Zamek Książ - rezydencja pełna tajemnic

Zamek KsiążZamek Książ nie bez powodu stał się jednym z najważniejszych zabytków, jakimi przyciąga turystów Dolny Śląsk. Wycieczki w jego rejonie to szansa na spotkanie z historią, pięknymi krajobrazami i legendami, które od lat skutecznie pobudzają wyobraźnię turystów. Zamek Książ przyciąga, a jego tajemnicza przeszłość sprawia, iż zwiedzanie tej rezydencji dla każdego z nas staje się wyjątkową przygodą. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego obiektu?

Zamek Książ i jego dzieje

Dolny Śląsk to kraina wyjątkowo atrakcyjna dla miłośników historii, o czym można się przekonać m. in. w trakcie zwiedzania zamku Książ. Rezydencja ta jest połączeniem różnych stylów architektonicznych, dzięki czemu każdy miłośnik sztuki znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Jest to jednocześnie budowla, która zachwyca swą formą. Pod względem wielkości zamek Książ zajmuje przecież trzecie miejsce w Polsce, a większymi rozmiarami mogą się pochwalić tylko dwa zamki: w Malborku oraz w Krakowie na Wawelu. Wzniesiony w XIII wieku, powiększany przez kolejnych właścicieli, jest zamek Książ obiektem wyjątkowym. Pierwotnie związany z Piastami śląskimi, do historii trafił przede wszystkim jako siedziba Hochbergów - arystokratycznego rodu, który urzędował tu od 1509 roku aż do czasów II wojny światowej. Hochbergowie, jako jedna z najbogatszych rodzin pruskich, uczynili z owej rezydencji miejsce ważne zarówno ze względów kulturalnych, jak i politycznych. Ród ten umiał jednocześnie powiększać swe dobra, m. in. w za pomocą zawieranych małżeństw. Przykładowo ślub Jana Henryka VI z Anną Anhalt  - Pless sprawił, że Hochbergowie stali się panami sporych posiadłości na terenie Górnego Śląska, a w historii ziem polskich zapisali się nie tylko jako właściciele Książa, ale i potężnego Księstwa Pszczyńskiego.

Hochbergowie dbali o to, by ich główna rezydencja, jaką był zamek Książ, zachwycała swym wyglądem i zadziwiała bogactwem. W utrzymaniu budowli w dobrej formie pomagały nie tylko systematyczne remonty, ale i wielkie przebudowy. Pierwsza z nich miała miejsce w początkach XVIII stulecia, a jej skutkiem było wprowadzenie na zamku wielu rozwiązań barkowych. Druga rozbudowa przypada na I połowę XX wieku. Jej inicjatorem był Jan Henryk XV, marzący o tym, by zamek Książ stał się jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w tej części Europy. Niestety, już wkrótce Hochbergowie musieli opuścić zamek, który w 1941 roku został skonfiskowany przez władze III Rzeszy. Zamek Książ stał się wojenną kwaterą, którą zarządzała paramilitarna Organizacja Todt. W tym okresie część zamku została zniszczona, a cenne wyposażenie – wywiezione poza teren Dolnego Śląska. Zamek „wzbogacił” się za to o tunele, drążone przez więźniów pobliskiego obozu Gross–Rosen. Podziemia te stały się częścią kompleksu Riese, będącego dziś jedną z najważniejszych i najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych w Górach Sowich.

Co działo się w podziemiach urządzonych pod zamkiem Książ?

Z tunelami tymi wiąże się wiele tajemnic. Nie brak legend o tajnych laboratoriach oraz o fabrykach broni, nie brak też legend o ukrywanych tu skarbach. Wiadomo też, że zamek Książ miał stać się jedną z ważniejszych kwater Hitlera, zatem budowa potężnych schronów była w pełni uzasadniona. Ponieważ część tuneli została przez Niemców zamaskowana pod koniec wojny, odkrywanie ich tajemnic jest utrudnione i wymaga przeprowadzenia dokładniejszych prac. W odkrywaniu tajemnic zamku Książ nie pomaga też fakt, iż 8 maja 1945 roku został on zajęty przez Armię Czerwoną, która dokonała tu sporych zniszczeń. Po wojnie zamek przez kilka lat pozostawał opuszczony, a jego zabezpieczenie stało się możliwe dopiero w latach 50-tych. Wyremontowany w latach 70-tych XX wieku, szybko stał się jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Dolnego Śląska. Chętnie zaglądają tu wycieczki z całej Polski, wielkim powodzeniem cieszy się też zamek Książ wśród gości zagranicznych. Czym zachwyca ta budowla?

Dlaczego warto zwiedzić ten zamek?

Zamek Książ to nie tylko długa i ciekawa historia, ale i piękna sceneria oraz wspaniała architektura. Budowla ta znajduje się w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego - miejsca chętnie odwiedzanego przez miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Ten tajemniczy obiekt może się pochwalić wspaniałymi wnętrzami i ogrodami, kusi też pobliska stadnina koni oraz palmiarnia - jedna z ważniejszych ciekawostek przyrodniczych w tej części Dolnego Śląska. Wizyta na zamku jest też świetną okazją do poznana losów tak ciekawych postaci, jak księżna Daisy.

Zamek Książ to atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii, tajemnic i wspaniałej architektury. To jeden z symboli Dolnego Śląska, którego popularność wśród turystów nikogo dziwić nie powinna.