5 ciekawych i pięknych miejsc na świecie - mniej znanych ale wartych zobaczenia

Najpiękniejsze miejsca na świecieNa świecie istnieje wiele ciekawych i pięknych miejsc, które warto odwiedzić, aby doświadczyć ich wspaniałości na własne oczy. Niektórych z nich nie trzeba przedstawiać, gdyż są po prostu znane z ogólnego obiegu informacji jak np. piramidy w Gizie, wieża Eiffla lub Wielki Kanion. Poniżej zostanie przedstawionych 5 miejsc, mniej znanych lecz równie pięknych i interesujących co te wymienione powyżej.

Park Narodowy Fiordland

Ten malowniczy park krajobrazowy znajduje się w Nowej Zelandii, obejmuje on obszar o powierzchni 12 500 km² i zarazem jest on największych ze wszystkich parków znajdujących się w tym kraju. Główną atrakcją tego miejsca są fiordy, jak wskazuje sama nazwa parku. Najpopularniejszym z nich to Milford Sound, dlatego że najłatwiej jest się do niego dostać, a jego widok zapiera dech w piersiach. W czasie zwiedzania można się udać na rejs Zatoką Milforda (inna nazwa na Milford Sound) lub podziwiać ją z lotu helikoptera. Natomiast w oddali można będzie dostrzec najwyższy szczyt w okolicy czyli Wzgórze Mitry, mierzący 1700m n. p.m. Jeśli już znudzi wam się pływanie statkiem, możecie spróbować swoich sił w wędrówce.

Fiordland

Fiordland oferuje aż trzy wielkie szlaki:

  • Milford Track,
  • Kepler Track,
  • Routeburn Track.

Oczywiście najpopularniejszy jest ten pierwszy, który liczy 53 km. Wędrując dolinami, można się znaleźć w pobliżu wodospadu Sutherland Falls, który liczy 581m. Warto dodać, że w tym malowniczym miejscu kręcono wiele scen do różnych filmów tj. Władca Pierścieni czy Obcy.

Alhambra

Znajduje się w Hiszpanii a dokładniej w Grenadzie, z arab. oznacza dosłownie "czerwona". Powstawała w latach 1232- 1273 i była rozbudowana do końca XIV wieku. Była siedzibą emirów z Grenady, aż do momentu odzyskania Hiszpanii przez rdzenną ludność. Dokładniej miało to miejsce 03. 01. 1492 roku, kiedy to ostatni władca emiratu oddał Alhambrę w ręce Izabeli Katolickiej oraz Ferdynanda Aragońskiego.

Alhambra

Warto tutaj nadmienić, że Alhambra to nazwa całego kompleksu budynków oraz zabudowań znajdującego się w mieście, w skład której wchodziły:

  • pałace arystokracji
  • koszary oraz infrastruktura militarna
  • obszary handlowe
  • meczety
  • uniwersytet
  • dzielnica mieszkalna
  • inne

Po jej zdobyciu przez Hiszpanów meczet został przerobiony na kościół oraz powstał pałac królewski zwany Pałacem Karola V. Na początku XVIII w. Alhambra zaczęła popadać w ruinę przez różne spory oraz zawirowania związane ze sukcesją na tronie hiszpańskim. Natomiast do prawdziwego upadku doszło wraz z inwazją Napoleona w latach 1808-1812, kiedy to zmieniono cały kompleks w koszary. Tylko cud uratował to miejsce przed całkowitym zniszczeniem. Całkowita renowacja rozpoczęła się w 1870r. po wpisaniu jej na listę zabytków narodowych. W swojej historii Alhambra przeżyła 3 poważne pożary, największy w 1890r., który strawił większą jej część. Dzięki pomocy malarza Manuela Gómeza-Moreno González udało się go odrestaurować. Od 1984r. wpisana jest na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Główne atrakcje to:

  • Pałace Nasrydów jest to kompleks 3 oddzielnie zbudowanych oraz niezależnych pałaców, w którym każdy z nich zachwyca pięknymi zdobieniami, dziedzińcami oraz fontannami. Na pewno warto tam zajrzeć.
  • Pałac Karola V pałac jest wykonany w stylu renesansowym, wzniesiony między Alczabą a Pałacami Nasrydów. Wyróżnia go wspaniałym wewnętrzny okrągły dziedziniec oraz bogato zdobione fasady i wnętrze.
  • Alcazaba najstarsza część Alhambry, twierdza wybudowana na wzgórzu La Sabika bezpośrednio na skale.
  • El Partal znajduję się w północnej części Alhambry, niegdyś w dużej mierze teren ten zamieszkiwała arystokracja i bogaci mieszczanie. Obecnie znajdują się tam ogrody zwane rajskimi.
  • Generalife są to ogrody nie wchodząca bezpośrednio w skład Alhambry, zostały wybudowane na uboczy i miały służyć do wypoczynku dla rodziny królewskiej. Centralnym punktem jest Pałac Generalife, dziś jego stan pozostawia wiele do życzenia lecz kiedyś był podobno tak piękny jak pałace Nasrydów.

