Belgia - położenie, mapa, flaga, stolica, języki, ludność, ciekawostki, waluta

Bruksela - stolica BelgiiBelgia to jeden z krajów Beneluxu, państwo nowoczesne i jakże znaczące dla Unii Europejskiej. Daje ono miejsce wielu jej ważnym instytucjom, to kraj ciekawych zabytków, ale i diamentów. Jest niewielka, ale jakże piękna i intrygująca. Na pewno warto ją lepiej poznać. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzuje się Belgia?

 

Położenie Belgii

Belgia, a właściwie Królestwo Belgii, jest krajem federacyjnym, położnym w Europie Zachodniej w Niderlandach. Jest monarchią konstytucyjną. Na jej czele stoi król, aktualnie jest to Filip I z dynastii saskiej. Ma żonę i czwórkę dzieci. Władza ustawodawcza w Belgii należy za to do dwuizbowego parlamentu, który składa się z Senatu oraz Izby Deputowanych. Tytułowe państwo to kraj federacyjny, składa się on z trzech regionów:

  • Regionu Flamandzkiego,
  • Regiony Stołecznego Brukseli,
  • Regionu Walońskiego.

Każdy z nich ma własną Radę Regionalną.

Belgia graniczy z Francją, Holandią, Niemcami, Luksemburgiem oraz ma dostęp do Morza Północnego. Należy do Unii Europejskiej, znajduje się w niej kilka ważnych instytucji wspólnoty ale również do NATO (tutaj znajduje się stolica wspólnoty) i ONZ. Jest krajem nowoczesnym i bardzo atrakcyjnym turystycznie.

Belgia jest krajem głównie nizinnym i równinnym, najsłynniejszą równicą belgijką jest Flandria. W środkowej kraju znajduje się wysoczyzna, zbudowana z piaskowców i glin oraz wzgórza lessowe. Tytułowy kraj należący do zlewiska Morza Północnego, leży także w dorzeczu dwóch rzek: Mozy oraz Skaldy. Tworzą one liczne kanały, które są wykorzystywane w żegludze. Najwyższy punkt Belgii to Signal de Botrange, wznosi się on 694 m.n.p.m. w górach Ardenach znajduje się wiele jaskiń i wąwozów.

Lasy stanowią około 20% powierzchni kraju, z czego 1/3 to lasy liściaste z przewagą buków, grabów i dębów. Poza tym licznie występują łąki i torfowiska. W omawianym państwie występuje również wiele gatunków zwierząt, typowych dla klimatu umiarkowanego, w tym sarny, łosie, jeże, dziki, zające, gronostaje, a nad morzem kilka gatunków mew.Występuje tu także wiele gatunków ptaków oraz ryb.

Klimat Belgii

W Belgii panuje klimat umiarkowany typ morski. Średnie temperatury w miesiącach zimowych sięgają średnio 3 stopni, w miesiącach letnich około 18 stopni. Niemniej warto również dodać, że roczna suma opadów jest dość wysoka, największe opady występują w górach. Klimat omawianego regionu cechuje się wysoką wilgotnością powietrza poprzez duże opady. Poziom zachmurzenia również jest umiarkowany lub duży.

Ludność Belgii

Ponad połowa ludności Belgii to Flamandowie. Walonowie stanowią około 1/43 ludności. Poza tym, do mniejszości narodowych i etnicznych należą:

  • Włosi,
  • Arabowie,
  • Niemcy czy Francuzi.
  • Polacy stanowią około 0,1% ludności tytułowego kraju.

Języki urzędowe Belgii

W tym kraju mamy aż trzy języki urzędowe, są to język francuski, niderlandzki oraz niemiecki. Połowa lub nieco ponad 50% mieszkańców biegle posługuje się językiem niderlandzkim, około 40% francuskim. Niemiecki zna biegle zaledwie kilka procent ludności Belgii.

Jeśli chodzi o wiarę, to około połowa ludności deklaruje wyznanie katolickie, za to aż 1/3 mieszkańców to ateiści. Niecałe 10% to wyznawcy islamu, a około 2-3% to wyznawcy religii protestanckiej.

Flaga Belgii

Flaga Belgii
Flaga Belgii

Mapa Belgii

Mapa Belgii

Waluta Belgii

Od 1832 roku do momentu wejścia tytułowego państwa do Unii Europejskiej oficjalną walutą był frank belgijski. Jego międzynarodowym skrótem był BEF. Od 2002 roku w Belgii oficjalną walutą jest euro. Wówczas przewalutowanie z franka na euro kształtowało się na poziomie 1 euro = 40,3399 franków belgijskich.

