Wilczy Szaniec, czyli tajna kwatera Adolfa Hitlera

Wilczy SzaniecPostać Adolfa Hitlera jest nam powszechnie znana, kojarzy się negatywnie, aczkolwiek nie każdy z nas wie, jak wiele ciekawych miejsc pozostawił na terenie naszego kraju. Jednym z nich jest Wilczy Szaniec, czyli główna kwatera Hitlera, zlokalizowana na Mazurach. Dziś jest atrakcją turystyczną i miejscem, które popularyzuje wiedzę o II wojnie światowej.

Czym jest Wilczy Szaniec?

Wilczy Szaniec to ciekawe i nieco tajemnicze miejsce, które z pewnością powinien odwiedzić każdy, nie tylko miłośnicy historii i II wojny światowej. Znajduje się na skraju lasu niedaleko wsi o nazwie Gierłoż, niedaleko Kętrzyna, na terenie bagiennym. Przecina ją dawna linia kolejowa, łącząca Kętrzyn oraz Węgorzewo. Dlaczego akurat tam zlokalizowano kwaterę Hitlera? Składało się na to kilka czynników. Po pierwsze, las, na skraju którego zlokalizowany był Wilczy Szaniec sąsiadował ze Związkiem Radzieckim, co ułatwiał zarówno atak, jak i obronę, ponadto las stanowił dodatkowe zamaskowanie, a bliskość jezior: stanowiła ochronę przed działaniem oddziałów lądowych.

Wilczy Szaniec stworzono specjalnie dla Adolfa Hitlera, pierwotnie kwatera miała ponad 250 hektarów powierzchni. Otoczona była zasiekami z wieżami obserwacyjnymi i dalej rozległym polem minowym. Na jej terenie rozlokowane były także stanowiska broni ckm. Kwatera posiadała trzy wjazdy, każdy z oddzielnymi wartowniami. Znajdowało się tam także lotnisko.

Historia Wilczego Szańca

Prace budowlane, związane z tworzeniem Wilczego Szańca, rozpoczęto jesienią 1940 roku i trwały do roku 1941. Powstała wtedy tak zwana kwatera tymczasowa, nie zakładano bowiem, że wojna potrwa długo. Na wartownię składało się kilka budynków, w tym baraki, budynek dla lekarzy oraz kotłownię. Pobudowano bocznicę kolejową. W dwóch kolejnych latach nastąpiła rozbudowa twierdzy, dodano nowe budynki oraz dokonano ich podziału na strefę zamkniętą, zarezerwowaną tylko dla Hitlera, strefę zamkniętą dla komendanta oraz budynki dla wojska. Wydzielono także część na kasyno, herbaciarnię oraz schron dla gości Hitlera. Po roku 1944 wzmacniano kolejne części Kwatery oraz budowano nowe. Co ciekawe, nigdy nie sfinalizowano budowy Wilczego Szańca, nie wiadomo więc, jak miał z założenia wyglądać. Kwatera składała się z około 80 betonowanych budynków oraz 100 drewnianych baraków. Adolf Hitler przebywał na tym terenie od 1941 do 1944 roku, kiedy to dokonano na niego nieudanego zamachu, było to dokładnie 20 lipca 1944 roku. Mimo iż kwaterą chwile po południu wstrząsnął wybuch, Hitler nie doznał większych obrażeń i tego dnia gościł u siebie samego Benito Mussoliniego. Podejmował on tu również ważnych gości, w tym właśnie przedstawicieli państw, to tutaj zapadały istotne decyzje, przesądzające losy II wojny światowej. Dnia 20 listopada 1944 roku Hitler opuścił kwaterę, wywieziono z Wilczego Szańca wszelkie istotne dokumenty. Gdy niedługo później Armia Czerwona zajęło Węgorzewo, rozkazano wysadzić Wilczy Szaniec. Dokonali tego w nocy pod koniec stycznia 1945 roku specjaliści saperzy z Grupy Korpuśnej gen. Eduarda Hausera. W styczniu 1945 roku Wilczy Szaniec został zajęty przez wojska generała P. Szafranowa. Później kwatera została dwukrotnie rozminowana. W latach późniejszych ocalało budynki i baraki służyły jako hotele pracownicze dla pracowników z placu budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz jako internaty i akademiki. Od 1959 roku udostępniony jest jako atrakcja turystyczna dla zwiedzających. Zamierza się otworzyć turystyczną linię kolejową, uprzyjemniającą zwiedzanie.

Muzeum Wilczy Szaniec

Dziś Muzeum Wilczy Szaniec to prawdziwe miasteczko zamaskowane w mazurskim lesie. Obecnie znajdują się tam jedynie ruiny dawnej kwatery ale i tak miejsce zasługuje na miano ciekawej i wyjątkowo niezwykłej atrakcji turystycznej tej części Mazur. Warto je odwiedzić, aby na własne oczy przekonać się, jakie miejsca brały czynny udział w istotnych wydarzeniach II wojny światowej.