Zamek Krzyżtopór

Zamek KrzyżtopórZamek Krzyżtopór to nie tylko jedna z najpotężniejszych budowli obronnych, ale i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie województwa świętokrzyskiego. Ta warownia zachwyca, nic więc dziwnego, że zaglądają tu wycieczki z całego kraju. Co warto wiedzieć na temat tego wyjątkowego zabytku?

Z kart historii, czyli zamek Krzyżtopór i jego dzieje

Zamek ten przyciąga ciekawą historią, sięgającą pierwszej połowy XVII wieku. Wzniesiony w latach 1627-1644 na polecenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego zamek szybko stał się jedną z najważniejszych budowli w regionie świętokrzyskim. Wzniesiony we włoskim stylu palazzo in fortezza, od samego początku intrygował i swymi rozmiarami, i formą. Z jednej strony był to piękny pałac, mogący oczarować każdego swym reprezentacyjnym charakterem, z drugiej strony zamek ten był obiektem obronnym, mającym zapewniać bezpieczeństwo swym mieszkańcom. Bastiony i pozostałości po suchej fosie - oto pamiątki, które do dziś przypominają nam o obronnej funkcji tego obiektu. W swych dziejach zamek należał do Ossolińskich, był też własnością Paców, Kalinowskich, Denhoffów i Morsztynów.

Zdobyty w połowie XVII wieku przez Szwedów zamek poważnie ucierpiał, wielkim ciosem była też dla niego konfederacja barska. W jej trakcie zamek Krzyżtopór był wykorzystywany przez konfederatów jako schronienie, jednak po upadku konfederacji zamek ów został opuszczony i skazany na powolną zagładę. Efekt? Niszczejąca przez lata budowla do naszych czasów przetrwała jako trwała ruina, która – mimo ogromu zniszczeń – wciąż zachwyca swą formą i rozmiarami. Od 1991 roku zabezpieczone ruiny są udostępniane turystom, którzy mogą spacerować po zamkowym terenie i odkrywać jego dzieje.

Na co warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania zamku?

Spacer po potężnych ruinach zamku Krzyżtopór każdemu z nas dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Specjalne trasy turystyczne pomagają turystom w poznawaniu tajemnic zamkowych bastionów, pomagają też w zaplanowaniu spaceru po terenie dawnego pałacu oraz zamkowych oficyn. Zwiedzić można tu również piwnice i ogrody, a każda z czekających tu tras może dostarczyć turystom wielu niezapomnianych wrażeń. Na co warto zwrócić uwagę? Na liczne otwory okienne, które przypominają o tym, iż okien w tym zamku było tyle, ile dni w roku.

Zamek mógł się też pochwalić ogromną ilością pokoi (po jednym na każdy tydzień), sal (po jednej na każdy miesiąc) oraz baszt (po jednej na kwartał). W czasie zwiedzania zamku warto przyjrzeć się dawnym pomieszczeniom zamkowym oraz architektonicznym detalom, które do dziś przypominają nam, jak ważną i piękną budowlą był ten zamek w czasach swej świetności.

Zamek Krzyżtopór to zabytek jedyny w swoim rodzaju. To najpiękniejsze i najpotężniejsze pałacowe ruiny w Polsce, których zwiedzenie dla każdego z nas może się stać wspaniałą przygodą. Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe to przede wszystkim ciekawa historia oraz unikalna forma. To miejsce wyjątkowe, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.