Rowy - plaża, atrakcje turystyczne, wypoczynek

Rowy - plaża, wydmyRowy to malownicza miejscowość portowa, która latem staje się kierunkiem często obieranym przez turystów. Znajduje się przy zachodniej granicy Słowińskiego Parku Narodowego, na lewym brzegu rzeki Łupawy. Nieopodal miejscowości znajdziemy również jezioro Gardno, do którego wpływa rzeka Łupawa.

Okolica jest szczególnie urokliwa nie tylko z powodu bliskiego sąsiedztwa Słowińskiego Parku Narodowego, ale również z powodu klifowego wybrzeża. Rowy są jednym z kilku miejsc nad polskim morzem, gdzie występują ruchome wydmy - wielka atrakcja dla turystów i jeden z wielu powodów, dla których warto to właśnie miejsce wybrać na wakacje spędzone nad Bałtykiem.

Trochę o historii miejscowości Rowy

Rowy mają długą historię osadnictwa. Odnalezione artefakty archeologiczne sugerują, że ludzie zamieszkiwali tę okolicę już od czasów prehistorycznych. Historia nowożytna wspomina o Rowach jednak dopiero w wieku XIII. Znane wtedy jako Roune, były - podobnie jak dzisiaj - osadą rybacką, która łączyła w sobie ludność słowińską i z pogranicza kaszub. Źródła historyczne wskazują, że wieś w wieku XIV była siedzibą bałtyckich piratów, którzy wkrótce zostali rozbici przez osiedlających się na tych terenach Krzyżaków. W skład królestwa polskiego wieś wchodziła do czasów, gdy Pomorze zostało zajęte przez Zakon. Pod polską jurysdykcję powróciła dopiero u schyłku drugiej wojny światowej w roku 1945.

Rowy były miejscem odwiedzanym przez podróżnych z wielu krajów, na co wskazują groby marynarzy licznych narodowości na okolicznym cmentarzu. Geneza powstania miejscowości jest do końca nieznana. Choć wielu twierdzi, że Rowy zostały założone jako baza wypadowa dla rozbójników lub też była miejscem ucieczki ludności z Wolina - napadniętej przez Duńczyków lub Wikingów. Legend krążących wokół miejscowości jest wiele. A co jedna, to - jak się okazuje - bardziej ciekawa.

Atrakcje turystyczne w Rowach

Rowy owiane wieloma legendami i długą, bogatą historią, to miejsce, do którego co roku chętnie przyjeżdżają turyści. Malownicza okolica i praktycznie nieskalaną cywilizacją przyroda to idealne miejsce do wypoczynku. Jednak mała miejscowość nie jest znana z tego, że można się w niej nudzić. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Odwiedzając Rowy, zadowoleni będą zarówno entuzjaści relaksu w zaciszu na łonie natury, jak i ci, których pociągają lokalne wydarzenia kulturalne.

Koncerty w Muszli

Przez całe lato, praktycznie w każdy weekend możemy udać się do parku, gdzie będziemy mieli okazję posłuchać różnej "maści" koncertów. Muzyka grana w muszli koncertowej nie ogranicza się do jednego gatunku, dlatego z pewnością każdy meloman znajdzie tutaj coś dla siebie.

Niesamowitą gratką dla odwiedzających są festiwale muzyczne, często połączone również z konkursami. Wśród nich znajdują się festiwale twórczości dziecięcej i młodzieżowej, na których usłyszeć możemy wykonawców zarówno z Polski, jak i zagranicy, a także takie, na których swoje artystyczne umiejętności mogą nam zaprezentować osoby niepełnosprawne. Uwagę wszystkich turystów z pewnością przyciągnie również Ogólnopolski Przegląd Paradnych Orkiestr Dętych, który zachęci do słuchania zarówno swoimi prostymi rytmami, jak i samym natężeniem dźwięku.

Wśród imprez kulturalnych znajdują się również koncerty "morskich pieśni', popularnie nazywanych szantami. Wybranie się na taki koncert, to doskonały sposób na nieco większą imersję z nadmorskim klimatem miejscowości. Wśród atrakcji koncertowych, które usłyszeć możemy w parkowej Muszli, znajdą się również te, które nawiązywać będą do lokalnej muzyki ludowej, a także religijnej.

Rejsy wycieczkowe

Kolejną atrakcją, jaką pochwalić się mogą Rowy, są morskie rejsy wycieczkowe. Rejsy organizowane są przez dwa statki. Jednym z nich jest kuter rybacki, który z pewnością pozwoli poczuć prawdziwy charakter Rowów (w końcu to miejscowość rybacka). A drugi, to statek wycieczkowy, który - podobnie, jak ten sławetny gdański - stylizowany jest na wzór pokładu pirackiego.

Aktywny wypoczynek w Rowach

Rowy to również doskonała miejscowość dla fanów aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tutaj najróżniejsze ośrodki sportowe i rekreacyjne, dzięki którym nawet podczas swoich wakacji będziemy mogli nieco poruszać swoim ciałem. Wśród licznych rozrywek warto wymienić tutaj przede wszystkim możliwość wypożyczenia gokartu. Gokarty w miejscowej wypożyczalni dostępne są w atrakcyjnych cenach (od 5 do 15 zł za 30 min), w zależności od modelu). Amatorzy zwierząt również nie będą rozczarowani, gdyż nieopodal Rowów znajduje się stadnina koni. W niej znajdą swoje miejsce zarówno ci, którzy dopiero chcą poznać arkana "poskramiania" tych pięknych zwierząt, jak i ci, którzy są już zażartymi "koniarzami". Dla spragnionych bardziej "egzotycznych" rozrywek dobrym pomysłem będzie wybranie się na mini pole golfowe.

Rowy zatem to miejsce, w którym nie sposób się nudzić, a czas spędzony na wczasach w Rowach będzie na pewno niezapomniany.

Źródło zdjęcia - https://pl.wikipedia.org/