Turcja i jej atrakcje

TurcjaTurcja jest krajem niezwykłym. To nie tylko ciekawa historia i oryginalna kultura, balansująca miedzy wpływami azjatyckimi, europejskimi i zasadami islamu. Większość Turcji to półwysep o nazwie Azja Mniejsza, reszta leży już na kontynencie europejskim. Stąd też tak rozległe państwo jak Turcja może się pochwalić zarówno dostępem do Morza Czarnego, Egejskiego jak i Śródziemnego.

To również piękne i zróżnicowane krajobrazy oraz ciekawa rzeźba terenu. Wybrzeża nie są jednak jedyną atrakcją tego kraju. Ciekawa (zwłaszcza dla poszukiwaczy przygód) jest Wyżyna Armeńska ze swym wyjątkowym szczytem znanym już z biblijnych opowieści.

To Ararat, na której to górze miała podobno osiąść Arka Noego. Niestety, dokładnych badań i ich wyników wciąż się jeszcze nie doczekaliśmy, a poszukiwania słynnej Arki utrudnia napięta sytuacja w tej części świata. To największa atrakcja Turcji w azjatyckiej części tego kraju. Co przyciąga turystów w części europejskiej? Na starym kontynencie bez wątpienia najbardziej obleganym przez podróżnych miejscem jest Stambuł, czyli dawne Bizancjum - miasto owiane legendami i znane z wręcz bajecznych skarbów i bogactwa. Ciekawym miejscem na terenie Turcji jest również Wyżyna Anatolijska, granicząca z Górami Pontyjskimi. Turcja to również Taurus.

Turcja to również kraina wielkich i pięknych wulkanów. Warto pamiętać, że sam Ararat ma wulkaniczne pochodzenie. Większość tureckich wulkanów to wulkany wygasłe, spotkać można jednak i te, które nadal są aktywne. Jednak to nie one są zagrożeniem dla Turków. Większym problemem dla mieszkańców tego kraju są trzęsienia ziemi, które często mają miejsce w północnej oraz w zachodniej części Turcji.

Oprócz wulkanów i trzęsień ziemi, imponujących i trudno dostępnych ze względu na napiętą sytuację międzynarodową łańcuchów górskich Turcja słynie jeszcze z innej geograficznej ciekawostki. W żadnym innym kraju na Bliskim Wschodzie nie ma tylu jezior co w Turcji. Najsłynniejszym z tureckich jezior jest jezioro Wan. Jego rozmiary są imponujące - jest ono aż siedem razy większe od Jeziora Genewskiego. Turcja może się również pochwalić rzekami, nad którymi rozwijały się jedne z najstarszych w dziejach świata cywilizacje. Owe rzeki to Eufrat oraz Tygrys.