Wycieczka do Gruzji

Wycieczka do GruzjiWycieczka do Gruzji

Bałtyk nieco CI się znudził, ale wakacje nad zatłoczonym Morzem Śródziemnym również nie są tym, o czym marzysz?

Alternatywą jest Gruzja, kraj nieco jeszcze tajemniczy, ale coraz bardziej popularny wśród turystów, również z Polski. Gruzja leży w południowej części Kaukazu, na granicy Europy z Azją. Stolica kraju jest Tbilisi, zwane również perłą kaukaską.

W stolicy Gruzji warto zobaczyć starożytne termy zasilane gorącymi źródłami wód leczniczych, malownicze Stare Miasto wraz z twierdzą Narikala oraz piękny Klasztor Św. Dawida. W mieście znajduje się także niemało muzeów. Do najciekawszych należą: skansen na otwartym powietrzu przy Muzeum Etnograficznym, Muzeum Państwowe im. S. Dżanaszia, Muzeum Pieniądza czy Państwowe Muzeum Teatru, Muzyki i Kina.

Warto wybrać się również do Muzeum Folkloru i Sztuki Użytkowej i odwiedzić Gruzińskie Muzeum Sztuk Pięknych. Będąc w Gruzji, warto też spróbować regionalnej kuchni, na potrawy typowo gruzińskie zapraszają nas miejscowe restauracje. Do kolacji idealne będzie oryginalne wino gruzińskie. Tradycyjna uprawa winorośli sprawia, że wina gruzińskie zachowują swój niezwykły smak. W Gruzji znajduje się wiele, interesujących regionów geograficznych. Bardzo rozległym regionem jest Megrelia. To rejon niezwykle różnorodny, oferujący turystom zarówno alpejskie łąki jak i długie, piaszczyste plaże. Znajduje się tu Poti, najważniejszy Prot w Gruzji. Piękna Kartlia Wewnętrzna, kolejny region Gruzji, jest prawdziwym rajem dla turystów.

Atrakcjami dla przyjezdnych są: skalne miasto Uplisciche, czyli inaczej Twierdza Boga oraz ruin bardzo starej twierdzy niedaleko miasta Gori. Jednym z najciekawszych i jednocześnie najpiękniejszych rejonów Gruzji jest Abchazja. Niestety, rozwojowi turystyki przeszkadza dość napięta sytuacja polityczna w tamtym rejonie. Kolejny rejon, Imeretia, znajduje się dokładnie w środkowej części kraju, nie ma dostępu do morza. Oferuje za to wiele interesujących zabytków. Warto zobaczyć tam ruiny katedry Bagrati w Kutaisi oraz zabytkowy zespół klasztorny Gelati.