Niewielka miejscowość Sucha, zwana też Czocha, w gminie Leśna w pobliżu Jeleniej Góry w województwie dolnośląskim - niby zapomniana, a jednak tak znana i popularna. To wszystko za sprawą tajemniczego zamku, który rozsławia ją na cały kraj. Mowa oczywiście o Zamku Czocha, warowni z XIII wieku, który zachwyca do dnia dzisiejszego. Warto lepiej poznać jego historię i dowiedzieć się, co teraz znajduje się w jego wnętrzach.
Powstanie i historia zamku Czocha
Zamek Czocha powstał jako budowla warowna w średniowieczu, a dokładniej w XIII wieku. Na początku był drewniany, później zastosowano umocnienia kamienne oraz murowane. Przechodził z rąk do rąk, władali nim nawet biskupi oraz był oblegany przez husytów. W XVIII wieku w zamku wybuchł pożar ale budowla została odbudowana, nadając jej cechy stylu renesansowego. Na początku XX wieku zamek został kupiony przez producenta wyrobów tytoniowych. Po II wojnie światowej wielokrotnie okradano zamek z mebli czy zbiorów. Od 1996 roku mieści się tam hotel oraz centrum konferencyjne.
Studnia niewiernych żon
Na temat zamku krąży wiele legend, jedną z nich jest historia o studni niewiernych żon. Jak w każdej legendzie jest w niej ziarnko prawdy ponieważ studnia… istnieje naprawdę i do dnia dzisiejszego znajduje się na zamkowym dziedzińcu. Wszystko zaczęło się od Krzysztofa Nostitza, rycerza, który rządził zamkiem w XVII wieku. Ożenił się on z Gertrudą, o wiele od niego starszą krewną samego cesarza. Sam miał wtedy niewiele ponad 20 lat. Młodzieniec liczył na posag małżonki, niestety okazało się, że kobieta jest biedna. Krzysztof zaczął często podróżować, nie miał bowiem ochoty spędzać czasu ze starszą żoną, z którą nie miał wspólnych tematów do rozmów. Ona w czasie jego nieobecności nie stroniła od męskiego towarzystwa. Gdy okazało się, że kobieta spodziewa się nieślubnego dziecka, Krzysztof w gniewnym amoku wrzucił niewierną żonę do stojącej na zamkowym dziedzińcu studni. Pod koniec XVIII wieku kolejna mieszkanka zamku, Urlika, urodziła nieślubnego syna i za karę powtórzyła los Gertrudy. Karę wymierzyła jednak sama.
Zamek Czocha dzisiaj
Dzisiaj Zamek Czocha jest turystycznym kompleksem. Składa się z dolnego oraz górnego przedzamcza, zamku górnego z kamiennym mostem, prowadzącym przez fosę, okalającą zamek. Wewnątrz znajduje się dziedziniec. Główne wejście prowadzi przez bramę z portalem w stylu barokowym. Znajduje się tam luksusowy hotel oraz centrum konferencyjne. Do dyspozycji gości są pokoje jedno-, dwu- trzy- oraz czteroosobowe, apartament oraz przepiękna komnata książęca z autentycznymi meblami, które należały do poprzednich właścicieli. W 45 pokojach może zanocować ponad 100 osób. Ponadto, na terenie zamku znajdują się 4 nowoczesne sale konferencyjno-bankietowe, w których może odbyć się impreza czy szkolenie dla grupy osób od 30 do ponad 100.
Romantyczny pobyt w Zamku Czocha
Wizyta w zamku to także doskonała opcja dla zakochanych, przygotowana jest nawet specjalna oferta dla zakochanych par, czyli pakiet Romantyczny pobyt w Zamku Czocha. Obejmuje on nocleg dla dwóch osób w komfortowym pokoju z łożem małżeńskim, kolację przy świecach w zamkowej restauracji, butelkę wina, dostarczaną do pokoju, a rano smaczne śniadanie. Do dyspozycji zakochanych są również sauna i siłownia.
Zwiedzanie Zamku Czocha
Zamek można także zwiedzać z przewodnikiem w godzinach od 10.00 do 18.00, w okresie zimowym nieco krócej. Dzieci do 5 roku życia wchodzą na teren zamku za darmo. Młodzież do 15 roku życia płaci jedynie 8 złotych, dorośli po 15 złotych. W zamku odbywają się także imprezy i zwiedzania tematyczne, na przykład zwiedzanie w klimacie horroru czy zwiedzanie w klimacie wojny. Odbywają się tam również ciekawe warsztaty i wystawy. Warto skorzystać także z usług zamkowej restauracji, które serwuje doskonałe dania kuchni polskiej, w tym rosół, pierogi, schabowy po staropolsku, stek królewski czy doskonałe desery, w tym szarlotkę oraz tradycyjny sernik. W wolnej chwili warto wybrać się w rejs statkiem po jeziorze i podziewać zamek Czocha w pełnej okazałości.
Atrakcje turystyczne w okolicy Zamku Czocha
Ciekawe miejsca znajdują się także w okolicy Zamku. Niedaleko warowni położona jest Zapora Złotnicka, czyli zabytkowa tama. To doskonała miejsce na przyjemny, spokojny spacer. Około 10 kilometrów od Suchej, w miejscowości Lubań, znajduje się zabytkowa Baszta Bracka, ma ponad 40 metrów wysokości. W pobliskim Świeradowie Zdroju znajduje się słynny Czarci Młyn, XIX-wieczny zabytkowy młyn, który można zwiedzać i… korzystać z jego dobrodziejstw! To niezwykle muzeum chleba, w jakim znajdują się obiekty młyńskie, piec chlebowy, zbiorniki zbożowe, sortownik i wiele innych urządzeń. Muzeum pozwala na przyglądanie się procesowi wypieku chleba ale i daje możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach. Z Czarcim Młynem związana jest także ciekawa legenda o Bożydarze, chłopcu, który postawił nad potokiem młyn, niestety nie miał z niego zbytniego dochodu. Pewnego dnia spotkał tajemniczego wędrowca, któremu pożalił się ze swoich kłopotów. Nieznajomy poradził mu, aby w nocy udał się na Czarną Kopę i wyrył pierwszą literę swojego imienia na skale. Chłopak stał się bogaty w niezwykle krótkim czasie, do szczęścia brakowało mu jedynie ukochanej. Gdy ponownie spotkał tajemnicza postać, poleciła mu, by wyrył ostatnią literę swojego imienia. Bożydar niezwłocznie to uczynił i piękna kobieta została jego żoną. Gdy Bożydar czuł, że zbliża się śmierć, po raz trzeci spotkał tajemniczą osobę, która zaprowadziła go na szczyt Czarnej Kopy, gdy skała rozstąpiła się i starcowi ukazało się piekło. Nieświadomy, ryjąc litery na skale, podpisał pakt z diabłem. Niedługo po jego śmierci zmarła też jego żona, młyn zaś spłonął. Na jego miejscu wzniesiono nowy, który istnieje do dziś. Niedaleko młyna znajduje się malowniczy Wodospad Kwisa, urokliwe miejsce na przyjemny spacer z ukochaną osoba lub całą rodziną.
Jak widać, zarówno Zamek Czocha, jak i jego okolice są na tyle interesujące, że warto wybrać się tam choć na krótkie wakacje. Poznamy wiele ciekawych historii i zwiedzimy miejsca, z którymi wiążą się interesujące, a czasem i straszne historie. Zamek to tez doskonałe tło na sesję zdjęciową, imprezę rodzinną czy firmową.