zaczęli Mykeńczycy, następnie wyspa kolonizowana była przez Greków oraz Fenicjan. W VI wieku p.n.e. na wyspie panowali Egipcjanie, później Persowie i Rzymianie. W VI wieku naszej ery miały miejsce najazdy Arabów. Gdy wyspę podbił Ryszard Lwie Serce, została ona przekazana w ręce zakonu templariuszy. W roku 1192 powstaje Królestwo Cypru. Kolejne stulecia to czas panowania na wyspie Turków oraz aneksja przez Wielką Brytanię. Wiek XX to czas walki o niepodległość i zjednoczenie. W roku 2004 Cypr staje się członkiem Unii Europejskiej. Północną część wyspy, zwaną Cyprem Północnym, zamieszkuje ludność turecka.

Nikozja - stolica na wyspie

Pierwsze wzmianki o Nikozji pojawiły się w VII wieku p.n.e. W roku 1960 stała się stolica niepodległego kraju. Wydzielone są w niej strefy grecka oraz turecka. Nikozja leży w środkowej części kraju, nie ma dostępu do morza. Nie mniej jednak stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Cyprze.

Nikozja

W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym wczesnochrześcijański sobór św. Jana z grobem św. Barnaby, dom Hadżigeorgakisa Kornesiosa, meczet Omara, meczet Selima, lapidarium oraz wiele muzeów, w tym Muzeum Cypryjskie, Muzeum Walki Wyzwoleńczej, Miejskie Leventis oraz Muzeum Bizantyjskie. W mieście warto zobaczyć także Bramę Famagustiańską oraz Bramę Kireńską. Atrakcję stanowi też pałac arcybiskupi.

Jeśli poszukujesz luksusowych hoteli i ekskluzywnych wczasów na Cyprze warto zajrzeć do oferty biura CARTER https://carter.eu/kierunki/europa/cypr

Ciekawe miasta na Cyprze

Na Cyprze warto zwiedzić również inne, ciekawe miasta: Limassol, Larnaka oraz Pafos. Limassol leży w południowej części wyspy nad Morzem Śródziemnym. Znajdują się w nim dwa zamki: Zamek Kolossi oraz zamek, w którym obecnie mieści się Muzeum Średniowiecznego Cypru. W mieście warto zobaczyć także zabytkowe meczety. Larnaka słynie z VII-wiecznego tureckiego fortu, w którym znajdują się fragmenty starożytnych budowli, w tym akweduktu. W mieście warto zobaczyć też zabytkowe meczety i cerkwie. Larnaka jest znana także z pięknych, piaszczystych plaż, gdyż znajduje się nam brzegiem Morza Śródziemnego. Na południowo-zachodnim wybrzeżu znajduje się z kolei miasteczko Pafos. Największą jego atrakcję stanowi bizantyjski zamek z XIII wieku. Wyglądem przypomina fort, znajduje się przy samym wejściu do miejskiego portu. Miasto to słynie również z Królewskich Grobowców, nekropolii z czasów starożytnych, na którą składa się blisko stu podziemnych grobowców, na niektórych zachowały się jeszcze resztki kolumn w stylu doryckim. Atrakcję stanowi kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, przy którym według legendy został biczowany św. Paweł. Gratką są też starożytne mozaiki rzymskie na terenie parku archeologicznego w Domu Tezeusza i Ajona. W Pafos znajduje się także słynna latarnia morska.

Atrakcje turystyczne Cypru

Cypr bogaty jest w ciekawe miejsca, które zasługują na miano atrakcji turystycznych. W samym sercu gór Troodos znajduje się prawosławny klasztor męski Kykkos. Obecnie jest on nadal czynnie działającą wspólnotą. Na wyspie na uwagę zasługują także atrakcje typowo przyrodnicze, w tym przylądek Kawo Greko, najdalej wysunięty na południowy - wschód skraj wyspy. Atrakcję stanowią tam przejrzyste, wręcz błękitne wody, ciekawa roślinność, w tym zarośla makia, jak również liczne mosty skalne.

