Mniej znane miejsca na Mazurach

Mazury zazwyczaj kojarzą się nam z jeziorami i takimi turystycznymi miejscowościami jak Mikołajki, Ruciane Nida czy Mrągowo. Znajduje się tam jednak również wiele innych, nie mniej ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jedną z popularniejszych miejscowości mazurskich jest Ostróda, gdzie znajduje się zamek krzyżacki z XIV wieku. Znany jest jeszcze Grunwald, miejsce słynnej bitwy w 1410 roku.

Obecnie na polach znajduje się zespół pomnikowy. Niewiele jednak osób wie, że niedaleko można zwiedzić także Muzeum Grunwaldzkie. Mniej znaną miejscowością jest Olsztynek, ale koniecznie trzeba się tam wybrać, ze względu na interesujące zabytki. Atrakcją turystyczną jest tam park etnograficzny, jeden z najciekawszych skansenów w Polsce.

Powstał on w 1940 roku, kiedy to wiele zbirów w Królewca przeniesiono właśnie do Olsztynka. Park rozciąga się na powierzchni ponad 50 hektarów, znajdują się tam obiekty typowe dla budownictwa Mazur, Warmii i Powiśla. W budynkach znajdują się rzeczywiste sprzęty oraz narzędzia. W parku organizowanych jest wiele wystaw czasowych oraz imprez folklorystycznych.

Ponadto, w miejscowości znajduje się ciekawa galeria sztuki. Zlokalizowana jest w dawnym budynku kościelnym. Kolejną miejscowością, do jakiej trzeba się udać jest Nidzica. Największą atrakcja turystyczną jest tam zamek krzyżacki z XIV wieku. Na uwagę zasługują także pozostałości średniowiecznej zabudowy miejskiej. Jadąc na północny wschód docieramy do Szczytna, pięknego miasta z niesamowitą atmosferą, która oczarowuje turystów, którzy spędzają tam wakacje.

Szczytno to rodzinne miasto Krzysztofa Klenczona, muzyka znanego zespołu Czerwone Gitary. Artysta zginął tragicznie, pozostawiając po sobie pustkę w sercach rodziny, przyjaciół, kolegów w zespołu i wiernych fanów. Szczytno jednak o nim nie zapomniało. Na każdym kroku można tam spotkać pamiątki do Klenczonie: pomnik, park jego imienia czy odrestaurowany dom, w jakim się wychował. Na miejskim cmentarzu komunalnym można odwiedzić grób muzyka.