Historia Belgii

W czasach starożytnych na terenie dzisiejszej Belgii mieszkali Celtowie pod panowaniem rzymskim. W średniowieczu obszary te zamieszkiwali Frankowie. W VII wieku ziemie zostały zjednoczone, ale po śmierci króla Dagoberta ponownie kraj się rozpadł, powstała Burgundia, Prowansja, miała miejsce chrystianizacja tych ziem.

W XII wieku na tamtym terenie założono księstwo Brabancji, rządzone przez różne dynastie. Od XV wieku przeszła ona pod panowanie Burgundii oraz dynastii Habsburgów. W XVIII tereny te znalazły się pod panowaniem austriackim. Miał miejsce rozkwit gospodarczy obszarów współczesnej Belgii. W XVIII wieku wybuchło powstanie, co poskutkowało utworzeniem Zjednoczonych Stanów Belgijskich. Następnie wcielono go do Francji, a po zakończeniu panowania Napoleona do Holandii na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego. Razem z Holandią tworzyły Królestwo Zjednoczonych Niderlandów, ale to Holandia miała w tym układzie przewagę polityczną. Nie trwało to jednak długo, ponieważ w roku 1830 wybuchło przeciwko nim powstanie. Ludność walczyła o niepodległość, którą proklamowała w październiku tego samego roku. W kolejnym roku uchwalono belgijską konstytucję, oficjalnie jednak omawiane państwo stało się niepodległe w 1839 roku, kierował nim liberalny rząd. W XX wieku miał nawet swoją kolonię, było nią afrykańskie Kongo. W czasie I wojny światowej została ona zaatakowana przez Niemcy, znalazła się pod ich okupacją. Po wojnie zawarła sojusz z Francją. Na początku drugiej wojny światowej tytułowemu państwu udawało się zachować neutralność, jednak już w maju 2940 zostało ono ponownie zaatakowane przez Niemcy, rząd wyemigrował na wyspy brytyjskie. Po wojnie Belgia się sygnatariuszem międzynarodowych porozumień, przystąpiła do Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, tworzyła Europejski Wspólny Rynek, zawarła unię z Luksemburgiem i Holandią, tworząc kraje Beneluxu. Pod koniec XX wieku kolonie uzyskały niepodległość. W latach 60-tych XX wieku tytułowy kraj podzielił się na strefy językowe, co niejednokrotnie prowadziło do konfliktów między wspólnotami narodowymi. Nowy rząd uchwalił zmiany w konstytucji, co przyczyniło się do uspokojenia sytuacji. W tym czasie państwo to stało się monarchią konstytucyjną. Dziś jest członkiem Unii Europejskiej, NATO, ONZ, EWG oraz Beneluxu.

Stolica Belgii - Bruksela

Stolicą Belgii jest Bruksela. Leży ona w środkowej części kraju nad rzeką Zenne, tworzy aglomerację oraz jest siedzibą króla Filipa I, jak również belgijskiego parlamentu. Historia miasta sięga już 966 roku, kiedy to w tym miejscu istniała jedynie osada o charakterze obronnym. Od XIII wieku Bruksela była ważnym ośrodkiem na trasie do niemieckiej kolonii, kwitł tu przemysł tkacki. W XVIII wieku założone zostało w Brukseli Towarzystwo Literackie, dające początki dzisiejszej Akademii Nauk. Bruksela została stolicą niepodległej Belgii w roku 1830, następnie miała miejsce rozbudowa miasta, co uczynili królowie Leopold I oraz jego następca.

Bruksela

Pod koniec XIX wieku przebudowano miasto, wybudzono budynki wzdłuż rzeki, Bruksela ucierpiała również bardzo na skutek bombardowań w trakcie II wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu stała się centrum wolnej Europy, to tam rodziły się wspólnoty, które dziś odpowiadają za zjednoczenie Starego Kontynentu. W roku 2000 Bruksela została wybrana Europejską Stolicą Kultury. W Brukseli znajduje się także kilka ważnych instytucji Unii Europejskiej oraz stanowi stolicę NATO. To ceniony ośrodek naukowy, kulturalny oraz gospodarczy w kraju. Znajdują się tutaj dwa uniwersytety, Królewska Akademia Sztuki, Biblioteka Królewska oraz wiele muzeów. W Brukseli na pewno warto zobaczyć:

  • Muzeum Sztuki,
  • Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych,
  • Muzeum Filmu,
  • Muzeum Armii,
  • Muzeum Zabawek,
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych.
  • bardzo ciekawe jest również Muzeum Kakao i Czekolady,
  • Belgijskie Centrum Komiksu.

W Brukseli znajduje się także wiele innych, ciekawych zabytków. Do najważniejszych należą:

  • Wielki Pałac,
  • Ratusz,
  • Dom Króla, gdzie obecnie znajduje się muzeum,
  • Pałac Narodów,
  • Pałac Królewski,
  • Katedra świętego Michała,
  • Kościół Notre Dame.

