Bułgaria - synagogi, Złote Piaski, Słoneczny Brzeg i doskonałe wino. Republika Bułgarii jest krajem położonym w Europie środkowej, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Serbią, Macedonią, Turcją, Grecją, Rumunią oraz ma dostęp do Morza Czarnego. Zdecydowana większość kraju to tereny wyżynne oraz górzyste.
Niziny znajdują się na północy. W Bułgarii panuje umiarkowany klimat kontynentalny, suchy, wilgotniejszy na wybrzeżu. Kraj dzieli się na 28 obwodów. Stolicą Bułgarii jest Sofia. Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej. Ten atrakcyjny turystycznie kraj ten zamieszkuje około 7 milionów osób.
Mapa Bułgarii
Flaga Bułgarii
Waluta Bułgarii
Walutą Bułgarii jest LEW (лeв, BGN, lewa w języku bułgarskim w liczbie mnogiej), niemniej jednak popularnym środkiem płatniczym, szczególnie w kurortach jest również EURO. Jednostką mniejszą są stotinki, jeden lew dzieli się na sto stotinek (1BGN = 100 stotinek). Kurs lewa jest ściśle powiązany z europejską walutą i wynosi: 1EUR = 1,9558 BGN.
Stolica Bułgarii Sofia - miasto meczetów i pałaców
Stolica kraju, Sofia, jest miastem w zachodniej części kraju, położona w kotlinie górskiej. Znajduje się tam wiele zabytkowych kościołów, meczetów oraz synagog. Najpopularniejszą atrakcją miasta jest Cerkiew Bojańska. To prawosławna świątynia z czasów średniowiecznych, zachowały się z niej liczne portrety oraz freski. Warto zobaczyć również Sobór św. Aleksandra Newskiego. Zbudowany został dla cara Rosji, Aleksandra II. Wnętrze bogate jest we freski oraz ikony. Co ciekawe, najstarszym budynkiem stolicy Bułgarii jest Cerkiew św. Jerzego. Jej powstanie datuje się na IV wiek naszej ery, a jej pobudowanie przypisuje się Rzymianom. Dziś w cerkwi znajduje się muzeum. Atrakcjami turystycznymi są również budynek parlamentu, Pałac Carski, Pałac Vrana oraz pomnik cara Aleksandra II.
Inne, ciekawe miasta Bułgarii
Kolejnym ciekawym miastem Bułgarii jest Płowdiw. Tutaj również zlokalizowanych jest wiele zabytkowych synagog i meczetów. Poza tym, w mieście warto zobaczyć park miejski oraz galerię sztuki. Znanym historycznie miastem Bułgarii jest Warna, gdzie w 1444 roku rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami polskimi i węgierskimi oraz armia sułtańską. W tej walce śmierć poniósł mody, jedynie 20-letni, polsko-węgierski król, Władysław IV Warneńczyk. W mieście znajduje się wiele ciekawych miejsc, w tym zabytki architektury tureckiej, pozostałości budowli rzymskich, ruiny bizantyjskich fortyfikacji oraz grobowe kurhany, z których jeden poświęcony jest pamięci wspomnianego króla. Warto odwiedzić również najmniejsze miasto Bułgarii, Melnik. Liczy ono koło 200 mieszkańców i całe uznane jest za zabytkowe. Swoją popularność zawdzięcza również położeniu, zlokalizowane jest bowiem na płaskowyżu, u stóp pasma górskiego w południowej części kraju. Erozja skał nadała piaskowcom nietypowego wyglądu, co sprawia, że niewielkie miasteczko prezentuje się niezwykle interesująco. W Melniku produkuje się doskonałe, bułgarskie wino. Prawdziwą perełką jest także miasteczko Nesebyr nad samym Morzem Czarnym. Stanowi zabytek architektoniczny, jest wpisane na listę UNESCO. W północno-zachodniej części kraju znajduje się z kolei miasto Bełogradczik, otoczone przez skały. Atrakcją tutaj jest twierdza oraz fort, które odgrywały istotną rolę w wojnach z Turkami.
Atrakcje turystyczne Bułgarii
Bułgaria obfituje nie tylko w liczne zabytki ale również inne, nie mniej interesujące atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest z pewnością Jeździec z Madary. To nietypowy pomnik, ponieważ znajduje się… na skale. Wykuty relief stanowi prawdziwą atrakcję turystyczną regionu, został wpisany na listę UNESCO. Z kolei w miejscowości Iwanowo znajdują się wykute w skale cerkwie, także wpisane na powyższą listę. W niektórych cerkwiach w dobrym stanie zachowały się freski. Ich powstanie datuje się na XIII wiek. Jednym z symboli kraju jest jednak inny obiekt, a mianowicie Rylski Monastyr, znajdujący się około 100 kilometrów od stolicy. Dla Bułgarów to niejako miejsce święte, symbolizuje odrodzenie ich państwa. Monaster to trójnawowa cerkiew na prawach bazyliki, zdobi ją wiele fresków. Obiekt znajduje się na liście UNESCO.