Błekitne morze

Na Cyprze znajduje się także Skała Afrodyty, ponieważ - według legendy - bogini ta wyłoniła się z morskiej piany właśnie u wybrzeży Cypru. Z pewnością jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie jest Zamek św. Hilariona.

Skała Afrodyty - Cypr

Wybrzeże Cypru

Cypr, jako wyspa, poszczycić się morze wieloma kilometrami pięknych, piaszczystych plaż. Jednym z najsłynniejszych kurortów na Cyprze jest Ajia Napa. Co ciekawe, z miejscem tym wiąże się legenda o tajemniczym stworzeniu, który zamieszkuje przybrzeżne wody. Potwór z Ayia Napa przypominać ma węża lub krokodyla, aczkolwiek nie ma informacji na temat tego, że jest stworem szkodliwym lub groźnym. Wiele osób potwierdza doniesienia o istnieniu potwora, którego pojawianie się stanowi kolejna atrakcję dla turystów. Chętnie wyruszają oni w krótkie rejsy oraz decydują się na nocleg w hotelu jak najbliżej morza, aby obserwować nabrzeże i wypatrywać dziwnego stwora.

Góry na Cyprze

Północne wybrzeże wyspy zajęte jest przez pasmo górskie Kierinia. Są to góry wapienne, niskie, porośnięte cyprysami. U podnóży znajdują się liczne plantacje oliwek. Znajduje się tu kilka pięknych zamków oraz zabytkowy gotycki klasztor norbertanów Belapais. W środkowo-wschodniej części wyspy znajduje się pasmo górskie Troodos, z najwyższą górą Olimpos (1952 m.n.p.m.). Góry bogate są w złoża metali, powstały z przekształcania się skał pochodzenia wulkanicznego. Poza - wspomnianym już wcześniej - klasztorem, w górach zlokalizowanych jest wiele zabytkowych kościołów z czasów bizantyjskich. Znajduje się tam wiele tras turystycznych, w tym ciekawych szlaków pieszych.

Kuchnia cypryjska

Jedną z atrakcji jest bez wątpienia kuchnia cypryjska, która najbliższa jest kuchni greckiej, aczkolwiek widoczne są również wpływy tureckie oraz orientalne, w tym nawet arabskie. Na Cyprze chętnie jada się zakąski przed lub między posiłkami. Do słynnych przekąsek należy ser halloumi. Produkowany jest on z trzech rodzajów mleka: krowiego, owczego oraz koziego. Ma on delikatni, miętowy posmak. Serwowany jest w postaci pieczonej. Podaje się także regionalny placek chlebowy, pastę z ciecierzycy z dodatkiem czosnku, nadziewane warzywa czy ślimaki. Jeśli chodzi o dania główne, to wiele osób jest zdziwionych: na Cyprze spożywa się niewiele ryb i owoców morza, z czym zwykle kojarzy się państwo wyspiarskie. Cypr słynie z potraw mięsnych i warzywnych. Chętnie je się tutaj wieprzowinę, jagnięcinę, a nawet mięso kozie. Desery są bardzo różnorodne, potrawą flagową jest - popularna również w kuchni tureckiej - bakława. Na Cyprze jada się także pierożki z dynią, nadziewane paszteciki oraz owocowe galaretki. A co z napojami? Jeśli chodzi o napoje alkoholowe, najpopularniejsze jest oczywiście cypryjskie wino. Dobrą sławą cieszy się także brandy oraz słodkie likiery na bazie owoców.

Cypr, zwany również wyspą Afrodyty, to z pewnością niezwykle interesujące miejsce na przyjemne wakacje z rodziną, ukochaną osobą czy przyjaciółmi. Czekają tam na nas piękne, piaszczyste plaże malownicze góry oraz mnóstwo zabytków. Atrakcję stanowi także smaczna i różnorodna cypryjska kuchnia.

1 2
3 4
5 6
7 8

Komentarze