W Brukseli czeka na nas również zabytkowa Czarna Wieża, łuk triumfalny, jak również zabytkowe kamieniczki w stylu secesyjnym. Stolica jest wyjątkowo bogata w zabytki architektoniczne z tego właśnie okresu.

Wizyta w Brukseli nie może oczywiście odbyć się bez zobaczenia Dzielnicy Europejskiej. To właśnie tutaj znajduje się siedziba Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej. Kursuje tutaj brukselskie metro: linia 1 oraz 5.

Belgia - ciekawe miasta

Antwerpia leży w północnej Belgii, jest dużym miastem o wyjątkowym znaczeniu gospodarczym, kulturalnym i turystycznym. To centrum przemysłowe kraju i druga co do wielkości aglomeracja w Belgii. Do najbardziej znanych zabytków Antwerpii należą:

  • katedra Najświętszej Marii Panny,
  • zabytkowy rynek,
  • Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych,
  • Forteca Steen,
  • Boerentoren - intrygujący wieżowiec w stylu art deco.

Warto zobaczyć tutaj również ZOO, które zostało założone w pierwszej połowie XIX wieku, a obecnie ma pod opieką blisko 6 tysięcy gatunków zwierząt. Do zabytków zalicza się również budynek dworca kolejowego Antwerpia Centralna. Na pewno spodoba się przyjezdnym również Muzeum Rubensa oraz Muzeum Morskie.

Antwerpia - turystyczne miasto Belgii
Antwerpia

We Flandrii i północno-zachodniej Belgii znajduje się miasto Gandawa. Jej początki sięgają istnienia klasztorów, wokół których rozrastało się miasto, a sama historia jest burzliwa poprzez między innymi najazdy wikingów. Dziś Gandawa tworzy aglomerację, jest cenionym centrum gospodarczym, przemysłowym i kulturalnym kraju. Najcenniejszymi zabytkami w mieście są:

  • zamek hrabiów,
  • katedra świętego Bawona,
  • sukiennice,
  • zespół parkowy Citadel Park.

Warto zobaczyć również zabytkowe kościoły, w tym gotycko-romański kościół świętego Mikołaja. Zabytkiem jest także budynek dworca kolejowego, jak również hale targowe, w tym magazyn rybny czy hala mięsna z XV wieku.

Gandawa

Gandawa

Niedaleko znajduje się Brugia, zwana belgijską Wenecją. Ona również ucierpiała w trakcie najazdów wikingów, ale obecnie obfituje w wiele pięknych zabytków, co czyni są miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie. W Brugii znajdują się Bazylika świętej Krwi, katedra świętego Zbawiciela, gotycki ratusz, zabytkowa dzwonnica, liczne muzea czy zabytkowy szpital z XII wieku.

Niezwykle ciekawym miejscem jest również Baarle. To miasteczko położone w… dwóch krajach. Przebiega bowiem przez nie granica Belgii i Holandii. Granica ta przebiega środkiem drogi, gdzie znajdują się prywatne domy i budynki użyteczności publicznej.

Atrakcje turystyczne Belgii

Tytułowe państwo to kraj nowoczesny, ale i bardzo przyjazny dla turystów. Znajduje się tutaj wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć, ale i gdzie można swobodnie wypocząć. Jeśli marzy się nam wypoczynek nad morzem, warto odwiedzić Ostend. To znany i ceniony kurort, słynący z pięknych plaż i mola, które sprzyja urokliwym spacerom. Znajduje się tutaj także niemało zabytków, w tym latarnia morska, fort Napoleona, kasyno, stadion piłkarski, Muzeum Morskie czy hipodrom.

Wiele atrakcji oferuje również miasteczko Dinant, leży nad Mozą w okolicy, która słynie z wydobywania wapienia. Największym zabytkiem miasteczka jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny. Warto zobaczyć również cytadelę z kolejką gondolową, stanowiącą atrakcję turystyczną regionu. Po Mozie organizowane są również rejsy krajoznawcze.

W Belgii znajduje się także wiele parków rozrywki. Na uwagę zasługuje Park Walibi, największy i najpopularniejszy w całym kraju. Oferuje rozrywkę na najwyższym poziomie dla najmłodszych, trochę starszych ale i tych zupełnie dorosłych. W ofercie atrakcji znajduje się wiele karuzeli, diabelskie koła, gabinety luster i inne miejsca, które sprawią, że miło upłynie nam czas.

Jeśli jednak wolimy wypoczynek w górach, w tytułowym kraju rozciągają się Ardeny. To pasmo górskie przebiega również przez Francję i Luksemburg. Górskim kurortem jest miasteczko Namur.

