Najpiękniejsze miasta Chorwacji - zabytki miasta Rab

wczasy w Chorwacji - miasto RabJako najważniejsze i najpiękniejsze miasto na wyspie Rab cieszy się wielkim zainteresowanie turystów. Piękna zabudowa i wyjątkowa atmosfera sprawiły, że miasto Rab stało się jednym z najpopularniejszych miast, jakimi może się pochwalić Chorwacja.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tym wyjątkowym mieście? Położenie nad malowniczą Zatoką św. Eufemii jest jednym z walorów tego miasta. Znana i ceniona jest też jego starówka, na terenie której czekają najcenniejsze zabytki wyspiarskiej stolicy.

W gronie tych najwspanialszych znajduje się pałac Dominis z XV wieku, z którym o uwagę zwiedzających konkuruje pobliski pałac książęcy. Wzniesiony w XIII wieku, jest jednym z najpiękniejszych zabytków romańskich na wyspie.

Dla wielu turystów miasto Rab jest jednak przede wszystkim miastem zabytkowych kościołów. Perełek sakralnej architektury, w gronie których nie brak świątyń wznoszonych w okresie średniowiecza, jest tu naprawdę sporo. Kościół św. Krzyża z XVI wieku oraz XVII-wieczny kościół św. Antoniego prezentują się wspaniale. Turyści chętniej jednak poświęcają swój czas na zwiedzenie średniowiecznych budowli. Tu wyróżnia się katedra z XII wieku, która do dziś zachwyca swym romańskim stylem. Renesansowy portal oraz gotycka pieta są jej najwspanialszymi wizytówkami. Zachwyca też sąsiadująca z katedrą dzwonnica, będąca kolejnym skarbem romańskiej architektury. Romańską dzwonnicą przyciąga kolejny kościół, którego budowę ukończono w XII wieku. To niewielki kościół św. Andrzeja, który w efekcie późniejszych prac zyskał renesansową formę. W jego wnętrzu może zachwycić barokowy ołtarz główny oraz ciekawy poliptyk, wzorowany na tego typu dziełach z XV wieku.

Kolejnym zabytkiem sakralnym, którego w czasie wycieczki po mieście nie można pominąć, jest kościół św. Krzysztofa. To dość specyficzny obiekt. Dlaczego? Swego czasu świątynia ta wchodziła w skład miejskich fortyfikacji, stąd tej jej unikalna forma. Dla turystów wielką atrakcją jest przykościelne lapidarium oraz taras widokowy. Podziwiane z niego miasto prezentuje się wspaniale, zatem ogromne zainteresowanie turystów tym właśnie obiektem nikogo dziwić nie powinno.