Katalonia - walory turystyczne, mapa, flaga, stolica

Katalonia - BarcelonaIdealne warunki do wypoczynku, piękna sceneria oraz moc atrakcji - takimi cechami Katalonia podbija serca turystów. Biura podróży chętnie urządzają wczasy na jej terenie, a chętnych na spędzenie urlopu w tej części Hiszpanii nie brakuje.

Dlaczego warto odwiedzić ten niezwykły skrawek Hiszpanii? Powodów jest sporo.

Katalonia przyciąga ciekawymi zabytkami oraz niezwykle zróżnicowanym krajobrazem. Jest ona idealnym miejscem dla tych, którzy chcą spędzić wczasy nad morzem, a rozciągający się na terenie Katalonii pas wybrzeża jest jednym z najpopularniejszych obszarów turystycznych w Europie.

Wszak Katalonia to tak znane regiony turystyczne, jak Costa Brava oraz Costa Dorada. To również wspaniałe rezerwaty przyrody, które mogą się okazać ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika wypoczynku na łonie natury. Doskonałym przykładem może być tu "Szwajcaria Katalońska", która zachwyca nie tylko turystów - przyrodników.

Ta część hiszpańskiego wybrzeża jest jednak znana przede wszystkim tym, którzy wczasy chcą spędzić na pięknej plaży oraz na uprawianiu sportów wodnych. Pływanie, nurkowanie, narty wodne i windsurfing - wszystkie te dyscypliny stają się na terenie Katalonii coraz bardziej popularne. Katalonia, w granicach której znalazły się Pireneje, jest też dobrym miejscem dla narciarzy, którzy od grudnia do marca mogą bez przeszkód szaleć na katalońskich stokach.

Dla tych, którzy chcą spędzić wspaniałe wczasy w Hiszpanii, biura podróży przygotowały wiele ciekawych ofert. Katalonia zajmuje w nich bardzo ważne miejsce, a na terenie pięknych wybrzeży nikt na nudę nie będzie mógł narzekać.

Mapa Katalonii

Mapa Katalonii

Flaga Katalonii

Flaga Katalonii

Stolica Katalonii - Barcelona

Barcelona jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie oraz ośrodkiem turystycznym, dzięki któremu Hiszpania stała się jednym z najchętniej wybieranych kierunków wypraw. Kuszącą wspaniałymi budowlami Barceloną dziś interesują się najważniejsze biura podróży na świecie, a wycieczki po terenie tego miasta są jedną z najpopularniejszych ofert w turystycznych katalogach.

Barcelona

Barcelona

Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Barcelona i jej miejsce na mapie Hiszpanii

Barcelona swą popularność zawdzięcza wielu czynnikom. Jednym z tych najważniejszych jest bez wątpienia położenie tego miasta. Barcelona jest przecież głównym miastem Katalonii – regionu, na terenie którego tak chętnie spędzają wczasy miłośnicy plażowania i morskich kąpieli. Bliskość wybrzeża Morza Śródziemnego nie jest jednak jedyną zaletą tego miasta. Biura podróży cenią to miasto za moc atrakcji i świetne zagospodarowanie, dzięki czemu każdy turysta może tu wypocząć w dogodnych warunkach. Drugie pod względem wielkości miasto Hiszpanii może się pochwalić również cennymi zabytkami, które przypominają o wspaniałych dziejach Barcelony.

Z kart historii: Barcelona i jej dzieje

Barcelona, miasto artystów i znanych twórców, dość szybko zajęła ważne miejsce na mapie Europy. Założona przez Greków w VI wieku p. n.e., była w swych dziejach osadą kartagińską i rzymską, pełniła też rolę stolicy królestwa Wizygotów. W XII wieku prężnie rozwinął się tu handel, dzięki czemu Barcelona mogła się rozwijać zarówno jako miasto kupców, jak i jako jeden z najważniejszych ośrodków bankowych ówczesnej Europy. W XV wieku Barcelona straciła na znaczeniu i dopiero w połowie XVIII stulecia zaczęła się podnosić z upadku. Szczególnym okresem w dziejach miasta staje się jednak przełom XIX i XX wieku. To czasy działalności najważniejszych architektów w dziejach miasta, dzięki którym na terenie Barcelony powstają wspaniały budowle secesyjne i modernistyczne. Dziś wycieczki śladami Antonio Gaudiego są jedną z najciekawszych propozycji dla turystów, którzy chcą odkrywać piękno Barcelony. A jakimi skarbami może nas oczarować to miasto? Jakie zabytki są tu szczególnie gorąco polecane przez biura podróży, w ofercie których Hiszpania od lat zajmuje bardzo ważne miejsce?