Jakie pamiątki warto przywieźć z Belgii?

Z Belgii na pewno warto przywieźć smaczne, belgijskie słodycze, w tym czekoladki i ciasteczka, to doskonały pomysł na słodki prezent dla bliskich. Idealną pamiątką dla piwosza będzie belgijskie piwo, w tym kraju produkuje się około 600 gatunków tego trunku. Pozostając w tematach kulinarnych, możemy zaopatrzyć się w różnorodne sosy na bazie majonezu. Tutejsza ludność go uwielbia i dodaje do wielu potraw, w tym do słynnych frytek. Możemy przywieźć więc różne sosy, w tym te z dodatkiem pomidorów, musztardy czy innych przypraw. W Belgii produkowane są również doskonałe sery, które śmiało możemy przywieźć z wakacji.

Popularną pamiątką są również kubki oraz ozdoby, w tym dekoracje bożonarodzeniowe. Możemy zaopatrzyć się także w piękne figurki, które symbolicznie są związane z krajem, np.: w stolicy bez problemu zaopatrzymy się w figurkę siusiającego chłopca, miniaturkę słynnej brukselskiej fontanny. Piękne są również belgijskie koronki, wytwarzane ręcznie, zwłaszcza w rejonie Flandrii.

Pamiątki z nieco wyższej półki cenowej to biżuteria. W Belgii możemy zaopatrzyć się w piękne ozdoby, zwłaszcza z dodatkiem… diamentów.

Kuchnia belgijska

Kuchnia omawianego państwa jest bardzo urozmaicona. Znaczy to tyle, że widoczne są w niej wpływy krajów sąsiednich, zwłaszcza Francji. W Rejonie Flamandzkim chętnie jada się ryby i owoce morza. Szczególnie lubiane są krewetki. Jeśli chodzi o mięsa to jada się szynki z dodatkiem warzyw, np.: ziemniaczków czy fasolki szparagowej. W rejonie Antwerpii popularne jest mięso królika, podawany jest z suszonymi owocami i duszony w białym winie. To potrawa inspirowana kuchnią francuską. Tutejsza ludność lubi również potrawy z ziemniaków, zwłaszcza frytki, które są grubo krojone i smażone na chrupko.

Jednym z tradycyjnych dań jest zupa belgijska, w której znajdują się ziemniaki, inne warzywa, mięso wołowe oraz jabłka. Zupa jest gotowana z dodatkiem czerwonego wina. Jada się także wołowinę po flamandzku z cebulką i jasnym piwem. Popularny jest kurczak gotowany z dodatkiem śmietanki. W omawianym kraju chętnie je się także podroby, zwłaszcza nerki. Do cenionych dań należą te z wykorzystaniem nietypowych ryb, np.: węgorza. Tutejsza ludność lubi go wędzonego z dodatkiem szpinaku.

A co z deserami? Najsłynniejszym słodkim posiłkiem w Belgii jest wszystko, co zawiera… belgijską czekoladę. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza ona wysokiej jakości kakao. Istnieje tutaj wiele sklepów i fabryk, które ręcznie wyrabiają wspaniałe czekoladki o wyjątkowym smaku, pralinki są wypełnione różnymi nadzieniami, w tym owocami, likierami, marcepanem czy karmelem. Typowym deserem jest również czekolada do picia: słodka i kremowa. Kolejny, smaczny deser, który również można podać z czekoladą - to gofry. Przyrządza się je tak, by były smaczne, chrupiące, grube, maślane i niezwykle aromatyczne. W Polsce są znane właśnie jako gofry belgijskie.

Tytuły kraj to również państwo, w którym wytwarza się wiele rodzajów piwa. Znane jest piwo typu lambic, czyli piwo o smaku wina.

Ciekawostki o Belgii

  • Antwerpia zwana jest diamentowaną stolicą kraju, aż 80% diamentów szlifowana jest właśnie tutaj!
  • Jest tutaj wiele autostrad - to kraj doskonale skomunikowany i przyjazny kierowcom. Drogi są doskonale oświetlone;
  • W stolicy znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Komiksów;
  • 21 lipca obchodzi się Święto Narodowe;
  • Belgia jest krajem wysokorozwiniętym, jednym z najbardziej w Europie, PKB jest tutaj bardzo wysokie. Jest to kraj, który również ma wysoki współczynnik gęstości zaludnienia;
  • Belgia dopuszcza małżeństwa homoseksualne, jest tutaj dozwolona również eutanazja;
  • W Brukseli znajduje się park Mini-Europa, gdzie najmłodsi, ale również ich rodzice mogą zobaczyć w miniaturze najsłynniejsze, europejskie zabytki, w tym Big Bena czy paryską Wieżę Eiffle'a.

Komentarze