Wejście do środka Alhambry jest dostępne dla wszystkich, jednak aby zwiedzić niektóre obiekty potrzebny jest bilet. Z ww. miejsc jedynie Pałac Karola V jest dostępny do zwiedzania za darmo reszta wymaga biletu. W momencie kupowania biletu należy wybrać dokładną godzinę, w której chcemy zwiedzać Pałace Nasrydów. Ważne, aby się nie spóźnić inaczej nie zostaniemy wpuszczeni do środka a bilet przepadnie. Inne atrakcje może zwiedzać o dowolnej porze.

Vatnajökull

Lodowiec, który znajduje się w południowo-wschodniej Islandii w parku narodowym o tej samej nazwie. Zajmuje on powierzchnię około 8000 km² co czyni go największym w całej Islandii oraz jednym z największych w Europie. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne to w większości opierają się one na zwiedzaniu wnętrza jaskiń. Duża liczba tych jaskiń powstaje po wiosennych oraz letnich roztopach, dlatego znaczna część zmienia swoje położenie oraz wygląd w środku. Krystalicznie czyste ściany tworzą majestatyczny widok, dodatkowo mienią w różnych kolorach w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

Vatnajökull

Niektóre bryły, które odpadają z lodowca w czasie roztopów są zbyt duże, aby mogły spłynąć do oceanu, więc dryfują w okolicy. Można pływać wokół nich i podziwiać widoki. Urok tego miejsca docenili także filmowcy, nakręcając sceny do filmu o Jamesie Bondzie pt. "Śmierć nadejdzie jutro". Wycieczki w to piękne miejsce zazwyczaj odbywają się jesienią, natomiast ceny nie są wygórowane, więc warto skorzystać.

Angkor Wat

Największa i najbardziej znana świątynia wchodząca w skład kompleksu świątyń Angkor, znajduje się w Kambodży w prowincji Siĕm Réab. Powstała w XII w. za panowania króla Surjawarmana II, została wykonana w całości z laterytu (osadowa skała alitowa) a jej budowa trwała około 37 lat. Ze świątynia wyrasta pięć wież tworzących kwiat lotosu a najwyższa z nich ma 65 m wysokości.

Angkor Wat

Mury są ozdobione różnymi ornamentami a wzdłuż świątyni natrafimy na niezliczone płaskorzeźby, które przedstawiają różne sceny z życia. W okolicach i korytarza można zauważyć jeszcze jeden charakterystyczny element tego miejsca czyli małpy, które chętnie podchodzą do turystów i podbierają im jedzenie lub inne rzeczy osobiste. Koszty związane z wyjazdem do tego miejsca nie są duże (ceny pokoi zaczynają się od kilku dolarów), bilety do zwiedzania od 20 dolarów. Natomiast można przeżyć wiele wrażeń oraz emocji towarzyszącemu temu kompleksowi. Oczywiście jest ona wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Zakazane Miasto

Dawny pałac dynastii Ming i Qing, które znajduje się w centrum Pekinu. Przez ponad 500 lat wstęp do tego miejsca pozostawał niemożliwy stąd też m. in. wywodzi się jego nazwa. Oczywiście było także "zakazane" dlatego że mógł przebywać w nim tylko cesarz i jego goście, i rzecz jasna jego świta. Kompleks pałacowy powstawał w latach 1406-1420, a jego część zewnętrza została udostępniona do zwiedzania dopiero w 1912 roku. Podczas japońskiej inwazji (1937-1945) miasto uległo poważnym uszkodzeniom, ale zostało odbudowane i oddane w całości jako muzeum w roku 1965. Jeżeli chcemy zwiedzać Zakazane Miasto lepiej zarezerwować cały dzień lub co najmniej kilka godzin, ponieważ kompleks ma prawie kilometr długości i 800 m szerokości. W trakcie zwiedzania napotkamy na wiele pałaców, budynków oraz ogrodów. Całe miasto otoczone jest 52 metrową fosą oraz ponad 10 metrowym murem.

Zakazane miasto

Najważniejszym punktem pałacu jest Pawilon Najwyższej Harmonii, to miejsce w którym odbywały się uroczystości wielkiej wagi tj. koronacja cesarza, jego urodziny i nominacje wojskowych o największej randze. W środku znajduje się bogato zdobiony tron, tam też cesarz oznajmiał swoje najważniejsze decyzje. Wystrój utrzymany jest w typowym stylu dla kultury starodawnych Chin, dominującymi kolorami są czerwony oraz żółty, które wolno było używać jedynie w cesarskich rezydencjach. Niektóre wystawy oraz miejsca są dodatkowo płatne, jednym z nich jest tzw. Mini Zakazane Miasto, na terenie którego znajduje się wiele wystaw oraz muzeów. Właśnie jeżeli chodzi o koszty, to cena wstępu w sezonie wynosi 60 juanów, poza, trochę mniej. W tym przypadku jest to kwota za sam wstęp, bez część dodatkowo płatnej. Gdyby ktoś z was miar zamiar odbyć wizytę do Chin, warto pamiętać że są tam też inne zabytki oprócz Wielkiego Muru.

Komentarze