Katalonia

Barcelona - walory turystyczne

Choć dla wielu z nas Barcelona to światowa stolica secesji, której symbolem jest słynny kościół Sagrada Familia - niedokończone dzieło Antonio Gaudiego, a jednocześnie jeden z najbardziej intrygujących przykładów nowoczesnej architektury. Warto jednak pamiętać, że nie brak na terenie tego miasta ciekawych budowli z innych okresów historycznych. Jednym z najważniejszych zakątków tego miasta jest Barrio Gotico - słynna dzielnica gotycka, na terenie której można ujrzeć potężną katedrę oraz wspaniałe Muzeum Picassa. Plac Kataloński oraz dzielnica portowa to kolejne atrakcje, którym w czasie zwiedzania Barcelony warto się uważniej przyjrzeć. Dla miłośników sportu ważnym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie dawna wioska olimpijska, z kolei osoby zainteresowane sztuką z pewnością miło spędzą czas w Muzeum Sztuki Katalońskiej. Dawna dzielnica rybacka, pełne ciekawych eksponatów muzeum morskie - oto kolejne atrakcje, którymi Barcelona może oczarować zaglądających na jej teren gości.

Barcelona bez wątpienia jest miastem wyjątkowym, które są historią i architekturą może oczarować każdego. Wycieczki śladami Gaudiego oraz wczasy w pobliskich kurortach - oto oferty, którymi biura podróży najczęściej zachęcają nas do spędzania wakacji w pobliżu tego miasta. Czy warto? O tym każdy z nas może się szybko przekonać na własnej skórze.

Atrakcje turystyczne Katalonii

Katalonia - Łuk Triumfalny

Katalonia to wyjątkowa wspólnota autonomiczna, na terenie której atrakcji nie brakuje. Czeka pełna zabytków Barcelona, której zwiedzenie może każdemu sprawić wiele radości. Kusi wspaniałe wybrzeże Morza Śródziemnego, które liczy sobie blisko 600 km długości. Piękne plaże, modne kurorty oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych sprawiają, że na tej części hiszpańskiego wybrzeża spędzają wczasy tłumy turystów z całej Europy. Zróżnicowanie geograficzne, którym wyróżnia się Katalonia, ma jednak pewną zaletę. Wybrzeże pełne plaż i kurortów nie jest zatem jedynym walorem tej pięknej krainy. Na aktywnych turystów czekają przecież i Pireneje, i piękne Przedgórze Pirenejów.

Najwyższy szczyt liczy tu ponad 3000 m. n. p.m. i dla doświadczonych piechurów może okazać się wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki. Na turystów czekają tu również piękne wyżyny oraz słynna Depresja Nadmorska. Zielenią kusi delta rzeki Ebro oraz malownicza Katalońska Depresja Centralna. To wspaniała kraina, w której krajobrazie wyróżniają się piękne sady i pola uprawne. Katalonia jest jednocześnie krainą atrakcyjną dla tych, którzy kochają przyrodę. Bogaty świat fauny i flory przyciąga tych, którzy chcą wypoczywać na łonie natury.

Pięknymi lasami przyciągają Pireneje, z kolei nadmorskie mokradła są ptasimi rajami. W czasie wycieczki o charakterze ornitologicznym można tu ujrzeć ponad 300 gatunków ptaków wodnych. Błotniaki, kaczki, czajki oraz ibisy prezentują się tu wspaniale. Ochronie przyrody sprzyjają tu liczne rozporządzenia, dzięki którym możliwe stało się m. in. utworzenie parku narodowego w Pirenejach. Kuszą tez liczne parki przyrody oraz rezerwaty morskie. Dzięki nim pięknem hiszpańskiej przyrody można się zachwycać bez ograniczeń, a szanse na uchronienie najcenniejszych stanowisk dla przyszłych pokoleń znacznie się zwiększają.