Śladem gotyckich zamków

Śladem gotyckich zamkówFascynują swą architekturą i historią, a wędrówka ich śladem to wspaniała przygoda dla każdego. Gotyckie zamki to ważne atrakcje, które podbiły serca nie tylko miłośników historii. Dawne zamki krzyżackie, które do dziś zachwycają swymi rozmiarami oraz fortyfikacjami, stały się głównymi bohaterami jednej z ciekawszych tras turystycznych w Polsce.

Szlak Zamków Gotyckich to idealna propozycja dla pasjonatów przeszłości, którzy w trakcie swej wycieczki chcą odkryć piękno Pojezierza Pomorskiego i Pomorskiego. Jest to zatem szlak, który daje z jednej strony szansę zwiedzania pięknych zamków, z drugiej - podziwiania pięknych krajobrazów, które zostały stworzone przez lodowce. Sama trasa liczy sobie aż 200 km długości, a zaprojektowana została z myślą o turystach zmotoryzowanych.

  • Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie kilkudniowej wycieczki śladem gotyckich zamków?
  • W jakich miejscowościach można się spotkać z Krzyżakami? Dumą Szlaku Zamków Krzyżackich, jednak na trasie tej czeka wiele innych, nieco mniej znanych obiektów.
  • Które z nich mogą okazać się ciekawym uzupełnieniem wycieczki do Malborka?

Wędrówkę Szlakiem Zamków Gotyckich można rozpocząć od zwiedzenia zamku w Bytowie. To jeden z najciekawszych zamków krzyżackich na ziemiach polskich. Obiekt ten powstał w XIV stuleciu i do dziś stanowi rewelacyjny przykład gotyckiej architektury obronnej. Choć w czasie wojny ze Szwedami zamek ten został poważnie zniszczony, szybko udało się naprawić straty. Dziś jest on wspaniałą atrakcją turystyczną oraz siedzibą ciekawej placówki muzealnej. Warto ją zwiedzić i zapoznać się z historią ziemi kaszubskiej, która wciąż kryje tak wiele tajemnic.

Bytów zachwyca, jednak wiele atrakcji czeka na turystów i w pobliskim Gniewie. I tu czeka ciekawa warownia, wzniesiona przez Krzyżaków w XIV wieku. Co ciekawe, zamek ten pełnił w pewnym okresie rolę więzienia, które cieszyło się dość ponurą sławą. Na uwagę zasługuje również zamek w Sztumie. Ten zabytek przyciąga przede wszystkim piękną okolicą oraz położeniem na przesmyku pomiędzy jeziorami. Turyści chętnie odwiedzają ten zamek, a dodatkową atrakcją dla nich są liczne imprezy o historycznym charakterze.

Zamkowym muzeum może się pochwalić Ostróda, gotyckimi polichromiami przyciąga Nidzica. Są to kolejne obiekty, które warto odwiedzić w trakcie wycieczki Szlakiem Zamków Gotyckich. Wielu mocnych wrażeń dostarczy też wizyta w Olsztynie - mieście znanym z biskupiego zamku obronnego. Tu, w miejscu tak mocno związanym z postacią Mikołaja Kopernika, czeka dziś na turystów bardzo ciekawe Muzeum Warmii i Mazur.