Bułgarskie wybrzeże - Złote Piaski i Słoneczny Brzeg
Dostęp Bułgarii do Morza Czarnego jest niewątpliwie ogromnym szczęściem dla tego kraju, który stał się jednym z najbardziej popularnych turystycznie państw w tej części Europy i bazą dla spragnionych słońca i ciepłego morza. Linia brzegowa kraju ma około 400 kilometrów, znajduje się tam wiele kurortów, spośród których najpopularniejszym są oczywiście Złote Piaski. Znajduje się tam około 100 obiektów noclegowych, w tym hotele o różnym standardzie. Poza tym na turystów czekają lokale gastronomiczne, kasyna, park wodny, ośrodek jazdy konnej, przystań jachtowa i wiele innych atrakcji. Co ciekawe, Polacy są jedną z licznych grup turystów, przybywających corocznie do Złotych Piasków.
Kolejnym, nie mniej znanym kurortem w Bułgarii jest Słoneczny Brzeg. Znajduje się tam blisko 600 obiektów noclegowych oraz 400 lokali gastronomicznych. Poza tym, na turystów czekają parki wodne, kasyna, dyskoteki oraz wiele innych atrakcji. Wiele osób nazywa Słoneczny Brzeg europejskim Las Vegas.
Pięknymi plażami kusi również Burgas. W mieście znajduje się pomnik Adama Mickiewicza. Popularność kurortu podnosi również obecność trzech pięknych jezior, zlokalizowanych niedaleko centrum. Nad Morzem Czarnym leży również Sozopol, którego symbolem jest kotwica. To bardziej kameralny kurort Bułgarii.
Góry w Bułgarii
Bułgaria to oczywiście nie tylko morze ale i góry. I tutaj zaczyna się kolejna lista miejsc, które warto odwiedzić, jeśli lubimy wspinaczkę oraz sporty zimowe. Na terenie Bułgarii znajduje się wiele pasm górskich, z których najpopularniejsze są góry Piryn. To góry dzikie o wyjątkowo bogatej faunie i florze, na ich terenie utworzony został park narodowy. Najwyższy szczyt pasma to Wichren (2914 m.n.p.m.). Warto wybrać się także w góry Riła, najwyższy masyw na półwyspie. Najwyższy szczyt to Musala, ma wysokość 2925 m.n.p.m. Prawdziwym rajem dla turystów jest masyw Witosza, najwyższym szczytem pasma jest Czarny Wierch (2290 m.n.p.p.m.). Masyw doskonale widać ze stolicy. Znajduje się tutaj wiele kurortów oraz obiektów narciarskich, w tym wyciągów. Wytyczone są także ciekawe trasy zjazdowe. W Bułgarii znajduje się wiele znanych ośrodków sportów zimowych. Najbardziej znane kurorty to Pamporowo oraz Borowec, niedaleko Sofii. Znane jest także Bansko, którego miastem partnerskim jest Zakopane. Z kolei w południowo-wschodniej części kraju znajduje się pasmo górskie Strandża. Są to góry niskie, jednak zasługują na uwagę ze względu na wyjątkowo bogatą faunę oraz florę. Znajduje się tutaj wiele gatunków endemicznych. Jednocześnie jest to wyjątkowo słabo zaludniona część kraju.
Kuchnia bułgarska
Bułgarska kuchnia klasyfikowana jako kuchnia południowo-europejska, jest zbliżona do kuchni innych państw Półwyspu Bałkańskiego. Istnieje jednak wiele narodowych potraw bułgarskich. Jeśli chodzi o zupy, chętnie jadane są chłodniki, w tym tarator, czyli chłodnik na bazie jogurtu z ogórkiem i koperkiem, przyprawiany czosnkiem. Poza tym, w Bułgarii jada się gęste zupy na bazie mięsa, w tym baraniny, zupę z soczewicy oraz podobnie jak w Polsce: zupę pomidorową oraz rosół. Lubiane są również zupy rybne oraz flaki, zarówno wieprzowe, jak i wołowe. W przypadku dań głównych, króluje mięso, w tym gulasz oraz ryż z mięsem, podawany z warzywami. Na zwolenników potraw jarskich czekają zapiekanki, w tym musaka, zapiekanka z dodatkiem bakłażana. Desery bułgarskie są bardzo zróżnicowane. Popularna jest bakława, ciastko z ciasta listkowego z dodatkiem orzechów i miodu. Jada się również ciasta drożdżowe, wypieka obwarzanki oraz słodkie racuszki. Najpopularniejszym napojem w Bułgarii jest oczywiście wino. Produkuje się je w wielu regionach kraju. W większości są to odmiany win z winogron ciemnych, prawie w 90% przeznaczone są one na eksport.
Bułgaria, jako kraj europejski, staje się coraz popularniejszym punktem docelowym wakacyjnych wyjazdów. Przyjazny klimat oraz mnogość zabytków sprawiają, ze rezygnujemy z egzotycznych wczasów na rzecz nie mniej atrakcyjnego urlopu na kontynencie. Bułgaria proponuje bowiem zarówno piękne plaże jak i ośnieżone górskie szczyty. Pobyt uprzyjemni smaczna kuchnia oraz degustacja doskonałego wina.
Komentarze