Ustronie Morskie - atrakcje turystyczne, plaża, baza noclegowa

Ustronie morskie - plażaUstronie Morskie to polska wieś położona w województwie zachodnio-pomorskim. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych miejscowości turystycznych, a owo miano zawdzięcza przede wszystkim urokliwej lokalizacji. Liczące sobie jedynie około 2000 mieszkańców, znane jest jako ośrodek łączący w sobie cechy ośrodka turystycznego, letniskowego i rybackiego. Przez Ustronie płynie rzeka Czerwona, a na północ od centrum miasta znajduje się wybrzeże Bałtyku.

Ustronie położone jest niedaleko Narodowego Parku Słowińskiego, którego nieskalaną przyrodę, piękne krajobrazy i prozdrowotny mikroklimat, niezwykle pozytywnie wpływają na wszystkich odwiedzających miejscowość.

Historia

Według legendy powstanie miejscowości ma związek z "uzdrowicielką", która żyła w pobliżu kąpieliska morskiego. Kuracjusze z Kołobrzegu słysząc o niezwykłych umiejętnościach kobiety, podróżowali w okolice w celu wyleczenia. O tym, czy ich wycieczki rzeczywiście miały skutek zdrowotny, nie wiadomo. Jednak, gdy raz poznali ową urokliwą okolicę, zafascynowani jej urokiem zaczęli do niej powracać i rozgłaszać jej piękno wśród innych. Ta, można by rzec, "romantyczna" opowieść znana jest jedynie z podań ustnych, pierwsze pisane wzmianki na temat miejscowości pochodzą jednak dopiero z XIII wieku. Najprawdopodobniej - skąd pochodziła jej ówczesna nazwa Hannekenhagen - była siedliskiem rycerzy, a także wielu znakomitych średniowiecznych rodów. Wśród jej rezydentów znajdował się również znany rycerz słowiański imieniem Henryk Woseg (Wocek).

Do końca XIX wieku Ustronie pełniło rolę miejscowości rybacko-rolniczej. Sytuacja zmieniła się, gdy Ustronie Morskie zostały połączone drogą kolejową z Berlina. Od tego czasu w okolicy zaczęto wnosić pensjonaty, hotele i inne obiekty turystyczne. Miejsce stało się kierunkiem urlopowym dla zamożnych mieszczan. Po II wojnie, gdy Ustronie Morskie wróciło po polską administrację, zmieniono jej nazwę na współczesną i znacznie unowocześniono charakter ośrodka wczasowego. Wkrótce miejscowość stała się siedzibą Państwowego Zarządu Uzdrowisk i do dnia dzisiejszego postrzegana jest jako miejscowość o charakterze prozdrowotnym. Obecnie tu znajduje się jedna z większych baz noclegowych nad polskim morzem. Ciągle obserwujemy również rozwój infrastruktury turystycznej.

Atrakcje turystyczne

Ustronie Morskie to miejscowość, którą warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na unikalne i bardzo urokliwe otoczenie. Nie straciło one na swoich walorach estetycznych, nawet podczas dość burzliwych okresów, jakich świadkiem było to miasto. Jest szczególnie atrakcyjne dla wypoczywających turystów ze względu na urozmaicony i długi pas morski. Prawie 10-kilometrowy brzeg bogaty jest w zróżnicowaną roślinność, zapierające dech klify oraz plaże ze złotym piaskiem. Ustronie Morskie jest znakomitym miejscem dla kąpieli. Woda morska jest tutaj czysta i zachęca do pływania. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają tutaj służby medyczne i ratownicy.

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami morskich kąpieli, możemy korzystać również z innych opcji na wodną aktywność. W pobliżu plaży znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego. W okolicy odnajdą się również entuzjaści wędkarstwa. Zachęca się ich do jego uprawiania zarówno nad brzegiem, jak i na morzu.

W miejscowości możemy również zaznać nieco atrakcji kulturalnych. W okresie letnim w okolicznym domu kultury wyświetlane są firmy i organizowane przedstawienia. A w parkowej Muszli Koncertowej wszyscy melomani mogą spędzić czas, przysłuchując się okolicznościowym festiwalom.

Zabytki, które warto odwiedzić

Ustronie Morskie należy do spokojniejszych bałtyckich miejscowości. Mimo sporej bazy noclegowej miejsce nie jest przesycone turystami, a odpoczynek w nim należy do tych znacznie bardziej relaksujących. Znajdziemy tutaj rozrywki, które typowe są dla kurortów nadmorskich, jednak nie mamy co liczyć na te, które doskonale znamy z dużych miast.

Wybierając się tutaj koniecznie musimy wykorzystać okazję i odwiedzić kilka obiektów, które zdecydowanie zasługują na naszą uwagę. Jednym z nich jest Latarnia Morska w Gąskach. Jest ona jedną z 15 obecnie czynnych latarni, które działają w pasie pomiędzy Krynicą a Świnoujściem. Wybudowana pod koniec XIX wieku latarnia liczy sobie 41 m i ma zasięg ponad 43 km. Interesująca jest tutaj nie tylko sam budynek latarni, ale również znajdujące się w jej okolicy obejście - budynek mieszkalny i gospodarczy.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Kościółek w Rusowie. Budowla jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń na Pomorzu. Liczy sobie ponad 600 lat. Budynek ma bardzo ciekawą historię, która może być opowiedziana przez jednego z miejscowych. Jeśli chcemy ją zwiedzić od środka, warto udać się do okolicznego gospodarstwa i poprosić o klucz. Gospodarz może nam również zdradzić tajemnice owego miejsca.

Ustronie Morskie to niezwykle urokliwe miejsce, które docenią urlopowicze spragnieni prawdziwej ucieczki od wielkiego miasta. Oszałamiająca przyroda, czystość akwenów i powietrza sprawi, że jest ona doskonałym miejscem na zregenerowanie się po całorocznej pracy.